Robert Dennard: Bilgisayar belleklerinin tarihini değiştiren mucit…

Amerikalı elektrik mühendisi Robert Dennard, transistör hücreleri için bulduğu ölçeklendirme ilkeleri sayesinde DRAM bellekleri geliştirdi ve bilgisayar endüstrisinde 30’dan fazla buluşa imza attı. Bilgisayarlarda kullanılan entegre devrelerin hızlarını ve performanslarını arttıran bu buluşlar, 50 yıldan uzun süre farklı pozisyonlarda görev yaptığı IBM‘in büyümesini ve bilgisayarların hayatımızı kolaylaştırmasını sağladı. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Robert Dennard‘ın hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız.

Kısaca Robert Dennard

Robert Dennard, 5 Eylül 1932 tarihinde ABD’nin Texas eyaletine bağlı Terrell şehrinde dünyaya geldi. Dallas’ta bulunan Southern Methodist University‘de 1954 yılında elektrik mühendisliği alanında lisans eğitimini tamamladıktan sonra, 1956 yılında yüksek lisans derecesini aldı. 1958 yılında doktorasını yaptıktan sonra, Pennsylvania’daki Carnegie Institute of Technology‘de bir süre uzman mühendis olarak çalıştı. Ardından, kısa adı IBM olan dünyaca ünlü bilgisayar ve yazılım şirketi International Business Machines Corporation‘da araştırmacı olarak işe başladı.

Bu dönemde bilgisayarlar günümüzdeki şeklinden, hızından ve işlevlerinden bir hayli uzaktı. Ticari olarak temin edilebilen ilk bilgisayar olan Univac 1951 yılında üretilmiş, fakat sıradan insanların bilgisayara sahip olabileceği düşüncesi henüz gelişmemişti. Delikli kartların kullanıldığı, aşırı ısınmasını önlemek için özel klimalarla soğutulan ve işlem yeteneği son derece sınırlı olan bu bilgisayarları geliştirmek ve hızlandırmak için başta IBM olmak üzere birçok bilgisayar firması çalışmalarını sürdürmekteydi.

Bilgisayarların gelişmesini sağlayan en önemli adımlardan biri, 1959 yılında entegre devreleri geliştiren Jack Kilby tarafından atıldı. Nitekim entegre devreler, delikli kartların yerine mikroçiplerin geçmesini ve bilgisayarların hız ve işlem yeteneklerinin artmasını sağladı. Bununla birlikte, bilgisayarların bellek kapasiteleri henüz istenilen düzeyde değildi. Bu konuda en önemli adımlar ise 1960’lı yıllarda Robert Dennard tarafından atıldı.

IBM‘deki görevi sırasında Robert Dennard, bellek ve mantık devreleri ile veri iletişim tekniklerinin geliştirilmesine dönük bir dizi Ar-Ge çalışmasında yer aldı. IBM Thomas J. Watson Research Center‘da 1963 yılına kadar devam eden bu çalışmalar, şirketin mikroelektronik alanında rakiplerinin önüne geçmesini sağlayan çok önemli buluşları ortaya çıkarttı. Dennard‘ın transistör hücreleri için bulduğu ölçeklendirme ilkeleri sayesinde, milyarlarca bellek hücresiyle sağlanacak veri depolama işlemleri tek bir DRAM (Dynamic Random Access Memory, yani Dinamik Rastgele Erişimli Bellek) ile yapılabilir hale geldi.

Robert Dennard ve DRAM Bellekler

Robert Dennard‘ın geliştirdiği DRAM bellekler, bir silikon yongasına entegre edilmiş bir dizi yarı iletken bellek hücresinden oluşuyordu. Bu bellekler, entegre devreler içinde her bir veriyi farklı bir kapasitörde saklayan RAM belleklerin ilk örneklerinden biriydi. İkili verileri bir MOS kapasitöründe elektrik yükü olarak depolayan ve bunları okumak için tek bir metal oksit yarı iletken transistör kullanan DRAM bellekler, bilgisayar bellekleri tarihinde yeni bir sayfa açtı.

1960’lı yıllarda RAM bellekler, geçici olarak yazma ve okuma için ayrılmış, bilgisayar her kapandığında silinen hafıza kartlarından ibaretti. Bu belleklerin kapasiteleri son derece sınırlı olduğu gibi, verileri depolama süresi de kısıtlıydı. Bu belleklerde kullanılan manyetik hafıza sistemleri için gerekli maddeleri temin etmek zor olduğu gibi, bunların maliyeti de yüksekti. Oysa Robert Dennard, geliştirdiği DRAM belleklerde MOS kapasitörlerine ek olarak refresh devrelerinden yararlandı. MOS kapasitörleri boşaldığında verileri saklayan refresh devreler, yüksek yoğunluklu veri depolamayı olanaklı kıldı ve bellek üretim maliyetlerinde ciddi bir düşüş sağladı.

1968 yılında Robert Dennard, DRAM belleklerin patentini aldı ve sonraki on yıllar boyunca IBM‘e büyük ticari başarılar kazandırdı. Dennard‘ın sonraki yıllarda formüle edeceği ölçeklendirme teorisi en önemli başarısını DRAM bellekleriyle vermiş, RAM bellekler artık tek transistörlü bir hafıza hücresine dönüşmüştü. Bilgisayar endüstrisinde entegre devrelerden sonra yeni bir devrim yaratan DRAM bellekler, 1970’li yıllarda bilgisayarların yanı sıra diğer elektronik cihazlar içinde de kullanılmaya başlandı. Bu sayede elektronik ürünlerin hem hızı, hem de işlem yetenekleri arttı.

Robert Dennard’ın Ölçeklendirme Teorisi

Robert Dennard‘ın 1974 yılında formüle ettiği ölçeklendirme teorisi, entegre devrelerde akım kontrolünü merkeze alıyor. Bu teoriye göre akım kontrolü, veri depolamanın temelini oluşturduğu gibi, devrenin ve bilgisayarın çalışma hızı ve enerji verimliliğini sağlamada da merkezi bir öneme sahip. Bilgisayar endüstrisini dönüştüren hazır, ucuz ve yüksek yoğunluklu DRAM bellekler, bu teoriye göre çalıştığı gibi, sonraki süreçte geliştirilen birçok belleğe de esin kaynağı oldu. Mikroelektronik evrimin temelini oluşturan bu teoriyi ürünlerinde kullanan IBM, bilgisayarların bellek kapasitesinin yanı sıra hızını ve enerji verimliliğini de arttırmayı başardı.

1984 yılında Robert Dennard, ABD Ulusal Mühendislik Akademisi‘ne seçildi, 1988 yılında Ulusal Teknoloji ve Yenilik Madalyası‘nı aldı. 1997 yılında Ulusal Mucitler Onur Listesi‘ne giren Dennard, 2005 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Ömür Boyu Başarı Ödülü‘nü, 2009 yılında ise Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü Şeref Madalyası‘nı kazandı.

Ofis dostu veri depolama ürünleri Ofix.com’da!

Robert Dennard‘ın hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini kısaca özetlemeye çalıştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği veri depolama ürünleri içinde ilk üçte yer alan ürünleri kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Adata 16 GB MicroSD 50/10MB/s Class10 Hafıza Kartı

Listemizin ilk sırasında, Adata 16 GB MicroSD 50/10MB/s Class10 hafıza kartı var. 16 GB bellek kapasitesine sahip, 15 x 11 x 1 mm ölçüsünde Adata markalı bu ürünlerin okuma/yazma hızı 50/10MB/s düzeyinde. Garanti süresi 2 yıl olan bu ürünlerle yüzlerce dosya, fotoğraf ve belgeyi uzun yıllar saklayabilirsiniz. Sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Sandisk Cruzer Blade SDCZ50-016G-B35

Listemizin ikinci sırasında, Sandisk Cruzer Blade SDCZ50-016G-B35 var. 16 GB bellek kapasitesine sahip Sandisk markalı bu ürünlerde 128-bit AES şifreleme kullanılmakta. Ofiste özel dosyalarınızı saklamak ve korumak için bu ürünler iyi bir seçim olabilir. Windows ve Mac OS işletim sistemlerinde sorunsuz çalışan bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Seagate Expansion STEA2000400 2 TB Taşınabilir Disk

Listemizin üçüncü sırasında, Seagate Expansion STEA2000400 2 TB taşınabilir disk var. 14.8 x 80 x 117 mm ölçüsünde, 0.17 kg ağırlığındaki bu ürünler USB 3.0 bağlantı özelliğine sahip. Bilgisayarınızın depolama alanı ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa bu ürünlerde binlerce belge, fotoğraf, video ve diğer dosyalarınız saklayabilirsiniz. Garanti süresi 1 yıl olan bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer veri depolama ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir