Stok fotoğrafçılığı nedir?

Dijital fotoğraf makineleri yaygınlaşmadan önce basılı materyallerde veya reklam ya da afiş çalışmalarında istenilen fotoğraflara ulaşmak hem çok zor, hem de masraflıydı. Fotoğrafçılara veya ajanslara ait katalogları taramak ciddi bir iş yükü oluşturduğu gibi, büyük bir zaman ve emek kaybına yol açıyordu. Stok fotoğrafçılığı, istenilen fotoğraflara internet üzerinden hızlı ve kolay ulaşım imkanı sunduğu gibi, maliyet bedellerinde de ciddi bir düşüş meydana getirdi. Günümüzde stok fotoğrafçılığı, görsel materyallerin hazırlanmasında temel kaynaklardan biri haline geldi. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, stok fotoğrafçılığı konusunu ele alacağız.

Stok fotoğrafçılığı nasıl ortaya çıktı?

Stok fotoğrafçılığı en kısa tanımıyla, genel kullanıma uygun bir şekilde herhangi bir marka veya işletmenin reklamını içermeyen görsel ihtiyaçlarının düşük maliyetle karşılanması olarak tanımlanabilir. Ticari tasarımlar için kullanılan stok fotoğrafları kişiler, objeler, doğa olayları, yiyecekler ve içecekler gibi pek çok konuyu içerebilir. Stok fotoğrafçısı, çektiği fotoğrafların telif haklarını belirli şartlar ve komisyonlar karşılığında stok fotoğraf sitelerine devrediyor. Satışı gerçekleştiren site, stok fotoğrafçısına bu doğrultuda ödeme yapıyor. Stok fotoğrafçısı ile stok fotoğraf sitesi arasındaki çalışma şartları, siteden siteye farklılık gösterebilmekte. Bununla birlikte, stok fotoğrafçılığının fotoğraf satışlarına belli bir düzen ve istikrar kazandırdığı da söylenebilir.

2000’li yıllardan itibaren dünya genelinde internetin yaygınlaşması ve e-ticaretin gelişmesi, siteler arası rekabette öne geçebilmek için yeni arayışları gündeme getirdi. İnternet üzerinden ürün satışında arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmek için e-ticaret siteleri, kendi konseptlerine uygun içerikler üreterek ziyaretçi sayılarını arttırmayı amaçladı. İnternet üzerinden yapılan işlemlerin sayısı arttıkça, üretilen içeriklerde görselleştirmeler daha ön plana çıktı, görsel ihtiyaçlar arttı. Stok fotoğraf sitelerinin faaliyete başlamasıyla birlikte stok fotoğrafçılığı, özellikle de internet üzerinden yapılan yayın, reklam ve diğer çalışmalarda ihtiyaç duyulan görsellerin karşılanmasını sağlayan temel kaynaklardan biri haline geldi.

Bu yönüyle stok fotoğrafçılığı, görsel tasarım ticareti olarak da tanımlanabilir. Başka deyişle, gelişigüzel fotoğraflar çekip internette satmak değildir. Stok fotoğrafçılığında belirli bir çizgiyi tutturmak için iyi bir fotoğraf çekmenin püf noktaları ile stok fotoğraflarına niçin ihtiyaç duyulduğuna ve ne tür fotoğrafların talep edildiğine dikkat etmelisiniz. Her türlü yeniliğe ve yaratıcılığa açık olan bu alanda büyük başarılara imza atabilmek için hem teknik bilgi, hem de vizyon sahibi olmalısınız. Stok fotoğraf sitelerinde fotoğraf bulmak için yapılan aramalarda yüzlerce, hatta binlerce fotoğraf içinde sizin fotoğrafınızın tercih edilebilmesi için bilgi ve yaratıcılık çok önemli.

Stok fotoğraf nasıl çekilir?

Stok fotoğraf çekmek istiyorsanız, herhangi bir fotoğraf makinesi veya akıllı cihaz kullanabilirsiniz efendim. Fakat, ışık ayarının düzgün olmasına ve çözünürlüğünün yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Bu kriterlere uygun olmayan fotoğraflar üzerinde sonradan düzeltmeler yapmak hem zaman kaybına, hem de görüntü kalitesinin bozulmasına yol açabilmekte. Ve tabii, neyi nasıl çekeceğinize doğru şekilde karar vermelisiniz. Bu kararı verirken, belirli birtakım konseptleri akılda bulundurmanız pek çok bakımdan yararlı olur. Örneğin doğa yürüyüşü, akşam yemeği, kahve keyfi, arkadaşlarla sohbet, vb. konseptleri zihninizde netleştirirseniz, daha nitelikli fotoğraflar çekebilirsiniz.

Fotoğrafınızda eğer objeleri değil de kişileri çekmek istiyorsanız, stok fotoğraf sitelerinde karşılaşacağınız model sözleşmesi uygulamasına hazırlıklı olmalısınız. İster birinci dereceden bir yakınınız olsun, isterseniz yoldan geçen hiç tanımadığınız bir kişi, fotoğrafınızda yer alan herkes için sizden bir model sözleşmesi doldurmanız istenecektir. Eğer böyle bir sözleşmeniz yoksa, kişileri içeren stok fotoğraflarını siteye yüklemeniz ve satışını gerçekleştirmeniz mümkün olmayacaktır. Bu nedenle, kişilerin fotoğrafını çekmeden önce gerekli şartları mutlaka sağlamalısınız.

Stok fotoğraf nasıl satılır?

Stok fotoğrafınızı çektikten sonra stok fotoğraf sitesine yüklerken, sitede belirtilen şartları yerine getirmelisiniz. Fotoğrafınızı siteye belirtilen şekilde ve kalitede yüklemeli, kullanıcıların bu fotoğrafa hızlı ve kolay bir şekilde ulaşması için doğru anahtar sözcükleri ve etiketleri seçmelisiniz. Bu seçimde, fotoğrafınızın konsepti esas belirleyici olacaktır; fotoğrafınızın konusu neyse, buna uygun sözcükler kullanmalısınız. Fotoğrafınıza ayrıca, görüntüye giren tüm objeleri de birer etiket olarak ekleyebilirsiniz. Genel kullanıcıların arama potansiyellerini gözeterek seçeceğiniz sözcükler, fotoğrafınızın erişim sayısını ve ticari başarısını arttıracaktır.

Fotoğrafı yükleyip ilgili kısımları doldurduktan sonra geriye kalan tek şey, fotoğrafınızın yayına alınmasını ve ardından satışının gerçekleşmesini beklemek olacaktır. Satıştan alacağınız komisyon, sitenin hizmet şartlarına bağlı olarak farlılık gösterebilir. Stok fotoğrafın değerinin ve komisyon miktarının belirlenmesinde farklı kriterler uygulanabilmekte. Bu kriterler içinde ebat, en önemlilerinden biri. Nitekim fotoğrafınızın ebatı, çekim sırasında kullandığınız cihazın megapiksel değerine göre farklı olacaktır. Stok fotoğrafları içinde genellikle çözünürlük değeri ve baskı boyutu yüksek olan fotoğrafların fiyatı daha yüksek olmakta.

Stok fotoğrafçılığı para kazandırır mı?

Stok fotoğraf sitelerinin farklı birtakım üyelik ve fotoğraf indirme koşulları mevcut. Bunlardan bir kısmından fotoğraf indirmek için üye olmak veya herhangi bir ücret ödemek gerekmiyor. Bir kısmında ise üye olmak ve fotoğraf başına belli bir ücret ödemek gerekiyor. Stok fotoğrafçılığında maddi anlamda başarılı sonuçlar elde etmek için, bu işi bir hobi olarak yapmanın ötesinde, profesyonel olarak takip etmeli ve kendi çizginizi oluşturmalısınız. Stok fotoğrafçılığı, aynı zamanda da küresel bir pazar. Satışlar internet üzerinden gerçekleştiği için, dünyanın belki hiç bilmediğiniz bir coğrafyasından bile fotoğrafınızın alımı gerçekleştirilebilir. Doğru fotoğrafları doğru kişilerle buluşturmayı başarırsanız, bu işten güzel bir maddi gelir elde edebilirsiniz.

Bununla birlikte, stok fotoğraf sitelerinde fotoğraf eleştirmenleri ve kullanıcılardan gelen yorum ve eleştirileri de dikkate almanızda yarar var. Hatta bazı sitelerde fotoğraf eleştirmenlerinin görüşü alınmadan fotoğrafların satışa açılması gerçekleşmemekte. Fotoğrafınıza gelen her beğeni ve güzel yorum, satış başarısının artmasına olumlu bir katkı sağlayacaktır. Bu nedenle, stok fotoğrafçılığını profesyonel bir meslek olarak sürdürmek istiyorsanız, fotoğraflarınıza yapılan yorum ve eleştirileri mutlaka takip etmeli, gerekli değişimleri sağlayarak kendinizi geliştirmelisiniz.

En iyi stok fotoğraf siteleri hangileridir?

Stok fotoğraf siteleri içinde Depositphotos, ShutterStock, Dreamstime, Fotolia, Stockxpert siteleri daha geniş kitleler tarafından kullanılmakta. İstediğiniz stok fotoğrafları bu sitelerden uygun fiyat avantajıyla satın alabilirsiniz. Ücretsiz stok fotoğraf siteleri içinde ise Freeimages, Pixnio, Max Pixel, Pixabay, Pxhere siteleri daha fazla tercih ediliyor.

Ofix’li olmanın şimdi tam zamanı!

Stok fotoğrafçılığı konusunu ele aldığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da Nisan ayı boyunca geçerli olan Tanışma Paketi Kampanyamızı hatırlatmak istiyoruz. Ofis sarf malzemelerinde kurumsal müşteri pazarında çok önemli bir konumda bulunan sitemizde, yeni kurumsal müşterilerimizin ilk alışveriş deneyimlerini desteklemek için, 200 TL ve üzeri ilk alışverişlerinde 75 TL değerindeki tanışma paketimizi hediye ediyoruz. Paketimizin içinde Eczacıbaşı, Focus, GP Batteries, Bigpoint, Le Color, Tesa gibi markaların birbirinden güzel ürünleri yer almakta. Ofix Kurumsal için henüz üyelik kaydı oluşturmadıysanız, gerekli işlemleri buradan kolayca yapabilir, tanışma paketi fırsatlarımızdan yararlanabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir