Samsung: 80 yıllık bir başarı hikayesi…

Güney Kore merkezli teknoloji şirketi Samsung, 80 yıllık marka yolculuğunda dünyanın en büyük şirketlerinden biri haline geldi. Samsung bünyesinde başta bilgi teknolojileri ve tüketici elektroniği olmak üzere ağır sanayi, inşaat ve savunma endüstrisinde faaliyet gösteren çok sayıda şirket yer almakta. Günümüzde daha çok televizyonlar ve akıllı telefonlarla hatırlanan şirketin sigorta, reklam ve eğlence sektöründe çok sayıda iştiraki mevcut. 2017 yılı itibariyle Samsung, dünyanın en yüksek 6. marka değerine sahip. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi ele aldığımız başarı hikayelerine bu hafta, Samsung markasıyla devam ediyoruz.

Samsung Markasının Doğuşu

Dünyaca ünlü teknoloji markası Samsung, 1 Mart 1938 tarihinde Kore’de Lee Byung-chul tarafından yalnızca 30 bin wonluk (yaklaşık 27 ABD doları) sermayeyle kuruldu. Samsung‘un başlangıçta çalışan sayısı yalnızca 40’tı ve şirket esas olarak gıda sektöründe faaliyet göstermekteydi. Çin yemekleri, kurutulmuş balık ve sebzeler başta olmak üzere çok sayıda gıda ve yiyeceğin ticaretini yapan şirketin ismi, Korecede “üç” demek olan Sam ile “yıldız” demek olan Sung sözcüklerinin birleşmesiyle oluşturuldu. Korecede Samsung sözcüğü “üç yıldız” anlamına geliyor, büyüklüğü ve gücü temsil ediyordu.

II. Dünya Savaşı sonrası dönemde Kore’de gıda sektörünün yanı sıra tekstil, getirisi yüksek bir sektör olarak ön plana çıktı. 1947 yılına kadar Seul’de büyümesi devam eden şirket, Kore Savaşı’nın başlaması üzerine ülkenin kuzeyinden çekildi ve yatırımlarını güneyde devam ettirdi. 1950’lerin sonlarına doğru Güney Kore’de tekstil sektörü hızlı bir gelişim ivmesi yakaladı. Bunun üzerine Lee Byung-chul, Kore’nin en büyük yün değirmenini inşa ederek Busan’da tekstil fabrikası kurdu. 1960’lı yıllar boyunca şirket, Güney Kore’nin en beğenilen tekstil ürünlerini piyasaya sundu.

1960’ların sonlarında şirket, gıda ve tekstilde yakaladığı yüksek başarıyı Güney Kore’nin dünya piyasalarıyla entegre olma sürecinde inşaattan gemiciliğe, sigortacılıktan reklamcılığa kadar pek çok alanda genişletmek istedi. Kore Savaşı’nın acılarının henüz taze olduğu bu dönemde sunduğu iş olanaklarıyla Güney Kore’nin hem büyümesine, hem de acılarını unutmasına büyük katkı sağladı. Bu bakımdan, Güney Kore yakın tarihinde Samsung, ticari bir marka olmanın ötesinde, Güney Kore halkının savaş sonrası dönemde yeniden yükselişinde en önemli dinamiklerinden biri olarak değerlendirilebilir.

Samsung Markasının Yükselişi

Samsung markasının yükselişinde esas unsur, 1960’ların ikinci yarısından itibaren teknoloji alanında ve elektronik endüstrisinde yaptığı yatırımlardı. Şirket bünyesinde kurulan elektronik şirketleri, tüketici elektroniği piyasasında Samsung‘un 1970’lerden itibaren yükselen bir ivmeyle büyük başarılar elde etmesini sağladı. Güney Kore’nin Suwon şehrinde kurulan televizyon fabrikasında ürettiği ilk siyah beyaz televizyonunu 1970 yılında piyasaya sunan şirket, Güney Kore’de iletişim ve medya alanlarında da pek çok gelişime öncülük yaptı.

Samsung‘un siyah beyaz televizyonlarla elde ettiği satış başarısı, 1970’lerin ikinci yarısından itibaren teknolojik ürünlerde yatırımlarını genişletmesini sağladı. Satışını yaptığı siyah beyaz televizyon sayısı 1976 yılında 1 milyonu aştı. Bir yıl sonra şirket, renkli televizyon üretimine başladı ve çamaşır makinesi piyasasına girdi. 1978 yılında satışı yapılan toplam televizyon sayısı 4 milyona ulaştı. Ürün çeşitleri arasına çamaşır makinesinden sonra mikrodalga fırın girdi. 1980 yılında şirket, Hanguk Jenja Tongsin‘i satın alarak telekomünikasyon donanım sektöründe üretime başladı. 

1980’li yıllarda şirket başta ABD, İngiltere ve Japonya olmak üzere pek çok ülkede büyüme ve genişlemesini sürdürdü. Bu dönemde masaüstü bilgisayarlar ile bilgi teknolojileri alanında büyük yatırımlar yaptı. 1985 yılında cep telefonu piyasasına girdi. 1987 yılında Lee Byung-chul‘un hayatını kaybetmesinin ardından Samsung Group, Shinsegae Group, CJ Group ve Hansol Group şeklinde dört gruba ayrıldı.

Samsung‘un ilk notebooku, 1990 yılında piyasaya sunuldu. Bu dönemde şirket, bilgi teknolojileri ve özellikle de cep telefonu piyasasında gücünü arttırmak için yazılım altyapısını güçlendirdi. Samsung‘un dünya pazarındaki gücü genel olarak teknolojik ürünlerle ilgili olsa da 2000’li yıllarda cep telefonları ve yarı iletkenler piyasasında elde ettiği güç, diğer ürün gruplarının çok ötesine ulaştı. 2001 yılında piyasaya sunulan SPH-i300, Samsung‘un cep telefonu piyasasında yükselişinin habercisiydi. 2005 yılından itibaren LCD teknolojisine yaptığı yatırımlar, günümüzde akıllı telefon piyasasında büyük bir güce ulaşmasını olanaklı kıldı.

Günümüzde Samsung

Günümüzde Samsung, bağlı şirketleri ve iştirakleriyle birlikte başta teknoloji olmak üzere pek çok alanda faaliyetlerine devam etmekte. Samsung Heavy Industries, dünyanın en büyük ikinci gemi üreticisi. Samsung Engineering 13. inşaat şirketi konumunda. Samsung Engineering, 828 metre yüksekliğiyle dünyanın en büyük binası olma unvanını elinde bulunduran Burj Khalifa‘yı inşa ederek dünya genelinde büyük bir prestij kazandı. Şirketin mühendislik birimi olan Samsung Techwin ise uçak motorları ve gaz türbinleri piyasasında çok önemli bir konuma sahip.

Samsung‘un özellikle de Güney Kore ekonomisinde çok önemli bir yeri var. Yıllık toplam geliri, Güney Kore’nin GSYİH’nın yüzde 17’si kadar. Üstelik, Güney Kore’nin toplam ihracatının beşte birini gerçekleştirmekte. Dünya genelinde 79 ülkede toplam çalışan sayısı 300 bin düzeyinde. Samsung markasını günümüzde en çok cep telefonları, dijital ağlar, dijital ev aletleri, LCD’ler gibi ürünlerde görmekteyiz. 2017 yılı itibariyle şirket, dünyanın en yüksek marka değerine sahip 6. markası unvanını elinde bulundurmakta.

Ofis dostu Samsung ürünleri Ofix.com’da!

Samsung markasının başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Samsung ürünleri içinde ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz. 

Samsung 21.5 İnç LED Monitör

Listemizin ilk sırasında, 21.5 inç LED monitör var. Masaüstü bilgisayar kullanıcılarının en beğendiği LED monitörlerden biri olan bu ürünler 1920 x 1080 çözünürlüğe, HDMI ve VGA bağlantı özelliklerine sahip. USB girişi ve dahili hoparlörü ise bulunmamakta. Tepki süresi 5 ms olan bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Samsung SL-M2070FW Çok Fonksiyonlu Lazer Yazıcı

Listemizin ikinci sırasında, SL-M2070FW çok fonksiyonlu lazer yazıcı var. Baskı türü siyah beyaz, baskı kalitesi 1200 x 1200 dpi olan bu ürünlerle dakikada 20 sayfa çıktı alabilirsiniz. Bu ürünlerde ayrıca fax ve tarama özelliği mevcut olup 2 x 16 line LCD ekran bulunmakta. Dahili bellek kapasitesi 128 MB olan bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Samsung MLT-D116L Siyah Toner

Listemizin üçüncü sırasında, MLT-D116L siyah toner var. Lazer baskı teknolojisine sahip ve baskı kapasitesi yaklaşık 3000 sayfa olan bu ürünler için uyumlu yazıcıları buradan öğrenebilir ve toner siparişi verebilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Samsung ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir