Sonbaharda spor yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Sonbaharla birlikte soğumaya başlayan havalar, bazı alışkanlıklarımızın değişmesine yol açıyor. Bahar ve yaz döneminde yaptığımız sporları sonbaharda bırakabiliyoruz. Ya da açık alanlarda spor yapmak yerine bütçemize uygun bir spor salonunu tercih edebiliyoruz. Oysa açık alanlarda yapılan spor, vücut için çok daha faydalı ve basit birtakım önlemlerle sonbaharda açık alanlarda da spor yapmak mümkün. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, sonbaharda spor yaparken nelere dikkat etmek gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Spor için doğru zamanı belirlemelisiniz.

Sonbaharda hava sıcaklıkları düştükçe spor yapmak zorlaşır. Soğuklara karşı koruyan iyi bir donanımınız varsa, bu şartlara daha kolay uyum sağlayabilirsiniz. Donanımınız iyiyse, sıcaklık 10 dereceye kadar inse bile spor yapmanıza engel olmaz. Fakat donanımınız iyi değilse, hava sıcaklığının 16-18 derecenin üzerinde olduğu zaman dilimlerini seçmeniz daha doğru olacaktır. Bu derecenin altında spor yapmak vücut direncinizin düşmesine ve enfeksiyonlara yakalanmanıza yol açabilir. Ayrıca, yağış durumuna da dikkat etmelisiniz. Yağmur altında spor yapmak, kayma ve düşme riskleri açısından uygun değildir.

Vücut ısınızı korumalısınız.

Sonbahar için en uygun sporlar, vücut ısınızı koruyan sporlardır. Bunlar içinde özellikle de tempolu yürüyüşler, koşu ve bisiklete binmeyi ilk sıralarda değerlendirebilirsiniz. Yüzme, buz pateni veya kayak gibi sporlar vücut ısınızın düşmesine yol açacağı için bu sporları yapmadan önce kendinizi ve spor ekipmanınızı çok iyi hazırlamanız gerekir. Spor yapacağınız hava şartlarına ve vücut yapınıza uygun spor kıyafetleri giyerseniz, spor süresince vücut ısınızı 37 derece düzeyinde tutabilirsiniz.

Sonbaharda spor yaparken vücut ısısını korumak adına yapılan en önemli hataların başında kalın giyinmek geliyor. Oysa, spor yaparken vücut ısımızın düşmesi kadar yükselmesi de sakıncalıdır. Kalın giysiler spor sırasında hem daha fazla terlemenize, hem de daha çok su kaybetmenize yol açacağı için sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Bu bakımdan, spor yaparken vücut ısınızı korumanızı sağlayacak uygun giysiler seçmeye dikkat etmelisiniz. Renk olaraksa açık renk giysileri tercih etmelisiniz.

Vücut ısınızı korumak için baş ve boyun bölgenize özellikle dikkat etmelisiniz. Nitekim, spor sırasında gerçekleşen ısı kaybının yüzde 50’ye yakını bu bölgede oluşmakta. Sonbaharda spor yaparken baş ve boyun bölgenizde oluşacak ısı kaybını önlemek için atkı ve bere ya da kar maskesi kullanabilirsiniz. Spor yaparken ellerinizde ısı kaybı fazla oluyorsa eldiven kullanabilirsiniz.

Spordan önce ısınma hareketleri yapmalısınız.

Spor konusunda yapılan en önemli hataların başında, spora başlamadan önce ısınma hareketlerini ihmal etmek geliyor. Oysa, spordan önce yaklaşık 5-10 dakika kadar ısınma hareketi yapmak, kas ve eklemler üzerinde baskıyı azaltıyor ve vücudun spora karşı direnç göstermesini önlüyor.

Farklı sporlar yapıyorsanız basitten zora doğru geçmelisiniz.

Spor yaparken tek bir sporu değil de farklı sporları bir arada yapmayı tercih ediyorsanız, kas ve eklem sağlığı açısından bunlar arasında da bir derecelendirme yapmalısınız. Farklı sporları basitten zora doğru sıralı şekilde yaparsanız hem kas ve eklem ağrıları konusunda sorun yaşamazsınız, hem de sporun faydalarından daha iyi bir şekilde yararlanabilirsiniz. Süre olarak 20-30 dakikalık periyotlar yeterli olacaktır. Her 5 dakikada bir 30-45 saniye dinlenirseniz vücudunuz spora daha kolay uyum sağlar.

Su kaybına dikkat etmelisiniz.

Spor yaparken vücudumuzda su kaybı artmakta. Bu konuda yapılan hataların başında, su kaybının yalnızca bahar ve yaz döneminde arttığını zannetmek geliyor. Oysa sonbaharda spor yaparken de vücudumuzda su kaybı oluşmakta. Üstelik, soğuklara karşı kendimizi korumak adına daha kalın giyindiğimizde, bahar ve yaz dönemine oranla daha fazla su kaybı oluşmakta. Bu nedenle, sonbaharda spor yaparken su kaybınızı dengelemek için yeterince su tüketmeye dikkat etmelisiniz.

Editörün Tavsiyesi: Erikli Pet Şişe Su

Spor yaparken vücudumuzda oluşan su ve enerji kaybını karşılamak adına çoğu zaman bilgisizlik veya yanlış bilgiler nedeniyle meyve suları veya enerji içecekleri önerilebiliyor. Oysa bu içecekler, kan şekerimizi hızlı yükseltir, pankreasımızdan fazla miktarda insülin salgılanmasına yol açar, metabolizmamızın hızını gereğinden fazla arttırır. Spor sırasında tüketilebilecek en doğru içecek sudur. Nitekim, suyun yerini tutabilecek hiçbir içecek olmadığı gibi, su içerek metabolizmamızın hızını doğru şekilde ayarlamasına katkı sağlayabiliriz. Su konusunda Erikli pet şişe su iyi bir seçim olabilir. Paket içi ürün adedi 12 olan bu ürünlerin hacmi 330 ml, pH değeri ise 7.81. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. GezgininKalemi

    Her mevsim ayrı bir hazırlık gerektiriyor, Bilgi ve öneriler için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir