Reşit Keskin, Keskin Color’u kağıttan kırtasiye pazarında lider yapmayı nasıl başardı?

1978 yılında aile şirketi Keskin Color‘un satış ve muhasebe departmanında çalışmaya başlayan Reşit Keskin, 1984 yılında genel müdür, 1995 yılında yönetim kurulu başkanı oldu. Reşit Keskin yönetiminde Keskin Color, kağıttan kırtasiye pazarına girdi, pek çok yabancı firmanın lisanslı ürünlerini portföyüne kattı. Keskin Color‘u günümüzde 1500’den fazla barkodlu ürünle kağıttan kırtasiye pazarında lider yapmayı başaran Reşit Keskin, gerçekleştirdiği sanayi yatırımlarıyla ülkemizde kağıttan kırtasiye pazarının gelişmesine büyük katkılar sağladı. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Keskin Color Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Keskin‘in hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Reşit Keskin kimdir?

Reşit Keskin, 30 Ağustos 1956 tarihinde Ermenek’te dünyaya geldi. Henüz 3 yaşındayken ailesiyle birlikte Ankara’ya taşındı. 7 yaşına geldiğinde ise Keskin ailesi İstanbul’a yerleşti. Küçük Reşit ilköğrenimini Maçka’da tamamladı. Ardından, Avusturya Lisesi’ni bitirdi ve Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’ne kayıt yaptırdı. Üniversite eğitiminin ardından 1978 yılında Reşit Keskin, aile şirketi Keskin Color‘un satış ve muhasebe departmanında çalışmaya başladı.

Kuruluşu 1960’lara kadar uzanan Keskin Color, babası Abdullah Keskin ve amcası Naci Keskin tarafından kurulmuştu. 1960’ların başlarında fotoğraf çekip kartpostal şeklinde satışını gerçekleştiren Keskin kardeşler, 1966 yılında Keskin Color‘u birlikte kurmuşlardı. Bu dönemde ülkemizde kartpostal denildiğinde akla gelen ilk marka Keskin Color‘du. Bu kartpostallar hem yerli, hem de yabancı kullanıcılar için pek çok ihtiyacı karşılıyor, farklı yörelerin tanıtımına büyük katkı sağlıyordu. Okuldan ve derslerinden arta kalan vakitlerini Sirkeci’deki mağazalarında geçiren Reşit Keskin, çocukluğundan beri bu ürünlere ilgi duyuyordu.

Zaman içinde ürün çeşitliğini tebrik kartları, posterler ve turistik yayınlarla genişleten Keskin kardeşler, başlangıçta yalnızca 400 metrekarelik bir üretim tesisine sahipti. 1970’lerden itibaren hızlı bir büyüme ivmesi yakaladılar. 1980’lerde Keskin Color Kartpostalcılık Ltd. Şti., İstanbul’da alanının önde gelen şirketlerinden biri olmayı başarmıştı. 1978 yılından 1984’e kadar 6 yıl boyunca şirketin satış ve muhasebe departmanının sorumluluğunu Reşit Keskin üstlendi. Bu dönemde şirket, takvim ve ajanda gibi ürünlerle gücünü arttırmaya başladı. Reşit Keskin‘in aldığı işletme eğitimi ile geliştirdiği satış ve pazarlama stratejileri, Keskin Color‘un marka tanınırlığını daha da artmasını sağladı. Bu gelişmeler sonucunda Reşit Keskin, 1984 yılında Keskin Color‘un genel müdürü olarak atandı.

Reşit Keskin ve Keskin Color

Reşit Keskin yönetiminde Keskin Color, kurumsal kimliğini geliştirmek ve marka gücünü arttırmak için çok önemli çalışmalar yaptı. İlk olarak, satış ve pazarlama faaliyetlerine ek olarak sanayi yatırımlarına yönelme kararı alındı. Ardından, şirketin ismi Keskin Color Kartpostalcılık Sanayi ve Pazarlama A.Ş. olarak değiştirildi. Şirket yapısında gerçekleştirilen bu değişimin ardından Reşit Keskin, şirketin yönetim kurulu başkanlığını üstlendi. 1995 yılına gelindiğinde, şirket tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri geride bırakıldı ve kağıttan kırtasiye pazarına girildi.

Kağıttan kırtasiye grubunda Reşit Keskin ve Keskin Color, pek çok yabancı firmanın lisanslı ürünlerini portföylerine katmak için çok önemli girişimlerde bulundu. Bu süreç ilk olarak, Disney Türkiye‘yle kurulan işbirliğiyle başladı. Disney markalı ürünlerin satış ve pazarlama deneyimleri, Reşit Keskin ve Keskin Color için bundan sonraki çalışmaların mihenk taşı haline geldi. Disney‘in ardından Hasbro, Warner Bros, Lucas Film, Cartoon Network ve Victoria’s Journals gibi pazarda çok önemli yabancı markaların Türkiye distribütörlüğü alındı. Bu gelişmeler sayesinde Reşit Keskin, babası ve amcası tarafından kurulup 20 yıl boyunca yönetilen Keskin Color‘un kağıttan kırtasiye pazarında lider konuma yükselmesini sağlayacak çok önemli aşamaları geride bıraktı.

Bununla birlikte Reşit Keskin, pazar liderliği için yalnızca distribütörlüğün yeterli olmadığını biliyordu. Kağıttan kırtasiye pazarında büyümek ve lider marka haline gelmek için aynı zamanda üretim de gerekliydi. Bu görüş doğrultusunda Reşit Keskin, 1995 yılında İstanbul Güneşli’de 4 bin metrekarelik yeni bir üretim tesisinin faaliyete başlamasını sağladı. Bu tesisle birlikte Keskin Color, lisanslı kağıtlar grubunda kendi ürün yelpazesini genişletmeye başladı. Keskin Color defter ve ajanda grubu ile Keskin Color puzzle grubu, Reşit Keskin‘in aldığı yatırım kararları sonucunda günümüzde büyük bir pazar gücüne ulaştı.

Kağıttan Kırtasiye Pazarında Keskin Color

İstanbul Güneşli’deki üretim tesisiyle birlikte Keskin Color, ürün yelpazesini dosyadan ambalaj kağıdına, bloknottan çeşitli defter türlerine kadar çok sayıda yeni ürünle genişletti. Keskin Color takvim ve haftalık ajanda türleri, ofislerde en sık kullanılan kırtasiye ürünleri arasında yerini aldı. Keskin Color not defteri ve günlük ajanda çeşitleri hem iş, hem de eğitim hayatında geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından ilgi gördü. Keskin Color çizgisiz defter, soft defter, siyah defter ve flamingo defter çeşitleri öğrenciler arasında beğeniyle karşılandı. Keskin Color funky defter, free defter ve noktalı defter çeşitleri ise hızlı not tutmak için pratik çözümler sundu. Diğer ürünleri arasında pastel defter, spiralli defter, deri defter, A5 defter ve fon kartonları, hemen her kesimden kullanıcının beğenisini kazandı.

Reşit Keskin‘in yönetiminde Keskin Color, kendi marka ismini taşıyan ürünlerinin yanı sıra Free, Cool ve Funky alt-markalarıyla sektörde fark yaratmayı başardı. Bu markalar içinde özellikle Free ve Cool, her yaştan öğrencinin ve ofis çalışanının kendi renklerini bulabileceği iki koleksiyona sahip. Bu koleksiyonların bir diğer özelliği de uygun fiyat avantajına sahip olması. Funky ise kraft ürünlerde kullandığı canlı renklerle öne çıkan bir alt-marka. Ayrıca, ürünlerin üzerinde yazan enerji dolu cümlelerin altında Türkçe anlamlarının yer alması, pazarda ilk defa denenmiş bir konsept olarak Funky ürünlerinin tanınırlığını arttırdı.

20016 yılında Keskin Color, üretim kapasitesini arttırmak için 15 bin metrekarelik yeni tesisini hizmete açtı. Keskin Color‘un günümüzde cirosunun yaklaşık 30’unu lisanslı ürünler oluşturuyor. Geri kalan kısmını ise kendi tasarım ve alt-markalarından elde ediyor. Barkodlu ürün sayısı bin 500’ün üzerinde ve ürünlerinde 6 binin üzerinde farklı tasarım kullanıyor. Hem son kullanıcı, hem de kurumsal müşterilerinin nabzını tutmaya büyük özen gösteren şirket, ürünlerini yılda 4 bin 500 perakende noktasında doğrudan, 10 bine yakın satış noktasında ise dolaylı olarak satışa sunmakta.

Ofis dostu Keskin Color ürünleri Ofix.com’da!

Reşit Keskin‘in hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Keskin Color ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Keskin Color Exclusive Çizgili Spiralli Bloknot A5 60 g/m² 100 Yaprak

Listemizin ilk sırasında, Keskin Color Exclusive çizgili spiralli bloknot A5 60 g/m² 100 yaprak var. Eğitim ve iş hayatı için kullanıma uygun bu ürünlerde karton kapak mevcut. Okulda veya ofiste hızlı not alma ihtiyaçlarınızı karşılamak için bu ürünler iyi bir seçim olabilir. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Keskin Color Truva Çizgisiz Spiralli Bloknot A5 60 g/m² 40 Yaprak

Listemizin ikinci sırasında, Keskin Color Truva çizgisiz spiralli bloknot A5 60 g/m² 40 yaprak var. Eğer çizgisiz spiralli bir bloknot arıyorsanız, bu ürünler iyi bir seçim olabilir. Keskin Color‘un Truva ürün grubu ofis masa ve çekmecenize daha farklı bir estetik görüntü kazandırabilir. Bu ürünler asorti olup renk seçeneğine sahip değil. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Keskin Color Free Spiralli Defter A4 120 Yaprak Kareli Plastik Kapak – Turkuaz

Listemizin üçüncü sırasında, Keskin Color Free spiralli defter A4 120 yaprak kareli plastik kapak – turkuaz var. Eğer A4 ebatında bir spiralli defter ihtiyacınız varsa, bu ürünler iyi bir seçim olabilir. Ofis kullanımı için kareli defterler daha fazla tercih edilmekte. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz. 

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Keskin Color ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz. Keskin Color defter fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için de aynı linki tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir