Sabri Ülker’in Başarı Hikayesi

92 yıllık hayatı içinde Sabri Ülker, Türk bisküvi ve çikolatası açısından birbirinden önemli sayısız başarıya imza attı. 1944 yılında Eminönü Nohutçu Han’da bir imalathanede ağabeyi Asım Ülker ve üç çalışma arkadaşıyla birlikte Türkiye’nin ilk pötibör bisküvi üretimini gerçekleştiren Sabri Ülker, yerli bisküvi ve çikolata pazarının oluşmasını sağladı, sektöre birçok yeniliği kazandırdı. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Sabri Ülker‘in hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Kısaca Sabri Ülker

Sabri Ülker, 1920 yılında Sovyetler Birliği’ne bağlı Kırım’da dünyaya geldi. Kırım’da uygulanan Sovyet politikaları nedeniyle çok zor bir çocukluk dönemi geçiren küçük Sabri, 1929 yılında ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etti. Liseyi İstanbul Erkek Lisesi‘nde okurken, parasız yatılı sınavını kazanarak Bilecik Lisesi‘ne geçiş yaptı. Bu dönemde Ülker ailesi, şekerleme dükkanı işleterek geçimini sürdürmeye çalışıyor, yaz tatillerinde Sabri ve ağabeyi Asım ailelerine yardım ediyordu. Genç Sabri yüksek öğrenimini Sultanahmet İktisadi ve Ticari İlimler Mekteb-i Âli‘sinde yaparken II. Dünya Savaşı başlamış ve savaşın etkileri hemen her alanda görülmeye başlanmıştı. Okulu bitirdikten sonra, o yılların gözde yiyeceklerinden biri olan bisküvi işine girmeye karar verdi. Sabri Ülker‘e en büyük destek, çocukluk döneminde Besler Fabrikası‘nda birlikte çıraklık yaptığı ağabeyi Asım Ülker‘den geldi.

1944 yılında Sabri ve Asım Ülker ile üç arkadaşları, dönemin en önemli ticaret merkezi Eminönü’nde Nohutçu Han’da 100 metrekarelik bir alanda bisküvi üretimine başladı. Ne var ki, üretim için modern makine ve ekipmanlara ulaşmak mümkün olmadığı için Ülker Kardeşler, bisküvi üretimini geleneksel yöntemlerle gerçekleştirmek zorundaydı. Öyle ki, imalathanede bakır kazan, kepçe, bisküvi kalıpları ve fırından başka hiçbir şey yoktu. Üstelik, burada daha önce bisküvi üretimi denenmiş, fakat başarılı olunamamıştı. Ülker Kardeşlerin de benzer bir durumla karşılaşacağı düşünülmekteydi.

Sabri Ülker ve ekibi, büyük fedakarlıklarla çalışarak bisküvi üretiminde kısa sürede büyük mesafe kat ettiler. Bu konuda başarılı olacaklarına yürekten inanan Ülker Kardeşler, bu işten vazgeçmeyi bir an bile düşünmediler. Sadece 1 yıl içinde günlük üretim kapasiteleri 200 kilogram düzeyini aştı. Ürettikleri pötibör bisküviler, Eminönü ve çevresinde büyük beğeni topluyor, değişik semtlerden insanlar bu bisküvileri almak için Eminönü’ne geliyordu. İşler iyi gidince, imalathaneye modern makine ve ekipman getirmek için gerekli kaynağı buldular. Artan üretime bağlı olarak biriktirdikleri sermayeyle 1948 yılında Topkapı Takkeci’de bisküvi fabrikası kurdular.

“Ülkersiz çay saati düşünülemez”

1960’lı yıllar, Ülker bisküvilerinin üretim koşullarının geliştirilmesine yönelik birçok başarıya sahne oldu. Artan talebi karşılamak için Sabri Ülker, ikinci fabrikanın Topkapı Davutpaşa’da kurulmasını sağladı. İlk fabrikadan farklı olarak dönemin en ileri makineleriyle donatılan bu fabrika, Ülker‘in piyasa gücünü arttırmasına büyük katkı sağladı. Ülker‘in markalaşma sürecinde radyo ve gazete reklamlarının önemi ise çok büyüktü. Nitekim, reklamlar için kullanılan “Ülkersiz çay saati düşünülemez” sloganı, bugün bile ilgi gören büyük bir reklam fenomeni olmayı başardı. Bu sloganla birlikte Sabri Ülker, Ülker bisküvilerini Türk halkının geleneksel çay keyfi ile birleştirmeyi başarmıştı.

Reklam ve pazarlama faaliyetleri açısından Ülker‘in bir diğer başarısı, 1970 yılında geliştirilen “Akşama babacığım unutma Ülker getir” sloganıydı. Hedef kitlesi çocuklar olan bu slogan, Ülker bisküvilerinin çocuk kategorisinde güçlenmesini sağladı. Daha sonra Çokonat reklamı için hazırlanan ve MFÖ tarafından seslendirilen “Nat-nat-nat Çokonat” reklam jingle’ı, Ülker‘in büyük bir reklam başarısına imza atmasını sağladı. Bu reklamlar sayesinde Ülker‘in büyümesi devam ederken, yerli bisküvi pazarının da gelişmesi sağlandı.

1970’li yıllarda Ülker‘in ürün çeşitliliği hızlı bir şekilde arttı. İlk olarak pötibör bisküviler için kullanılan Ülker marka ismi artık çokomilk, çokomel, çokonat, çubuk kraker gibi ürünleri de kapsamaktaydı. Bu dönemde şirket, modern çikolata fabrikası için yatırım kararı aldı. 1974 yılında Davutpaşa Fabrikası’nın yanında hizmete başlayan çikolata fabrikasında Ülker markalı ilk çikolatalar üretildi. Bu çikolataların en önemli özelliği, uygun fiyat politikası sayesinde geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmesiydi. Sabri Ülker bu politika sayesinde, çikolatanın pahalı bir ürün olduğu algısını değiştirdi ve yerli çikolata üretimini teşvik etti.

Yerli Bisküvi ve Çikolata Pazarında Ülker

Ülker markasının büyümesi ve dünya markalarıyla rekabet edebilir hale gelmesi için Sabri Ülker, Ar-Ge çalışmalarına büyük önem veriyordu. 1974 yılında Ülker bünyesinde kurdurduğu Araştırma ve Geliştirme departmanı, Ülker‘in sonraki yıllarda büyümesinde motor güç haline geldi. Bu merkez sayesinde şirket, çikolata grubunda dünyadaki gelişmeleri yakından takip etti. Geliştirdikleri çikolatalı bisküvi çeşitleri, pazara yeni ürün türlerinin girişini sağladığı gibi, Ülker‘in pazar gücünü arttırmasını sağladı. 1970’lerin ikinci yarısından itibaren bisküvilerden çok çikolata çeşitleriyle genişleyen ürün yelpazesiyle Ülker, yerli çikolata pazarında önemli bir güce ulaştı.

1980’lerde Ülker, 7’den 70’e herkesin tanıdığı ve sevdiği bir marka haline gelmişti. Bu dönemde dünyaya entegre olma vizyonu çerçevesinde Sabri Ülker ihracata yöneldi. Başta Ortadoğu ve Avrupa olmak üzere ürünlerini dünyanın değişik coğrafyalarına ihraç etmek isteyen Sabri Ülker, birçok yabancı şirketle ortaklık kurdu ve onların deneyimleri ile pazar gücünden yararlandı. Ankara Esenboğa’da temellerini attığı un fabrikası, ürünlerinin temel ham maddesi olan unun kalitesini garanti altına aldı. 1991 yılında lansmanı yapılan Biskrem, yerli bisküvi ve çikolata pazarında bir ilki gerçekleştirerek dolgulu bisküvi konseptini hayata geçirdi.

1992 yılında Sabri Ülker, yağ fabrikası kurdu ve Ülker‘in yağ üretimine başlamasını sağladı. 2 yıl sonra Ülker ailesine katılan Bizim markalı margarinler, şirketin yağ pazarında büyümesini sağladı. 1995 yılında lansmanı yapılan ve hedef kitlesi gençler olan Dankek, hazır kek pazarında Ülker‘in gücüne güç kattı. 1999 yılında yağ pazarında bir başka ilke imza atan şirket, Türkiye’nin tereyağ lezzetindeki ilk bitkisel margarini Teremyağ‘ı tüketiciyle buluşturdu. Kahve pazarına Cafe Crown markasıyla giriş yapan Ülker‘in golden çikolata çeşitleri için “Şimdi tam zamanı” sloganı kullanıldı. 12 Haziran 2012 tarihinde hayata veda eden Sabri Ülker, ardında 300’den fazla alt marka ve Türkiye dahil 14 ülkede üretim yapan 70’ten fazla fabrika bıraktı.

Ofis dostu Ülker ürünleri Ofix.com’da!

Sabri Ülker‘in hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Ülker ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Ülker Albeni Atıştırmalık Bisküvi

Listemizin ilk sırasında, Ülker Albeni atıştırmalık bisküvi var. Paket ağırlığı 72 gram, koli içi miktarı 24 adet olan bu ürünler, ofiste kan şekeriniz düştüğünde kolay ve etkin sonuçlar verebilir. Çay ve kahve molalarınızın keyfine keyif katacak bu ürünler, sütlü çikolata kaplı karamel ve bisküviden oluşmakta. Isı, koku, nem ve güneş ışığından uzak şekilde muhafaza edildiğinde 1 yıllık raf ömrüne sahip bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Ülker Altınbaşak Light Kepekli Bisküvi

Listemizin ikinci sırasında, Ülker Altınbaşak Light kepekli bisküvi var. Paket ağırlığı 46 gram, koli içi miktarı 24 adet olan bu ürünler, diyet yapan veya kilosuna dikkat edenler için en uygun seçeneklerden biri. Özel lifli yapısı sayesinde hazmı kolaylaştıran bu ürünler, doğanın enerjisini ve buğday tarlalarının sağlığını sofranıza getiriyor. Sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Ülker Biskrem Bisküvi

Listemizin üçüncü sırasında, Ülker Biskrem bisküvi var. Paket ağırlığı 100 gram, koli içi miktarı 18 adet olan bu ürünler, yukarıda da belirttiğimiz gibi, Türkiye’nin ilk dolgulu bisküvileri. Kakaolu kreması ve lezzetli bisküvisi sayesinde uzun yıllardır ülkemizde en beğenilen atıştırmalıklardan biri olmayı başaran bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Ülker ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir