Sosyal Medyada Beğeni ve Takipçi Sayınızı Arttırmanın Yolları

Merhaba sosyal medyada yaptığı paylaşımların beğenilmemesinden şikayet eden sevgili okurlarım! On dakikada bir ekrana bakıp kaç beğeni geldiğini kontrol eden, sayıyı az bulunca kriz geçiren sevgili okurlarım, size de merhaba! Bu sorunu çözmek için beğeni satın almak isteyen sevgili okurlarım, size de merhaba! Takipçi sayısını az bulan, takip edilme amacıyla kullanıcıları rastgele ekleyen, hatta takipçi satın almak isteyen sevgili okurlarım, size de merhaba! Şirketlerin kurumsal hesaplarını yöneten, beğeni ve takipçi sayısını arttırmak için araştırma yapan sevgili okurlarım, size de merhaba! Hepinizi bu fevkaladenin fevkindesinin de fevkinde mühim meselelerden kurtaracak çözümleri bu hafta sizler için derledim sevgili arkadaşlar. Hiç öyle dolambaçlı yollara sapmaya, beğeni veya takipçi satın almaya, hatta reklam vermeye gerek yok. Eğer işinizi düzgün yapar, insanların dikkatini çeker ve sevgisini kazanırsanız beğeni ve takipçi sayınız organik olarak zaten katlanarak artar. Nasıl mı? Sosyal medyada beğeni ve takipçi sayınızı arttırmanın yolları işte huzurlarınızda… 

Paylaşım yapacağınız platforma uygun içerikler hazırlamalısınız.

İster amatör olarak, ister profesyonel olarak sosyal medyayla ilgilenen herkesin bilmesi gereken konuların başında, platforma uygun içerikler hazırlama geliyor sevgili arkadaşlar. Hepinizin bildiği üzere sosyal ağlar uzunca bir süredir hayatımızın merkezine oturmuş durumda. Başta Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube olmak üzere birçok sosyal medya platformunu gün içinde birçok kez tıklıyoruz. Bir taraftan arkadaşlarımızla sosyal ilişkilerimizi sürdürüyoruz. Bir taraftan da yaptığımız işlerle ilgili paylaşımlar yapıyor, bu platformları ticari fırsata dönüştürmek istiyoruz. Bu platformlar üzerinden verilen reklamlar diğer kanallara oranla ticari anlamda daha başarılı sonuçlar sağlamakta. Çünkü her şeyden önce, hedef kitleyi doğru şekilde belirleyen çok güçlü algoritmalar kullanılıyor. Dış mekan reklamlarında veya gazete, dergi, televizyon reklamlarında nokta atışıyla hedef kitleye ulaşmak daha zor. Ancak bununla birlikte, hazırladığınız içerik o platformun ruhuna aykırıysa yeterince beğeni almaması ve size takipçi kazandırmaması mümkündür. Ücretli reklam verseniz bile bu temel kuralı gözetmezseniz istediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. 

Bu nedenlerden dolayı sevgili arkadaşlar, sosyal medyada beğeni ve takipçi sayınızı arttırmanın yolları listemin ilk sırasına platforma uygun içerikler hazırlamayı koyuyorum. Kişisel ve kurumsal sosyal medya hesaplarının yönetimi ciddi bir iştir. Özel bir mesai ve farkındalık gerektirir. Olay sadece yaşadığınız şeyleri, duygu ve düşüncelerinizi insanlarla anlık olarak paylaşmaktan ibaret değil. Sosyal medya platformları eğlence, haber alma, haber yayma, farkındalıkları arttırma, para kazanma gibi çok çeşitli amaçlarla kullanılmakta. Kullanıcı sayıları da her geçen gün artıyor. Sosyal medyada beğeni ve takipçi sayınızı arttırmanın yolları içinde öncelikle platforma uygun içerikler hazırlarsanız, içerikleriniz bu ilk ve en önemli kriteri yerine getirmiş olur. Örneğin görsel ağırlıklı paylaşımlar için Instagram‘ı kullanmalısınız. Metin ağırlıklı paylaşımlar için Twitter ve Facebook daha doğru bir seçimdir. İş dünyasıyla ilgili paylaşımlar için LinkedIn‘i tercih etmelisiniz. Yani olay, tek bir içerik hazırlayıp tüm platformlarda paylaşmak değildir. Her platform için o platforma uygun içerikler hazırlamaktır. 

İçerikleriniz tamamen özgün olmalı.

Sosyal medyada takipçi arttırma, hazırladığınız içeriklerin özgün olup olmamasıyla doğrudan ilgili bir konudur sevgili arkadaşlar. Size ait olmayan içerikleri paylaşmanız belki takipçilerinizden bir miktar beğeni kazandırır. Ancak size hiçbir zaman yeni takipçiler kazandırmaz. Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte özgün içerik konusu giderek daha önemli bir konu haline geldi. Bu işten para kazanan pek çok firma ve bireysel kullanıcı olduğunu da biliyorsunuzdur. Ve mutlaka duymuşsunuzdur, Instagram takipçi arttırma programı türünden birtakım programlar mevcut. Ofixboy kardeşiniz bendeniz, sizlere bu tür programlar önermeyeceğim. Çünkü bu programlar sizlere gerçek anlamda bir başarı kazandırmaz. Belki evet, sayıların yüksek olması takipçileriniz nezdinde olumlu bir imaj uyandırır. Ancak içeriğiniz eğer gerçekten özgün bir içerikse bu sayılara organik olarak ulaşabilirsiniz. Ve esas başarı işte budur. Emek vermeden, kopyala yapıştır yaparak, bir de beğeni veya takipçi satın alarak yapacağınız çalışmalar ticari anlamda da kalıcı bir sonuç doğurmaz. 

Sosyal medyada beğeni ve takipçi sayınızı arttırmanın yolları içinde özgün içerik hazırlamak aslında zor bir iş değildir sevgili arkadaşlar. Çünkü tüm insanların kendine özgü bir bakış açısı, tüm firmaların kendine özgü bir söylemi zaten vardır. Burada mesele, başka kişi veya firmaları taklide yönelmekten kaynaklanıyor. Yani kendi bakış açınızı veya firmanızın sahip olduğu söylemi yansıtan içerikler hazırladığınızda zaten doğal olarak özgün olursunuz. Taklitçilikten ve kopya içeriklerden uzak durmayı ilke edinirseniz sosyal medyada beğeni ve takipçi sayınızı arttırmanın yolları konusunda başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Hatta bir zaman sonra başkaları sizi taklit etmek isteyebilir. Seçtiğiniz sözcükler, hazırladığınız görseller, verdiğiniz mesajlar daima sizi veya şirketinizi başka kişi veya şirketlerden ayrıştırmalı. Çeşitli konular hakkında ne söyleyeceğiniz, neler paylaşacağınız merakla beklenmeli. Bu yöntemler emin olun, Instagram takipçi arttırma programlarından çok daha başarılı sonuçlar doğurur. Çünkü kullanıcıların takdirini gerçekten kazanırsınız ve bu da her paylaşımınızın daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlar. 

Gündemin gerisinde kalmamalı, hatta gündem yaratmalısınız.

Hayatta hiçbir şeyi yapmış olmak için yapmamak gerekir sevgili arkadaşlar. Sosyal medyada her an milyonlarca içerik paylaşımı gerçekleşiyor. Bunlar içinde anlık duygu, durum, konum vb. paylaşımların oranı büyük. Bu tür paylaşımlar elbette sosyalleşmenizi sağlar. İnsanlara sizinle ilgili bilgiler verir. Ne var ki sevgili arkadaşlar, eğer ünlü bir kişi veya büyük bir şirket değilseniz bunlar size beğeni ve takipçi kazandırmaz. Sosyal medyada beğeni ve takipçi sayınızı arttırmanın yolları içinde gündemi her zaman takip etmelisiniz. Gündemin hiçbir zaman gerisinde kalmamalısınız. Örneğin şu sıralar elektrik faturaları gündemde geniş bir yer tutuyor. Böyle bir zaman diliminde söz gelişi paylaşacağınız kedi fotoğrafları birçok kullanıcıya anlamsız gelir. Bunları bir el hareketiyle geçerler. Oysa mesela paylaşacağınız kedi fotoğrafına elektrik faturalarıyla ilgili bir mesaj eklerseniz iş değişir. Hatta bu paylaşım gündem bile olabilir. Sosyal medyada beğeni ve takipçi sayınızı arttırmanın yolları içinde bu konuda hayal gücünüzü ve iletişim becerilerinizi etkin şekilde kullanabilirsiniz. 

Takipçilerinizle etkileşim kurmalısınız.

Sosyal medyayı hangi amaçla kullanırsanız kullanın, takipçilerinizle etkileşime her zaman açık olmalısınız sevgili arkadaşlar. Bunun için mesela bazı paylaşımlarınızda sorular sorabilir, küçük anketler düzenleyebilirsiniz. Size bir soru sorulmuşsa bunu mutlaka kısa bir şekilde ve anlaşılır bir dille cevaplamalısınız. Takipçileriniz sizin bir bilgisayar programı olduğunuzu düşünmemeli. Unutmayın ki “vakit darlığı”(!) gerekçesiyle sorulara cevap vermemek, yapılan yorumlara kayıtsız kalmak sizi daha önemli bir insan haline getirmez. Üstelik takipçi kaybetmenize yol açar. Sosyal medyayla ilgili yapılan incelemelere göre kullanıcılar arasında oluşan etkileşimlerin büyük bir bölümü aslında soru ve cevaplarla gerçekleşmekte. Takipçileriniz sizi merak ettikçe soracakları soruları arttıracaktır. Bu da aslında doğal bir durumdur. Bu nedenle sevgili arkadaşlar, sosyal medyada beğeni ve takipçi sayınızı arttırmanın yolları içinde soru ve cevaplarla etkileşim kurmayı ihmal etmemelisiniz. Ayrıca hiçbir soruya basmakalıp ifadelerle cevap vermemelisiniz. Yani her cümleniz orijinal olmalı. Bu aynı zamanda takipçilerinize verdiğiniz değeri ve duyduğunuz saygıyı gösterir. 

Başarıya giden yol doğru stratejilerden geçer.

Sosyal medyanın en önemli özelliklerinden biri şüphesiz ki popüler olmak ve para kazanmak için pek çok fırsat sunmasıdır. Ancak hayatta hiçbir şey şans eseri olmuyor sevgili arkadaşlar. Konu bir de başarıysa, kesinlikle doğru bir stratejinizin olması gerekir. Sosyal medyada beğeni ve takipçi sayınızı arttırmanın yolları da bu bağlamda doğru bir strateji geliştirmenizi gerektirir. En çok hangi paylaşımlarınız beğeni alıyor? Paylaşımlarınıza ortalama kaç yorum geliyor? Paylaşımlarınızı günün herhangi bir saatinde mi yapıyorsunuz? Yoksa belirli zaman dilimlerini mi tercih ediyorsunuz? Hangi zaman dilimlerindeki paylaşımlar kaç beğeni ve yorum alıyor? İşte sevgili arkadaşlar, bu sorulara doğru cevaplar vererek doğru bir strateji geliştirebilirsiniz. Bu konuda ayrıca takipçisi bol hesapları incelemek de fayda sağlar. Başka bir deyişle, tıpkı bir bilim adamı titizliğiyle paylaşımların türü, içeriği, saati, beğeni ve yorum sayısı gibi verileri incelerseniz bu konuda önemli başarılar elde edebilirsiniz. Aksi durumda işiniz “şans”a kalır. Ki ben şansa inanmayanlardanım. 

Etkili hesaplarla bağlantı kurabilirsiniz.

Diyelim ki sosyal medyada yenisiniz. Kısa sürede takipçi kazanmak ve sosyal medya üzerinden para kazanmak istiyorsunuz. Bu gibi durumlarda genellikle akla ilk gelen şey, takipçi arttırma programlarını kullanmak oluyor. Oysa bunu yapmak yerine etkili hesaplarla bağlantı kurabilirsiniz. Yaptıkları paylaşımlara yorumlar yazabilir, sorular sorabilir, fark edilmenizi sağlayabilirsiniz. Eğer gerçekten de güzel mesajlar verir, kullanıcıların dikkatini çekerseniz kısa sürede organik takipçi sayınız artar. Etkili hesapların önemli bir bölümü, paylaşımlara etiketlenmelerine izin vermekte. Hatta etiketlendikleri paylaşımlara yorum yapanlar var. Bunları tekrar paylaşanlar da var. Dolayısıyla sevgili arkadaşlar, sosyal medyada beğeni ve takipçi sayınızı arttırmanın yolları içinde etkili hesaplardan yararlanmayı ihmal etmemelisiniz. Hesaplardan yapacağınız alıntıları paylaşmak, bunları kendi bakış açınızla yorumlamak fark edilmenizi sağlayacaktır. Zekanızı, iletişim becerinizi gören kullanıcılar, farklı konular hakkında yapacağınız değerlendirmeleri mutlaka merak edecektir. Bu da size beğeni ve takipçi olarak geri döner. Hem bu sayede sponsorluk ilişkilerini daha kolay kurabilirsiniz. 

Samimiyeti elden bırakmamalısınız.

İster bireysel olsun, isterse kurumsal hesaplar, sosyal medya kullanıcılarının samimiyetsizlikleri fena halde göze batıyor arkadaşlar. Hatta çok tepki çekiyor, takipçi kaybettiriyor. Örneğin mükemmel bir sofrada fotoğraf çektirip hayat pahalılığından şikayet ederseniz kimse samimiyetinize inanmaz. Hesabınızda kullandığınız profil ve kapak resmi, paylaşımlarınızdaki üslubunuz, mesajlarınızdaki sözcükler, bunların hepsi samimiyet bakımından önem taşır. Eğer gerçekten samimi bir insansanız, bu konuda zorluk çekmezsiniz. Böylelikle doğru mesajları doğru zamanda doğru kitleye ulaştırırsınız. Ancak samimiyetiniz yoksa bazen küçük bir detay bile büyük sonuçlar doğurabilir. Yani arkadaşlar, ya olduğunuz gibi görüneceksiniz, ya da göründüğünüz gibi olacaksınız. Sosyal medyada beğeni ve takipçi sayınızı arttırmanın yolları işte o zaman başarıyı getirir. Fakat samimiyet testinden bir kez sınıfta kalırsanız bir daha testi geçmeniz çok zor olacaktır. Dolayısıyla size ve takipçilerinize uygun olmayan hiçbir sözcük, görsel, mesaj vb. kullanmamayı ilke edinmelisiniz. Profil fotoğrafınızdan seçtiğiniz sözcüklere kadar paylaştığınız her şey samimiyetinizi yansıtmalı. 

Sosyal medyada beğeni ve takipçi sayınızı arttırmanın yolları hakkında benim söyleyeceklerim özetle bunlar sevgili arkadaşlar. Bu haftayı da kapatırken küçük bir hatırlatma yapayım. Sosyal medyada çok vakit geçiriyorsanız cep telefonunuzun şarjı çabuk bitebilir. Şarj cihazı konusunda herhangi bir ihtiyacınız varsa burayı tıklayarak ihtiyaçlarınıza kaliteli ve ekonomik çözümler bulabilirsiniz.

Haftaya görüşmek üzere.

Ofixboy… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir