Sırma: İçecek sektöründe fark yaratan marka…

Gün içinde en çok tükettiğimiz içeceklerin başında su geliyor. Yalnızca içme suyu değil, doğal kaynak suları, sade maden suları, vitaminli veya meyveli maden suları derken günlük su tüketimimiz çeşitlilik kazanıyor. İçecek sektöründe 70 yıla yakın bir deneyime sahip olan Sırma suları, su tüketim şekline kazandırdığı yeniliklerle sektörde fark yaratmayı başardı. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi ele aldığımız başarı hikayelerine bu hafta, Sırma markasıyla devam ediyoruz.

Sırma Markasının Doğuşu

Şirket profili 1950’li yıllara uzanan Sırmagrup, iş adamı Davut Dişli tarafından 1991 yılında kuruldu ve Sırma markasıyla içecek sektörüne giriş yaptı. Sektörde uzun yıllara dayanan bir deneyimi arkasında barındıran şirket, su ve maden suyunun doğasındaki değerleri toplum yararına sunmak konseptiyle hareket etti. Kaynaklarını verimli şekilde kullanıp geliştiren toplumlarda bireylerin yaşam kalitelerinin arttığını bilen şirket yönetimi doğal, sağlıklı ve lezzetli ürünleriyle hem toplum sağlığını korumayı, hem de bireylerin mutluluk düzeyini yükseltmeyi hedefledi.

1990’lı yıllarda şirket, üretim ve dolum tesislerine büyük yatırımlar yaptı. Sapanca’da 2, Burdur ve Aydın’da 1’er adet olmak üzere 4 doğal kaynak suyu dolum tesisi ile Bursa’da 1 adet doğal maden suyu dolum tesisine sahip olan şirket, bu tesisler sayesinde piyasadaki gücünü arttırdı. Üstelik, ürünlerin sunumuna ve tüketim şeklini geliştirmeye büyük önem verdi ve Ar-Ge çalışmalarına ciddi kaynaklar ayırdı. Bu çalışmalar sayesinde hem ürün çeşitliliğini arttırdı, hem de sektörde öne çıkmasını sağlayacak farklılaşmayı yarattı.

Sırma Markasının Yükselişi

2002 yılında Sırma, doğal kaynak suları alanında yaptığı yatırımların sonuçlarını almaya başladı ve sektörde hızlı bir ivme yakaladı. Doğal kaynak suları, tadını ve doğallığını Sapanca’daki el değmemiş çam ormanlarından ve Burdur Eynazlı’daki doğal kaynaklardan alıyordu. 40 farklı teste tabi tutulan ve 19 litrelik damacanalarla satışa sunulan bu sular, marka tanınırlığını 2000’lerin başlarından itibaren arttırmaya başladı. Yalnızca evlerde değil, aynı zamanda işyerlerinde de bu ürünler, su tüketiminin kalitesini yükseltti.

2004 yılında Sırma, pet su üretimine başladı ve doğal kaynak suyu üretimine ek olarak, maden suyu ile vitaminli ve meyveli maden suyu gruplarına da giriş yaptı. Farklı ihtiyaçlara cevap verebilmek için, pet şişe türlerinde farklı hacimler kullandı. 200 ml’lik pet şişelerle başlayan üretim sürecinde 250 ve 330 ml’lik pet şişelerin ardından yarım, 1, 1.5, 5 ve 10 litrelik hacimlerle ürün çeşitliliğini arttırdı. Uludağ’ın zengin mineralli topraklarından beslenen doğal maden suyu, 200 ve 250 ml’lik cam şişelerde satışa sunuldu.

Markanın yükselişinde payı olan en önemli konulardan biri de Exlusive serisi ürünleriydi. İçecek sektöründe en inovatif çalışmalarından biri olan bu seri, su tüketimi konusunda büyük bir yenilikti. Özel tasarıma sahip 330 ve 750 ml’lik şişelerle satışa sunulan doğal kaynak suları ve maden suları, içme suyu ve maden suyunun lezzetini şık ve etkileyici bir tasarımla buluşturdu. Tasarım kategorisinde pek çok ödüle layık görülen bu şişeler, marka algısının güçlenmesine büyük katkı sağladı.

Sırma Markası ve Danone

2000’li yıllarda şirketin büyümesi devam etti. Yerli pazarlarda yakalanan satış başarısı, ihracat sürecini hızlandırdı ve Sırma ürünleri, yurt dışı pazarlarda da ilgiyle karşılandı. Toplamda 35 ülkeye ihracatı yapılan damacana su, doğal kaynak suyu ve maden sularında geniş bir müşteri portföyüne sahip oldu. Bu süreçte, ürün yelpazesindeki genişleme devam etti. 2012 yılında limonata üretimine başlayan şirket, bir yıl sonra icetea ürün çeşitlerini tüketicilerin beğenisine sundu.

İçecek sektöründe Sırma, yalnızca üretim ve dolum tesisleriyle değil, aynı zamanda Türkiye geneline dağılan satış ağı ve lojistik organizasyonuyla da öne çıkmayı başardı. Bununla birlikte, 2013 yılında şirketin yüzde 50.1’lik hissesi, Fransız su ve yoğurt firması Danone‘ye satıldı. Türkiye’de su pazarında Hayat Su‘yla yakaladığı gücü Sırma‘yla arttırmak isteyen Danone, Türkiye’de hızlı büyüme potansiyeline sahip olduğuna inanıyordu. Danone‘yle yapılan anlaşma gereği, Davut Dişli‘nin yönetim kurulu başkanlığı devam etti. 2015 yılında şirketin toplam cirosu, 415 milyon liraya ulaştı.

Ofis dostu Sırma ürünleri Ofix.com’da!

Sırma markasının başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Sırma ürünleri içinde ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz. 

Sırma C-Plus Limon Aromalı Maden Suyu

Listemizin ilk sırasında, C-Plus limon aromalı maden suyu var. 200 ml’lik 6 adet cam şişe halinde satışı yapılan bu ürünler, doğal maden suyunu limon aromasıyla birlikte damak zevkinize sunuyor. Ofiste sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak bu ürünlerin özel cam şişesi, tüketim sırasında aldığınız keyfi arttıracak nitelikte. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Sırma Doğal Maden Suyu

Listemizin ikinci sırasında, doğal maden suyu var. Bu ürünlerin de satışı 200 ml’lik 6 adet cam şişe halinde yapılmakta. Maden suyunu sade seviyorsanız bu ürünleri tercih edebilir, maden suyunun rahatlatıcı ve canlandırıcı etkilerini hissedebilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Sırma Exlusive Cam Şişe Su

Listemizin üçüncü sırasında, Exlusive cam şişe su var. 330 ml’lik 12 adet cam şişe halinde satışı yapılan bu ürünler, doğal kaynak suyunu hijyenik koşullarda tüketmenizi sağlamakta. Su tüketim şekline estetik nitelik kazandıran bu özel şişeler, yemek masanızda çok hoş bir görüntü oluşturacaktır. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Sırma ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir