Stabilo: Kalemleri renklendiren marka…

Yazı araç ve gereçleri alanında çok az marka “kült” olmayı başarmıştır efendim. Bu markalardan biri olan Stabilo, 160 yıldan uzun bir süredir milyonlarca kişinin yazı ihtiyaçlarını kalite ve estetikten ödün vermeksizin karşılamakta. Geleneksel çizgisini korumanın yanı sıra yenilikçi tasarımlarını da sürekli geliştiren Stabilo yazılarımızı renklendiriyor, yazı keyfimizi arttırıyor. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi ele aldığımız başarı hikayelerine bu hafta Stabilo markasıyla devam ediyoruz.

Schwan Bleistift Fabrik

Stabilo‘nun marka geçmişi, 1855 yılına kadar uzanıyor. Marka kurucusu Gustav Adam Schwanhäußer, bu tarihte Nürnberg’de orta halli bir kalem imalatçısıydı. Hızlı bir sanayileşme süreci içinde olan Nürnberg, yazı araç ve gereçleri alanında pek çok imalatçıya ev sahipliği yapmaktaydı. Bunlar arasında Faber-Castell gibi çok önemli imalatçılar vardı. Nitekim bu şehir, kurşun kalem üretimi için gerekli grafit ve kil madenleriyle çevriliydi. Bu nedenle, 19. yüzyılın ikinci yarısında kalem piyasasında çok önemli rekabetlerin yaşandığı bir şehir haline gelmişti. 

Nürnberg’de artan rekabet ortamı, sektöre yeni imalatçıların girmesini sağladığı gibi, pek çok firmanın batışına da sahne olmaktaydı. Avrupa’nın pek çok şehrine yapılan ihracatlar, büyük firmaların rekabet gücünü arttırıyordu. Kurşun kalem üretiminde geleneksel yöntemleri sürdüren Schwanhäußer, şirketini büyütmek için otomasyon sistemlerini kullanmak istiyordu. Seri üretime geçiş, hem markalaşmasını sağlayacak, hem de rekabet gücünü arttıracaktı.

1865 yılında Schwanhäußer, yine aynı bölgede faaliyet gösteren Grossberger und Kurz şirketini satın aldı. Böylelikle, istediği otomasyon sistemine sahip oldu ve seri üretime geçti. Şirketinin ismini ise Schwan Bleistift Fabrik olarak değiştirdi ve logo olarak kuğuyu seçti. 

Stabilo Markasının Doğuşu

Schwanhäußer, markalaşmanın yalnızca kalite artışı ve seri üretimle mümkün olmadığını biliyordu. Aynı zamanda da farklılaşma ve uzmanlaşma gerekliydi. Schwan Bleistift Fabrik ürünlerinin yalnızca daha kaliteli olması yeterli değildi. Piyasadaki benzerlerine göre farklılaşması da gerekliydi. Bu ise ancak renkli kalemlerle mümkün olabilirdi. Bu düşünceyle şirket, kurşun kalemde kaliteyi arttırırken, renkli kalemlerin üretim koşullarını da araştırmaya başlamıştı.

1875 yılında Schwan Bleistift Fabrik, kalem piyasasında çok büyük bir yeniliğe imza atmayı başardı. Piyasaya sunulan ilk renkli kalemler, sektörde büyük bir ilgiyle karşılandı. Bu yeni kalemleri kullanıcılar, son derece işlevsel ve heyecan verici buldular. 1900’lerin başlarında şirket, kurşun kalemlerin alışılmış görüntüsünün dışına çıkmayı başarmıştı. Kalemlerin renklenmesi, ürünlere olan talebi arttırdı ve şirketin büyümesini hızlandırdı.

Şirketin kalem piyasasına getirdiği bir diğer yenilik de ince çekirdekli kalemlerdi. Rakiplerine oranla bu kalemler çok daha ince olmakla birlikte, kalite ve dayanıklılık yönüyle çok daha başarılıydı. İnce çekirdekli bu kalemler, piyasaya 3 markayla sunulmaktaydı. En zorlu yüzeylerde kolay kullanım imkanına sahip kalemler, Stabilo markasıyla piyasaya sunuldu. Kitlesel pazar için geliştirilen ürünler Othello, çocuklar için geliştirilen ürünler ise Swano markasıyla kullanıcıyla buluştu.

Dünya Pazarında Stabilo

Schwan Bleistift Fabrik, iki dünya savaşı arasındaki dönemde bu 3 markasıyla pazar gücünü pekiştirdi. Üstelik, şirket bünyesinde kozmetik bölümünü açarak yeni bir alana daha giriş yaptı. Renkli kalemlerin sağladığı başarı, 1927 yılında piyasaya sunulan ilk göz kalemiyle devam etti. Şirketin büyümesine ve kozmetik gibi yeni bir alana giriş yapması, yönetimde aile üyelerinin sorumluluklarını da arttırdı.

Bu dönemde Dr. August Schwanhäußer, kimyasal ve teknik uzmanlığıyla kozmetik alanında ürün geliştirme görevini yerine getirdi. Kardeşi Dr. Eduard Schwanhäußer ise şirket yönetimi ve organizasyon ile satış ağlarının yönetimini üstlendi. Yazı araç ve gereçlerinde kazandıkları deneyimler, kozmetik alanında da önemli sonuçlar doğurdu. 

Zaman içinde ürün yelpazesini genişleten şirket, 1971 yılında kalem piyasasında çok önemli bir yeniliğe daha imza attı. Bu tarihte lansmanı yapılan Stabilo Boss, dünyanın ilk fosforlu kalemi unvanına sahiptir. Fosforlu kalemler, yazı deneyimleri için çok büyük bir yenilikti. Bu kalemler, mürekkebindeki fosfor nedeniyle yüzeylerde parlak ve ışıltılı görüntüler oluşturmaktaydı. Metinlerin önemli kısımları görsel bakımdan kalıcı hale getiren bu ürünler, kısa sürede öğrenciler ve ofis çalışanları arasında yaygınlık kazandı.

Schwan Bleistift Fabrik’tan Schwan-Stabilo’ya…

1970’li yıllar boyunca Schwan Bleistift Fabrik, kalem türleri arasında ürün çeşitliliğini hızla arttırdı. Artan bu çeşitlilikte Stabilo isimli ürünler daha fazla öne çıktı. Bunun üzerine, 1976 yılında şirket Schwan-Stabilo ismini aldı. Bu ürünler arasında özellikle de Boss ve Point 88 çok büyük bir ticari başarı getirdi.

Stabilo Boss, pastel tonların ince dünyasını yumuşak tonlamalar için başarıyla yansıttı. Ve hafif renklerin de canlı olabileceğini gösterdi. Point 88 ise tüm zamanların en çok satan kalemlerinden biridir. Bugüne kadar 6 milyardan fazla sattığı düşünülen bu ürünler, 47 değişik renk seçeneğiyle yazılarımıza farklı bir güzellik katmakta.

Şirket bugün, ailenin beşinci nesilden üyeleri ve uluslararası başarılara sahip profesyonel yönetici kadroları tarafından yönetilmekte. Bununla birlikte, profesyonelleşmenin bir sonucu olarak, 1992 yılında ikiye bölündü. Schwan-Stabilo, yazı araç ve gereçleri alanında üretimini sürdürmekte. Kozmetik alanındaki faaliyetler ise Schwan-Stabilo Cosmetics tarafından yönetiliyor.

Stabilo ürünlerinin imalatı Weißenburg (Almanya), Cesky Krumlov (Çek Cumhuriyeti) ve Johor Bahru (Malezya) olmak üzere 3 merkezde yapılmakta. Ürünlerin satışı günümüzde 180 ülkeye yayılmış durumda. Toplam çalışan sayısı 5 binin üzerinde. 2000’li yıllarda kozmetik pazarında çok güçlü bir konuma yükselen Schwan-Stabilo Cosmetics‘in merkezi ise Heroldsberg’de.

Ofis dostu Stabilo ürünleri Ofix.com’da!

Stabilo markasının başarı hikayesini özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da en fazla talep gören Stabilo ürünlerinden de kısaca bahsedelim.

Listemizin ilk sırasında, aslında kolayca tahmin edebileceğiniz gibi, Boss fosforlu kalem var. Kalem piyasasında kült olmuş bu ürün, su bazlı mürekkebi sayesinde yüzeylerde çok güzel işaretlemeler yapmakta. Yeniden doldurulabilir özellikte olan bu ürünleri, ofis masa ve çekmecenizde sürekli bulundurmak isteyebilirsiniz. 

İkinci sırada ise yine kolayca tahmin edebileceğiniz gibi, Point 88 keçe uçlu kalemleri var. Bu ürünlerin hemen her rengine yoğun bir talep olduğunu söyleyebiliriz. Fakat, bunları tek tek sipariş vermektense set halinde almanız hem daha kolay, hem de daha ekonomik olacaktır. Bu bakımdan, 30 renk çantalı set doğru bir seçim olabilir. 

Eğer daha küçük bir set işinizi görecekse, 10 renk şeffaf paket iyi bir seçim olabilir. 

Ofix.com‘da satışını yaptığımız diğer Stabilo ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir