Sonbaharda hangi bitki çaylarını tüketmek gerekir?

Havaların soğumaya başladığı ve vücut direncimizin azaldığı bu zaman diliminde bitki çaylarına ilgi artıyor. Enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemimizi güçlendiren, mevsim geçişlerinde yaşanan baş ağrısı ve uykusuzluk gibi çeşitli sorunlara iyi gelen bitki çayları ile yaşam kalitemizi ve iş performansımızı yükseltebiliriz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, sonbaharda tüketmemiz gereken 10 bitki çayı hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Ihlamur

Listemizin ilk sırasında ıhlamur var. Bileşimindeki kersitin, astragalin, tilirozit gibi flavonoidler, klorojenik ve kafeik gibi fenolik asitler ve linalol, geraniol, farnesol gibi çok sayıda faydalı madde barındıran ıhlamuru, sonbaharda tüketmemiz gereken 10 bitki çayı içinde ilk sırada değerlendirebilirsiniz. Günde 1 bardak ıhlamur tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, nefesinizi açabilir, kan basıncınızı dengeleyebilirsiniz. Ihlamurun faydaları sayesinde vücudunuzdan toksinlerin atılmasını kolaylaştırabilir, kas kasılmalarınızı azaltabilirsiniz. Aynı zamanda da antioksidan bitki çayları arasında yer alan ıhlamur, bileşimindeki faydalı maddeler sayesinde oldukça hızlı etki gösterir. Ülkemizde daha çok enfeksiyon dönemlerinde tüketilen ıhlamur için herhangi bir enfeksiyona yakalanmayı beklememelisiniz. Vücut direnciniz ne kadar yüksek olursa, enfeksiyonlara yakalanma riskiniz o kadar azalır. Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği ıhlamur çayı, Doğuş bardak poşet ıhlamur çayı. Paket içi miktarı 20 adet olan bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Yeşil Çay

Sonbaharda tüketmemiz gereken 10 bitki çayı listemizin ikinci sırasında yeşil çay var. İyi bir antioksidan kaynağı olan yeşil çay, aynı zamanda da vücudumuzdaki antioksidanları aktive eder, serbest radikallere karşı doğal bir koruma sağlar, kanseri önler. Strese iyi gelir, sindirime yardımcı olur, kalp sağlığını güçlendirir, trigliseridleri düşürür. Yağ yakımını ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Sonbaharda cildimizde meydana gelen bozulmaların iyileşmesine de katkı sağlayan yeşil çay, bileşimindeki C ve E vitaminlerinin yanı sıra pantenol sayesinde saç bakımı için de son derece faydalıdır. Yeşil çayın etkisini arttırmak için limonla birlikte tüketmeyi deneyebilirsiniz. Limonla birlikte tüketilen yeşil çayın etkisi yedi kata kadar artmakta. C vitamini bakımından zengin bir besin olan limon, yeşil çayla birleştiğinde daha güçlü bir antioksidan haline geliyor. Kullanıcılarımızın en çok sipariş verdiği yeşil çay Doğuş bardak poşet yeşil çay için ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Nane Limon

Sonbaharda tüketmemiz gereken 10 bitki çayı listemizin üçüncü sırasında nane limon var. Bağışıklık sistemimizi güçlendiren nane limonla soğuk algınlığı, nezle ve grip belirtilerini azaltabilir, mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarımızı yatıştırabiliriz. Ülkemizde çok sevilen ve birçok yemek ve salatada kullanılan nanede bol miktarda A ve C vitamini, potasyum, kalsiyum, demir, çinko, folik asit, lif ve protein var. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için naneyi kuru nane çayı veya taze nane çayı yani yeşil nane çayı şeklinde tüketebilirsiniz. Fakat limonla birleştiğinde nanenin faydalarından daha etkin şekilde yararlanabilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendirmede çok faydalı olan nane limon ayrıca, toksinlerin atılmasına ve serbest radikallerin kanser riskini azaltmaya büyük katkı sağlar. Kramp ve ağrılara da iyi gelir, kalsiyum taşını ve böbrek taşlarını eritip düşürmeye yardımcı olur. Kullanıcılarımızın en çok sipariş verdiği nane limon Lipton bardak poşet çay nane limon için siparişlerinizi buradan verebilirsiniz.

Zencefil Çayı

Sonbaharda tüketmemiz gereken 10 bitki çayı listemizin dördüncü sırasında zencefil çayı var. Bileşiminde yüksek miktarda A, B kompleks ve C vitaminleri ile demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum ve magnezyum barındıran zencefil çayı, bağışıklık sistemimizi hızlı ve etkin şekilde güçlendirir. Ayrıca mide bulantısına iyi gelir, sindirimi hızlandırır, gazı azaltır. Geleneksel tıpta ve günümüz ilaç sanayisinde etkin şekilde kullanılan zencefil ister kök, isterse toz baharat olarak kullanılsın, her iki kullanım şeklinde de sağlık açısından çok faydalı bir bitkidir. Mevsim geçişlerinde tüketimi artan zencefil çayının etkisini daha da arttırmak için bal ve limonla birlikte tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Ballı limonlu zencefil çayı, gribal enfeksiyonların yanı sıra iltihap ve bakterilere karşı da vücut direncinizi arttırır. Kuru zencefil çayı mukoza tabakası üzerinde daha etkiliyken ballı limonlu zencefil çayı zararlı mikroorganizmalara karşı mücadelede daha etkilidir. Kullanıcılarımızın en çok sipariş verdiği zencefil çayı Doğadan bardak poşet zencefil limon kabuklu için ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Kuşburnu Çayı

Sonbaharda tüketmemiz gereken 10 bitki çayı listemizin beşinci sırasında kuşburnu çayı var. Sonbahar ve kış aylarında tüketimi artan portakala oranla çok daha güçlü bir C vitamini deposu olan kuşburnunun pek çok faydası var. Örneğin, bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor, soğuk algınlığı ve gribe iyi geliyor, kas ağrıları ve yorgunluğu azaltıyor. Hormonların düzgün şekilde çalışmasına katkı sağlıyor, kanı temizliyor. İster kuru kuşburnu çayı, isterseniz taze kuşburnu çayı tüketerek vücudunuzun antioksidan alımını arttırabilirsiniz. İçi tüylü ve bol miktarda tohuma sahip olan kuşburnundan yapılan organik kuşburnu bitki çayı, mevsim geçişlerinde vücut direncini yükseltmek için çok faydalı. Sallama kuşburnu çayı da yine, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, soğuk algınlığı ve gribe iyi geliyor. Kuşburnu çayının etkisini arttırmak için içine bir miktar tarçın ekleyebilirsiniz. Kullanıcılarımızın en çok sipariş verdiği kuşburnu çayı Doğadan bardak poşet kuşburnu çayı için siparişlerinizi buradan verebilirsiniz.

Ada Çayı

Sonbaharda tüketmemiz gereken 10 bitki çayı listemizin altıncı sırasında ada çayı var. Bileşimindeki A, B6, C ve K vitaminleri ile niasin, pridoksin, tiamin gibi maddeler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren ada çayının faydaları Antik çağdan beri pek çok incelemeye konu olmuş. İster beyaz ada çayı olsun, ister yabani ada çayı, isterse ada çayı tohumu, bu bitkinin her türlü kullanımı sağlık açısından pek çok faydayı beraberinde getirmekte. Akdeniz ada çayı ülkemizde daha çok taze ada çayı ve kuru ada çayı olarak tüketilmekte. Ofislerde ise poşet ada çayı tüketimi tercih ediliyor. Strese iyi gelen, tansiyonu ve ateşi düşüren, terlemeyi azaltan ada çayını özellikle de yılın bu zamanlarında tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Fakat, kronik bir hastalığınız varsa ada çayı tüketmeden önce hekiminize danışmanızda yarar var. Kullanıcılarımızın en çok sipariş verdiği ada çayı Doğuş bardak poşet ada çayı için ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Papatya Çayı

Sonbaharda tüketmemiz gereken 10 bitki çayı listemizin yedinci sırasında papatya çayı var. Ülkemizde oldukça sevilen bir bitki çayı olan papatya çayının sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi Antik çağdan beri bilinmekte. Ofiste gerildiğinizi hissettiğiniz anlarda papatya çayıyla sinirlerinizi yatıştırabilir, kaygı ve endişelerinizi giderebilirsiniz. Papatya çayı ayrıca, vücut direncini yükseltir, baş ağrısı ve uykusuzluk ile strese iyi gelir. Yorgunluğu alır, mide ve bağırsakları rahatlatır. Ses kısıklığına iyi gelen bitki çayları içinde yer alan papatya çayını mevsim geçişlerine bağlı olarak ses kısıklığı sorunu yaşadığınız anlarda rahatlıkla tüketebilirsiniz. Papatya çayı çeşitleri içinde sarı papatya çayı ve mayıs papatyası çayı iyi birer seçimdir. Yılın bu zamanlarında ise beyaz papatya çayını tercih edebilirsiniz. Kullanıcılarımızın en çok sipariş verdiği papatya çayı Doğadan bardak poşet papatya çayı için siparişlerinizi buradan verebilirsiniz.

Rezene Çayı

Sonbaharda tüketmemiz gereken 10 bitki çayı listemizin sekizinci sırasında rezene çayı var. B kompleks ve C vitaminleri bakımından zengin bir bitki çayı olan rezene çayı kasları yumuşatmakta, spazmlara iyi gelmekte, mide gazı ve şişkinliği azaltmakta. Özellikle de mevsim geçişlerinde uykusuzluk sorunları yaşayanların keyifle tükettiği rezene çayıyla uykunuzun süresini ve kalitesini yükseltebilirsiniz. Rezene çayının etkisini arttırmak için içine bir miktar kimyon katabilirsiniz. Kimyonlu rezene çayı viral enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini daha fazla güçlendirmekte. Soğuk havalarda en etkili 10 bitki çayı içinde değerlendirilen rezene çayı, rezene tohumu çayı veya rezene anason çayı şeklinde de tüketilebilir. Kullanıcılarımızın en çok sipariş verdiği rezene çayı Doğadan bardak poşet rezene çayı için ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. 

Melisa Çayı

Sonbaharda tüketmemiz gereken 10 bitki çayı listemizin dokuzuncu sırasında melisa çayı var. Halk arasında oğul otu veya limon nanesi gibi isimlerle anılan melisa çayının antiseptik özelliği yüksektir. Bu özelliği sayesinde uçuk, yara, sinek ısırığı gibi şikayetlere iyi gelir. Mevsim geçişlerinde cilt üzerinde ve saç derisinde meydana gelen egzama ve mantar sorunlarına karşı da oldukça etkilidir. Melisa çayı ayrıca strese iyi gelmekte, mide sorunlarını yatıştırmakta ve tansiyonu dengelemekte. Melisa çayını uykusuzluk şikayetiniz için değerlendirmek istiyorsanız, yatmadan 1 saat önce demleyerek tüketme yolunu tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, tadını acı buluyorsanız içine bal veya şeker koymamalısınız. Çünkü bal ve şeker, metabolizma üzerinde hızlandırıcı etkiye sahiptir ve uykusuzluk şikayetinizin artmasına yol açabilir. Kullanıcılarımızın en çok sipariş verdiği melisa çayı Doğadan bardak poşet melisa çayı için siparişlerinizi buradan verebilirsiniz.

Elma Çayı

Sonbaharda tüketmemiz gereken 10 bitki çayı listemizin onuncu sırasında elma çayı var. B kompleks, C ve D vitamini bakımından zengin bir kaynak olan elma çayı, bağışıklık sistemimizi güçlendirmekte ve vücut direncimizi yükseltmekte. Aynı zamanda da iyi bir antioksidan kaynağı olan elma çayıyla kansere karşı korunma sağlayabilir, cilt sağlığınızı güçlendirebilirsiniz. Elma çayı için poşet elma çayı veya kuru elma çayını tercih edebilirsiniz. İnternet aramalarında elma çayıyla ilgili olarak en fazla, elma çayı ne zaman içilir, sorgulaması yapılmakta. Elma çayını dilediğiniz zaman içebilirsiniz. Fakat günde 2 bardaktan fazla içmemelisiniz. Etkisini arttırmak içinse içine bir miktar tarçın ekleyebilirsiniz. Kullanıcılarımızın en çok sipariş verdiği elma çayı Doğadan bardak poşet elma çayı için ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer bitki çaylarını buradan inceleyebilir, kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir