Selpak: Türkiye’nin ilk tuvalet kağıdı markası…

Eczacıbaşı Topluluğu‘nun 1970 yılında yarattığı Selpak markası, Türkiye’de temizlik ve kişisel hijyen alanında pek çok ilke imza attı. Selpak‘ın ilk yerli tuvalet kağıdı üretimiyle başlayan marka serüveni, yıllar içinde kağıt havlular, peçeteler ve mendillerle devam etti. Ürünlerinde kaliteye eşlik eden yenilikçi bakış açısı, temizlik kağıtları sektöründe lider konuma ulaşmasını sağladı. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi ele aldığımız başarı hikayelerine bu hafta Selpak‘la devam ediyoruz.

Eczacıbaşı Topluluğu

Önce biraz Eczacıbaşı Topluluğu‘ndan bahsedelim efendim. Topluluğun temelleri 1942 yılında Dr. Nejat Eczacıbaşı tarafından atıldı. Heidelberg Üniversitesi‘nde kimya okuduktan sonra Chicago Üniversitesi‘nde yüksek lisans, Berlin Üniversitesi‘nde doktora yapan Nejat Eczacıbaşı, Türkiye’nin sanayileşme ve kalkınma sürecinde en önemli kilometre taşlarından biridir. Başta ilaç, yapı gereçleri, temizlik kağıtları ve sağlık bakım ürünleri olmak üzere Türkiye’de pek çok sektörde Eczacıbaşı‘nın imzasını görebilirsiniz. 

1940’lı yıllarda Dr. Nejat Eczacıbaşı, Gülhane Askeri Hastanesi’nde yurt görevini yapmaktaydı. Bu dönemde Türkiye’de büyük eksikliği çekilen insülini üretmeyi başaran Eczacıbaşı, ordunun ihtiyaç duyduğu elektrolitik bakır üretimi konusunda görevlendirildi. İstanbul Kartal’da kurulan ilk tesis, Eczacıbaşı Topluluğu‘nun ilerideki başarılarının da ilk işaretlerini vermişti. Elektrolitik bakır üretiminde elde edilen başarılı sonuçların ardından, bu yıllarda eksikliği çekilen kahve fincanı gibi seramik mutfak eşyalarının üretimine geçildi.

II. Dünya Savaşı nedeniyle Türkiye’de ithalatın durma noktasına gelmesi, yerli üretimin önemini daha da arttırmıştı. Bu dönemde yapı gereçlerinden sağlık ürünlerine kadar hemen her alanda yaşanan yokluk, Cumhuriyet ideallerine bağlı Dr. Nejat Eczacıbaşı gibi isimlerin üzerine tarihsel bir misyon yüklemekteydi. Biyokimya alanında yurt dışında aldığı eğitim sayesinde Eczacıbaşı, Galata’da Mumhane Caddesi’ndeki Aya Andrea Hanı’nda 5 odalı 10 işçiyle çalışan bir ilaç imalathanesi kurdu. Şirketin sanayi alanındaki ilk girişimi ise 1952 yılında İstanbul’da kurulan Türkiye’nin ilk modern ilaç fabrikasıyla gerçekleşti.

İlaç ve seramikten temizlik kağıtlarına…

1950’li yıllarda Eczacıbaşı ilaç fabrikasında antibiyotiklerden hormon ve vitaminlere, mineral bileşimlerinden kalp damar sistemi ilaçlarına kadar çok sayıda ilacın üretimi gerçekleştirilmekteydi. Dr. Nejat Eczacıbaşı, Türkiye’de ilk hazır ilacı üretmekle kalmadı, “sağlıklı yaşam için öncü olma” vizyonu çerçevesinde pek çok yeniliğe de imza attı. Böylelikle, ilaç sanayisinde Avrupa’da kat edilen gelişmeler kısa süre içinde Türkiye’de de uygulanmaya başlandı ve ithal ilaç sorunu önemli ölçüde çözüldü.

Türkiye’nin hızlı bir sanayileşme ve kalkınma süreci içinde olduğu bu yıllarda nüfus da hızlı artıyor, kırsaldan büyük şehirlere göç yaşanıyor, kentleşme konusunda büyük atılımlar yapılıyordu. Kentleşme sürecine paralel bir şekilde, lavabo ve klozet gibi ürünlere ve banyo gereçlerine yönelik ilgi ve talep artıyordu. Bu süreçte Eczacıbaşı, Türkiye’nin ilk modern seramik sağlık gereçleri fabrikasını 1958 yılında Kartal’da kurdu. Hızlı bir büyüme gösteren fabrikanın çalışanları arasında yapılan oylama sonucu, marka ismi 1966 yılında VitrA olarak belirlendi. 1977’de Bilecik Bozüyük’te yeni bir fabrika kuruldu ve VitrA‘nın ana üretim kampüsü Bozüyük oldu.

Türkiye’nin ilk temizlik kağıdı üretimi ise Karamürsel’de temeli atılan İpek Kağıt tesislerinde gerçekleştirildi. II. Dünya Savaşı döneminde Avrupa’da hızla yaygınlaşan temizlik kağıtları, 1960’lı yıllara kadar Türkiye’de henüz tanınmıyordu. 1969 yılında kurulan İpek Kağıt, temizlik kağıtlarını Türk insanıyla tanıştırmak üzere çok büyük bir hamle başlattı. Markaya Selpak isminin konulması ise fabrika çalışanlarının önerisi doğrultusunda gerçekleşti. Kağıdın ham maddesi olan selülozun “sel” eki ile temizliği çağrıştıran “pak” sözcüğü birleştirilerek Selpak sözcüğü türetildi.

Temizlik kağıtları nasıl ortaya çıktı?

Temizlik kağıtlarının ortaya çıkışı konusunda farklı kaynaklarda pek çok bilgi mevcuttur. Bu kaynaklara göre ilk tuvalet kağıdı kullanımı, 6. yüzyılda Çin’de gerçekleşti. 14. yüzyılda Çin’de tuvalet kağıdı üretimi, 700 bin yaprak düzeyine ulaştı. Batı coğrafyasına tuvalet kağıdının yayılması ise 19. yüzyılda gerçekleşti. İlk üretim Amerika’da Joseph Cattey tarafından 1857 yılında gerçekleştirildi. 1880’lerden bu yana tuvalet kağıtları tüketicilere rulo halinde sunulmakta.

Kağıt mendillerin ortaya çıkış tarihi ise daha yakın bir döneme isabet ediyor. II. Dünya Savaşı döneminde askerlerin tedavisinde kullanılan pamuğun temin edilmesi çok zordu. Bu nedenle, pamuk yerine emici bir bandaj kullanılmaya başlanmıştı. Üretici firma bu bandaja, “selülozlu pamuk” anlamına gelen “cellucotton’s” ismini verdi. Savaşın ardından bu ürünler, daha çok kadınlar için bir tür kağıt havlu olarak yeniden tasarlandı. Özellikle de gösteri dünyasındaki kadınlar, makyajlarını silmek için bu ürünleri kullanmaya başladı. Zaman içinde farklı modelleri de üretildi ve erkekler tarafından da kullanılmaya başlandı.

Selpak Markasının Yükselişi

1970’li yıllar, Selpak markasının yükselişiyle birlikte Türk halkının temizlik kağıtlarıyla tanıştığı yıllardı. Başka deyişle Selpak, piyasaya yalnızca yeni bir ürün sürmedi, Türk halkının temizlik alışkanlıklarında önemli bir değişim yarattı. Piyasaya ilk olarak tuvalet kağıtlarını sundu, çok geçmeden kağıt mendiller ve peçeteler geldi. Bu döneme kadar kullanımı oldukça yaygın olan bez mendiller, zaman içinde birer aksesuara dönüştü. Hemen her kesimden geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı başaran Selpak kağıt mendilleri, ülkemizde mendil kullanım alışkanlığını tümüyle değiştirdi.

Selpak kağıt mendilleri yalnızca kolay kullanım imkanı ve uygun fiyat avantajlarına sahip değildi, aynı zamanda temizlik kağıtlarının cilt için besleyici özelliklere sahip olabileceğini de gösterdi. Özellikle de hasta olduğumuz dönemlerde cildimizde ortaya çıkan kızarıklık ve yanma hissine karşı bu ürünler, E vitamini desteği ve losyonlarla iyileştirici etkilerde bulunmaktaydı. Tüm cilt türlerinde rahatlama etkisi yaratan bu ürünler, Selpak‘ın pazar payının artmasına önemli bir katkı yaptı. Bu ürünlerin geliştirilen antibakteriyel formülü ve süper soft yapısı, kişisel hijyen alanında Selpak‘ı lider konuma getirdi.

Zaman içinde Selpak markası, bireysel kullanıcıların yanı sıra endüstriyel alanlar için de ürün çeşitliliğini arttırdı. Bir dönem yabancı ortaklık sistemiyle çalışan İpek Kağıt, Georgia-Pacific‘in Avrupa pazarından çıkma kararı almasının ardından 2012 yılında ortaklık hisselerini satın alarak yeniden tümüyle yerli bir marka haline geldi. Bu dönemde Selpak tümüyle yenilendi ve yeni bir logonun yanı sıra, yeni bir ambalaj tasarımı kazandı. Bu döneme kadar yalnızca havlu kategorisindeki ürünlerin emicilik özelliğini yansıtmak için kullanılan fil simgesi, tüketicilerin bunu markayla özdeşleştirmesi sonucu Selpak‘ın marka ikonu haline geldi. 

Ofis dostu Selpak ürünleri Ofix.com’da!

Selpak markasının başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Selpak ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Selpak Professional Kağıt Havlu

Listemizin ilk sırasında, Selpak Professional kağıt havlu var. Paket içi miktarı 8 rulo olan bu ürünler 2 katlı. Eni 23, boyu 13.4 cm, yaprak sayısı ise 85. Klasik havlulardan farklı olarak kullan-at özelliğine sahip bu ürünler, ofis gibi toplu yaşam alanlarında temizlik ve hijyen sağlamada oldukça kullanışlı. Yüksek emiş gücüne sahip bu ürünleri ofisinizde kurulama ve toz alma amacıyla da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Selpak Professional Kutu Mendil

Listemizin ikinci sırasında, Selpak Professional kutu mendil var. 50 yapraklı bu ürünler, özel antibakteriyel formüle, E vitamini destekli özel losyona ve süper soft yapıya sahip. Ofisinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz bu ürünleri isterseniz araba ve evinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dayanıklı kutusu olası deformasyonlara karşı mendillerin korunmasını sağlıyor. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Selpak Professional Peçete

Listemizin üçüncü sırasında ise Selpak Professional peçete var. Beyaz renkli, 33 x 33 cm ölçüsünde ve 2 katlı bu ürünlerin paket içi miktarı 100 yaprak. Yumuşak yapılı ve yüksek emicilik gücüne sahip bu ürünleri ofisinizde olduğu kadar evinizde de her an elinizin altında bulundurmak isteyebilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışını yaptığımız diğer Selpak ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir