Seba Kimya: Temizlik ve hijyen sektöründen bir başarı hikayesi…

Kuruluşu 1978 yılına uzanan Seba Kimya, temizlik ve hijyen sektöründe yarattığı markalarla öne çıkmayı başaran lider oyunculardan biri konumunda. Kurulduğunda yalnızca 40 metrekarelik bir alanda üretim yapan Seba Kimya‘nın sektörde öne çıkmasını sağlayan Sır markası, bugüne kadar milyonlarca kullanıcının temizlik ve hijyen ihtiyaçlarına kaliteli ve ekonomik çözümler sundu. Sır‘ın yanı sıra Elenor, Layf, Paxi ve Nino markalarıyla da Seba Kimya, yerli temizlik ve hijyen sektörünün büyümesini sağlamaya devam ediyor. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Seba Kimya‘nın başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Seba Kimya’nın Kuruluşu

Seba Kimya‘nın kuruluşu, 1978 yılına uzanmakta. Kimyevi madde alım satımı ile sektöre giriş yapan şirket, kimyevi madde depoculuğu yaparak sektörde önemli bir ihtiyacı karşıladı. 1980 yılında deterjan üretimine başlayan şirketin bu alanda yaptığı yatırımlar, sadece iki yıl içinde deterjan pazarında tanınmasını sağladı. Deterjanların ardından kuru temizleyicilere yönelik endüstriyel krem deterjan üretimi ve pazarlamasına başlayan şirket, sonraki 5 yıl içinde aile şirketi olarak büyümesini sürdürdü. Kimyasal ham madde üretimi ve kimyasal madde pazarlaması alanında kazandığı deneyimlerin ardından, 1989 yılında aile şirketi olmaktan çıktı ve bugünkü şeklini aldı.

Seba Kimya kurulduğunda üretim tesisi yalnızca 40 metrekare büyüklüğündeydi. İstanbul’un Eyüpsultan ilçesine bağlı tarihi bir semt olan Rami’de başlayan bu üretim, sınırlı bir insan gücüne dayanıyordu. Buna rağmen şirket krem deterjan, sıvı bulaşık deterjanı, çamaşır suyu ve çamaşır sodası üretimi yapabiliyordu. Endüstriyel alanlarda temizlik ve hijyen ihtiyacına etkin çözümler sunan bu ürünler, aynı zamanda da uygun fiyat avantajına sahipti. Dahası, ülkemizde ilk mineralli temizlik kremi üreten yerli firmalardan biri de Seba Kimya olmuştu. Ürün gamında artan çeşitlilik ve elde edilen kârla birlikte, üretim alanında yeni projeler hayata geçirildi. 1995 yılında GOP sanayi sitesinde kurulan fabrika, Seba Kimya‘nın büyümesini hızlandırdı.

Seba Kimya’nın Yükselişi

1997 yılında Seba Kimya, marketlere yönelik olarak Sır markasını sektöre kazandırdı. Sır markasıyla birlikte küçük ambalajlı ürünlerin üretimine yönelen şirket, bu sayede daha geniş bir pazara açılmayı başardı. Ürünlerin gördüğü ilgi, şirketin üretimin yanı sıra satış ve pazarlama alanında da önemli adımlar atmasını sağladı. Yurt genelinde verilen bayilikler sayesinde Sır markası, her geçen gün daha fazla kullanıcıya ulaşmayı başardı. Farklı kullanıcı profillerine uygun olarak geliştirdiği yeni ürün tipleriyle Seba Kimya‘nın yükselişi de devam etti. Ürün çeşitliliği artarken pazar ihtiyaçları gözetildiği gibi, sektördeki yeni trendler de yakından takip edildi.

2005 yılında Seba Kimya, Tuzla Kimyacılar Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni fabrikasını hizmete açtı. Son teknoloji ekipmanlarla kurulan bu fabrika, üretim kapasitesini ciddi ölçüde arttırmasını da sağladı. Temizlik ve hijyen sektöründe dünyada yaşanan gelişmeleri yakından takip eden şirket, bu fabrika sayesinde yeni ürün tipleri geliştirmek için de önemli bir imkan elde etti. Bu süreçte yurt dışı pazarlara açılan Seba Kimya, başta Balkanlar ve Ortadoğu olmak üzere dünya genelinde 40’tan fazla ülkede ürünlerini kullanıcıların beğenisine sunmayı başardı. 2013 yılında Tüm Tüketicileri Koruma Derneği tarafından Sır markasının “en çok beğenilen ve tercih edilen markalardan biri” olarak seçilmesi, Seba Kimya için bir gurur kaynağı oldu.

Seba Kimya’nın Markaları

Seba Kimya‘nın sektörde elde ettiği büyümenin en önemli nedenlerinden biri, markalaşma konusuna başından beri önem vermesiydi. Seba Kimya bünyesinde temizlik ürünleri markası olarak sektöre kazandırılan Sır markası, bu büyümenin motor gücü oldu. Halihazırda Seba Kimya bünyesindeki diğer markalara oranla en geniş ürün çeşitliliğine sahip olan Sır markası, market ürünleri grubunda geniş bir kullanıcı kitlesi kazandı. Mutfak, banyo, salon, ankastre ve ahşap yüzeylerde derinlemesine temizlik sağlayan bu ürünler, hijyen konusunda kaliteli ve ekonomik çözümler sundu. Yüzey temizliğini tek ürünle kolay ve ekonomik hale getiren AsprinS ürünleri ise evlerde ve ofislerde en fazla tercih edilen genel temizlik ürünlerinden biri haline geldi. Sır markası, aynı zamanda çamaşır deterjanı çeşitleriyle de sektörde öne çıkmayı başardı.

Seba Kimya‘nın sektöre kazandırdığı Elenor markası, market ürünleri alanında şirketin gücüne güç katmasını sağladı. Daha çok kozmetik grubu ürünlerinden oluşan Elenor markası, oda ve çamaşır kokusu çeşitleriyle geniş bir kullanıcı kitlesine ulaştı. Elenor markası altında ayrıca sıvı el sabunları da kullanıcıların beğenisine sunuldu. Seba Kimya bünyesindeki markalardan bir diğeri olan Paxi ise endüstriyel alandaki sıvı bulaşık deterjanlarıyla öne çıktı. Bu ürünlerin yanı sıra mutfakta kullanılan yağ sökücüler ile kireç ve pas sökücüler de Paxi markasının daha geniş kitlelere ulaşmasını sağladı. Zaman içinde Paxi‘nin ürün çeşitliliği yüzey temizleyiciler ve el sabunu ürünleriyle genişlemeye devam etti. Nino markası ise mineralli temizlik kremi ve parfümlü yüzey temizleyici çeşitleriyle öne çıkmayı başardı.

Seba Kimya’nın Market Grubu Ürünleri

Seba Kimya‘nın market grubu ürünleri BIO ürünler, hijyen grubu, ev bakım özel ürünleri, çamaşır grubu, bulaşık grubu, genel temizlik, kişisel bakım ve oda parfümlerinden oluşmakta. Bunlar içinde BIO ürünler, bileşiminde bulunan bitkisel özlü ham maddeler sayesinde tekstil, deri ve sert yüzeylere zarar vermeden leke çıkarıcı ve genel temizleyici etkiye sahip. Hipoalerjenik olarak test edilen bu ürünler, cilde doğrudan temas halinde alerjik reaksiyona yol açmamakta. Ürünlerin ham maddesinin bitkisel özlü olması, çevre ve insan sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etkiye yol açmasını da önlemekte.

Hijyen grubu ürünleri püskürt sil hijyen spreyi ile sirkeli yüzey temizleyiciden oluşmakta. Hijyen spreyi tüm elektronik eşyalarda, ahşap, cam, metal ve plastik yüzeylerde durulama gerektirmeden temizlik ve hijyen sağlamakta. Bu ürünler ayrıca boyalı, cilalı ve mat ahşap yüzeylerde de etkin sonuçlar vermekte. Ev bakım özel ürünleri arasında çok amaçlı yüzey temizleyici, derz temizleyici, ankastre yüzey temizleyici ile kireç, pas ve yağ sökücü gibi ürünler mevcut. Özel bileşimleri sayesinde eşya ve çamaşırlar üzerinde tahrip edici etki göstermeyen bu ürünler, solvent içermediği için yüzeylere zarar vermemekte.

Çamaşır grubu ürünleri arasında sıvı çamaşır deterjanı, konsantre yumuşatıcı, çamaşır yumuşatıcı, çamaşır makine temizleyici ve kolay ütü spreyi mevcut. Kıyafetlerin ilk günkü gibi kalmasını sağlayan bu ürünler, yıkama sırasında dokuların zarar görmesini önlemekte. Bulaşık grubu ürünleri arasında bulaşık makinesi temizleyici, bulaşık makinesi parlatıcısı ve sıvı bulaşık deterjanı mevcut. Bulaşıklarda biriken yağ ve kireç artıklarının temizlenmesi için ideal çözümler sunan bu ürünler, bulaşık yıkamada temizlik ve hijyen kalitesini yükseltmekte. Genel temizlik ürünleri arasında tuvalet temizleyici, lavabo açıcı, çamaşır suyu gibi ürünler yer almakta. Kişisel bakım ve oda parfümleri ise Elenor marka sıvı el sabunları ile oda ve çamaşır kokularından oluşmakta.

Seba Kimya’nın Endüstriyel Grubu Ürünleri

Seba Kimya‘nın endüstriyel grubu ürünleri endüstriyel özel grup, endüstriyel oto grubu, endüstriyel oda parfümleri, endüstriyel kişisel bakım, endüstriyel ev bakım özel ürünler, endüstriyel bulaşık grubu, endüstriyel çamaşır grubu ve endüstriyel genel temizlik ürünlerinden oluşmakta. Bunlar içinde endüstriyel özel grupta mekanik ovma tozu, hijyenik yüzey temizleyici, cilalı yüzey bakım maddesi gibi ürünler yer almakta. Endüstriyel oto grubu ürünleri arasında fırçasız oto şampuanı, köpüklü oto şampuanı, lastik ve torpido parlatıcı ile jant temizleyici mevcut. Endüstriyel oda parfümleri Elenor marka oda ve çamaşır spreyinden oluşuyor. Endüstriyel kişisel bakım ürünleri arasında ise sıvı el sabunu ile sıvı el köpüğü mevcut.

Endüstriyel ev bakım özel ürünler grubunda yağ sökücü, çok amaçlı yüzey temizleyici ve ahşap temizleyici mevcut. Endüstriyel bulaşık grubu içinde endüstriyel bulaşık deterjanı, endüstriyel bulaşık makina deterjanı, endüstriyel bulaşık makina parlatıcısı ve endüstriyel bulaşık makina ön daldırma maddesi yer alıyor. Endüstriyel çamaşır grubu ise çamaşır suyu, çamaşır yumuşatıcısı, oksijenli ağartıcı, kireç önleyici gibi ürünlerden oluşuyor. Endüstriyel genel temizlik ürünleri arasında ise krem deterjan, kireç ve pas sökücü, tuz ruhu gibi ürünler mevcut. Seba Kimya‘nın tüm bu ürünlerini, günümüzde pek çok perakende satış noktasından ve online kanallardan temin etmek mümkün. Ülke çapında kurduğu bayilik sistemi sayesinde ürünlerini her gün milyonlarca kullanıcının beğenisine sunan Seba Kimya, temizlik ve hijyen sektöründe büyümesini sürdürüyor.

Ofis dostu Seba Kimya ürünleri Ofix.com’da!

Seba Kimya‘nın başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Seba Kimya ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Elenor Sıvı Sabun Hindistan Cevizli – 4 L

Listemizin ilk sırasında, Elenor sıvı sabun Hindistan cevizli – 4 l var. Hijyen açısından en önemli ürünlerden biri olan sıvı el sabunları, toplu yaşam ve çalışma alanlarında daha fazla tercih edilmekte. Bu ürünlerin etkin kremli formülü, cildi temizlerken nem dengesini korumasına yardımcı olmakta. Hindistan cevizli özel formülü sayesinde ellerinizi temizlerken aynı zamanda da cilt kuruluğundan korunabilirsiniz. Elenor sıvı sabun Hindistan cevizli – 4 l ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Sır Cam Temizleme Spreyi – 500 ml

Listemizin ikinci sırasında, Sır cam temizleme spreyi – 500 ml var. Cam temizleme spreyleri, cam yüzeyleri toz ve kirden arındırmada kolay ve etkin çözümler sunmakta. Bu ürünlerin üstün yağ ve kir sökme özelliği, cam yüzeylerde temizlik ve hijyeni kusursuz hale getirmekte. Cam yüzeylerin yanı sıra kristal, metal, plastik, beyaz eşya, televizyon, büro malzemeleri gibi yüzeylerde de bu ürünleri kullanabilirsiniz. Sır cam temizleme spreyi – 500 ml ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Sır Ahşap Yüzey Temizleyici – 750 ml

Listemizin üçüncü sırasında, Sır ahşap yüzey temizleyici – 750 ml var. Yumuşak formülü sayesinde ahşap temizliğinde fark yaratan bu ürünler, ahşap yüzeylerden kir, is ve leke çıkarmada etkin çözümler sunuyor. Yüzeylere zarar vermediği gibi, ahşabın doğal parlaklığını korumasına da katkı sağlıyor. Bu ürünleri parke, kapı, dolap vb. tüm ahşap yüzeylerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sır ahşap yüzey temizleyici – 750 ml ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Seba Kimya ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Endüstriyel Temizlik Ürünleri

    Endüstriyel temizlik ürünlerinde çok başarı kimyasalları var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir