Rotring: Yazı araç ve gereçlerinde bir dünya markası…

 

 

1919 yılında Almanya’nın Weimar şehrinde Bauhaus School of Art and Design’dan mezun olan bir grup öğrenci, teknik çizim araç ve gereçleri üretmek istiyordu. Sanatta yaratıcılığın gelişmesinin ancak teknolojik ilerlemelerle mümkün olduğuna inanan bu öğrenciler, 1928 yılında kurdukları şirkette modern teknolojiden yararlanarak yazı araç ve gereçleri alanında birçok yeniliğe imza attılar. Yarattıkları Rotring markası, 1970’lerden itibaren hızlı bir yükseliş ivmesi yakaladı ve bir dünya markası haline geldi. Ofix sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi ele aldığımız başarı hikayelerine bu hafta, Rotring markasıyla devam ediyoruz.

Tintenkuli Handels GmbH

Almanya’nın Hamburg şehrinde teknik çizim ve resim materyalleri üretmek üzere 1928 yılında kurulan Tintenkuli Handels GmbH şirketi, başta Tintenkuli ve Rotring olmak üzere yarattığı birçok markayla sektörde büyük başarılara imza attı. Şirketin kurucu kadrosu, Almanya’nın Weimar şehrinde faaliyet gösteren ve birçok sanat akımına öncülük yapan Bauhaus School of Art and Design’dan mezun olmuştu. Modern sanat akımları içinde teknolojik yeniliklerden yararlanmaya büyük önem veren bu öğrenciler, sanat ile teknolojiyi bir araya getirmek istiyordu.

1928 yılında kendi şirketlerini kurduklarında, geliştirecekleri ürünlerle modern sanat akımlarının şekillenmesinde pay sahibi olmak istemişlerdi. Şirketin ilk ürünü, metal uçlu bir dolma kalemdi. Dolma kalemlerde o güne kadar kullanılan klasik kalem ucu yerine metal bir tüpün kullanıldığı bu ürünlere Tintenkuli ismini verdiler. Halk arasında Tiku olarak anılan bu ürünlerde mürekkep akışı regülatörünü borumsu uç ve regülatör telle birleştirerek çok önemli bir yeniliğe imza attılar. Tiku kalemleri tasarım yönünden ise hem çok basit, hem de çok şıktı. Bauhaus’ta edindikleri minimalist etkiler kalemlerin tasarımına yansımıştı. 

1931 yılında ürünlerin patentini alarak seri üretime başlayan şirket, üretim teknolojilerini geliştirerek sektörde birçok yeniliğe imza attı. Kullandıkları teknoloji sayesinde daha küçük boy dolma kalem üretimini olanaklı kılan şirket, kalemlerin daha az yer kaplamasını sağladı. 1935 yılında piyasaya sunulan 4 renkli kalemlerle sektörde bir başka yeniliği hayata geçirdiler. Grafit uçlu ve şık dönüş mekanizmasına sahip bu ürünler, tek bir kalemde 4 farklı renk alternatifi sunan multipen kalem tipinin doğuşunu sağladı. 1939 yılında düzenlenen New York Dünya Fuarı’nda katılımcılardan büyük ilgi gören bu ürünler, şirketin başından beri sanat ve teknolojiyi bir araya getirme çabasının en dikkat çeken örneklerinden biri olmayı başardı.

Tintenkuli Kalemleri ve Rotring

1940 yılında şirket, ihracat yöneticisi Karl H. Dietze öncülüğünde ürünlerini dünya pazarlarına sunarak büyük bir ticari başarı kazandı. İlk olarak bu dönemde Tintenkuli kalemlerinde kullanılmaya başlanan kırmızı halka, daha sonra ayrı bir marka haline gelecek olan Rotring’e ilham kaynağı oldu. 1945 yılında şirkete katılan ve 1955 yılında yönetimi devralan Helmut Riepe, Tintenkuli kalemlerinin tasarımını tümüyle yenileme kararlı aldı. Dolma kalemlerin ardından tükenmez kalem üretiminde de büyük bir başarı yakalayan şirket, teknik çizim işlerini büyük ölçüde kolaylaştırdı. 1958 yılında piyasaya sunulan ikinci nesil teknik çizim kalemleri Variant ve Varioscript kalemleri, bu gelişmelerde önemli birer dönüm noktası oldu.

1961 yılında, Tintenkuli kalemlerinde kullanılan ve Almancada kırmızı halka anlamına gelen roter ring ifadesinden türetilen Rotring sözcüğü, şirketin tüm ürünlerinin resmi ismi olarak kabul edildi. Bu dönemde Rotring kalemleri, teknik çizim kalemleri alanında standartların oluşmasını sağladı. 1967 yılında çizim aletlerindeki ürün çeşitliliği, pergel ve şablonlar ile genişlemeye devam etti. Bir yıl sonra, teknik çizim kalemleri alanında ürün çeşitliliğine yeni bir boyut kazandıran Micronorm kalemleri piyasaya sunuldu. Bu kalemlerle birlikte çizimlerin mikrofilm üzerinde güvenli bir şekilde saklanması çok daha kolay hale geldi.

1971 yılında şirket, metal yazı aracı üreticisi Pforzheim firmasını bünyesine kattı ve üretim kapasitesini arttırdı. 1974 yılında başta İsviçre, Hollanda ve İngiltere olmak üzere Avrupa’da birçok ülkede şubeler açmaya başladı. Ürünlerin yakaladığı yüksek satış başarısının ardından, isim değişikliğine gidildi ve Rotring marka ismi şirket ismi haline getirildi. 1976 yılında piyasaya sunulan Rotring Isograph kalemleriyle şirket, teknik çizimler için bir başka yeniliğe imza attı. Ergonomik tutuş özelliklerine sahip bu ürünler, haritacılıktan elektronik grafik veri işlemeye kadar birçok alanda teknik çizimleri kolaylaştırdı.

Dünya Pazarında Rotring

İlk olarak 1979 yılında piyasaya sunulan Rotring Tikky kalemler, Rotring’in dünya pazarında büyük bir güce ulaşmasını sağladı. İnce uçlu kalemler denildiğinde akla gelen ilk ürünlerden biri olmayı başaran bu ürünler, Rotring’in dünya çapında tanınırlığını arttırdı. Yüksek hassasiyete sahip bu ürünler, ergonomik tutuş özellikleri sayesinde profesyonellerden öğrencilere kadar çok geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı başardı. 1980’lerde Rotring’in çizim aksesuarları alanında hem ürün çeşitliliği, hem de piyasa gücü artmaya devam etti. Geliştirdiği yüksek teknoloji sayesinde kartuşların incelmesini sağlayan şirket, mürekkepli teknik çizim kalemlerinin kullanımını kolaylaştırdı ve kalemlerin çizgi kalitesini arttırdı.

1988 yılında şirket, multipen teknolojisini daha da geliştirerek kurşun kalem ile tükenmez kalemi bir araya getiren yeni ürünlerle yazı araç ve gereçleri alanında gücünü pekiştirmeye devam etti. 1989 yılında piyasaya sunulan Rotring 600 serisi, versatil kalemlerde mükemmel bir yazı deneyimi sundu. Mimarlar ve mühendisler gibi profesyonel çizim işleriyle uğraşanların çizim masaları üzerinden düşmesin diye altıgen gövdeye sahip olacak şekilde tasarlanan bu ürünler, tek bir pirinç parçasından üretildi. Bu sayede fazla basınç uygulamaya gerek kalmayacak şekilde çizim işlerini kolaylaştırdı.

1990’lı yıllarda Tikky kalemlerde kullanılan üretim teknolojisi dolma kalem ve tükenmez kalemlerde de kullanılmaya başlandı. 1992 yılında piyasaya sunulan Rotring 400 serisini, 1993 yılında Rotring 800 serisi takip etti. Son derece hafif ve kullanışlı olan bu ürünler, şirketin tasarım alanında kazandığı deneyimlerin bir özeti niteliğindeydi. Rotring’in ürün çeşitliliği, 1994 yılında ArtPen, 1995 yılında Xonox ile devam etti. 1997 yılında ikinci nesil Tikky ürünleri kullanıcılarla buluştu. 1998 yılında Amerikalı Newell Rubbermaid şirketi tarafından satın alınan Rotring, günümüzde de bir dünya markası olmanın hakkını verircesine ürün çeşitliliğini ve kalitesini arttırmaya devam ediyor.

Ofis dostu Rotring ürünleri Ofix’te!

Rotring markasının başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix’in verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Rotring ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için OfixPlus üyesi olabilirsiniz.

Rotring Rapid Pro 0.5 mm Versatil Kalem

Listemizin ilk sırasında, Rotring Rapid Pro 0.5 mm versatil kalem var. Yazım, çizim ve karalama uygulamaları için mükemmel ve profesyonel bir araç olan bu ürünler, kırılmaları azaltan yaylı uç mekanizmasına sahip. Konforlu kullanım için tırtıklı tutma yeri bulunan, hassas çizim için saf metal gövdeyle kaplıdır.

Rotring Tikky RD 0.5 mm Versatil Kalem

Listemizin ikinci sırasında, Rotring Tikky RD 0.5 mm versatil kalem var. Uç ve silgi hediyeli bu ürünler, ergonomik dalgalı yapısıyla kağıdı zedelemeden rahat yazım olanağı sunmakta. Sabit uç yapısıyla her türlü şablon ve çizimde mükemmel bir deneyim sunar.

Rotring Aydınger Kurşun Kalem Silgisi B30

Listemizin üçüncü sırasında, Rotring aydınger kurşun kalem silgisi B30 var. Her türlü malzeme üzerinden polimer ve grafit kurşun kalem izlerini kusursuz bir biçimde siler.

Ofix’te satışı devam eden diğer Rotring ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir