Semizotundaki Sağlık Sırları

Ülkemizde hem salatası, hem de yemeği çok sevilen sebzelerden biri olan semizotu, sağlık açısından pek çok faydayı içinde barındırmakta. Daha çok Akdeniz bölgesinde yetişen ve halk arasında pirpirim otu olarak da bilinen semizotu, hafif ekşi tadıyla salata ve yemeklere farklı bir lezzet kazandırırken kalp hastalıklarından kan şekerine, kanserden sindirim sorunlarına kadar pek çok hastalığa ve sağlık sorununa iyi geliyor. Yaz aylarında tüketimi artan semizotu salatası ve yemeğiyle hem güzel bir lezzet deneyimleyebilir, hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, semizotundaki sağlık sırları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Kalp sağlığını güçlendirir.

Semizotundaki sağlık sırları listemizin ilk sırasında, kalp sağlığını güçlendirme var. Omega-3 yağ asidi bakımından zengin bir sebze olan semizotu, kalp damar sağlığını koruyucu bir etkiye sahip. Kan basıncını azaltan ve kalp ritmlerini dengeleyen omega-3, kalp krizi riskini azaltır ve kalp damar hastalıklarının tedavi süreçlerini destekler. Semizotuna hafif ekşi tadını veren alfa linolenik asit, EPA, DHA, glutatyon, glutamik asit ve aspartik asit de yine, kalp sağlığına iyi gelen doymamış yağ asitleri arasındadır. Bu maddeler sayesinde semizotu, kalp damarlarının güçlenmesini ve kan akışının düzen içinde gerçekleşmesini sağlamakta. “Semizotu kolesterolü düşürür mü?” diye merak ediyorsanız, evet düşürür. “Kötü kolesterol” olarak bilinen LDL’yi düşüren semizotu, başta karaciğer yağlanması olmak üzere pek çok hastalığa yol açan trigliseridlerin de düşmesine katkı sağlar.

Son yıllarda özellikle beyaz yakalılar arasında kalp damar hastalıklarının oranında hızlı bir artış yaşanmakta. Beyaz yakalılarda yeme bozuklukları nedeniyle artan trigliseridler önce karaciğer yağlanmasına, ardından çeşitli kalp damar hastalıklarına yol açabiliyor. Beslenme alışkanlıklarıyla ilgili yapılan araştırmalara göre, beyaz yakalılar arasında öğün atlama oldukça yaygın. Güne kahvaltı yapmadan başlayan, yüksek ve hatta toksik kalorili gıdalarla beslenen, gün içinde fazla çay, kahve, şeker ve meyve suyu tüketen beyaz yakalıların kalp sağlığı hızla bozuluyor. Semizotunun faydaları arasında kalp sağlığını güçlendirme etkisinden yararlanarak bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. Semizotundaki sağlık sırları kalp damar hastalığı olan kişiler için son derece faydalı. İster yabani semizotu olsun, isterse semizotu kurusu veya kurutulmuş semizotu olsun, semizotu bitkisi kalp damar sağlığı için en önemli sebzelerden biridir. Semizotu salatası cevizli hazırlandığında kalp damar sağlığı için çok daha faydalı hale gelmekte.

Kan şekerini dengeler.

Semizotundaki sağlık sırları listemizin ikinci sırasında, kan şekerini dengeleme var. Semizotunun hem kalorisi, hem de glisemik indeksi son derece düşüktür. Öyle ki, 100 gram semizotu yalnızca 32 kaloridir. Bu özelliği sayesinde kan şekerini yükseltmediği gibi, doymamış yağ asitleri sayesinde pankreas fonksiyonlarının etkin bir şekilde çalışmasına katkı sağlar. Kan şekerini düşürürken açlık hissi yaratmadığı gibi, yağların da yakılmasına yardımcı olur. Semizotunun bu özelliği, özellikle diyet yapanlar tarafından sıkça tercih edilmesini sağlamakta. “Şeker hastaları semizotu yiyebilir mi?” diye bir sorunuz varsa, cevabı evettir. Semizotu şeker hastaları için çok faydalı bir sebzedir. Örneğin salatalıklı semizotu salatası, şeker hastaları için iyi bir ara öğün olabilir.

Bozuk beslenme alışkanlıkları arasında az ve sık yemek yeme konusu yakın dönemde daha fazla ön plana çıktı. Kulaktan dolma ve yanlış bilgiler sonucu gün içinde yapılan ara öğünlerin sayısı bazen üçe, dörde, hatta altıya, yediye çıkabilmekte. Eğer herhangi bir kronik hastalığınız varsa ve ara öğünler konusunda hekiminiz bir tavsiyede bulunmuşsa, bu tavsiyenin gereğini mutlaka yerine getirmelisiniz. Fakat kulaktan dolma bilgilerle ara öğünlerin sayısını arttırmamalısınız. Çünkü ara öğün sayısı arttıkça, kan şekeri daha fazla yükselir ve pankreasın salgıladığı insülin miktarı artar. Az bile olsa mideye kısa aralıklarla yiyecek gelmesi pankreası yorar. Semizotundaki sağlık sırları içinde semizotundan, kan şekerinizi dengelemek için yararlanabilirsiniz. Kan şekerinizi dengelemek için ara öğünde yoğurtlu semizotu salatası veya domatesli semizotu salatası tüketebilirsiniz. Metabolizmanızı bu tüketim şekline alıştırırsanız, gereğinden fazla ara öğüne ihtiyaç duymazsınız.

Kansere karşı korur.

Semizotundaki sağlık sırları listemizin üçüncü sırasında, kansere karşı koruma etkisi var. Semizotu, antioksidan bakımından zengin bir sebzedir. Vücudumuzda hasar yapıcı molekülleri temizleyerek hücrelerin korunmasını sağlayan antioksidanlar, kanserden korunmak için en önemli maddelerden biridir. Antioksidan vitaminler, meyveler ve sebzeler, kansere karşı vücudun doğal savunma mekanizmalarını güçlendirmekte. Doğal antioksidanlar yetersiz kaldığında ise vücuda antioksidan takviyesi almak veya antioksidan bitki çayları tüketmek gerekebiliyor. Semizotundaki antioksidanlar kansere karşı koruma sağladığı gibi, kanser tedavisine de iyi geliyor. Kanser hastalarının aldığı kemoterapi nedeniyle düşen vücut dirençleri, semizotundaki vitaminler sayesinde yükselmekte. Semizotunun faydaları arasında vücut direncinizi yükseltmek için de semizotundan yararlanabilirsiniz.

Semizotundaki A vitamini, akciğer ve ağız kanserine karşı güçlü bir antioksidan özelliğine sahip. C vitamini ise özellikle cilt kanserine karşı iyi bir koruma sağlar. Semizotuna rengini veren betasiyanin ve betaksantin maddeleri ise serbest radikallerin sağlıklı hücrelerde mutasyon yaratmalarını önleyici etkiye sahip. Semizotunu salata şeklinde tüketirseniz, antioksidan özelliğinden daha iyi bir şekilde yararlanabilirsiniz. Semizotlu salata türleri, özellikle çiğ semizotu kullanılarak yapılan yaz salataları, kansere karşı daha güçlü bir koruma sağlar. Çünkü semizotundaki antioksidanlar, semizotunun haşlanması sonucu etkisini kaybeder. Bu nedenle, haşlanmış semizotu salatası lezzet bakımından tercih edilse de antioksidan seviyesi düşük bir salatadır. Semizotundaki sağlık sırları içinde çiğ semizotu salatasını limonla birlikte tüketirseniz, antioksidan özelliğini daha da arttırabilirsiniz. Ayrıca, çilekli semizotu salatası da antioksidan özelliği yüksek bir salata çeşididir.

Sindirime yardımcı olur.

Semizotundaki sağlık sırları listemizin dördüncü sırasında, sindirime yardımcı olma özelliği var. Öteden beri semizotu bitkisi, geleneksel tıpta mide ve bağırsak sorunlarından kurtulmak için kullanılan bitkiler arasında. “Semizotunun sapları yenir mi?” diye merak ediyorsanız, cevabı evettir. Semizotunun özellikle sapı, bağırsakları çalıştırmakta ve hazımsızlık sorunlarına iyi gelmekte. Yaprakları ise bileşimindeki malik asit, sitrik asit ve alanin gibi maddelerden dolayı mide asitlerini etkilemekte ve mide sorunlarına iyi gelmekte. Semizotunda ayrıca potasyum, bakır, florin, B kompleks vitaminleri ve organik asitler bulunmakta. Bu maddeler de yine, sindirime yardımcı olma özelliğine sahip.

Eğer basit ve orta dereceli sindirim sorunları yaşıyorsanız, kahvaltıda semizotu tüketmek bu sorunlarınıza iyi gelebilir. Semizotunun lifleri, sindirim sisteminizin düzenli çalışmasına yardımcı olabilir. Bu lifler bağırsakları temizlediği gibi, kabızlığa da iyi gelmekte. Semizotundaki sağlık sırları içinde kahvaltıda semizotu tüketmek, lifli yapısı sayesinde kendinizi daha tok ve zinde hissetmenizi de sağlayabilir. Semizotu hamilelikte de oldukça faydalı bir sebzedir. Hamilelerin yaşadığı çeşitli sindirim sorunlarına karşı semizotu, iyi bir bağırsak düzenleyici olarak değerlendirilmekte. Semizotu hamilelik döneminde vücudun artan vitamin ve mineral ihtiyacını da karşılamakta. Semizotu içindeki vitaminler anne ve bebek için son derece faydalı. Hamilelikte semizotu yemek çocuğun sağlıklı gelişimini doğrudan etkilemekte.

Kilo vermeyi kolaylaştırır.

Semizotundaki sağlık sırları listemizin beşinci sırasında, kilo vermeyi kolaylaştırma özelliği var. Yaz aylarında fazla kilolara dair farkındalıklar ve zayıflama çabaları artmakta. Fazla kilolar, estetik bir sorun olmaktan daha çok, genel bir sağlık sorunudur ve tüm yaşamı olumsuz etkiler. İlk olarak karaciğer yağlanmasıyla başlayan kilo alma süreci, devamında göbekte ve kalçada yağlanmadan insülin direnci ve diyabet ile çeşitli kanser türleri ve kalp damar hastalıklarına kadar pek çok sağlık sorununa yol açabilmekte. Semizotunun kalorisinin düşük olması, zayıflamak için yapılan diyetlerde semizotunu öne çıkarıyor. Vücutta yağ yakımını hızlandıran limonla birlikte tüketildiğinde semizotu, gün içinde enerjinizin düştüğü anlarda tekrar yükselmesini sağlayabilir.

Semizotundaki alfa linolenik asit, glutamik asit ve aspartik asit gibi doymamış yağ asitleri, metabolizmanın yağ yakımını hızlandırıcı etkiye sahip. Yaban semizotu doymamış yağ asitleri bakımından iyi bir kaynaktır. Kilo vermek veya formda kalmak konusunda semizotu suyunun faydası da oldukça yüksektir. Semizotundaki sağlık sırları içinde semizotu suyundan da zayıflamak için yararlanabilirsiniz. Semizotunun faydaları zayıflama konusunda da oldukça yüksektir. Bununla birlikte, semizotu yoğurtlu tüketilecekse yoğurdun yağsız veya az yağlı olması tercih edilmeli. Yağsız yoğurt bulmakta güçlük çekiyorsanız, yoğurt miktarını fazla abartmamalısınız. Aynı şekilde, semizotu salatası yoğurtlu tüketildiğinde daha faydalıdır. Ama yoğurt miktarı arttıkça kalori miktarı artar.

Cilt sağlığına iyi gelir.

Semizotundaki sağlık sırları listemizin altıncı sırasında, cilt sağlığına iyi gelme özelliği var. Semizotundaki A ve C vitaminleri, ciltte biriken toksinleri uzaklaştırmak, yara ve lekeleri gidermek, sivilceleri önlemek gibi etkilere sahip. Semizotu ayrıca, cilt yüzeyinde kan akışını arttırıp cildin doğal güzelliğini ortaya çıkartmak için de çok faydalı bir sebze. Ülkemizde daha çok yaz aylarında tüketilen semizotu yoğurtlaması cildin kaybettiği nem oranını dengelemesine yardımcı olmakta. Yoğurtlu semizotu tarifi son derece kolay olduğu için yaz sofralarında kendisine kolayca yer bulmakta. Semizotundaki mineral ve vitaminler yoğurtla birleştiğinde cilt hücrelerinin metabolik faaliyetlerine daha güçlü bir destek sağlamakta. Yoğurtlu semizotu mezesi de yine bu bağlamda tercih edilebilir.

Yaz aylarında ciltte artan nem kaybı, cildin canlı ve parlak görünmesini engeller. Elastikiyetini yitiren cildin yeniden canlanabilmesi için cilt hücrelerinin iyi beslenmesi ve ölü hücrelerin temizlenmesi gerekir. Semizotu yemekleri ve salataları cilt hücrelerinin sağlıklı beslenmeleri için oldukça faydalıdır. Semizotundaki sağlık sırları içinde semizotu tüketiminizi arttırarak cilt hücrelerinizin yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede cildiniz daha canlı ve genç görünür. Semizotunun faydaları arasında semizotundaki C vitamini ise cildi UV ışınlarına karşı korur. Yaz aylarında düzenli olarak semizotu tüketirseniz, güneşin zararlı etkilerine karşı cildinizi daha etkin şekilde koruyabilirsiniz.

Görme sorunlarını azaltır.

Semizotundaki sağlık sırları listemizin yedinci sırasında, görme sorunlarını azaltma etkisi var. Göz sağlığı açısından A, C, D ve E vitaminleri ile omega-3 ve glutatyon yağ asitleri oldukça faydalıdır. Bu vitamin ve yağ asitlerini içeren besinleri günlük beslenme programınıza dahil ederseniz, göz sağlığınızı daha iyi bir şekilde korur, görme yeteneğinizi arttırabilirsiniz. Bu bakımdan örneğin cevizli semizotu salatası, içeriğindeki omega-3 miktarı nedeniyle göz sağlığınız için çok faydalı olabilir. Yeşil mercimekli semizotu salatası ise göz sağlığı için gerekli vitamin ve mineraller için iyi bir kaynaktır.

Gözümüzde ortaya çıkabilecek en küçük bir sorun, hem günlük hayatımızı, hem de iş hayatımızı ciddi oranda etkileyebiliyor. Görme sorunları birçok farklı nedene dayanmakla birlikte bozuk beslenme şekillerinden fazlaca etkilenmekte. Beslenme programınız içinde A, C, D ve E vitaminleri ile omega-3 ve glutatyon yağ asitleri içeren besinlere yeterince yer vermezseniz, diğer tüm önlemleri alsanız bile görme yetinizde zayıflık oluşabilir. Herhangi bir göz sorunu yaşıyorsanız veya göz kuruluğu gibi şikayetleriniz varsa, semizotundan yararlanarak bu şikayetlerinizde iyileşme sağlayabilirsiniz. Semizotundaki sağlık sırları içinde semizotu tüketiminizi arttırmak için nohutlu semizotu salatası, mercimekli semizotu salatası, buğdaylı semizotu salatası, tavuklu semizotu salatası veya narlı semizotu salatası çeşitleri iyi birer seçim olabilir.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir