Sırt çantası alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Sırt çantaları, seçmekte en çok zorlandığımız ürünlerin başında geliyor efendim. Elimize geçen her şeyi lazım olursa diye çantamıza tıkıştırmayı çok seven bir toplumuz. Bizim için neyin önemli ve faydalı olduğuna bir türlü karar veremediğimiz için olsa gerek, bu davranış şeklimiz çantalarımıza doğrudan yansıyor. Gereken niteliklerin üzerinde veya altında bir çanta aldığımızda epeyce mutsuz oluyoruz. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, sırt çantası alırken nelere dikkat etmek gerektiğini inceleyeceğiz ve sırt çantaları konusunda faydalı bilgiler paylaşacağız.

Sırt çantaları niçin önemlidir?

Hem günlük hayatımızda, hem seyahatlerimizde, hem de outdoor etkinliklerimizde bize eşlik eden sırt çantaları, uygun özelliklere sahip olduğunda işlerimizi büyük ölçüde kolaylaştırıyor. İçine koyduğumuz eşyalarımıza kolay erişim sağlıyor, hareket serbestliğimizi arttırıyor, taşıma işlerimizi pratik hale getiriyor. Ağırlığı iki omzumuza eşit şekilde dağıtan sırt çantaları, ayakta geçirdiğimiz süreyi daha sağlıklı hale getiriyor.

Sırt çantalarının iç ve dış yüzeyindeki özel kısımlar da yine büyük kolaylık sağlıyor, önemli eşyalarımıza ihtiyaç halinde hızlı ve kolay bir şekilde ulaşıyoruz. Sırt çantamızda su matarası, fotoğraf makinesi, notebook veya tablet gibi araçlar için uygun bölümlerin olması, bizi gereksiz zaman ve emek kaybından kurtarıyor.

Sırt çantaları, farklı malzemeler kullanılarak farklı amaçlara uygun şekilde üretilmekte. Bu nedenle, hacim ve ağırlıkları arasında da ciddi farklılıklar mevcut. Sırt çantası alırken, her şeyden önce kullanım amacınızı netleştirmeniz gerekir. Sizin için en uygun sırt çantası, kullanım amacınıza en uygun sırt çantası olacaktır. Buna karar verdikten sonra hacim, ağırlık ve fonksiyonel özelliklere dikkat etmelisiniz.

Bu bağlamda en önemli konulardan biri de sırt çantanızın ergonomik özellikleridir. Sırt çantanızın vücudunuzla uyumlu olması ve sırtınızı tam olarak kavraması şart. Bu yüzden, çantanızı seçerken boyunuza ve omuz genişliğinize uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi durumda sırt, omuz ve bel ağrıları yaşayabilirsiniz.

Sırt çantanız kullanım amacınıza uygun olmalı.

Sırt çantası alırken dikkat etmeniz gereken ilk konu, bu ürünü hangi amaçla kullanacağınızdır. Nitekim, günlük eşyalarınızı taşımak için kullanacağınız sırt çantaları ile doğa yürüyüşleri sırasında kullanacağınız sırt çantaları aynı olmamalı. Kullanım amacınıza uygun bir sırt çantası aldığınızda, yanlış çanta seçiminden kaynaklı sorunların önüne geçebilirsiniz. Gerekli özelliklere sahip olmayan sırt çantalarının renkleri ya da modelleri ne kadar güzel görünürse görünsün, bunları kullanırken çeşitli sorunlarla karşılaşmanız mümkündür. 

Seyahatlerinizde kullanacağınız sırt çantası seçiminizde, gideceğiniz yerin neresi olduğuna, burada konaklama durumunuza, seyahat sürenize ve yapmayı düşündüğünüz etkinliklere dikkat etmelisiniz. Hafta sonları yapacağınız şehir turları ya da kısa seyahatler için kullanacaksanız, sırt çantanızda farklı boyutlarda birçok göz olmalı. Çünkü bu gözler, size hız ve zaman kazandıracaktır.

Seyahat için kullanacağınız sırt çantalarında 50-55 litrenin üzerine çıkmayı pek düşünmemelisiniz. Bu hacmin üzerinde bir sırt çantasına gerçekten ihtiyacınız varsa, geniş hacimde tek bir sırt çantası almak yerine, örneğin 40 litrelik hacme sahip bir sırt çantasının yanında 20-30 litrelik hacme sahip bir başka çanta kullanmayı deneyebilirsiniz.

Outdoor etkinliklerinde kullanacağınız sırt çantaları ise kesinlikle su geçirmez olmalı. Eğer çantanızın su geçirmezlik özelliğinden şüphe ediyorsanız, cüzdan ya da evrak gibi değerli eşyalarınızı çantanıza koymadan önce su geçirmeyen kilitli torbalardan yararlanabilirsiniz. Fakat, çantanızın dahili bir yağmurluğu varsa, buna gerek yok.

Çanta hacmine doğru karar vermelisiniz.

Kullanım amacınızı belirledikten sonra, ihtiyaç duyduğunuz çanta hacmini belirlemeniz gerekir. Bu konuda kendinize, “Hangi büyüklükte bir çantaya ihtiyacım var?” sorusunu sormak yerine, “Ne kadar küçük bir çanta benim için yeterlidir?” sorusunu sorabilirsiniz. Çünkü ilk soru, olması gerekenden daha büyük bir çanta seçimine götürür; ikinci soru ise en doğru hacmi bulmanızı sağlar.

Hacim konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da sadece üstten doldurmalı bir sırt çantasının pek de kullanışlı olmayacağıdır. Özellikle de 30 litre ve üzeri hacme sahip bir sırt çantasının ortadan açılan fermuarlarının olması gerekir. Eğer yoksa, alttaki bir eşyayı almak için tüm çantanın boşaltılması gerekecek ve bu da gereksiz yere yorulmanız anlamına gelecektir.

Sadece günlük kullanım için bir sırt çantası arıyorsanız, bunun için yaklaşık 15-20 litrelik bir hacim yeterli. Seyahat için kullanacağınız sırt çantaları içinse size gerçekten neyin lazım olduğunu belirlemeniz çok önemli. Gereksiz şeylerle tıka basa dolduracağınız bir sırt çantası, sırtınızda hem gereksiz bir yük, hem de estetik bakımdan hoş olmayan bir görüntü oluşturacaktır. 

Eğer kısa süreli bir yürüyüş için kullanacaksanız, tüketeceğiniz ortalama su miktarı ve yiyecekler ile diğer eşyalar için 20 litrelik hacme sahip bir sırt çantası yeterli. Daha uzun süreli yürüyüşlerde ise bu hacmi iki katına çıkartabilirsiniz. Bunun üzerindeki bir hacim, çantanızı gereksiz şeylerle doldurmanıza ve yürüyüş sırasında sırt bölgenizde ağrı oluşmasına yol açabilir.

Çantanızın boş ağırlığı fazla olmamalı.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sırt çantaları, farklı malzemeler kullanılarak farklı amaçlara uygun şekilde üretilmekte. Bu yüzden, boş ağırlıkları arasında önemli farklar ortaya çıkıyor. Yüksek teknolojiyle ve kaliteli malzemelerden üretilen sırt çantaları, diğerlerine oranla daha pahalı olsa da daha hafiftir. Fakat, naylon sırt çantaları hepsinden hafif olsa da uzun ömürlü değildir. Malzeme konusunda özel bir durum yoksa, kaliteli kanvas sırt çantaları ilk tercihiniz olabilir. Bu çantaların boş ağırlığı diğerlerine göre daha az. 

Sırt çantalarının boş ağırlığı konusu, özellikle de outdoor etkinliklerde büyük önem taşıyor. Bu etkinlikler için kullanacağınız çantaların boş ağırlığının fazla olmaması gerek. Özellikle de uzun yürüyüşlerde ağır çantalar, olduğundan daha da yüksek bir ağırlık hissi yaratıyor. Nitekim, bir ağırlığı kısa bir süre taşımak ile tüm gün boyunca taşımak arasında önemli bir fark var; sürenin uzamasına bağlı olarak ağırlık hissi artıyor.

Sırt çantanızın toplam ağırlığı içinse maksimum 10 kg sınırını fazla zorlamamalısınız. 15 kg ve üzerindeki ağırlıklar sırt, omuz ve bel bölgesinde çeşitli ağrılara neden olabilmekte. Üstelik, pek çok havayolu şirketinde ağırlık kısıtlaması 15 kg’dir. Bu sınırı aşmanız durumunda, ekstra ücret ödemeniz gerekebilir.

Fonksiyonel özelliklere dikkat etmelisiniz.

Sırt çantalarında bulunan özel cepler, önemli eşyalarınıza hızlı ve kolay erişim imkanı sunduğu gibi, çantaların kullanım hacmini arttırmak gibi bir etkiye de sahip. Bu ceplerin de dayanıklı malzemeden üretilmiş olması ve size hız kazandırması çok önemli. Cepler içinde cüzdan ya da önemli evraklarınızı saklayabilir, yanlardaki küçük bölümlere su şişesi, şemsiye ve hatta tripod gibi eşyalarınızı yerleştirebilirsiniz.

Bu bakımdan, çantanızın ön ve yan kısımlarındaki özel cepleri birer süs olarak görmemeli, çanta tercihlerinizde bu kısımlara da dikkat etmelisiniz. Sırt çantanızda askı ve fermuarlar da yine, fonksiyonel özellikleri tamamlayıcı nitelikte olmalı. Çantanızın dayanıklılık süresi, en çok bu iki kısımla sınanacaktır. Çantanızın askı bölümleri, uzunluk ayarlaması yapmanızı sağlayan klips ya da halka kısımları ve fermuarları kaliteli olmalı.

Ayrıca, askıları çantaya sabitleyen dikişlerin dayanıklı olması ve fermuar şeridinin çift dikişli olması da önemli. Bu özellikler, çantanızı uzun süre kullanmanıza katkı sağlar. Fermuar kalitesini sınamak için, fermuarı birkaç kez hızlıca açıp kapatabilirsiniz. Dişler birbirine rahat ve iyi bir şekilde geçiyorsa, fermuar kaliteli demektir.

Dicota sırt çantaları için fırsatlar devam ediyor!

Sırt çantası alırken nelere dikkat etmek gerektiği konusunu incelediğimiz bu yazımızı bitirirken, son olarak küçük bir hatırlatma yapalım efendim. Online ofis marketiniz Ofix.com‘da Dicota notebook çantaları için fırsatlar devam ediyor. Dicota Ürünlerinde Kaçırılmayacak Fırsat! kampanyamız kapsamında sepete ekleyeceğiniz Dicota ürünlerinin yanında, Hiper NC-1700S notebook soğutucuyu hediye ediyoruz. Kampanyamız stoklarla sınırlı olduğu için, fırsatı kaçırmamak için acele edin…

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir