Su ayakta mı, oturarak mı içilir?

Vücudumuzun en önemli ihtiyaçlarından biri şüphesiz ki sudur. Bununla birlikte, suyu nasıl içtiğimiz de su kadar önemli bir konudur. Bu konuda en merak edilen soruların başında “Su ayakta mı, oturarak mı içilir?” sorusu gelir. Ayakta su içmek zararlı mı diye merak edenler, bu tüketim şeklinin sakıncalarını öğrenmek ister. “Su ayakta içilir mi?” sorusu aynı zamanda inançlar bağlamında da önemli bir sorudur. Çünkü dini kaynaklarda suyun oturarak içilmesi gerektiği tavsiyesi vardır. Fakat din büyüklerinin ayakta su içtikleri de pek çok kaynakta belirtilmekte. “Su ayakta mı, oturarak mı içilir?” sorusu günümüzde farklı bağlamlarda da merak konusudur. Örneğin “Ayakta su içmek kilo aldırır mı?”, “Oturarak su içmek zayıflatır mı?” gibi sorular da birçok kişinin aklını kurcalamakta. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, suyun ayakta mı yoksa oturarak mı içilmesi gerektiği konusunu ele alacağız. Bu konuyla ilgili en merak edilen sorulara kısa cevaplar vereceğiz. 

Ayakta su içmek zararlı mıdır?

Su tüketim şeklinin faydaları ve zararları hakkında bugüne kadar pek çok çalışma yapıldı. Bu çalışmalara göre ayakta su içmenin zararlı olduğunu kesin şekilde gösteren bir bulgu henüz mevcut değil. Fakat bu durum, ayakta su içmenin doğru ve iyi bir yöntem olduğu anlamına gelmez. Su ayakta mı, oturarak mı içilir diye merak edenler şuna özellikle dikkat etmeli. Ayakta su içmek, suyun vücuttaki emilimi konusunda bazı sakıncalar yaratır. Bu sakıncaları doğrudan doğruya zarar şeklinde değerlendiremeyiz. Ancak ayakta su içmektense oturarak su içmek çok daha faydalıdır. Ayakta su içmenin zararları konusunda toplumumuzda daha çok dini inanışlar hakim. Nitekim İslam peygamberi Hz. Muhammed‘in “Sizden biriniz ayakta su içmesin” dediği hadis kitaplarında yer alan bir bilgidir. Bununla birlikte birçok din büyüğünün Hz. Muhammed‘i ayakta su içerken gördükleri de kitaplarda yer alan bir bilgidir. Aynı şekilde, din büyüklerinin de zaman zaman ayakta su içtikleri kitaplarda anlatılır. 

Ayakta su içme konusunu bilimsel açıdan ele aldığımızda zararlı olduğuna yönelik kesin bir sonuca varamıyoruz. Fakat oturarak su içmenin birçok faydası olduğunu görüyoruz. Bu bakımdan, eğer dışarıda su içerken oturma imkanınız varsa oturarak su içmeniz daha faydalıdır. Ancak oturma imkanınız yoksa ayakta su içebilirsiniz. Bununla birlikte su ayakta mı, oturarak mı içilir diye merak edenler suyun emilimine özellikle dikkat etmeli. Nitekim ayakta su içmek, oturarak su içmeye göre daha fazla tüketim yaratır. Oysa oturarak su içme, ihtiyacın üzerinde su tüketimini sınırlar. Suyun eksikliği metabolizmaya zarar verdiği gibi, fazlası da zarar verir. Fakat bu zararlar doğrudan doğruya suyu ayakta içmekle ilgili değildir. “Suyu oturarak içmek faydalı mı?” sorusuna cevap verirken şuna dikkat etmek gerekir. Suyu otururken içerken de miktar ve hız önemlidir. Aksi durumda ne yazık ki fazla su içmenin zararları ortaya çıkar. En sağlıklısı oturarak, yavaşça ve ihtiyacınız kadar su içmektir. 

Ayakta içilen su doğrudan onikiparmak bağırsağına mı geçer?

Bu yönde herhangi bir bilimsel kanıt mevcut değil. Ayakta su içmek zararlı mıdır diye merak edenler bu konuda rahat olsunlar. İçtiğiniz su onikiparmak bağırsağına geçmeden önce mideye gelir. Midenin doğal yapısı, içtiğiniz suyun doğrudan onikiparmak bağırsağına geçmesine izin vermez. Günlük su tüketimi sırasında gereğinden fazla ve hızlı su içerseniz mideniz suyu tutmada zorluk çeker. Bunun sonucunda onikiparmak bağırsağı üzerindeki baskı artar. Hazımsızlık şikayetlerine yol açan bu durum, farklı etkilerle birlikte kişinin bir anda tuvalete çıkma ihtiyacı duymasına neden olur. Su eğer soğuksa ve aç karna içmişseniz bu ihtiyacı daha yoğun hissedersiniz. Bu nedenle suyu ayakta mı, oturarak mı içmek gerekir diye merak edenler ayakta su içerken acele etmemeli. Suyun sıcaklığına ve miktarına da ayrıca dikkat etmeli. Suyu yavaş içtiğinizde ayakta olsanız bile mideniz gereğini yapar. Fakat en sağlıklısı, oturarak ve yavaş yudumlarla içmektir. Soğuk su içerken de yine oturarak içmeniz daha iyidir. 

Oturarak su içmek neden daha faydalıdır?

Suyu oturarak içtiğinizde, vücudunuza giren su ilk olarak midenizde birikir. Böylelikle mide enzimleri ve asitleri, suyun içindeki zararlı mikroorganizmaları etkisiz hale getirmek için devreye girer. Sudaki mikroplar ve zararlı unsurlar bu sayede sorun oluşturmaz. Onikiparmak bağırsağına geçen su, zararlı bileşenlerden arındığı için daha faydalı hale gelir. Suyu ayakta ve hızlıca içtiğinizde, suyun midede geçirmesi gereken aşamalar düzgün ilerlemez. Buna bağlı olarak bağırsaklarda emilimi gerçekleşen suyla birlikte vücuda zararlı organizmaların girme riski artar. Su ayakta mı, oturarak mı içilir diye merak edenler bunlara fırsat vermemeli. Zaten ülkemizde geleneksel su içme adabı da suyun ayakta değil oturarak içilmesi gerektiğini söyler. Yüzlerce yıldır Anadolu insanı suyu ayakta değil, oturarak içmeyi tercih etmiştir. Hatta elini başının arkasına koyarak su içen insanları günümüzde de görürsünüz. Su içerken eli başın arkasına koymanın amacı, su tüketim hızını düşürmektir. Elinizi başınızın arkasına koyduğunuzda su tüketim hızınız doğal olarak düşer. 

Herhangi bir metabolik hastalığı olanların su içerken kesinlikle acele etmemeleri gerekir. Örneğin hipertansiyon, diyabet, kanser vb. hastalıklarda su tüketim şekliniz çok daha önemlidir. Oturarak ve yavaş yudumlarla su içmeniz diğer tüketim şekillerinden çok daha faydalıdır. Ayakta su içmek zararlı mı diye merak edenler su tüketim hızına pek dikkat etmez. Oysa tüketim hızınız da tüketim şeklinizle doğrudan ilgili bir konudur. Ve sağlık açısından önemlidir. Gün içinde yeterince su içmezseniz tansiyonunuz ve şekeriniz dengeye girmez. Ayrıca bağışıklık sisteminiz zayıf düşer. Bu gibi durumlarda baş ağrısı, nefes darlığı, kalp çarpıntısı gibi şikayetlerle karşılaşma ihtimaliniz artar. Bununla birlikte su içerken kesinlikle acele etmeyin. Çünkü otururken hızlı su içtiğinizde de aynı şikayetlerle karşılaşma ihtimaliniz artar. Su ayakta mı, oturarak mı içilir diye merak edenler hızlı su içtiklerinde su ihtiyaçlarını doğru şekilde karşılayamaz. Oysa az su tüketmek doğru olmadığı gibi, çok su tüketmek de doğru değildir. 

Ayakta su içmek kilo aldırır mı?

Suyu oturarak içmek faydalı mı diye merak edenler, su içmenin kiloyla ilişkisini özellikle merak eder. Bu bağlamda en çok suyu ayakta içmenin kilo aldırıp aldırmadığı merak konusudur. Aslına bakarsanız, suyu ayakta içmek ile kilo almak arasında zorunlu bir ilişki yoktur. Ancak ayakta ve hızlıca içtiğiniz suyun kan şekerinizi dengelemeye katkısı düşüktür. Buna bağlı olarak açlık hissiniz yatışmaz. Bu durum daha fazla gıda tüketmeye neden olur. Dolayısıyla ayakta su içmenin kilo artışına etkisi dolaylı bir etkidir. Kan şekerinizin dengede seyretmesi için oturarak ve yavaş şekilde su tüketmeniz daha faydalıdır. Bu sayede mideniz ve sindirim sisteminiz besinlerden daha iyi emilim gerçekleştirir. Vücudunuza emilim yoluyla giren vitamin, mineral ve diğer maddeler, kilo artışını önlemeye katkı sağlar. Bu bağlamda obezite ile su tüketimi arasında da dolaylı bir ilişki vardır. Obezite şikayeti olanların büyük bir bölümü, su tüketim şekli konusunda doğru davranış özelliklerine sahip değildir. 

Oturarak su içmek zayıflatır mı?

Bu konu da yine suyu ayakta mı, oturarak mı içmek gerekir diye merak edenler için önemli bir konudur. Aslına bakarsanız, gün içinde bol kalorili gıdalar tüketiyor ve egzersiz yapmıyorsanız, oturarak su içseniz bile zayıflama şansınız yoktur. Oturarak su içmenin faydaları ile zayıflama arasındaki ilişki de dolaylı bir ilişkidir. Suyu ayakta mı, oturarak mı içmek gerekir diye merak edenler bu konuya da özellikle dikkat etmeli. Günlük iş temposu içinde susuzluğu fark etmek bazen kolay olmaz. Fakat idrarınız berrak ve kokusuz değil ise su tüketim şeklinizi gözden geçirmeniz gerekir. Oturarak su içmek sadece dudak kuruluğunu gidermez. Aynı zamanda da hücrelerin ve dokuların metabolik faaliyetlerini canlandırır. Gıda tüketiminin ardından kan şekeri doğal olarak yükselir. Şekeri metabolize etmek, yani yakmak için hücresel fonksiyonların canlı olması gerekir. Oturarak örneğin zayıflatan detoks suları içtiğinizde su, metabolik faaliyetlere katkı sağlar. Bu da dolaylı yoldan zayıflamanızı kolaylaştıran bir etki yaratır. 

Böbrek sağlığı açısından oturarak su içmenin önemi nedir?

Oturarak su içmenin böbrekler için de faydası büyüktür. Nitekim oturarak içeceğiniz su, böbreklerinizi daha iyi temizler. Fakat suyu ayakta hızlıca içmeniz böbreklerden suyun daha hızlı çekilmesine yol açar. Bu da böbrek taşı riskini arttırır. Vücudunuz su çıkışını azaltmak için damarları büzer. Bunun sonucunda idrara çıkma azalır. Fakat idrarı böbreklerde tutmak böbreklere zarar verir. İleride böbrek yetmezliği risklerini arttırır. Su ayakta mı, oturarak mı içilir diye merak edenler böbrek sağlığı açısından da suyu oturarak içmeyi tercih edebilir. Oturarak içeceğiniz su sayesinde böbrek ve safra taşı riskiniz ciddi ölçüde azalır. Bununla birlikte fazla soğuk su içmemelisiniz. Çünkü soğuk su içmenin zararları böbrekler ve metabolizma üzerinde oldukça yüksektir. Aç karna soğuk suyu ayakta da içseniz, oturarak da içseniz her iki durumda da sindirim sisteminiz zarar görür. Bu bağlamda özellikle spordan sonra su içenler dikkatli olmalı. Çünkü terliyken ve bir anda içilen soğuk su çeşitli hastalıklara zemin hazırlar. 

Ofiste yoksa Ofix’te var!

Suyu ayakta mı, oturarak mı içmek gerekir konusunu ele aldığımız bu yazımızı küçük bir hatırlatmayla tamamlamak istiyoruz. Online ofis marketiniz Ofix, ofislerin su ihtiyaçlarını uygun fiyat avantajıyla karşılama fırsatı sunuyor. Su ihtiyaçlarınız için Ofix’i tercih ederseniz, sunduğumuz uygun fiyat avantajından yararlanabilir, üstün hizmet kalitemizi deneyimleyebilirsiniz. Sitemizde satışı devam eden tüm su çeşitlerini inceleyebilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için ise OfixPlus üyesi olabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir