Samuel Ruben: Duracell pillerini yaratan mucit…

1920’li yıllarda New York’ta yaşayan yaratıcı bir bilim adamı olan Samuel Ruben, alkalin piller üzerine çalışmalarını yoğunlaştırmıştı. Bir deneyde kullanmak için tungsten filament teline ihtiyacı vardı. Bu parçayı temin etmek için Mallory şirketiyle temasa geçti. Şirketin kurucusu Philip Rogers Mallory, Ruben‘in çalışmalarından oldukça etkilendi ve üretim gücüne büyük bir katkı sağlayacağına inanarak ona ortaklık teklif etti. Samuel Ruben‘in yarattığı Duracell pilleri, kalem piller tarihinde yeni bir dönemi başlattı… Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Samuel Ruben‘in hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız.

Yaratıcı Bir Bilim İnsanı

Samuel Ruben, 14 Temmuz 1900 tarihinde New Jersey’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini New York’taki devlet okullarında tamamladı. Bu yıllarda kullanımı yaygınlaşan radyolar, küçük Samuel‘in çok ilgisini çekiyordu. Elektrik ve kimya alanlarına henüz küçük yaşlardan itibaren ilgi duymaya başlayan Samuel, okuldan arta kalan zamanlarında çeşitli deneyler yapıyordu. Bu deneyler sırasında, radyo devrelerinin nasıl çalıştığını kendi kendine öğrendi ve henüz 11 yaşındayken, amatör radyo operatörü lisansı almayı başardı.

Okul hayatı boyunca başarılı bir öğrenci olan Samuel Ruben, ailesinin yaşadığı ekonomik güçlükler nedeniyle liseden sonra eğitimine devam edemedi. Fakat, yaratıcı bir zihne ve büyük bir keşif yeteneğine sahip olduğunu henüz küçük yaşlarda ispatlayan genç Samuel‘in bu durumu, Columbia Üniversitesi‘nde fizik profesörü Bergen Davis‘in dikkatini çekti. Genç Samuel‘e yardımcı olmak için Davis, akşam derslerine katılmasına izin verdi ve üniversite kütüphanesini kullanmasını sağladı.

Samuel Ruben, 1918 yılında Electrochemical Products şirketinde çalışmaya başladı ve 1921 yılına kadar bu şirkette çalışmalarını sürdürdü. 1920’lerin ortalarında, Bergen Davis‘in de desteğiyle, kendi laboratuvarını kurmayı başardı. İlk icatlarından biri olan katı hal redresörü, radyolarda kullanılmak üzere normal elektrik akımını dönüştüren bir cihazdı. Bu cihazı kurşun asitli akülerle güçlendiren Ruben, ileride radyoların boyutlarının küçülmesini sağlayacak icatlar üzerinde yoğunlaşmaya başladı. Geliştirdiği kuru elektrolitik kapasitör sayesinde elektriği depolamanın yanı sıra radyonun maliyetini düşürmek ve boyutunu küçültmek de mümkün oldu.

Bilimsel icatlarla hayatın nasıl değiştiğini çok iyi bilen Samuel Ruben, bu icatların sonuçlarını görebiliyordu. Halk tarafından pek bilinmese de bu icatlar, gündelik hayatta sıkça kullanılan elektronik ürünler için büyük dönüşümler sağladı. Örneğin, geliştirdiği kuru elektrolitik kondansatörü, uzun yıllar boyunca neredeyse tüm radyo ve televizyonlarda ve pek çok elektrik motorunda kullanılacaktı. Samuel Ruben‘in elektrokimya alanındaki buluşları sayesinde kompakt akü elektronik saat, yer uyduları ve uçaklardaki tehlike sinyal vericileri gibi ürünler, kısa sürede hem gündelik hayatı, hem de iş dünyasını büyük ölçüde değiştirmeyi başaracaktı.

Samuel Ruben ve Philip Rogers Mallory

1920’lerde bir üniversite diploması bile olmadan elektrokimya alanında pek çok buluşa imza atan Samuel Ruben, bir deneyde kullanmak için tungsten filament teline ihtiyaç duyuyordu. Bu parçayı temin etmek için, kuru pil bataryaları ve elektrolitik kapasitörler gibi elektronik bileşenler üzerine yoğunlaşan Mallory şirketiyle temasa geçti. Şirketin kurucusu Philip Rogers Mallory için Ruben‘in çalışmaları oldukça etkileyiciydi. Nitekim, elektrokimya alanında Samuel Ruben, büyük devrimlere zemin hazırlayacak pek çok buluşa daha şimdiden imza atmıştı. Bunun üzerine Mallory ve Ruben‘in güç birliği yapmasıyla Duracell International‘ın temelleri atıldı.

Mallory şirketinde Ruben, elektrokimya alanında ve özellikle de alkalin pillerle ilgili birbirinden önemli buluşlara imza attı. Cıva aküsü, bakır sülfür doğrultucu, vakum tüp rölesi, hızlı ısıtıcı vakum tüpü gibi elektrokimya alanında çok önemli sonuçlar yaratan bu buluşlar, gündelik hayat ve iş dünyasının yanı sıra askeri teknolojide de çok önemli dönüşümleri beraberinde getirdi. Örneğin cıva aküsü, askerlerin kullandığı mobil araçların pil ömrünü uzattı, aşırı sıcakların araçlara verdiği zararları azalttı. II. Dünya Savaşı döneminde tüm patent haklarını ABD hükümetine gönüllü olarak devreden Ruben, orduya bağlı Signal Corps tarafından 1944 yılında takdir belgesiyle ödüllendirildi.

Samuel Ruben ve Duracell Pilleri

Samuel Ruben‘in geliştirdiği Duracell pilleri, elektrokimya alanında en fazla dikkat çeken buluşlarından biriydi. Kullanım süresi boyunca voltajını tam güçte koruyan bu yeni nesil alkalin piller, ilk olarak dahili flaşlı Kodak kameralar için özel olarak üretildi ve Mallory markasıyla satışa sunuldu. Halk tarafından yoğun ilgiyle karşılanan bu piller, daha sonra diğer elektronik araçlarda da kullanılmaya başlandı. 1963 yılında Samuel Ruben, birçok icadının ticari haklarını Mallory şirketine devretti. Bir yıl sonra şirket, Duracell isimli yeni markasını halka tanıttı. Sözcük anlamı “dayanıklı hücre” demeye gelen Duracell pilleri, diğer alkalin pillere göre 10 kat dayanıklıydı.

Tüketici elektroniği sektörünün alkalin pil ihtiyaçlarını en güçlü şekilde karşılayan Duracell pillerinin ürün yelpazesi zaman içinde genişledi. Piyasanın ihtiyaçlarına uygun şekilde üretilen AA, AAA, C, D ve 9V pilleri, Duracell‘in marka tanınırlığını ve pazar gücünü arttırdı. 1970’li yıllarda genişlemeye başlayan tüketici elektroniği sektöründe Duracell pilleri kayıt cihazlarından el telsizleri ve motorlu oyuncaklara kadar pek çok üründe kullanılmaya başlandı. Bu ürünlerle batarya teknolojilerinde ortaya çıkan yenilikler, satış ve pazarlama alanında da önemli yenilikleri beraberinde getirdi. Televizyonda reklamı yapılan ilk pil markası olan Duracell‘in reklamlarında, uzun ömürlülük ve güvenirlilik konularının altı özellikle çizildi.

Alkalin pillerin gelişimine yaptığı katkıdan dolayı Butler Üniversitesi tarafından kendisine fahri doktora verilen Samuel Ruben, 1965 yılında George Washington Üniversitesi tarafından yılın mucidi seçildi. 1969 yılında Duracell pilleri, Apollo 11 programının bir parçası haline geldi ve Ay’da kullanılan ilk pil unvanını kazandı. Hayatı boyunca 300’den fazla buluşa imza atan Samuel Ruben, 1970 yılında dünyaca ünlü Edward Goodrich Acherson Madalyası‘nı aldı ve emeklilik dönemini Oregon eyaletine bağlı Milwaukie kasabasında geçirdi. 1988 yılında hayata gözlerini yumdu. Duracell pilleri günümüzde, yüksek performanslı alkalin piller ve şarj edilebilir piller denildiğinde akla gelen ilk ürünler arasında yer alıyor ve hayatımıza güç katmaya devam ediyor.

Ofis dostu Duracell pilleri Ofix.com’da!

Samuel Ruben‘in başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Duracell pillerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Duracell AA Kalem Piller

Listemizin ilk sırasında, Duracell AA kalem piller var. Paket içi miktarı 18 adet olan bu ürünleri ister ofisinizde, isterseniz evinizde kalın kalem pille çalışan tüm elektronik cihazlarda uzun süreler kullanabilirsiniz. Diğer alkalin pillere oranla 10 kat uzun ömürlü olan bu piller, uzaktan kumandadan el feneri ve radyo gibi araç ve gereçlerde enerji ihtiyacını etkin bir şekilde karşılıyor. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Duracell AAA Kalem Piller

Listemizin ikinci sırasında, Duracell AAA kalem piller var. Paket içi miktarı 12 adet olan bu ürünleri, ince kalem pille çalışan tüm elektronik cihazlarınızda kullanabilirsiniz. Ofisinizde mouse ve diğer elektronik cihazlarınızda uzun ömürlü performanslar için bu ürünleri tercih edebilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Duracell AA Şarj Edilebilir Kalem Piller

Listemizin üçüncü sırasında, Duracell AA şarj edilebilir kalem piller var. Paket içi miktarı 2 adet olan bu ürünleri, kalın kalem pille çalışan tüm elektronik cihazlarınızda kullanabilirsiniz. Şarj edilebilir özellikte olduğu için tekrar tekrar kullanılabilen bu ürünler, 300 şarja kadar dayanıklı. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Duracell ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir