Hangi sosyal ağ sizin işinize hitap ediyor?

Selamlar sevgili beyaz yakalılar, nasılsınız? Baktınız mı bütün kedili Instagram resimlerine? Attınız mı Facebook like’larınızı? Ünlüleri fav’layıp yarı ünlülere ‘mention’ attıysanız tamamdır, 15 dakikalık kahve molanızda bütün sosyal medya işlerinizi bitirmişsiniz demektir! 🙂 Sosyal ağlar madem günlük rutinlerimizin ayrılmaz bir parçası oldu, o halde gelin bu ağları işlerimiz için nasıl kullanabileceğimizi konuşalım biraz. 

Sosyal medyanın şirketler için ne kadar önemli olduğu, müşterilere ulaşmak için yepyeni, daha verimli ve daha ucuz bir platform olduğu 10 yıldır konuşuluyor. Gerçi, sosyal medyanın yeni bir tarafı da kalmadı artık, hemen her gün hepimizin eli bir şekilde sosyal medyaya takılıyor. Ofixboy kardeşiniz bendeniz, ikide bir açıp Mashable, Entrepreneur, Business vb. sitelerden yazı okumaya vakit bulamayan siz beyaz yakalılar için küçük bir derleme hazırladım. Hangi sosyal ağ tam sizlikmiş, hadi beraber bakalım…

Facebook mu?

Dünyada 2 milyarın üzerinde insan aktif olarak Facebook kullanıyor. Ki bu oran, dünyadaki internet kullanıcılarının yüzde 80’inden fazlasını ifade etmekte. Bu nedenle, Facebook‘ta hesabı olmayan kurumsal işletme artık yok gibi. Ülkemizde Facebook daha çok aile ilişkileri, akrabalarla paylaşımlar vb. işler için kullanılsa da Facebook‘un diğer sosyal ağlardan farklı olarak çok önemli bazı avantajları var. Diğer ağlarda görseller ve videolar ilgi çekse de Facebook‘ta en çok ilgi çeken paylaşımlar yazılı olanlar. Üstelik, karakter sınırlaması olmadığı için kendinizi ve işinizi rahat rahat anlatabiliyorsunuz. Yaptığınız iş eğer yazı dilini aktif bir şekilde kullanmanızı gerektiriyorsa, sosyal ağlar içinde Facebook tam size göre demektir. 

SoundCloud mu? iTunes mu?

Daha az bilinen iki sosyal ağ ile devam edeceğim. Şirketinizi, girişiminizi tanıtabileceğiniz, hedef kitlenizle iletişim kurabileceğiniz en büyük silahınız konuşma ve ses ise SoundCloud veya iTunes‘da podcast (online radyo) yapmayı deneyebilirsiniz. Ürünlerinizin kulağa hitap etmesine de gerek yok. Etkileyici bir ses tonu ve yaratıcı cümlelerle bu platformlar sayesinde tıpkı radyo reklamı gibi yayınlar yapabilirsiniz. Küçük bir örnek; spor ürünleri satan bir şirketin online radyodan maç yayını yapması güzel olmaz mı? 

YouTube mu?

Hem yazılı, hem sesli, hem de görsel anlatım olanaklarını kullanmanız gereken bir iş yapıyorsanız YouTube tam size göre bir platform. Ürünleriniz için hazırlayacağınız videolar, belki röportajlar, öğretici yayınlar… Bütün bu içerikler YouTube‘dan etkin bir şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır. Yalnızca ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında değil, örneğin ofis dekorasyonunuzdan çalışanlarınızın sizin hakkındaki görüşlerine kadar birçok içeriği basit bir telefon kamerası ile çekip şirketinizin tanıtım videosuna dönüştürebilirsiniz.

Instagram mı? Pinterest mi? 

Sabit görsellerle tanıtabileceğiniz ürünlere sahipseniz Instagram ve Pinterest tam size göre. Belki harika mobilyalar üretiyorsunuzdur, belki dizüstü bilgisayar satıyorsunuzdur. Sabit görsel paylaşımları için bu iki platform daha uygun. Tek kareye sığdırabileceğiniz tüm ürünlerinizin reklam ve tanıtımlarını bu ortamlardan yapabilirsiniz. 

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ!

Sevgili beyaz yakalılar, dünyanın bütün ülkelerinde denizciler, bir yerden geçtiklerinde seyir defterlerine “geçildi” ifadesini not düşer. Bunun tek istisnası Çanakkale’dir. Çünkü, Çanakkale’ye varılır ama ÇANAKKALE GEÇİLMEZ! Dünya deniz savaşları tarihinin en büyük zaferiyle sonuçlanan Çanakkale Deniz Savaşı‘nın 104. yıl dönümünde Ofix.com ekibi olarak Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

İlgili yazılar

Hoş Geldin 2022
Dijital veri hakkında merak ettiğiniz konular Ofix Blog'da...
Jet lag şikayetlerinizden kurtulmanın yolları Ofix Blog'da...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir