Scrikss: Türkiye’nin ilk dolma kalem markası…

1963 yılında Tahtakale’de ticaret yapan 9 tüccar tarafından kurulan Scrikss, Türkiye’nin ilk dolma kalemini üretmeyi başardı. 1974-1984 yılları arasında dünyaca ünlü kalem şirketi Waterman‘la güç birliği yapan Scrikss, yerli yazı araç ve gereçleri pazarında üretim teknolojilerinden satış ve pazarlama tekniklerine kadar birçok konuda yeniliklerin öncüsü oldu. Zaman içinde dünya genelinde 40’tan fazla ülkeye ihracat yapmaya başlayan Scrikss, Türk kalem sektörünü dünya kalem pazarında başarıyla temsil etmeye devam ediyor. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Scrikss markasının başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız.

Scrikss Markasının Doğuşu

Scrikss marka ismi, İspanyolcada yazma anlamına gelen Escribir sözcüğünden gelmekte. 1939 yılında İspanya’nın Albacete kentinde kurulan kalem üreticisi Scrikss, 1950’lerin sonlarında İsviçre merkezli Möwe şirketine satıldı. 1963 yılında Möwe, Scrikss‘in haklarını Tahtakale tüccarlarından Hayati Vitali Rodrik‘e devretti. 8 Aralık 1963 tarihinde kurulan Scrikss Metal ve Plastik‘in kurucuları arasında Hayati Vitali Rodrik‘in yanı sıra Tahtakale’de tüccarlık yapan Albert Mitrani, Yahya Yako, Tegolgos Kardeşler, Yusuf Işık ve Sevi Ender yer aldı. 1 milyon TL sermayeyle (o günkü kurla 110 bin dolar) kurulan şirketin ortakları, Türk kırtasiye sektöründe dönemin en önemli ithalatçıları ve dağıtıcıları arasındaydı. 

1964 yılında Bahçelievler’de Eski Londra Asfaltı üzerinde kendi fabrika binasında Scrikss marka ismiyle ilk olarak tükenmez kalem, ardından dolma kalem üretimine başlayan şirket, yazı araç ve gereçleri pazarında kısa sürede önemli başarılara imza attı. Bu dönemde uygulanmakta olan ithal ikamesi politikası, Scrikss‘in pazar gücünü arttırmasına büyük katkı sağladı. Nitekim, bu politika uyarınca ülkemizde üretimi yapılan ürünlerin ithalatına izin verilmiyor, yerli ürün kullanımı teşvik ediliyordu. Bu politika sayesinde Scrikss, ülkemizin dolma kalemde dışa bağımlılıktan kurtulmasını sağlayan önemli bir avantaj elde etti. Aynı zamanda da Londra’da üretim yapan şirketin sermayesi yalnızca 2 yıl içinde yüzde 50 arttı ve hisselerinin bir kısmı halka arz edilmeye başlandı.

Scrikss‘in pazar gücü artarken, kurumsal yapısı da güçleniyordu. Bu dönemde şirketin CEO’luğunu Hayati Vitali Rodrik üstlenirken, Albert Mitrani pazarlama müdürü, Yahya Yako fabrika müdürü oldu. Scrikss‘in 1966 yılında Türkiye’de üretimi yapılan 17 modeli ve WAS kalemleri sektörde ilgiyle karşılandı. Yüksek kaliteli bu ürünlerin 1 yıllık garanti süresi, müşteri memnuniyetini arttırmasına katkı sağladı. Yazı araç ve gereçlerinde büyüme ve marka tanınırlığını arttırmada en önemli dönüm noktalarından bir diğeri ise büro setleriydi. Nitekim, büro setleri halinde satışa sunulan Scrikss ürünleri 1960’ların sonlarına doğru hemen her ofiste yerini almaya başlamıştı.

Waterman’la Birleşme

Scrikss‘in marka tarihinde 1974 yılı önemli bir dönüm noktası oldu. Dünyaca ünlü kalem şirketi Waterman‘la birleşme kararı alan şirket, bu dönemde Scrikss marka isminden feragat ederek Waterman kalem ve kartuşlarının üretimine başladı. Madame Waterman adıyla tanınan Waterman’ın dünyaca ünlü patronu Francine Gomez, Jif-Waterman dolma kalemlerinin Türkiye’de üretim lisansını Scrikss‘e verdi. 10 yıl boyunca devam edecek bu süreçte Scrikss, Waterman ürünlerinin üretiminden satış ve pazarlama tekniklerine kadar birçok konuda deneyim kazandı. Bu teknikler içinde tüm yazı araçlarının garanti süresinin 1 yıla çıkartılması en önemlilerinden biriydi.

Waterman kalem ve kartuşlarının Türkiye’de üretim ve satışını sürdürdükleri bu dönemde Sirkeci’de yeni bir ofis açtılar ve yeni ürünler geliştirmek için Ar-Ge çalışmalarına hız verdiler. Paslanmaz çelikten üretilen Fineliner 22 kalemleri 1982 yılında kullanıcılarla buluştu. Ardından, tüm ürünlerin garanti süresini 99 yıl olarak genişlettiler. Garantinin kapsamı tüm mekanik arızaları içermekteydi. 1984 yılına gelindiğinde şirket, Waterman‘la yaptığı anlaşmayı karşılıklı olarak feshetti. Aynı zamanda da Cross ve Pelikan markalarının Türkiye distribütörü olmaya hak kazandı. Bu gelişmeler sayesinde şirket, 1980’lerde Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşundan biri haline geldi.

Scrikss Markasının Yükselişi

1986 yılında Sckriss, Tahtakale Pir Han’da promosyon ürünleri üretmeye ve toptan satış mağazalarında yer almaya başladı. Dağıtımını yaptığı Cross ve Pelikan markalarını Türkiye’den sonra Kuzey Kıbrıs’ta kullanıcılarla buluşturan şirket, 1990’lı yıllarda tasarımcı kadrosunu yenileyerek ofis ürünleri pazarı ihtiyaçlarına uygun ürünler geliştirmeye yöneldi. Kuzey Kıbrıs’ın ardından yurt dışına açılma sürecini hızlandıran şirket, zaman içinde dünya genelinde 40’tan fazla ülkeye ihracat yapmaya başladı. Uzakdoğu’ya yaptığı ihracatı hızlandırmak için Şangay’da bir montaj hattı kurdu. 1993 yılında Hollanda’da kaliteli yazı araçları dalında ödül kazandı, Frankfurt ve Moskova’da fuarlara katılarak ülkemizi başarıyla temsil etti.

2000 yılında merkez bina ve deposunu Eminönü’nde Rasim Paşa İş Hanı’na taşıyan şirket, 2002 yılında üretim tesisini Bahçelievler’den İkitelli’ye aktardı. Bu dönemde Scrikss‘in ürün çeşitliliği hızlı bir ivmeyle artmaya başladı. Yeni tasarımcı kadrosunun yaptığı çalışmalarla multipen-twist, roller ve mekanik kurşun kalem gruplarında ürün çeşitliliğini arttırdı. 2006 yılında Scrikss‘in sofistike grubuna, İtalya merkezli Aquila firmasının Lalex 1938, Jaguar ve Smart gibi ürünleri katıldı. Scrikss markalı ofis ürünleri geliştirmeye devam ettiği bu dönemde, Londra’nın güneydoğusundaki Greenwich bölgesinde satış ofisi kurdu.

Günümüzde Scrikss

2006 yılında şirketin cirosu 15 milyon doları aşmıştı. Ne var ki, 2001 krizi nedeniyle düşen talep tüm sektörlerde olduğu gibi kalem sektöründe de hissedilmekteydi. 2007 yılında Scrikss‘in yüzde 50’si olan tekstil endüstrisi kısmı Oscar Group tarafından satın alındı. Bu gelişmenin ardından şirket, yazı araç ve gereçleri alanında daha hızlı büyüme imkanına sahip oldu ve hedeflerini büyüttü. Bu dönemde ürün çeşitleri içinde yer alan siyah, mavi ve kırmızı mürekkep renklerine sahip Kristal kalemler sektörde ilgiyle karşılandı. 2008 yılında şirketin İkitelli’deki üretim tesisleri, Oscar Group‘un tesislerine taşındı ve üretim süreçlerinin revizyonu sağlandı. Şirketin adı ise Scrikss Kalem Kırtasiye ve Ofis Mlz. San. A.Ş. olarak değiştirdi.

Günümüzde Scrikss‘in ürün çeşitliliği artarak genişlemeye devam ediyor. Deri materyallerden oluşan Katre-i Zer serisi ofis ürünleri, gövde tasarımında klasik renklerin yanı sıra yeşil, turuncu ve gök mavisi gibi renkler barındıran Proxi kalemleri, lake kaplama mekanik kalemler, metin işaretleme ve vurgulama için geliştirilen Fluorescent Marker gibi ürünleri, bu çeşitlilik içinde en dikkat çekenleri. Ayrıca Promatic ve Vintage 77 kalemleri, tasarımının yanı sıra fonksiyonel özellikleriyle de dikkat çekiyor. F108 serisi ise Scrikss zarafetini en güzel şekilde yansıtmakta. Hem cep telefonu ve tabletlerde, hem de kağıt yüzeylerde kullanılabilen yeni nesil teknolojik kalemleri ise Scrikss‘in yakın dönemdeki en popüler ürünleri içinde yer almakta.

Ofis dostu Scrikss ürünleri Ofix.com’da!

Scrikss markasının başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Scrikss ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Scrikss Graph-x 0.7 mm Kurşun Gri Versatil Kalem + Silgi + Uç

Listemizin ilk sırasında, Scrikss Graph-x 0.7 mm kurşun gri versatil kalem + silgi + uç var. Metal üzerine nikel kaplama olan bu ürünler saten yumuşaklığında ince ve zarif bir gövdeye sahip. Şık görünümlü, kaliteli ve dayanıklı, ergonomik tasarımlı bu ürünlerin yanında silgi ve uç hediye. Sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Scrikss 17 Stilofor Kuyruklu Dolma Kalem

Listemizin ikinci sırasında, Scrikss 17 Stilofor kuyruklu dolma kalem var. Krom kaplamalı ve ucu iridyum noktalı bu kalemler piston ve kartuşlu sisteme sahip. Sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Scrikss 35 Lüks Kutulu Dolma Kalem

Listemizin üçüncü sırasında, Scrikss 35 lüks kutulu dolma kalem var. Parlak krom gövdeli bu ürünlerin ucu altın kaplama iridyum noktalı çelikten üretilmekte. Sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Scrikss ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir