Simon Chen, Adata’yı dünya markası haline getirmeyi nasıl başardı?

2001 yılında Tayvan’da 20 kişilik bir ekiple kurduğu Adata Technology firmasını sadece 5 yıl içinde Tayvan’ın en iyi 20 küresel markasından biri haline getiren Simon Chen, başarı hikayesiyle yalnızca Tayvanlıların değil, aynı zamanda tüm dünyanın dikkatini çekmekte. Aradan geçen 18 yıllık süre zarfında Adata, DRAM modül endüstrisinde en büyük ikinci, USB belleklerde ise en büyük üçüncü tedarikçi olmayı başardı ve bir dünya markası haline geldi. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Adata‘nın kurucusu Simon Chen‘in başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız.

Simon Chen ve Adata Technology

Adata Technology firması, 2001 yılının Mayıs ayında Tayvan’ın New Taipei kentinde Simon Chen tarafından kuruldu. Şirketi kurarken Simon Chen, Ar-Ge alanına yönelmek ve özellikle bellek kartları ile elektrikli güç aktarma sistemleri üzerine yoğunlaşmak istiyordu. Dünya teknoloji pazarında Tayvan çok özel bir konumdaydı ve bu alanlarda elde edilecek başarılar, şirketin kısa sürede büyümesini sağlayabilirdi. Bu düşüncelerle Simon Chen, Adata‘nın yönetici kadrosuna henüz yolun başındayken, ihracata dayalı büyüme hedefini koydu. Şirketin bünyesinde istihdam edilecek yüksek mühendislerin yalnızca iyi olmasıyla yetinmeyip aynı zamanda da Ar-Ge çalışmalarına katkı sağlayacak vizyoner kişiliğe sahip, şirketin pazar hedeflerini özümseyen kişiler olmasına büyük özen gösterdi.

2001 yılında toplam 20 kişilik bir ekiple başladığı bu serüvende Simon Chen, belirlediği hedef doğrultusunda ilk önemli başarısını 2002 yılının Haziran ayında elde etti. Bu tarihte kullanıcılarla buluşan Adata markalı ilk USB bellekler, şirketin Ar-Ge çalışmalarında emin adımlarla yürüdüğünü göstermekteydi. Bununla birlikte, dijital bellek pazarında büyümek için şirketin ürün yelpazesini genişletmesi gerekiyordu. Bunun için Simon Chen, 2002 yılından itibaren Adata‘nın DRAM modülleriyle ürün yelpazesini genişletmesini sağlayacak adımları attı.

Şirketin gelecek vizyonunun belirlenmesinde Simon Chen‘in eşi ve Adata‘nın başkanı Shadey Chen’in de önemli katkıları oldu. Başkanlık görevinden önce genel müdür yardımcılığı yapan Shadey Chen, Tayvan’daki Ming Chuan Üniversitesi‘nde işletme eğitimi almıştı. Şirketin pazar hedefleri içinde Asya-Pasifik bölgesinin öne çıkmasında Shadey Chen’in büyük katkıları oldu. Nitekim, Shadey Chen’e göre Avrupa ve Amerikan pazarı dijital bellekler konusunda daha olgunlaşmış ve daha doygun bir pazardı. Asya-Pasifik pazarı ise henüz yeni gelişmekteydi ve şirketin ihracata dayalı büyüme stratejisi için daha uygundu. Bu perspektif doğrultusunda Adata, 2000’lerin başlarında önce Tayvan, ardından Asya-Pasifik pazarında yükselmeye başladı.

İhracata Dayalı Büyüme Hedefi

Asya-Pasifik pazarına ilişkin olarak yaptırdığı pazar analizlerinde Simon Chen, Adata‘nın ürün yelpazesini USB belleklerin yanı sıra harici sabit sürücüler, SSD’ler, bellek kartları ve powerbanklar ile genişletmenin doğru olacağını gördü. Çünkü Asya-Pasifik pazarı, bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeleri yakından takip eden, dijital ürünler ve veri depolama ürünlerine her geçen gün daha fazla talep duyan bir pazardı. Bu pazarın ihtiyaçlarına uygun ürünlerle Adata‘nın büyümesi hızlanacağı gibi, diğer pazarlarda rekabet şansı da artabilirdi.

Simon Chen ve ekibi, ihracata dayalı büyüme hedeflerini gerçekleştirmek için kısa sürede çok mesafe kat ettiler. Öyle ki, kuruluşundan itibaren yalnızca 2 yıl içinde şirket, ihracatta gösterdiği başarılardan dolayı Tayvan hükümeti tarafından Uluslararası Ticaret Ödülü‘ne layık görüldü. Adata‘nın 2003 yılında elde ettiği bu başarı, yeni başarıların da işaretini vermişti. Şirketin üretim kapasitesini arttırmak için gerekli sermaye desteğinin sağlanması için hisseleri GreTai Menkul Kıymetler Borsası‘nda işlem görmeye başladı. Bu gelişmeyle birlikte şirket, 2005 yılında Asya-Pasifik bölgesinde hızlı büyüyen 500 teknoloji şirketinden biri haline geldi. 2006 yılında, ihracatta kazandığı başarılar sayesinde Tayvan’ın en iyi 20 küresel markası listesinde 14. sırada yer aldı ve Yükselen Marka Ödülü‘nü kazandı.

Asya-Pasifik Pazarından Dünya Pazarına

Adata‘nın Asya-Pasifik pazarındaki büyüme stratejisini Simon Chen, üç sacayağı üzerine oturttu; bireysel kullanıcılar, işletmeler ve sanayiler. Bu sacayaklarından her biri, şirketin pazar gücünü arttırmak için farklı olanaklar sunuyordu. Bireysel kullanıcılar için, en iyi rekabet stratejisinin ürün portföyünü genişletmek olduğuna karar verdi. Ürün portföyünü genişlettikçe Adata, bireysel kullanıcılar arasında marka tanınırlığını arttırabilirdi. İşletmeler için en iyi rekabet stratejsi, tedarikçiler ve distribütörlerle yakın ilişkiler kurmaktı. Sanayilerde büyümek içinse ihtiyaç analizleri şarttı. Üretim süreçleri, kalite kontrol ve test süreçlerinde standartları yükseltmek ve tedarik zinciri yönetiminde alternatif çözümler geliştirmek, her üç alanda da kazanılan başarıları pekiştirecekti. 

2009 yılında Adata, Tayvan dışında satış ofisleri kurmaya başladı. İlk yurt dışı ofisini Güney Kore’nin başkenti Seul’de açtıktan sonra, Meksika şubesini başkent Mexico City’de açtı. iSuppli‘nin pazar araştırmasına göre DRAM modül endüstrisinde en büyük ikinci, USB belleklerde ise en büyük üçüncü tedarikçi haline geldiği bu dönemde şirket, Tayvan’ın en iyi 100 teknoloji şirketi listesinde üçüncü sıraya yükseldi. Bu başarılar sayesinde Adata, Tayvan’da adeta “mükemmellik sembolü” haline geldi. Ürün gruplarında sektöre kazandırdığı yenilikler sayesinde tasarımdan teknolojiye kadar birçok başlıkta ödüller aldığı bu dönemde şirketin cirosu hızlı bir artış ivmesi yakaladı. 

Adata Büyümeye Devam Ediyor

2010 yılında Simon Chen, Hindistan pazarına girmek için çok önemli birtakım atılımlar başlattı. Bu dönemde Adata, kurumsal simge olarak sinek kuşunu benimsedi. Logoda kullanılan mavi renk kurumsallaşma hedefini yansıtırken, sinek kuşu hızlılık, çeviklik ve duyarlılığı temsil ediyordu. Küresel rekabette öne geçmek için kurumsal yapısını bu temeller üzerinde güçlendiren şirket, veri depolama ürünlerinde inovatif çözümler geliştirmeyi sürdürdü. Özellikle de bilgisayar oyunları için gerekli yüksek bellek kapasitesi ve hızına sahip XPG Spectrix serisi, bilgisayar oyunu meraklılarının büyük beğenisini kazandı.

Bu gelişmelerle birlikte dünyanın en büyük dijital bellek üreticilerinden biri haline gelen Adata, gelirinin yarısından fazlasını Asya-Pasifik bölgesinden elde etmeye devam ediyor. Kuzey ve Latin Amerika bölgesinden elde ettiği gelir, toplam gelirinin yaklaşık yüzde 15’ini oluşturmakta. Üstelik, dijital dönüşüm ve bulut depolama teknolojilerinin hızla yaygınlaştığı bir dönemde Google‘la çok önemli bir işbirliği yaptı ve Chrome tarayıcısına entegre edilen ilk bellek markası olmayı başardı. 2016 yılında şirket, nesnelerin interneti alanında dayanıklı ve yüksek kapasiteli depolama ürünleriyle sektörde bir kez daha öne çıkmayı başardı. Adata‘nın büyümesi günümüzde dijital belleklerle devam ederken sektöre kazandırdığı yenilikler, pazarı her geçen gün biraz daha büyütüyor. 

Ofis dostu Adata ürünleri Ofix.com’da!

Simon Chen‘in başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Adata ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Adata 32 GB USB Bellek Metal AUV310-32G-RGD

Listemizin ilk sırasında, Adata 32 GB USB bellek metal AUV310-32G-RGD var. 32 GB bellek kapasitesine, USB 3.0 bağlantı özelliğine sahip bu ürünler 39 x 12.2 x 4.5 mm ölçüsünde. Windows, Vista ve Mac OS işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde kullanılabilen bu ürünler 4.7 gram ağırlığında olup 2 yıllık garantiye sahip. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Adata 16 GB USB Bellek Metal AUV130-16G-RGD

Listemizin ikinci sırasında, Adata 16 GB USB bellek metal AUV130-16G-RGD var. 16 GB bellek kapasitesine, USB 2.0 bağlantı özelliğine sahip bu ürünler 44.2 x 16.8 x 8 mm ölçüsünde. Windows, Vista ve Mac OS işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde kullanılabilen bu ürünler 8 gram ağırlığında olup 2 yıllık garantiye sahip. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Adata 16 GB MicroSD 50/10MB/s Class10 Hafıza Kartı

Listemizin üçüncü sırasında, Adata 16 GB MicroSD 50/10MB/s Class10 hafıza kartı var. 16 GB bellek kapasitesine sahip, 15 x 11 x 1 mm ölçüsündeki bu ürünlerin okuma/yazma hızı 50/10MB/s düzeyinde. Garanti süresi 2 yıl olan bu ürünlerle yüzlerce dosya, fotoğraf ve belgeyi uzun yıllar saklayabilirsiniz. Sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Adata ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir