Sıcak çikolata nasıl yapılır?

Ülkemizde en sevilen içeceklerden biri olan sıcak çikolataya ilgi soğuk kış günlerinde artıyor. Sıcak çikolatanın yapımının kolay, besin değerinin yüksek olması tercihleri doğrudan etkiliyor. Çikolatada bol miktarda bulunan magnezyum, çinko, demir, kalsiyum, potasyum gibi mineraller, B kompleks ve E vitaminleri sütle birleştiğinde metabolizma üzerinde pek çok faydalı etki yaratmakta. Sıcak çikolatadaki zengin lif ve polifenol içeriği bağırsakları çalıştırır, serbest radikalleri temizler, bağışıklık sistemini güçlendirir. Havaların soğuduğu, evlerde ve ofislerde ısınma ihtiyaçlarının arttığı bu dönemde sıcak çikolatayla vücut ısınızı yükseltebilir, metabolizmanızı güçlendirebilirsiniz. Ofiste veya evde sıcak çikolata yapımı sırasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilirseniz sıcak çikolatayı daha güzel şekilde hazırlayabilirsiniz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, sıcak çikolata yapımı hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Sıcak çikolata yapımında hangi malzemeler kullanılır, sütlü sıcak çikolata nasıl yapılır gibi konular hakkında ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Sıcak çikolata yapımı için gerekli malzemeler nelerdir?

Farklı malzemeler kullanarak sıcak çikolatayı hazırlayabilirsiniz. Bu malzemelerin başında kakao, süt, çikolata ve şeker gelir. Hazırlanmak istenen sıcak çikolatanın türüne ve miktarına göre bu malzemelerin kullanım şekli ve oranları değişebilir. 2 bardak sıcak çikolatada 500 ml süt, 3 yemek kaşığı kakao, 100 gram çikolata ve damak zevkiniz miktarınca şeker kullanabilirsiniz. Sıcak çikolatayı yapmak için tam yağlı süt kullanılabileceği gibi, az yağlı sütler de kullanılabilir. Ancak sütün pastörize olması gerekir. Çikolata tercihlerinde ise ülkemizde en çok sütlü çikolata ve bitter çikolata tercih edilmekte. Bitter çikolatanın tadını acı buluyorsanız, yumuşatmak için sıcak çikolatadaki süt oranını arttırabilirsiniz. Veya örneğin şeker kullanabilirsiniz. Fakat şeker kullanmayı tercih etmiyorsanız sütlü çikolata çeşitleri daha iyi bir seçim olabilir. Özellikle yumuşak içimli bir sıcak çikolataya ulaşmak için sütlü çikolata çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Sıcak çikolatanın yapımı sırasında hem içeceğin tadını yumuşatmak, hem de süsleme yapmak için çiğ krema da kullanabilirsiniz. 

Sütlü sıcak çikolata nasıl yapılır?

Evde sıcak çikolata tarifi arayanlar sütlü sıcak çikolatanın tarifini özellikle merak ediyor. Sütlü sıcak çikolatayı yapmak için sütü ısıtmak gerektiği için bu tüketim şekli ev dışı ortamlarda biraz zor olabilir. Ancak ofiste süt ısıtmak için gerekli araçlara sahipseniz, ofiste de sütlü sıcak çikolataya ulaşabilirsiniz. Bu bağlamda en merak edilen konulardan biri, sıcak çikolatada su mu yoksa süt mü kullanılması gerektiğidir. Sıcak çikolatada en lezzetli ve en sağlıklı sonuçları sütlü sıcak çikolatalardan alabilirsiniz. Fakat ev dışı ortamlarda süt ısıtmak sorun olabileceği için piyasada sıcak suyla kullanılabilecek hazır sıcak çikolatalar bulabilirsiniz. Kakao tozundan farklı olarak bu ürünler hem lezzet, hem de besin değeri bakımından sütün yerini doldurabilecek ürünlerdir. Bunun yerine sıcak çikolatayı kakao tozu ve sıcak suyla yaparsanız özellikle tadını çok sert bulabilirsiniz. Bu durumda daha fazla şeker tüketmeniz gerekir. Ki, bu da kakaonun faydalarının yanı sıra şekerin zararlarıyla karşılaşmanıza yol açar. 

Sıcak çikolata suyla mı sütle mi yapılır diye merak ediyorsanız, sıcak çikolatada tercihiniz öncelikle sütlü sıcak çikolatalardan yana olabilir. Eğer su kullanarak yapacaksanız, kakao tozu yerine hazır sıcak çikolataları tercih edebilirsiniz. Evde veya ofiste sütlü sıcak çikolatayı yapmak için gerekli malzemeler süt, kakao, çikolata ve tercihe göre şekerdir. Sütlü sıcak çikolatayı yapmak için özellikle sos tenceresi kullanabilirsiniz. Tencereye süt, kakao ve şekeri koyup kısık ateşte karıştırabilirsiniz. Süt kaynama noktasına geldiğinde üzerine çikolatayı ekleyerek karıştırabilirsiniz. 1-2 dakika karıştırdığınızda, sütlü sıcak çikolatanız içime hazır hale gelecektir. Karışımda eğer çikolata kullanmayacaksanız, kakao miktarını iki katına çıkarabilirsiniz. Örneğin, 500 ml süt ile yapacağınız sütlü sıcak çikolatada 3 kaşık kakao ve 100 gram çikolata yeterlidir. Buna karşın çikolata kullanmayacaksanız 6 kaşık kakao kullanabilirsiniz. Yoğun bir kıvam için, özellikle karıştırma süresini uzun tutabilirsiniz. Ancak altının yanmaması için bu karışımı 10 dakikadan fazla ateşin üzerinde tutmamalısınız. Aksi durumda topaklanma da oluşabilir. 

Hazır sıcak çikolata nasıl yapılır?

Sıcak çikolata tüketimini kolaylaştırmak için geliştirilen hazır sıcak çikolatalar, evlerde ve ofislerde sıcak çikolata hazırlama işlerine pratik çözümler sağlıyor. Piyasada farklı pek çok markanın hazır sıcak çikolatalarını bulabilirsiniz. Bunların bir kısmı tek içimliktir. Diğer bir kısmı da 500 gram veya 1 kg gibi farklı gramajlara sahiptir. Tek içimlik ürünler, özellikle sıcak çikolata tüketiminin az olduğu ortamlarda daha pratik bir çözümdür. Sıcak çikolatanın sıkça tüketildiği ortamlarda ise kilogram cinsinden satışı yapılan ürünleri tercih etmek gerekir. Hazır sıcak çikolataların en önemli özelliği, tıpkı hazır kahve tüketir gibi sıcak çikolatanın tüketimini kolaylaştırmalarıdır. Bu ürünleri sıcak su kullanarak hazırlayabileceğiniz gibi, sıcak sütle de hazırlayabilirsiniz. Tek içimlik paketler, 200 ml’lik bardaklarda tüketim için uygun ölçüdedir. Diğer ürün seçeneklerinde ise her bardak için 2 tatlı kaşığı hazır sıcak çikolata kullanabilirsiniz. Daha yoğun bir kıvam için, su veya süt miktarını azaltabilirsiniz. 2 kaşıktan fazla hazır sıcak çikolata kullanmanız içimi zorlaştırabilir. 

Sıcak çikolatayla ilgili tercihleriniz hazır sıcak çikolatalardan yanaysa, bu ürünleri kullanırken tıpkı nescafe hazırlama konusunda olduğu gibi bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Aksi durumda bu ürünlerde aradığınız lezzeti bulamayabilirsiniz. Bu ürünleri kullanırken tıpkı nescafe hazırlar gibi bardağa önce sıcak su veya sütü değil, hazır sıcak çikolatayı koymalısınız. Tersini yapmanız durumunda hazır sıcak çikolatanın su veya süt içinde çözünmesi zorlaşır. Özellikle yüzeyde topaklanma oluşmasına neden olan bu yanlış kullanım şekli, hazır sıcak çikolatanın lezzetine de zarar verir. Bu ürünlerde de kaynar su kullanmamalısınız. Tıpkı nescafelerde olduğu gibi hazır sıcak çikolatalarda da en iyi sonuçları 80-90 derece aralığında alabilirsiniz. Eğer su kullanmayı tercih ediyorsanız, musluk suyu yerine içme suyu kullanabilirsiniz. Süt için tam yağlı veya az yağlı süt çeşitlerini kullanabilirsiniz. Üzerine krema ekleyecekseniz, az yağlı süt kullanmak daha iyi bir seçim olabilir. Aksi durumda hazır sıcak çikolatanın yağ oranı epeyce artabilir. 

Sıcak çikolata nasıl süslenir?

Sıcak çikolatayı kendi damak zevkinize ve bulunduğunuz şartlara uygun şekilde hazırladıktan sonra süsleme aşamasına geçebilirsiniz. Süsleme konusu sıcak çikolatanın yapımında en önemli noktalardan biridir. Gerçi bu iş için zamanınız yoksa sıcak çikolatayı süsleme yapmadan da tüketebilirsiniz. Ancak süsleyerek servis yaptığınızda sıcak çikolatalar daha estetik bir görüntü yaratır. Süsleme için kullanacağınız malzemelerin türüne göre sıcak çikolatanın besin değerini de yükseltebilirsiniz. Süsleme yapmak için süt kreması, kakao tozu, tarçın, çikolata parçacıkları, öğütülmüş kuruyemiş veya çeşitli şekerlemeler kullanabilirsiniz. Sıcak çikolatada süsleme yapmak için özellikle süt kreması en güzel seçeneklerden biridir. Bunu hazırlamak için çırpma teli, mikser veya süt krema makinesi kullanabilirsiniz. Sıcak çikolatada süt kremasını 1 bardak süt, 2 kaşık un, 1 yumurta sarısı, birkaç damla limon suyu ve 1 tutam tuzla hazırlayabilirsiniz. Tüm malzemeleri mikserde 10 dakika kadar yüksek hızda çırparak süt kreması elde edebilirsiniz. Kıvam çok koyu olursa süt ekleyerek incelmesini sağlayabilirsiniz. 

Sıcak çikolatayı süslemek için kakao tozunu süt kremasının üzerine ekleyebilirsiniz. Tarçın konusunda toz tarçın veya çubuk tarçın kullanabilirsiniz. Çikolata parçacıkları kullanacaksanız, bitter çikolatayı değerlendirebilirsiniz. Sütlü çikolata çeşitlerine oranla daha acı gelen bu çikolata çeşidi süsleme için çok uygundur. Öğütülmüş kuruyemişler içinde özellikle badem ve fındığı kullanabilirsiniz. Bu sayede bademin faydaları ve fındığın faydaları ile sıcak çikolatanızı metabolizmanız için daha yararlı hale getirebilirsiniz. Şekerlemeler konusunda ise çeşit oldukça geniştir. Sıcak çikolatayla birlikte en fazla tüketilen şekerlemelerin başında şüphesiz ki marshmallow gelir. Bununla birlikte, süsleme için şekerleme çeşitlerini tercih ediyorsanız sıcak çikolatanızın içinde fazla şeker kullanmamalısınız. Aksi durumda şekerin tadı kakao ve çikolatayı bastırır. Üstelik şekerin zararları ile karşılaşabilirsiniz. Süsleme için kullanacağınız malzemelerin kendi aralarında da uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Kakao tozu ile bitter çikolatayı birlikte kullanmak sıcak çikolatanın içimini zorlaştırır. 

Sıcak çikolata yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Her işte olduğu gibi sıcak çikolatanın yapımında da bazı püf noktaları vardır. Ofiste veya evde sıcak çikolata yapımı sırasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini bildiğinizde, daha lezzetli sıcak çikolatalar hazırlayabilirsiniz. Bu bağlamda her şeyden önce, tüm malzemelerin taze olmasına ve bayat hiçbir malzeme kullanmamaya dikkat etmelisiniz. İster kakao olsun, ister hazır sıcak çikolatalar, bu ürünler doğru şekilde saklanmazsa kısa sürede bayatlar. Bunun sonucunda sıcak çikolatanın lezzetini bozar. Sıcak çikolatada taze süt kullanmanız daha iyi sonuçlar verir. Paket süt kullanacaksanız, bu ürünleri buzdolabınızda doğru şekilde saklamaya ve taze tutmaya dikkat etmelisiniz. Sıcak çikolatayı yaparken tam yağlı veya az yağlı süt kullanabilirsiniz. Ancak her iki durumda da sütün pastörize olması gerekir. Aksi durumda enfeksiyonlar gelişebilir. Süte karşı alerjiniz varsa laktozsuz süt tercih edebilirsiniz. Sıcak çikolatayı süt yerine sıcak suyla da yapabilirsiniz. Fakat her iki durumda da sıcaklığa dikkat etmeli, kaynar su veya kaynar süt kullanmamalısınız. 

Sıcak çikolatayı hazırlarken sütlü çikolata veya bitter çikolata kullanabilirsiniz. Damak zevkinize hitap etmiyorsa bitter çikolata kullanmayabilirsiniz. Çünkü bu ürünlerin içimi zordur ve şeker tüketimini arttırıcı bir etkisi vardır. Sıcak çikolataya koyacağınız şeker miktarında da abartıya kaçmamalısınız. Aksi durumda çikolatanın faydaları yerine şekerin zararlarıyla karşılaşabilirsiniz. Sıcak çikolatada kullanacağınız çikolatayı su veya süt kaynama noktasına ulaşmadan önce karışıma eklememelisiniz. Aksi durumda dibi yanar. Sıcak çikolatada ideal kıvam, çikolatayı ekledikten sonra 1-2 dakika içinde oluşur. Fazla karıştırırsanız kıvam yoğunlaşır. Özellikle 10 dakikadan fazla karıştırırsanız dibinin yanması mümkündür. Sıcak çikolatada süt yerine su kullanacaksanız, yumuşak bir kıvam için biraz daha fazla su kullanabilirsiniz. Hazır sıcak çikolatada bardak başına 2 tatlı kaşığından fazla ürün kullanmamalısınız. Süsleme konusunda ise en sağlıklı sonuçları öğütülmüş kuruyemiş çeşitlerinden alabilirsiniz. Marshmallow kullanacaksanız sıcak çikolatanızda şeker kullanmayabilirsiniz. Yoğun bir aroma elde etmek için özellikle kakao tozundan yararlanabilirsiniz. 

Editörün Tavsiyesi: Nestle Sıcak Çikolata 18.5 g x 24 Adet

Sıcak çikolatanın yapımı hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği sıcak çikolatalardan birini kısaca tanıtmak istiyoruz. Nestle sıcak çikolata 18.5 g x 24 adet ürünümüz, dünyaca ünlü çikolata üreticisi Nestle‘nin kalitesine sahip. 16. yüzyılda Avrupa’ya gelen, 19. yüzyılda dünyaya yayılan çikolatanın tüketim şeklini değiştiren Henri Nestle tarafından kurulan Nestle, özellikle dünya çikolata pazarında çok önemli bir paya sahip. Nestle bünyesinde geliştirilen sütlü çikolata çeşitleri dünya genelinde çikolata tüketimini ciddi ölçüde arttırdı. Ürünlerin sahip olduğu fiyat avantajı da önemli bir tercih nedeni. Evde veya ofiste sıcak çikolata hazırlamak istediğinizde Nestle sıcak çikolata 18.5 g x 24 adet ürünümüzle bu isteğinizi kolayca karşılayabilirsiniz. Trans yağ içermeyen bu ürünler zengin bir mineral ve vitamin içeriğine sahip. Nestle sıcak çikolata 18.5 g x 24 adet ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir