Ses kısıklığına iyi gelen bitki çayları nelerdir?

Mevsim geçişlerini hasta olmadan atlatanlara gıpta etmemek mümkün mü!?… Ani sıcaklık değişimleri, uykusuzluk, soğuk algınlığı derken iş hayatımızda bazı sorunlarla karşılaşıyoruz. Öksürük, nefes darlığı, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı derken kendi sesimize bazen kendimiz bile tahammül edemeyebiliyoruz… Eğer tüm gözlerin üzerinize çevrileceği bir toplantıya girecekseniz ve ses kısıklığı sorunu yaşıyorsanız, sesinizi açmak konusunda hızlı ve pratik çözümler bulmalısınız. Ses kısıklığına iyi gelen bitkileri tanırsanız, hemen antibiyotik tedavisine girişmeden önce bitki çaylarından yararlanabilir ve güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu yazıda sizler için, ses kısıklığına iyi gelen bitki çayları konusunda faydalı bilgiler paylaşacağız.

Papatya Çayı

Ses kısıklığına iyi gelen bitki çayları arasında papatya çayının özel bir yeri var. Vücut direncinizi yükselten papatya çayı, ses telleriniz üzerinde hızlı ve güçlü bir onarıcıdır. Toplantı öncesinde içeceğiniz bir bardak papatya çayı, ses tellerinizde yaratacağı olumlu etkilerden dolayı sesinizi daha iyi bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur. Ses tellerinizdeki yumuşamayı, henüz ilk yudumda hissedebilirsiniz. Papatya çayı ayrıca, toplantı stresini üzerinizden atmanıza da yardımcı olur ve vücudunuzun sakinleşmesini sağlar. Bu nedenlerle, ses kısıklığına iyi gelen bitki çayları içinde sizlere ilk olarak papatya çayını önermek istiyoruz.

Elma Çayı

Ülkemizde çok sevilen bir meyve olan elmanın pek çok faydası var. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan elmadan yapılan elma çayları vitamin, mineral ve aminoasitler bakımından oldukça zengin. Kış aylarında sıcak, yaz aylarında ise soğuk tüketimi tercih edilen elma çaylarındaki sodyum, potasyum, magnezyum gibi mineraller ile B, C ve D vitaminleri, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve vücut direncinizi yükseltir. Gün içinde 1 bardak tüketilen elma çayı, günlük ihtiyaç duyduğunuz vitamin ve mineralleri büyük oranda karşılar. Ses telleri üzerinde de hızlı etki gösteren elma çayları ayrıca, baş ağrısına iyi gelir, içerdiği kuersetinden dolayı kansere karşı korur.

Kuşburnu Çayı

Ses kısıklığına iyi gelen bitki çayları içinde kuşburnu çayının da önemi büyüktür. 3-4 metre boylarında bir çalılık bitkisi olan kuşburnu meyvesi ülkemizde reçel, marmelat, turta gibi farklı şekillerde tüketilse de kuşburnu çayı tüketiminin daha yüksek düzeyde olduğu söylenebilir. İçi tüylü ve bol miktarda tohuma sahip olan kuşburnundan yapılan bitki çaylarının tüketimi daha kolaydır. İçerdiği yüksek miktardaki C vitamininin bağışıklık sistemine karışması da daha hızlıdır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına ve ses tellerindeki iltihaplara iyi gelen kuşburnu çayı, astımla mücadelede de faydalıdır. Aynı zamanda da kan dolaşımını hızlandıran, bağırsak enfeksiyonlarına iyi gelen ve kolesterolü dengeleyen kuşburnu çayı, cilt sağlığı için de yararlıdır.

Ada Çayı

Ülkemizde en sık tercih edilen bitki çaylarından biri olan ada çayı, özellikle de mevsim geçişlerinde en sık tükettiğimiz bitki çaylarından biri. Tüketiminin yanı sıra üretiminin de ülkemizde her yıl artış gösterdiği ada çayı, güzel bir kokuya ve lezzete sahip. Üstelik, pek çok hastalığa iyi geldiği Roma döneminden beri bilinmekte. Hatta bir dönem, “kutsal bitki” olarak bile ilan edilmiş. Boğaz ağrılarına ve ses tellerine iyi gelen ada çayı, özellikle de gargara yapılarak tüketildiğinde, daha hızlı sonuçlar vermekte. Ada çayı ayrıca, kanı temizler ve vücut direncini arttırır, omuz ve bel ağırlarına iyi gelir, vücudu sakinleştirir, strese karşı direnci yükseltir.

Rezene Çayı

Ada çayına göre daha az bilinen, fakat vitamin ve mineraller bakımından daha zengin olan rezene çayı da ses kısıklığına iyi gelen bitki çayları arasındadır. İçerdiği B ve C vitaminleri, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve enfeksiyonlar karşısında direncinizi yükseltir. Ses telleriniz üzerinde oluşan enfeksiyon ve iltihaplar karşısında rezene çayı da yapıcı ve onarıcı etkilere sahip. Mineraller bakımından da zengin olan rezene çayındaki potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller, kemik yapınızın güçlenmesine katkı sağlar, kas iskelet sisteminizde rahatlatıcı etkilerde bulunur.

Zencefil Çayı

Sesinizdeki kısılma eğer daha büyük boyuttaysa ve vücut direnciniz düşmüşse, bu durumda zencefil çayını tercih edebilirsiniz. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına ve soğuk algınlığına iyi gelen zencefil çayı, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. İltihap ve bakterilere karşı vücut direncinizi yükselten zencefil çayı ile ses tellerinizde hızlı bir yumuşama sağlayabilirsiniz. Mukoza tabakası üzerinde de onarıcı etkilere sahip olan zencefil çayı, hava yoluyla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Bu nedenle, ofis çekmece veya mutfağınızda zencefil çayı bulundurabilir ve özellikle de mevsim geçişlerini daha sağlıklı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Ses kısıklığına iyi gelen bitki çayları Ofix.com’da!

Ofix sitemizde satışını gerçekleştirdiğimiz Doğadan papatya çayı ile ses tellerinizde hızlı ve kolay bir şekilde yumuşama sağlayabilirsiniz. Kuruluşu 1975 tarihine kadar uzanan Doğadan, poşet çayları ilk kez eczaneler kanalıyla Türk tüketicisine sunan çok önemli bir marka. Kullandığı ham maddeleri 80 ülkeden temin eden Doğadan ürünlerinin kalite kontrolleri, çok sayıda analizden geçirilerek sağlanmakta.

Elma çayı için de tercihiniz Doğadan elma çayı olabilir. 20 adet poşet çaydan oluşan bu ürünler, ofis çekmece veya mutfağınızda hep bulundurmak isteyebileceğiniz ürünlerden biri. Fakat, bu çayları fazla ve sıcak tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Elma çayının tüketimi için günde 1 bardak ılık çay yeterli. 

Kuşburnu çayı için de tercihiniz Doğadan kuşburnu çayı olabilir. Kuşburnu çayı eğer damak tadınıza uygun değilse, 1 adet küp şeker veya balla tatlandırarak bu ürünleri kolaylıkla tüketebilirsiniz. Fakat, tatlandırıcılar için aşırıya kaçmamanızı da tavsiye ederiz.

Ada çayı tercihiniz için Doğuş ada çayı iyi bir seçim olabilir. Bu çaylar, Doğuş kalitesini bitki çayları alanında yansıtmakta. “En güzel çay Doğuş çay!” sözünü zihinlere kazıyan Doğuş markası, siyah çayın yanı sıra bitki çayları alanında da iddialı. 

Zencefil çayı içinse Naturali zencefil çayını önerebiliriz. Oldukça güçlü etkilere sahip olan zencefil çayını misafirlerinize ikram etmek için demleyerek tüketme yoluna da gidebilirsiniz. Servis sırasında içine bir miktar tarçın ve bal katarsanız, lezzetini daha da arttırabilirsiniz…

Ses kısıklığına iyi gelen bitki çayları bir tedavi şekli değildir.

Son olarak, ses kısıklığınız uzun süre devam ediyorsa bunun önemli bir soruna işaret edebileceğini ve doktorunuza başvurmanız gerektiğini de belirtelim. Ses kısıklığına iyi gelen bitki çayları, bir tedavi şekli olarak değil, hızlı ve kolay sonuç veren yardımcı ve destekleyici yöntemlerden biri olarak düşünülmeli. Uzun süreli ses kısıklığının tedavisi için farklı birtakım tıbbi müdahaleler gerekebilir. Ayrıca, bitki çaylarının faydalarından yararlanabilmek için günde 2 bardaktan fazla tüketmemeniz gerektiğini de ekleyelim.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Bana göre en etkilisi zencefil. Zaten içerken diğerleriyle karşılaştırdığınızda o yoğunluğu hissediyorsunuz… Ama işte herkes içemeyebilir, orası ayrı.

  2. akşamları en güzeli yeşil çay ve limonlu — rahat uyumayı ve hazmı kolaylaştırıyor .. paylaşımlarınız bilmediğimz konulara anlam kazandırdı …teşekkurler paylaşım için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir