Sundar Pichai, Google’ın CEO’su olmayı nasıl başardı?

1972 yılında Hindistan’da çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Sundar Pichai, Stanford Üniversitesi ve Wharton School‘da yüksek lisans yaptıktan sonra dünyanın en büyük arama motoru Google‘da 2004 yılında ürün yöneticisi olarak işe başladı. 2008 yılında kullanıcılarla buluşan Chrome‘u dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı haline getiren Sundar Pichai, elde ettiği başarılar sonucunda 2015 yılında Google‘ın CEO’luğuna getirildi. Sundar Pichai‘nin başarı hikayesi, Hintli bir gencin azim ve çalışkanlıkla dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birinin CEO’luğuna nasıl yükselebileceğini göstermesi bakımından güzel bir örnek. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Sundar Pichai‘nin başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız.

Kısaca Sundar Pichai

Asıl ismi Pichai Sundararajan olan Sundar Pichai, 12 Temmuz 1972 tarihinde Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletinin başkenti Madras’ta dünyada geldi. Babası Raghunath, Madras’ta elektrik devreleri için gerekli malzemelerin üretimini gerçekleştiren General Electric‘te elektrik mühendisi olarak çalışıyordu. Küçük Sundar, babasının yaptığı işlere büyük ilgi duyuyor, ileride babası gibi elektrik mühendisi olmak istiyordu. 12 yaşındayken babasının getirdiği sabit bir telefon, içindeki teknoloji merakını kamçılamış, telefonu günlerce elinden bırakmamıştı.

Madras’ın Ashok Nagar bölgesinde iki odalı bir evde büyüyen Sundar Pichai, lise eğitimini Jawahar Vidyalaya School‘da tamamladı. 1993 yılında Hindistan Kharagpur Teknoloji Enstitüsü‘nde metalurji mühendisliği bölümünden mezun oldu. Başarılı bir öğrenci olan Sundar Pichai, malzeme bilimi ve yarı iletken fiziği alanında Stanford Üniversitesi‘nden yüksek lisans bursu kazandı. Ne var ki, hayallerini gerçekleştirmek için Stanford‘a gidecek parası yoktu. Bunun üzerine babası, yıllık maaşından fazla tutan yol masraflarını karşılamak için banka kredisi çekti ve oğlunu ABD’ye yolladı.

Stanford‘da yüksek lisansını tamamladıktan sonra Sundar Pichai, aynı üniversitede doktora yapmak ve akademisyen olmak istiyordu. Fakat, doktora için yeterli kaynağa sahip değildi ve iş bulup çalışması gerekiyordu. Silikon Vadisi‘nde yarı iletkenler alanında ürün yöneticisi olarak iş aradığı bu dönemde, Applied Materials ve McKinsey & Company gibi teknoloji şirketlerinde mühendis ve danışman olarak görev yaptı, ürün yönetim süreçlerine katkı sağladı. Bir taraftan da Pensilvanya’daki Wharton School‘da işletme yönetimi alanında yüksek lisans yaptı.

Sundar Pichai’nin Google’daki Kariyeri

Sundar Pichai, Google‘daki kariyerine 1 Nisan 2004 tarihinde ürün yöneticisi olarak başladı. Bu dönemde Google Araç Çubuğu ve Google Gears‘ın geliştirilmesi çalışmalarına katılan Sundar Pichai, araç çubuğunu geliştirmenin kullanıcı sayısını arttırmaya çok önemli bir katkı sağladığını gördü. Ürün yönetimi ve inovasyon konusunda birçok projenin içinde yer aldığı bu dönemde, arama çubuğunu kolay erişilebilir hale getiren düzenlemelere sağladığı katkılar Google yönetimi tarafından ilgiyle karşılandı. Bu çalışmaları sonucunda, 2008 yılında ürün geliştirmeden sorumlu başkan yardımcılığı görevine atandı.

Bu dönemde Google yönetimi aslında, yeni bir tarayıcı geliştirme fikrine sıcak bakmıyor, bunun çok pahalı ve etkisi sınırlı bir iş olacağını düşünüyordu. Oysa Sundar Pichai, istenildiği şekilde geliştirilecek bir tarayıcının Google ürün ve hizmetlerinin sunumu için mükemmel bir platform olacağına inanıyordu. Oldukça sert geçen tartışmalar sonucunda Sundar Pichai, şirket yönetimini yeni bir tarayıcı konusunda ikna etmeyi başardı. Chrome projesinin tüm sorumluluğunu da kendisi üstlendi.

Chrome ve Sundar Pichai

2008 yılında Google, Chrome tarayıcısını piyasaya sundu. Bir yıl sonra Chrome OS kullanıcılarla buluştu. Bu dönemde Sundar Pichai, Google‘ın en bilinen yüzlerinden biri haline geldi. Katıldığı çok sayıda panel, toplantı ve seminerde Chrome‘u kullanıcılara tanıttı. Google‘ın ürün geliştirme süreçleriyle ilgili bilgiler verdi. Ürünler ve projelerle ilgili sorulara cevaplar verdi. Bir taraftan da Google‘ın Gmail ve Google Maps hizmetleri ile Android‘le ilgili ürünlerin geliştirilmesi süreçlerine katıldı. Sundar Pichai‘nin yönetiminde düzenlenen reklam ve tanıtım faaliyetleriyle Chrome, dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı unvanını elde etti.

Chrome projesinin elde ettiği başarı sayesinde Google, internet tarayıcıları pazarında yüzde 50’ye yakın bir güce ulaştı. Chrome OS‘un ardından kullanıcılarla buluşan Chromebook ve Chromecast gibi ürün ve hizmetler, Sundar Pichai‘nin öngördüğü şekilde Chrome‘un Google ürün ve hizmetleri için mükemmel bir platform haline gelmesini sağladı. Bu dönemde Sundar Pichai ayrıca, Google‘ın pazar gücünü arttırmak için akıllı telefon pazarında büyümeyi sağlayan Android One projesine büyük önem verdi. Kısa sürede ABD’deki akıllı telefon pazarının yüzde 65’ine yayılan bu proje, Sundar Pichai‘nin Google‘daki yükselişini daha da hızlandırdı.

2014 yılının Ekim ayında Google, tüm ürünlerinin yönetimini Sundar Pichai‘ye devretti. Google‘ın kurucu ortaklarından biri olan ve CEO’luğunu üstlenen Larry Page‘in 2015 yılında emekli olması üzerine, 10 Ağustos itibariyle CEO’luğa Sundar Pichai atandı.

Google’ın Hintli CEO’su

Google‘daki yükseliş serüveni içinde Sundar Pichai, şirketin günlük faaliyetlerinden inovatif çalışmalarına kadar hemen her alanda deneyim sahibi oldu. Google‘ın arama motoru pazarının yanı sıra haritalar, reklam ve pazarlama faaliyetleri ve yeni uygulamaları için çok önemli stratejiler geliştirdi. İş zekası ve ürünlere olan aşırı ilgisi sayesinde hem Google‘ın, hem de arama motoru pazarının büyümesini sağladı. Üniversite aşkı Anjali’yle evli ve iki çocuk babası olan Sundar Pichai, aynı zamanda büyük bir kriket hayranı.

Ofis dostu network ürünleri Ofix.com’da!

Sundar Pichai‘nin başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği network ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Tp-Link TL-WR841N Kablosuz Router N 300 Mbps 2 Anten

Listemizin ilk sırasında, Tp-Link TL-WR841N kablosuz router N 300 Mbps 2 anten var. Ofisinizde kesintisiz ve kaliteli bir internet bağlantısı için bu ürünleri kullanabilir, HD video akışı gibi kesintiye duyarlı uygulamalar için ideal 300 Mbps kablosuz hızdan yararlanabilirsiniz. 5 dBi anten gücüne sahip bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Tp-Link TL-WA801ND Kablosuz Access Point N 300 Mbps PoE Destekli 2 Anten

Listemizin ikinci sırasında, Tp-Link TL-WA801ND kablosuz access point N 300 Mbps PoE destekli 2 anten var. Ofisinizde yüksek hız ve performansta bir kablosuz ağ oluşturmak ve bu ağa standart bilgisayarların dışında oyun konsolları, dijital medya adaptörleri vb. bağlamak istiyorsanız bu ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu ürünleri kablolu bir internet bağlantısını kablosuza çevirmek veya kablosuz yayın yapan bir cihazla köprüleme yapıp kablosuz menzilini genişletmek gibi pek çok uygulamada kullanabilirsiniz. Sipariş için ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Tp-Link TL-PA8010PKIT Kablolu Access Point Gigabit Passthrough Powerline 1200 Mbps

Listemizin üçüncü sırasında, Tp-Link TL-PA8010PKIT kablolu access point gigabit passthrough powerline 1200 Mbps var. Yüksek bant genişliği gerektiren aktiviteler için çok iyi bir seçim olan bu ürünler hızlı veri aktarımını mümkün kılmakta. Ofisinizde aynı anda birden çok cihazda HD video akışı veya büyük boyutlu dosya aktarımları yapıyorsanız, 1200 Mbps hıza sahip bu ürünlerle yüksek hızlı veri transferi gerçekleştirebilirsiniz. Sipariş için ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer network ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir