Seyahat çantası hazırlarken nelere dikkat etmek gerekir?

Yaz aylarının gelişiyle birlikte tatil heyecanı yükseliyor efendim. Tatilimizi keyifli bir şekilde geçirmek istiyorsak, iyi bir hazırlık yapmamız şart. Tatil hazırlıkları içinde en önemli konulardan biri seyahat çantası hazırlamak. Doğru şekilde hazırlanmayan seyahat çantaları, tatil keyfimizi fena halde kaçırabilir. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, seyahat çantası hazırlarken nelere dikkat etmek gerektiği konusunu ele alacağız.

Seyahatinizin yeri ve süresini dikkate almalısınız.

Seyahat çantası hazırlarken her şeyden önce, seyahatinizin yeri ve süresini dikkate almalısınız. Gereğinden fazla büyük veya küçük seyahat çantaları seyahatiniz sırasında bazı güçlükler çıkartabilir. Seyahat ettiğiniz yerde kolayca bulabileceğiniz şeyleri ve gereğinden fazla eşyayı yanınıza almamalısınız. Örneğin, kalacağınız otelde saç kurutma makinesi veya elbise askısı gibi eşyalar varsa, yanınıza bunları almanıza gerek yok. Seyahatiniz kısa sürecekse, fazla giysiye de ihtiyacınız yok. Yanınıza alacağınız gereksiz eşyalar hem yükünüzü arttırır, hem de vakit kaybettirir.

Seyahat çantanızı tümüyle doldurmamalısınız.

Seyahatinizin yeri ve süresini netleştirdiyseniz, yanınıza yalnızca en gerekli eşyaları almalı, çantanızı tıka basa doldurmamalısınız. Sizin için neyin gerçekten gerekli olduğuna karar veremeyip yerli yersiz koyacağınız her eşya, seyahatiniz sırasında yapacağınız alışverişler veya hediyelik eşyalar için çantanızda yer kalmamasına yol açacaktır. Seyahat dönüşünde yorgun olabileceğinizi de hesaba kattığınızda, çantanızı tümüyle doldurmamaya dikkat etmelisiniz. Çantanızda ayrıca, mevsim şartları ve hava durumu ne olursa olsun küçük bir şemsiye bulundurmanızda da yarar var.

Ağırlığı tek çantada toplamamalısınız.

En iyi seyahat çantası, en küçük ve en hafif seyahat çantasıdır efendim. Seyahatiniz süresince yorulacağınız için, çantanız olduğundan daha ağır gelecektir. Bu nedenle, ağır bir seyahat çantası kullanmak yerine daha hafif iki-üç seyahat çantası kullanmanızda yarar var. Seyahat çantanız ayrıca, gereksiz süs ve detaylardan uzak olmalı ve işlevselliğiyle öne çıkmalı. Büyük boy seyahat çantaları içinde aradığınız eşyaları bulmanız zorlaşacağı için, makyaj malzemesi ve benzeri eşyalarınız için daha küçük boy çantalar kullanmalısınız. 

Kişisel bakım ürünlerinde abartıya kaçmamalısınız.

Seyahat için yanımıza aldığımız gereksiz eşyaların önemli bir kısmı kişisel bakım ürünleri kategorisinde olmakta. Üstelik kabin bagajıyla seyahat etmeyi tercih edenlerdenseniz, yanınıza alacağınız kişisel bakım ürünlerinin sayısını çok daha sınırlı tutmalısınız. Vazgeçemediğiniz bir şampuan, bakım kremi ya da vücut losyonu kullanıyorsanız, bunların tatil boylarını tercih edebilir, ya da daha küçük şişelerle yanınıza alabilirsiniz. Fakat unutmayın ki yanınıza alacağınız her sıvı ürün, seyahat sırasında başınıza iş açabilir. Özellikle de uçak yolculuklarında yüksek hava basıncı nedeniyle istenmeyen durumlar oluşabiliyor.

Giysilerinize ve aksesuarlarınıza karar vermelisiniz.

Seyahat çantaları içinde gereksiz yük oluşturmayı önlemenin en güzel yollarından biri, seyahatiniz süresince hangi gün ne giyeceğinize dair bir plan yapmaktır. Oluşturacağınız kombin planları sizi gereksiz yüklerden kurtaracağı gibi, seyahatiniz süresince hangi gün ne giyeceğinizi düşünmekten de kurtaracaktır. Üstelik böyle bir planla yanınıza alacağınız giysiler birbirleriyle uyumlu olacak ve istediğiniz zaman kombinlerinizde değişiklik yapmanız kolay hale gelecektir. Aksesuarlar için de fazla abartıya kaçmamakta yarar var. Kombinlerinize karar verdikten sonra yanınıza alacağınız bir-iki aksesuarla seyahatiniz süresince çok şık görünebilirsiniz.

Giysilerinizi doğru şekilde katlamalısınız.

Seyahat çantaları doğru şekilde kullanıldığında giysilerinizin kırışmasını engeller ve seyahatiniz sırasında ütü yapmak gibi işlerle uğraşmanıza gerek kalmaz. Giysilerinizin kırışmaması için çok fazla katlamamaya dikkat etmeli, giysilerinizi sererek yerleştirmeye çalışmalısınız. Seyahat çantanız küçük geliyorsa, giysilerinizi rulo şeklinde sarmaya çalışmamalı, daha büyük bir çanta almalı veya bazı eşyalarınızı yanınıza almaktan vazgeçmelisiniz. Tişört ve benzeri giysiler kolayca kırışabildiği için bunları en fazla bir kez katlamalı, fazla kırışmamaları için seyahat çantanızın üst kısmına yerleştirmelisiniz.

Seyahat çantanızda ayrıca, yanınıza almanız gereken kırılacak eşyaları el havlusuna sarabilir, şal veya fular gibi eşyalarınızı çantanızın boş kalan kısımlarına yerleştirebilirsiniz. Terliklerinizi iç içe geçirerek yer kazanabilir, yanınızda en fazla iki çift ayakkabı götürebilirsiniz. Seyahat çantanıza ayrıca, elektronik cihazlarınız için şarj aleti koymayı ve yanınıza küçük bir not defteri ile kalem almayı da unutmamalısınız.

Değer Verdiğiniz Ne Varsa Güvende Tutun!

Seyahat çantası hazırlarken nelere dikkat etmek gerektiği konusunu ele aldığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da devam etmekte olan Eurosafe Ürünlerinde Fırsat! kampanyamızı hatırlatmak istiyoruz. Kampanyamız süresince % 30 indirim fırsatıyla sipariş verebileceğiniz Eurosafe çelik kasalar, değer verdiğiniz eşyaları ofiste bulunmadığınız zaman dilimlerinde güvenle koruyacaktır. Sitemizde devam eden diğer kampanyaları buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. GezgininKalemi

    Seyahat çantası hazırlama ile ilgili yazı ve bilgi için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir