Salatalıktaki Güzellik Sırları

Güzellik maskesi denildiğinde akla ilk gelen besinlerden biri salatalıktır. Yapımı oldukça pratik, etkisi son derece güçlü olan salatalık maskesi, cilt üzerinde faydalı pek çok etkiye sahip. Tarih boyunca doğal güzellik sırları içinde yer alan salatalık maskesi cildi besliyor, nemlendiriyor, canlandırıyor. Ünlülerin güzellik sırları arasında salatalığın isminin sıkça geçmesi pek şaşırtıcı değil. Halka şeklinde kesilmiş salatalıklarla cildinizi tazeleyebilir, gençleştirebilirsiniz. Fakat salatalığın faydaları bunlarla sınırlı değil. Salatalık hakkında bilgi sahibi oldukça, salatalığın özellikleri sizleri şaşırtabilir. Özellikle yaz aylarında hemen her yaş grubundan tüketicinin en sık tükettiği sebzelerden biri olan salatalıkta pek çok güzellik sırrı mevcut. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, salatalıktaki güzellik sırları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Salatalıktaki güzellik sırları nelerdir?

Yaz aylarının gelişiyle birlikte artan hava sıcaklıkları, cilt üzerinde bazı değişimler meydana getiriyor. Her şeyden önce, cilt gözenekleri genişliyor ve cildin üst tabakası olan epiderm tabakası kalınlaşıyor. Epidermin kalınlaşması, orta tabaka olan dermis tabakasının incelmesine yol açıyor. Dermisteki incelme devam ettikçe, kılcal damarlar cilt yüzeyinde görünmeye başlar. Yaz aylarında cilt üzerinde artan matlaşma ve kırışıklık esasen, dermisteki incelme nedeniyle ortaya çıkar. Cildin sağlıklı kalması için gerekli maddelerin depolandığı dermis inceldikçe cilt yeterince beslenemez. Üstelik, cilt hastalıklarına karşı genetik yatkınlığınız varsa, yaz aylarında cilt bakımı konusunda daha büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Salatalıktaki güzellik sırları konulu bu yazımızda paylaşacağımız bilgiler, yalnızca genel sağlık bilgileri bağlamında olup herhangi bir tedavi edici etkiye sahip değildir. Cildinizde eğer herhangi bir sağlık sorunu varsa, bu bilgilerle çözüm aramaya çalışmamalısınız. Bunun yerine, vakit geçirmeden bir dermatologa başvurmalısınız. Suna Dumankaya gibi uzmanların güzellik sırları içinde yer alan salatalık maskesi, ancak doğru kullanıldığında etkilidir. Cildiniz hakkında en doğru bilgileri dermatologunuzdan öğrenebilirsiniz. Salatalıktaki güzellik sırları konusunda burada paylaşacağımız bilgiler cilt türlerinden bağımsız olarak genel bilgi amaçlıdır. Cilt türünüze uygun olmayan önerileri uygulamaktan kaçınmalısınız.

Salatalıktaki güzellik sırlarını biz bu yazımızda, şu başlıklar altında ele alacağız. Göz altı morlukları ve kırışıklıklarına iyi gelme, cildi nemlendirme ve tazeleme, sivilce ve siyah noktaları temizleme, ödem ve şişkinliği azaltma, cilde elastikiyet ve yumuşaklık kazandırma, yeni hücre oluşumunu destekleme. Suna Dumankaya ve pek çok cilt bakım uzmanı tarafından önerilen salatalık maskesi ile bu konularda olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Cilt bakımı için güzellik merkezine gitmek şart değildir. Cilt bakımı evde bazen daha kolay yapılabilir ve özellikle yüz güzelliği konusunda daha etkin sonuçlar alınabilir. Erkek cilt bakımı için de yine, evde salatalık maskesi ile doğal cilt bakımı yapılabilir.

Göz altı morlukları ve kırışıklıklara iyi gelir.

Salatalıktaki güzellik sırları listemizin ilk sırasında, göz altı morlukları ve kırışıklıklara iyi gelme etkisi var. Evde cilt bakımı önerilerinde genellikle ilk üçte salatalık maskesi mutlaka yer alır. Bunun en önemli nedeni, salatalığın herkesin kolaylıkla ulaşabileceği ve cilt için çok faydalı bir besin olmasıdır. En eski güzellik sırları içinde yer alan salatalık maskesi, göz altı morlukları ve kırışıklıklardan kurtulmak için en ideal çözümlerden biridir. Haftada 2-3 kez cildinize ve göz altı çevresine salatalık maskesi uygulayarak bu şikayetlerinizde azalma gözlemleyebilirsiniz. Güçlü bir anti-aging etkisi olan salatalık, cilt üzerinde yaşlanma belirtilerinin gitmesine büyük katkı sağlıyor.

Salatalık maskesi ile cildinizi yenileyebileceğiniz gibi, kırışıklık oluşumunu da önleyebilirsiniz. Salatalığın bileşiminde yüksek miktarda lif, magnezyum ve potasyum bulunur. Bu nedenle salatalık, pürüzsüz cilt sırları ve cilt bakım sırları arasında özel bir öneme sahiptir. Salatalıkla hazırlayacağınız cilt bakımı maskeleri ve güzellik maskeleri, genişleyen cilt gözeneklerinizde toparlanma sağlayabilir. Ciltte yaşlanmaya bağlı olarak genişleyen gözeneklerin sıkışmasını sağlayan salatalık maskesi, doğal bir cilt ağartıcı olarak da kullanılabilir. Yaz aylarında cildinizin dermis tabakasındaki incelmeye bağlı olarak matlaşma şikayeti yaşıyorsanız, cildinizin eski görünümünü kazanması için salatalık maskesinden yararlanabilirsiniz. Defne Samyeli cilt güzellik sırları içinde yer alan salatalık maskesiyle en az onunki kadar güzel bir cilde sahip olabilirsiniz.

Cildi nemlendirir ve tazeler.

Salatalıktaki güzellik sırları listemizin ikinci sırasında, cildi nemlendirme ve tazeleme özelliği var. Salatalığın yüzde 90’dan fazlası sudan oluşur. Bu yönüyle salatalık, cildin nem ihtiyacını karşılaması için iyi bir besindir. Eğer kuru bir cilde sahipseniz, cildiniz yaz aylarında daha yüksek miktarda neme ihtiyaç duyacaktır. Kuru ciltlerde nem miktarı azaldıkça, çizgiler daha belirginleşir ve yaşlanma belirtileri artar. Öyle ki, eğer kuru bir cildiniz varsa ve nem kaybınız yüksekse, cildinizi nemlendirmek için özel bazı kremleri kullanmanız gerekebilir. Fakat bunları kullanmadan önce bir dermatologa başvurmanız gerekir. Evde hazırlayacağınız salatalık maskesi ile cildinizin doğal nem oranına ulaşmasını ve daha canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yaz aylarında kullanılan nemlendiricilerle ilgili olarak en sık yapılan hataların başında, yağ bazlı ürünleri kullanmak geliyor. Oysa, yağlı veya karma bir cilde sahipseniz, yağ bazlı ürünler cildinizde yağ miktarını arttırır. Ve bu da sivilce veya akne oluşumuna neden olur. Yağlı bir cilde sahipseniz, yağ bazlı ürünlerden ve güzellik maskelerinden uzak durmalısınız. Bunların yerine salatalık maskesinden yararlanabilirsiniz. Evde hazırlayacağınız doğal salatalık maskesi ile cildinizin nem dengesini sağlayabilir, cildinizi yatıştırıp gerginleştirebilirsiniz. Cilt üzerinde kan dolaşımını arttırıcı etkiye sahip olan salatalık maskesi, yağ bazlı ürünler gibi cildinizde aşırı yağ birikimine yol açmaz.

Sivilce ve siyah noktaları temizler.

Salatalıktaki güzellik sırları listemizin üçüncü sırasında, sivilce ve siyah noktaları temizleme özelliği var. Sivilce ve siyah noktalardan kurtulmak için bazı meyvelerin faydalı olduğu bilinmekte. Bununla birlikte her meyve tüm cilt türleri için faydalı olmayabilir. Üstelik, bazı bitki ve meyvelere karşı cildiniz hassasiyet gösterebilir. Özellikle tropik meyvelerden güzellik maskesi hazırladığınızda cildinizde kaşıntı veya kızarıklık oluşursa, uygulamayı hemen sonlandırmanızda yarar var. Cildinizde herhangi bir cilt hassasiyeti varsa, güzellik maskesi hazırlama konusunda dikkatli olmalısınız.

Cildinize doğal güzellik kazandırmak için sivilce ve siyah noktaları temizlemede salatalık maskesinden yararlanabilirsiniz. Yaz aylarında özellikle yağlı ciltlerde alın, burun ve yanak bölgelerinde sivilce oluşumu artar. Sivilcenin yanı sıra akne ve deri döküntüleri de artar ve ciltte kaşınma oluşur. Bu gibi durumların önüne geçmek için yağ ve sabun bazlı olmayan ürünler bazen yetersiz kalabilir. Bu tür ürünlerden istediğiniz sonucu alamıyorsanız, salatalık maskesinden yararlanabilirsiniz. Salatalık maskesi ayrıca, sivilce izlerinin iyileşmesini de hızlandırıcı bir etkiye sahip. Bununla birlikte, cildinize salatalık maskesi uygulamışsanız, üzerine ayrıca krem veya nemlendirici uygulamamalısınız. Bu gibi durumlarda cildinizde siyah nokta oluşumu artabilir.

Ödem ve şişkinliği azaltır.

Salatalıktaki güzellik sırları listemizin dördüncü sırasında, ödem ve şişkinliği azaltma özelliği var. Yaz aylarında özellikle sabahları göz çevrenizde ve yanak bölgenizde ödem ve şişkinlik oluşuyorsa, bunun nedeni cildinizin bozulan nem dengesi olabilir. Salatalıkta bulunan askorbik ve kafeik asit gibi bileşenler, yüzdeki ödem ve şişkinliği azaltıcı etkiye sahip. Sabahları işe gitmeden önce bu kısımlara salatalık maskesi veya vaktiniz yoksa bir dilim salatalık uygulayabilirsiniz. Bu sayede şikayetlerinizde azalma oluşur ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Bu gibi basit güzellik sırları ile cildinizde kalıcı sonuçlar elde edebilirsiniz. Cilt güzellik sırları hakkında bilgi sahibi oldukça, daha güzel görünmek için güzellik merkezi veya güzellik salonu masraflarınızı azaltabilirsiniz. Ödem ve şişkinlik şikayetinizde daha etkin sonuçlar almak için cildinizi her gün düzenli olarak temizlemeli, mümkünse makyaj yapmamalısınız. Doğal güzelliğin sırrı adına çeşitli ortamlarda anlatılan makyaj sırları konusunda dikkatli olmalısınız. Makyaj yapacaksanız eğer, ağır makyajlardan kesinlikle uzak durmalısınız. Cildinize fazla miktarda krem veya nemlendirici de uygulamamalısınız.

Cilde elastikiyet ve yumuşaklık kazandırır.

Salatalıktaki güzellik sırları listemizin beşinci sırasında, cilde elastikiyet ve yumuşaklık kazandırma özelliği var. Cilt güzelliği konusunda elastikiyet ve yumuşaklık en önemli kriterler arasında yer almakta. Cilde bu özellikleri, vücudumuzdaki birçok proteinden biri olan kolajen kazandırır. Nitekim kolajen, cildimizden eklem ve kemiklerimize, diş hücrelerimizden tırnak ve saç köklerimize kadar pek çok doku ve organın temel yapı taşlarından biridir. Doku ve hücrelere esneklik kazandıran kolajenin eksikliği halinde deri pullanması, egzama ve cilt lekeleri oluşabilmekte. Hamilelikte cilt bakımı için de yine salatalık maskesi çok iyi bir seçimdir. Hamilelik döneminde kadınlar, kolajen eksikliğini daha fazla hisseder.

Duru güzellik ve cilt bakımı konusunda en iyi makyaj markaları bile henüz kolajenin yerini tutabilecek bir ürün keşfedemediler. Cilt hücrelerinin kolajen üretimine katkı sağlayan salatalık maskesi bu konuda çok iyi bir seçimdir. Kadınların güzellik sırları arasında paylaşılan bilgiler her zaman doğru ve geçerli olmayabilir. Özellikle yabancı veya Türk ünlülerin güzellik sırları hakkında çoğu zaman kulaktan dolma bilgiler paylaşılabilmekte. Şaşırtıcı güzellik sırları veya bakım sırları çoğu zaman kozmetik ürünlerin reklamı için kullanılabilmekte. Mankenlerin güzellik sırları konusunda da çoğu zaman aynı durum geçerlidir. Güzellik ve kişisel bakım için etkili güzellik sırları arıyorsanız, tercihinizi öncelikle doğal ürünlerden yana kullanmalısınız.

Yeni hücre oluşumunu destekler.

Salatalıktaki güzellik sırları listemizin altıncı sırasında, yeni hücre oluşumunu destekleme özelliği var. Salatalığın bileşiminde bulunan magnezyum ve potasyum gibi mineraller ile A ve E vitaminleri, ciltte yeni hücre oluşmasına katkı sağlıyor. Özellikle çevresel etkenlerden dolayı cilt hücreleri oldukça zarar görür ve zamanla ölür. Gün içinde maruz kalınan yoğun güneş ışığı, aşırı stres, sağlıksız beslenme, alkol ve sigara kullanımı, cilt hücrelerinin ölmesine yol açar. Ciltte ortaya çıkan matlık ve lekeler ile artan elastikiyet kaybı, ölü cilt hücrelerinin en açık göstergeleridir. Bu gibi şikayetleriniz varsa, salatalıktaki güzellik sırları içinde salatalık maskesinden yararlanabilirsiniz. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz salatalık maskesi ile cildinizde yenilenme sağlayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir