Sundar Pichai: Google’ın Hintli CEO’su…

1972 yılında Hindistan’da yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Sundar Pichai, Stanford Üniversitesi ve Wharton School‘da yüksek lisans yaptıktan sonra dünyanın en büyük arama motoru Google‘da 2004 yılında ürün yöneticisi olarak işe başladı. 2008 yılında kullanıcılarla buluşan Chrome‘u dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı haline getiren Sundar Pichai, elde ettiği başarılar sonucunda 2015 yılında Google‘ın CEO’luğuna getirildi. Sundar Pichai‘nin başarı hikayesi, Hintli bir gencin azim ve çalışkanlıkla dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birinin CEO’luğuna nasıl yükselebileceğini göstermesi bakımından güzel bir örnek. Sundar Pichai, aynı zamanda da geliştirdiği “hamam böceği teorisi” ile iş dünyasında ilham kaynağı olmayı sürdürüyor. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Sundar Pichai‘nin başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız.

Sundar Pichai kimdir?

Sundar Pichai olarak tanınan Pichai Sundararajan, 12 Temmuz 1972 tarihinde Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletinin başkenti Madras’ta dünyada geldi. Babası Raghunath, Madras’ta elektrik devreleri için gerekli malzemelerin üretimini gerçekleştiren General Electric‘te çalışıyordu. Yaşadığı iki odalı mütevazi evde ailesini kıt kanaat geçindiren Raghunath Sundararajan, küçük Pichai‘nin iyi bir eğitim almasını istiyordu. Stenograf olan annesi Lakshmi de dersleriyle yakından ilgileniyordu. Okuldan arta kalan zamanlarında Pichai, babasının yaptığı işleri inceliyor, elektronik ürünlere büyük ilgi duyuyordu. 12 yaşındayken babasının getirdiği sabit bir telefon, içindeki teknoloji merakını daha da kamçılamış, telefonu günlerce elinden bırakamamıştı. Bu basit telefon, ileride Google‘ın yönetici koltuğuna oturacak Sundar Pichai‘nin hayatında çok önemli izler bıraktı. 

Madras’ın Ashok Nagar bölgesinde iki odalı bir evde büyüyen Sundar Pichai, lise eğitimini Jawahar Vidyalaya School‘da tamamladı. Evlerinde televizyonları yoktu. Okula gitmek için kullandığı mobiletten başka herhangi bir modern araca da sahip değildi. Fakat bu durum onu derslerine daha fazla motive ediyor, iyi bir yaşamın iyi bir eğitimden geçtiğini görmesini sağlıyordu. Derslerini hep en yüksek notlarla geçen Sundar Pichai1993 yılında Hindistan Kharagpur Teknoloji Enstitüsü‘nde metalurji mühendisliği bölümünden mezun oldu. Derslerinde gösterdiği üstün başarılar sayesinde kazandığı yüksek lisans bursu, Sundar Pichai için yeni bir hayatın ilk adımıydı. Malzeme bilimi ve yarı iletken fiziği alanında Stanford Üniversitesi‘nden kazandığı bu burs, Sundar Pichai‘nin çocukluğundan beri özlemini duyduğu pek çok şeyi gerçekleştirmesini sağlayabilirdi. Fakat ne var ki, hayallerini gerçekleştirmek için Stanford‘a gidecek parası yoktu. Bunun üzerine babası, yıllık maaşından fazla tutan yol masraflarını karşılamak için banka kredisi çekti ve oğlunu ABD’ye yolladı.

Sundar Pichai’nin Stanford Yılları

1990’lı yıllarda Stanford Üniversitesi, Hindistan’dan çok sayıda öğrenciyi misafir etmekteydi. İleride pek çok uluslararası şirkette üst düzey yöneticilik yapacak olan Hintli bu gençlerin ortak ideali, teknoloji ve diğer alanlarda en üst bilgilerle donanmak ve ülkeleri için faydalı işler yapmaktı. Bu gençlerden biri olan Sundar Pichai, buraya babasının yıllık gelirinden bile fazla tutan yol masraflarını karşılamak için çektiği zorluklar sayesinde gelebilmişti. Ailesinin bu emeklerini boşa çıkarmamak için bir taraftan derslerine sıkı şekilde hazırlanıyordu. Bir taraftan da ekonomi, işletme ve pazarlama alanlarında kendisini geliştiriyor, yeni şeyler öğreniyordu. Teknoloji alanında çok önemli bir buluş yapmak, kendi başına aslında yetersizdi. Yapılan buluşların ticari anlamda başarılı sonuçlar doğurması için pazarlama bilmek gerekiyordu. Bunun içinse ekonomi ve işletme alanında vizyon sahibi olması gerekliydi. Bu düşüncelerle Sundar PichaiStanford Üniversitesi‘nde kendisini her anlamda yeniledi ve vizyoner bir kişilik kazandı.  

Stanford‘da yüksek lisansını tamamladıktan sonra Sundar Pichai, aynı üniversitede doktora yapmak istiyordu. Fakat, doktora için yeterli kaynağa sahip değildi. Doktora için bursu da yoktu ve geriye iş bulup çalışmaktan başka bir seçenek kalmıyordu. Silikon Vadisi’nde yarı iletkenler alanında ürün yöneticisi olarak iş aradığı bu dönemde, Applied Materials ve McKinsey & Company gibi teknoloji şirketlerinde mühendis ve danışman olarak çalışma fırsatı yakaladı. Bu şirketlerdeki iş deneyimleri, yarı iletkenlerle ilgili teorik bilgilerini pratik alanda geliştirmesini sağladı. Aynı zamanda da işletme ve iş yönetimi alanlarında çok güzel deneyimler kazanmasını sağladı. Ürün yönetim süreçlerine yaptığı katkılar, ürünlerin pazarlama yöntemleri konusunda kitaplarda bulabileceklerinden çok daha fazlasını kazandırdı. Fakat yine de işletme alanında eğitim almaktan vazgeçmedi ve Pensilvanya’daki Wharton School‘da işletme yönetimi alanında yüksek lisans yaptı. 

Sundar Pichai’nin Google’daki Kariyeri

Sundar Pichai, Google‘daki kariyerine 1 Nisan 2004 tarihinde ürün yöneticisi olarak başladı. Bu dönemde Google, arama motorlarıyla rekabetinde öne geçmek için yeni yöntemler ve stratejiler üzerinde yoğun bir beyin fırtınası gerçekleştiriyordu. Google Araç Çubuğu ve Google Gears‘ın geliştirilmesi bu beyin fırtınalarının merkezinde yer alıyordu. Sundar Pichai, araç çubuğunu geliştirmenin kullanıcı sayısını arttırmaya çok önemli bir katkı sağlayacağını bu dönemde görmüştü. İnternetin giderek yaygınlaşması ve arama motorlarına ilginin artması, Google ve diğer arama motorları arasındaki rekabeti kızıştırıyordu. Bu rekabette öne geçmek için, kullanıcılara en kolay ve en kaliteli hizmeti vermek gerekiyordu. Ürün yönetimi ve inovasyon konusunda vizyoner kişiliği sayesinde birçok projeye önemli katkılar sağlayan Sundar Pichai, Google‘da henüz ilk yıllarında öne çıkmayı başardı. Arama çubuğunu kolay erişilebilir hale getiren düzenlemelere sağladığı katkılar Google yönetimi tarafından ilgiyle karşılandı. Bu çalışmaları sonucunda, 2008 yılında ürün geliştirmeden sorumlu başkan yardımcılığı görevine atandı. 

Bu dönemde Google yönetimi aslında, yeni bir tarayıcı geliştirme fikrine sıcak bakmıyordu. Çünkü Google, başından beri arama motoru alanında hizmet vermek ve bu alanda yeni teknolojilere öncülük yapmak istiyordu. Yeni bir tarayıcı geliştirmek Google‘ın rekabet gücünü zayıflatabilir, hatta pazar kaybetmesine yol açabilirdi. Google‘ın kendisine ait bir tarayıcısının olması şirkete ek bir mali külfet yaratabileceği gibi, bu tarayıcının etkisinin sınırlı kalacağı düşünülüyordu. Oysa Sundar Pichai, bu görüşlerin tam tersine inanıyor, kendi tezlerini güçlü ve tutarlı bir şekilde yönetime sunuyordu. Nitekim, ilkelerini kendisinin belirlediği şekilde geliştirilecek bir tarayıcı Google ürün ve hizmetlerinin sunumu için mükemmel bir platform olabilirdi. Bu platform üzerinden Google, yalnızca arama motorları pazarında değil, aynı zamanda internet teknolojileri pazarında da bir dünya devi haline gelebilirdi. Konuyla ilgili gerçekleştirdiği yoğun düzeyli beyin fırtınaları sonucunda Sundar Pichai Google yönetimini yeni bir tarayıcı konusunda ikna etmeyi başardı. Chrome projesinin tüm sorumluluğunu da kendisi üstlendi.

Chrome ve Sundar Pichai

2008 yılında Google, Chrome tarayıcısını piyasaya sundu. Bir yıl sonra Chrome OS kullanıcılarla buluştu. Bu dönemde Sundar Pichai, Google içinde ve dışında yüksek bir prestij elde etti. Chrome tarayıcısı sayesinde Google, arama motorları pazarında fark yarattı. Aynı zamanda da ürün ve hizmetlerini sunmak için çok önemli bir platforma sahip oldu. Bu başarılar sayesinde Sundar Pichai, Google‘ın en bilinen yüzlerinden biri haline geldi. Katıldığı etkinliklerde bir taraftan Chrome‘u kullanıcılara tanıttı. Bir taraftan da ürün geliştirme süreçleriyle ilgili bilgiler verdi. Google‘ın internet teknolojileri alanında elde ettiği kazanımları geniş kitlelerle paylaştı. Özellikle gençlerle iletişimini güçlü tuttu, gençlerin taleplerini dinledi. Artık Sundar Pichai ismi kendi adının ötesinde, Google için çok önemli bir anlam kazanmıştı. Google‘ın başta Gmail ve Google Maps olmak üzere tüm ürün ve hizmetlerinin hem proje, hem sunum, hem de pazarlama çalışmalarında Sundar Pichai hep en ön safta yer aldı. 

Bu çalışmalar sayesinde Chrome, kısa sürede dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı unvanını elde etti. Ve Google, internet tarayıcıları pazarında yüzde 50’ye yakın bir güce ulaştı. Chrome OS‘un ardından kullanıcılarla buluşan Chromebook ve Chromecast gibi ürün ve hizmetler, Sundar Pichai‘nin öngördüğü şekilde Google için Chrome‘u mükemmel bir platform haline getirdi. 2011 yılında lansmanı yapılan Chromebook, Google‘ın kendi işletim sistemi Chrome OS ile birlikte internet üzerinden çalışan bilgisayar konseptiyle bilgisayar alanında yeni bir sayfa açtı. HD TV’lere HDMI üzerinden bağlanan Chomecast ise tüm bilgisayarlar ile akıllı cihazlar üzerinden kontrol edilebilme özelliği sayesinde görüntü aktarımı alanında bir devrim yarattı. Bu dönemde Sundar Pichai ayrıca, akıllı telefon pazarında büyümeyi sağlayan Android One projesine büyük önem veriyordu. Kısa sürede ABD’deki akıllı telefon pazarının yüzde 65’ine yayılan bu proje, Sundar Pichai ve Google tarihinde çok önemli bir dönüm noktası haline geldi. Aynı zamanda da Sundar Pichai için Google‘daki yükseliş sürecini hızlandırdı.

Google’ın Hintli CEO’su

2014 yılının Ekim ayında Google, tüm ürün ve hizmetlerinin yönetimini Sundar Pichai‘ye devretti. Artık Google‘ın yönetiminden fiilen Sundar Pichai sorumluydu. Google‘ın kurucu ortaklarından biri olan ve CEO’luğunu üstlenen Larry Page‘in 2015 yılında emekli olması üzerine, 10 Ağustos itibariyle CEO’luğa Sundar Pichai atandı. Kamuoyunun yakından tanıdığı Sundar Pichai ismi, aynı zamanda da Hintli bir gencin azim ve çalışkanlıkla neler başarabileceğini gösteren çok önemli bir sembol haline geldi. Nitekim Sundar Pichai, Hindistan’da doğup büyüdüğü iki odalı evinde televizyona bile sahip değildi. Oysa şimdi, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birinin CEO’su olmuştu. 2015 yılından itibaren Sundar Pichai‘nin hayatı, eğitimi, iş deneyimleri ve çalışma prensipleri kamuoyunun merak ettiği konular arasında üst sıralarda yer aldı. Aynı şekilde, üniversitede tanışıp evlendiği Anjali Pichai ile çocukları Kavya Pichai ve Kiran Pichai de kamuoyunun dikkatini çeken isimler haline geldi. 

Google‘daki yükseliş serüveni içinde Sundar Pichai, şirketin günlük faaliyetlerinden inovatif çalışmalarına kadar hemen her alanda deneyim sahibi oldu. Kazandığı bu deneyimler, şirket yönetimini üstlendikten sonra aldığı kararlarda belirleyici bir rol üstlendi. Google‘ın yalnızca arama motoru pazarında değil, aynı zamanda internet teknolojileri alanında da bir dünya devi olmasını istiyordu. O güne kadar bu yönde sürdürdüğü çalışmaları CEO olduktan sonra daha hızlı şekilde sonuçlandırma fırsatı buldu. Google‘ın arama motoru pazarının yanı sıra haritalar, reklam ve pazarlama faaliyetleri ile yeni uygulamaları için çok önemli stratejiler geliştirdi. İş zekası ve teknolojik ürünlere olan aşırı ilgisi sayesinde Sundar Pichai Google‘ın yanı sıra internet teknolojileri pazarının da büyümesini sağladı. Ve Google‘ın küresel liderliğini güçlendirdi. 

Sundar Pichai ve Hamam Böceği Teorisi 

Sundar Pichai‘ye başarı hikayesi sorulduğunda, cevap olarak “hamam böceği teorisi” şeklinde ifade edilen bir anısını paylaştığı bilinmekte. Kısaca özetlersek Sundar Pichai, günlerden bir gün bir restoranda aniden bir hamam böceğinin belirdiğini görür. Orada bulunan kadınlar korkudan çığlık atmaya başlar. Herkesin yüzünde panik vardır ve peş peşe çığlıklar yükselir. Bu sırada hamam böceği zıplayarak başka kadınların üzerine doğru ilerler. Korku ve panik devam ederken, garson yetişir ve son derece sakin bir şekilde, hamam böceğini alıp restorandan dışarı atar. Garson, korku veya panik yapmaksızın hamam böceğiyle nasıl baş edeceğini düşünmüştür. Duruma tepki vermek yerine, cevap vermeyi tercih etmiş ve sorunu çözmüştür. Bu olaydan hareketle Sundar Pichai, “Hayatımızda karşımıza çıkan olaylara tepki vermek yerine anlamlı bir cevap vermeliyiz” şeklinde özetlediği hamam böceği teorisini geliştirir. Nitekim, kendisi daima bu şekilde yapmış ve karşılaştığı tüm sorunları aşmayı başarmıştır. 

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir