Tabu nasıl oynanır?

Koronavirüs salgınıyla birlikte evlerde daha fazla vakit geçirilmeye başlandığı için kutu oyunlarına ilgi arttı. Evde ailecek keyifli vakit geçirmek için kutu oyunları birbirinden güzel alternatifler sunuyor. Kutu oyunları sayesinde evde can sıkıntınızı atarken ailecek eğlenebilir, kaliteli zaman geçirebilirsiniz. 1989 yılında Hasbro oyun şirketi tarafından piyasaya sürülen tabu oyunu, ülkemizde hemen her yaş grubunun keyifle oynadığı kutu oyunlarından biri konumunda. Oyunun hem çocuklar, hem de yetişkinler için farklı versiyonları mevcut. Junior versiyonu çocuklara hitap ederken, XL ve XXL versiyonları yetişkinlere hitap ediyor. Tabu oyununun kurallarının basit olması ve anlatım becerilerini geliştirmeye sağladığı katkının yüksek olması, bu oyuna duyulan ilgiyi arttırıyor. Salgının halihazırda devam ettiği bugünlerde evde ailecek keyifli vakit geçirmek istiyorsanız tabu oyunu beklentilerinizi güzel şekilde karşılayabilir. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, tabu oyunu hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. “Tabu nedir?”, “Tabu nasıl oynanır?”, “Tabu oyununun kuralları nelerdir?” diye merak ediyorsanız, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Tabu nedir?

Tabu oyunu, Hasbro oyun şirketi tarafından 1989 yılında piyasaya sürülen bir kutu oyunudur. İki takımla oynanan bu oyun, keyifli vakit geçirirken oyuncuların anlatım becerilerinin gelişmesine büyük katkı sağlıyor. Tabu kartında yer alan kelimenin yasak kelimeler, yani tabu kelimeler kullanılmadan bulunmasını amaçlayan bu oyun sayesinde hem can sıkıntısından kurtularak keyifli vakit geçirebilir, hem de bir kelimeyi farklı şekillerde anlatma konusunda becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Oyunda kullanılan standart tabu kartları üzerinde her kelime için 5 tane yasak kelime belirlenmiştir. Tabu kelimeleri yalnızca takım arkadaşlarınız söyleyebilir. Anlatıcının bu kelimeleri kullanması kural ihlali olarak kabul edilir. Tabu oyun kartları ile yasak kelimelerin yerine kullanabileceğiniz kelimeler üzerinde düşünürken bu size anlatım becerilerinizi geliştirme konusunda güzel bir deneyim kazandırır. Herhangi bir kırtasiyede veya internet üzerinden bulabileceğiniz tabu kutu oyunu ile dilerseniz ofiste mola anlarınızda da oynayabilirsiniz. Ofis ortamı gibi kalabalık ortamlarda geniş takımlarla oynanabilecek bu oyun için dilerseniz turnuva bile düzenleyebilirsiniz. 

Tabu oyunu bir bakıma, Hadi anlat bakalım! yarışmasıyla hatırlanan sözcük bulma oyununa benziyor. Bir yönüyle de sessiz sinema oyununu hatırlatıyor. Takım oyunları içinde bu oyunların ortak özelliği, anlatıcının özel birtakım kurallar çerçevesinde bir şeyleri anlatırken ekibine puan kazandırmaya çalışmasıdır. Klasik tabuda kelimeler, her kartta belirtilen 5 adet yasak kelime kullanılmaksızın anlatılır. Tabu oyun kartları, soru kelimeleri için belirlenen tabu kelimeleri gösterir. Bu yönüyle tabu oyunu için kimi zaman yasaklı kelime oyunu ifadesi de kullanılır. Hadi anlat bakalım oyununda anlatım olanakları daha geniştir. Sessiz sinema oyununda anlatıcı, kelimeleri konuşmadan anlatır. Daha çok vücut dilini ve taklit yeteneğini geliştiren bu oyunda sesli anlatım yoktur. Tabuda ise anlatıcı, oyunun standart oynanma şeklinde sözlü anlatım olanaklarından yararlanır. Tabu için kelimeler önemli olduğundan oyuncular, kelime bulma ve bağlantı kurma becerileri konusunda farklı bir deneyim yaşar. Tabu oyununun farklı oynanma şekillerinde diğer anlatım olanaklarından da yararlanılır. Oyunun oynanma şekillerine göre tabu ipuçları farklı olabilir. 

Tabu oyunu kaç kişiyle oynanır?

Tabu oyununu oynamak için herhangi bir oyuncu sayısı şartı bulunmamakta. Bunun nedeni, tabunun bir takım oyunu olmasıdır. Bu oyun için değişmez kural 2 takımla oynanmasıdır. Tabunun en yaygın oynanma şeklinde takımlar 3’er kişiden oluşur. Başka deyişle tabu oyunu genellikle 6 kişiyle oynanır. Fakat kalabalık bir ortamdaysanız bu oyunu 4, 5 veya 6’şar kişilik 2 takımla da oynayabilirsiniz. Bu oynanma şekillerinde oyuncu sayısı 12’ye kadar çıkabilir. Tabu oyun kuralları içinde oyuncu sayısına dair kesin bir kural yoktur. Yılbaşı gecesi oynanabilecek oyunlar nelerdir, diye düşünüyorsanız, tabu gibi oyunlar iyi bir seçim olabilir. Tabu oyunu fiyat bakımından da bütçe dostudur. Tabuda takımlarda kaç oyuncunun yer alacağını istediğiniz şekilde belirleyebilirsiniz. Ancak oyuncu sayısının eşit olması gerekir. Aile ortamı içinde bu oyunu 2 veya 3’er kişilik 2 takımla oynayabilirsiniz. Ofis ortamında ise takımlarda 4 ile 6 arasında değişen oyuncu sayısını tercih edebilirsiniz. Daha kalabalık ortamlarda ise farklı takımlar oluşturarak turnuva düzenleyebilirsiniz. 

Tabu oyunu nasıl başlar?

Tabu oyununa başlarken öncelikle takımların oluşturulması gerekmekte. Oyuncu sayısına göre takımlarda kaç oyuncunun yer alacağına karar verip takımlar oluşturulduktan sonra tabu kelime oyunu için hazırsınız demektir. Tabuyu ister oyun kutusu ile isterseniz internet üzerinden tabu oyna seçenekleriyle oynayabilirsiniz. Tabu oyunu online kanallarda da ilgi gören bir oyundur. Tabu tarzı oyunlar internette çok popülerdir. İnternet üzerinden erişilebilen tabu online oyna seçenekleri, soru kelimeleri ve yasak kelimeler için bir ekran açar. Tabu kartı yerine kullanabileceğiniz bu ekrana ulaşmak için Oyunu Başlat seçeneğini tıklayabilirsiniz. Karşınıza çıkan soru kelimesini, belirtilen tabu kelimelerini kullanmadan 1 dakikada anlatmanız istenir. Tabuyu isterseniz akıllı cihazınıza indirebileceğiniz uygulamalarla da oynayabilirsiniz. Uygulamalar üzerinden de yine takımları oluşturduktan sonra Oyunu Başlat seçeneğini tıkladığınızda, tabu oyun kartları yerine ilgili ekranlar karşınıza çıkacaktır. Tabuyu eğer online kanallar ve uygulamalar üzerinden değil de oyun kartları ve oyun tahtası üzerinden oynamak istiyorsanız, takımları oluşturduktan sonra ilk olarak oyun tahtasını düz bir alana yerleştirmelisiniz. 

Standart bir tabu oyun kutusu içinde 252 adet oyun kartı, tabu düdüğü, kum saati, puan defteri ve oyun değiştirme zarı bulunur. Oyuna başlarken kartları oyun tahtasının üzerine dizmeli, kart dizilimini renklerine göre yapmalısınız. Takımlardan birinin oyuna başlaması, 5 adet tabu kartının seçilmesiyle gerçekleşir. Oyuncunun eline tabu kartını almasıyla birlikte anlatım için süre başlar, tabu kum saati devreye girer. Tabu oyun kuralları içinde düdük ve kum saatinin sorumluluğu rakip takımdan bir oyuncuya aittir. Bu sorumluluğa sahip oyuncu, kartın ele alınmasıyla kum saatini devreye sokar. Süresi içinde doğru cevap gelmemişse, yasak kelimelerden biri kullanılmışsa veya kural ihlali yapılmışsa düdüğü çalar ve takımına 1 puan ekler. Yasaklı kelime oyun kartları takibi, bu oyunun en önemli noktasını oluşturur. Bu iş için rakip takımdan bir oyuncu görevlendirilir. Oyunun başlangıcında düdüğün ve kum saatinin takibini hangi oyuncuların gerçekleştireceğine karar verilmesi gerekir. Oyunun kaç tur ve ne kadar süre devam edeceğine de başında karar verilir. 

Tabu oyunu nasıl ilerler?

Tabuda 1000’den fazla soru kelimesi vardır ve bu oyunu, oyun değiştirme zarı ile 4 farklı şekilde oynamak mümkündür. Oyunun klasik tabu olarak bilinen standart oynanma şeklinde ilerleme, soru kelimelerinin yasak kelimeler kullanılmadan anlatılmasıyla sağlanır. 1 dakikalık süre içinde soru kelimesini doğru bilen takımın hanesine 1 puan eklenir. Anlatımı gerçekleştiren oyuncunun soru kelimeleri için kartta yazan yasak kelimeleri kullanmaması gerekir. Bu kontrolü sağlamak için karşı takımdan bir oyuncu, karta bakarak yasak kelimeleri görür. Anlatıcı yasak kelimelerden birini kullanırsa, tabu düdüğü çalar ve karşı takımın hanesine 1 puan eklenir. Tabu oyunu kuralları içinde pas geçilen veya düdük çalınan kartlar yere bırakılır. Soru kelimesi doğru bilinmişse, anlatıcı bir başka kart alarak anlatmaya devam eder. Standart tabu oyununda amaç, belirli bir süre içinde en fazla soru kelimesinin bilinmesini sağlamak ve en yüksek puana ulaşmaktır. Süreyi doğru kullanan oyuncular, bu oyunda daha hızlı ilerler ve daha yüksek bir skor elde ederler. 

Tabu oyununda renkler ne anlama gelir? 

Tabu oyununda renkler, oyunun oynanma şekillerini düzenler. Tabu XL ve XXL oyunlarında 4 farklı renk mevcuttur ve bu renkler, oynanma şekline ilişkin hangi anlatım olanaklarından yararlanılacağını gösterir. Bu renkler içinde kırmızı, klasik tabuyu ifade eder ve oyunun standart kurallara göre oynanmasını sağlar. Klasik tabuda kırmızı, kartın üzerinde yazan soru kelimesinin yasak kelimeler kullanılmadan sözlü olarak anlatılmasını sağlar. Yasak kelimelerden birinin kullanılması durumunda, oyun tahtası üzerindeki piyon 1 hane geri getirilir. 1 dakikalık oyun süresi içinde anlatıcı, yasak kelimeleri kullanmadan soru kelimesinin doğru bilinmesi için uğraşır. Tabuda yeşil renk ise 15 kelime tabu olarak bilinen oynanma şeklini ifade eder. Bu oynanma şeklinde anlatıcının kullanabileceği maksimum kelime sayısı 15 ile sınırlıdır. Anlatıcının yalnızca 15 kelime kullanmasına izin veren bu oynanma şeklinde anlatım süresi 2 dakikadır. Kartın üzerindeki 3 kelime anlatılmadan bir sonraki karta geçilemez. 15 kelime tabu oyununda kelimelerden birini pas geçmek için pas demek gerekir. 

Tabuda sarı renk, tabu çizgi olarak bilinen oynanma şeklini düzenler ve soru kelimesinin yalnızca çizim yoluyla anlatılmasını sağlar. Bu oynanma şeklinde anlatıcı, herhangi bir kelime, jest veya mimik kullanmadan soru kelimesini yalnızca çizim yoluyla anlatmaya çalışır. Tabu çizgi oyununda anlatıcının 2 dakikalık süresi vardır. Kalem ve kağıt kullanarak yapacağı çizimlerle soru kelimesini anlatmaya çalışan anlatıcı, çizim yoluyla değişik bir anlatım deneyimi yaşar. Tabu oyunu kuralları içinde mavi renk ise tabuyu bir tür sessiz sinema oyununa dönüştürür. Kuklalı tabu olarak bilinen bu oynanma şeklinde anlatıcının konuşması yasaktır. Anlatımını yalnızca tabu oyun kuklası ile gerçekleştirebilir. Tabu oyununda kuklanın işlevi, soru kelimesinin bir tür sessiz sinema gibi anlatılmasına katkı sağlamaktır. Tabu kuralları içinde bu oyun için belirlenen süre ise 1 dakikadır. Süresi içinde doğru yapılan her tahmin, piyonun 1 hane ilerlemesini sağlar. Bu oynanma şekillerinde oyunun bitişi, piyonun bitiş noktasına varmasıyla sağlanır. Bitişe ilk varan takım oyunu kazanır. 

Klasik tabu nasıl oynanır?

Tabu XL ve XXL oyunlarında kırmızı renkle gösterilen klasik tabuda 1 dakikalık süre içinde soru kelimesinin yasak kelimeler kullanılmadan anlatılması gerekir. Tabu yasaklı kelimeler oyununun standart oynanma şekli olan klasik tabuda anlatıcı, karşı takımın yanına oturur ve bu takımdan bir oyuncu, kum saati ile düdüğün sorumluluğunu üstlenir. Anlatıcı hazır olduğunda kırmızı bir kart çeker ve süre başlar. Anlatıcının başarılı olabilmesi için olabildiğince fazla ipucu vermesi gerekir. Yasak kelime kullanması durumunda karşı takıma 1 puan eklenirken anlatıcı, başka bir kırmızı kart çeker. Tabunun kurallarına göre klasik tabuda yanlış tahminler için ceza puanı yoktur. Doğru tahminlerin ardından oyun kartı, yüzü kapalı şekilde oyun alanının kenarına bırakılır ve yeni kart çekilir. Pas geçilen veya kural ihlaline uğrayan kartlar başka bir yere konur. Süre doluncaya kadar anlatımlar devam eder. Doğru bilinen her kelime, takımın piyonunun 1 hane ilerlemesini sağlar. Kartlar orta alana yüzü yere bakacak şekilde konduktan sonra sıra diğer takıma geçer. 

15 kelime tabu nasıl oynanır?

Tabu kart oyunu içinde 15 kelime tabu oyunu yeşil renkle gösterilir. Tabu oyunu için kelimeler bu oynanma şeklinde çok daha önemlidir. Çünkü klasik tabudan farklı olarak 15 kelime tabuda anlatıcı, 2 dakika içinde en fazla 15 kelime kullanabilir. Bu süre aslında klasik tabu oyununun süresinin iki katı olsa da 15 kelime tabuda başarılı olabilmek için olabildiğince az ipucuyla daha fazla soru kelimesini doğru tahmin etmek gerekir. Anlatıcı hazır olduğunda, yeşil bir kart çeker ve süre başlar. 15 kelime tabunun klasik tabudan bir diğer farkı da bu oyunda yasak kelimelerin bulunmamasıdır. Yeşil kartta yer alan kelimelerin doğru tahmin edilmesi, takımın piyonunun 1 hane ilerlemesini sağlar. Bu kart anlatma oyunu içinde soru kelimesinin herhangi bir kısmını söylemek kural ihlalidir. Tahmin sayısına ilişkin herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak pas geçilen her kelime nedeniyle 15 kelime hakkından biri düşer. Süre dolduğunda doğru bilinen kelime kartları kapalı şekilde orta alana konur. 

Tabu çizgi nasıl oynanır?

Yasak kelimeler kutu oyunu içinde tabu çizgi oyunu, anlatım teknikleri konusunda farklı bir deneyim sunuyor. Tabu çizgi oyununda soru kelimeleri yalnızca çizim yoluyla anlatılır. Çizim konusunda yetenekli kişiler, tabunun bu oynanma şeklinde doğal bir avantaja sahip. Tabu çizgi oyununun süresi tıpkı 15 kelime tabuda olduğu gibi 2 dakikadır. Ancak bu oyun için kağıt ve kalem kullanmak gerekir. Dilerseniz çizim defteri de kullanabilirsiniz. Oyunun başlangıcında anlatıcı, sarı desteden bir kart çeker ve süre başlar. Bu oyunda tabu kelime listesi yoktur. Sarı kartın üzerinde 3 kelime vardır ve anlatıcı 2 dakika içinde olabildiğince fazla kelimenin doğru bilinmesi için çizimler yapar. Konuşma veya işaret dili kullanma bu oyunda yasaktır. Sarı desteden yeni bir kart alabilmek için tüm kelimelerin doğru bilinmesi veya pas geçilmesi gerekir. Doğru bilinen her kelime için takımın piyonu 1 hane ilerler. Süre dolduktan sonra oynanan kartlar yüzü kapalı şekilde orta alana konur ve sıra karşı takıma geçer. 

Kuklalı tabu nasıl oynanır?

Mor kuklalı oyun olarak da bilinen kuklalı tabu oyunu, tüm tabu oyunları içinde en ilginç oyunlardan biridir. Oyuna ismini veren mor kukla, anlatıcının ipucu vermesini sağlar. Bu oyunda mavi destenin üzerinden bir kart alınır ve süre başlar. Klasik tabunun aksine, kuklalı tabuda yasak kelime listesi yoktur. Bu oyunda başarılı olabilmek için mavi kartta yer alan 3 kelimenin tabu mor oyuncak ile anlatılması gerekir. Anlatıcı isterse, bulunduğu ortamdaki eşya veya insanları da anlatımında kullanabilir. Söz gelişi, oturmak kelimesini anlatmak için mor kukla bir koltuk üzerine oturtulabilir. Bu oyunda anlatıcının evet veya hayır dışında başka bir kelime, sesli anlatım şekli veya ses efekti kullanması kural ihlali oluşturur. Evet ve hayır kelimeleri tabu kapsamında değerlendirilmez. Mavi karttaki 3 kelimenin doğru bilinmesi veya pas geçilmesi durumunda anlatıcı, yeni bir kart çeker ve tabu oyuncağı ile anlatımını sürdürür. Süre bitiminin ardından kullanılan kartlar yüzü kapalı şekilde orta alana konur ve diğer takıma sıra geçer. 

Tabu oyununda hafıza hanesi nedir?

Tabu oyununu eğlenceli hale getirmek için oyun alanına eklenen hafıza hanesi, oyunu hem daha heyecanlı hale getirmekte, hem de iki takıma da ilerleme fırsatı sunmakta. Hafıza hanesinde duran takımın anlatıcısı, orta alandaki kartları alıp elinde karıştırır. Ardından, kartlardaki doğru bilinmiş kelimeleri yalnızca 2 ipucu kelimesi kullanarak anlatmaya çalışır. Her iki takımın oyuncuları, anlatılan kelimeyi tahmin etmeye çalışır. Doğru tahminde bulunan takım, piyonunu 1 hane ilerletme fırsatı yakalar. Yanlış tahminler nedeniyle piyon geriye oynatılmaz. Doğru tahminin ardından anlatıcı bir sonraki karta geçer. 1 dakikalık süre içinde yapılan her doğru tahmin, takımın bitiş noktasına yaklaşmasını sağlar. Bu yönüyle hafıza hanesi, tabuda her iki takıma birlikte tahminde bulunma fırsatı sağlar. Tabu oyun tahtası kuralları içinde hafıza hanesinde doğru tahmin edilen kartlar oyun alanının dışına konur. Kullanılmayan kartlar ise orta alanda kapalı şekilde tutularak bir sonraki hafıza hanesi turunda kullanılır. Oyunun devam etmesi, geride kalan takımla sağlanır. 

Tabu oyununun kuralları nelerdir?

Tabu oyununun en önemli kuralı, anlatılacak kelimenin yasak kelimeler kullanılmadan anlatılmasıdır. Yasak kelimelerin kullanılıp kullanılmadığının takibi, karşı takımdan bir oyuncu tarafından sağlanır. Her iki takımda da yasaklı kelime oyunu kartları takibi için görevli oyuncular kartlarda yazan kelimeleri görebilir. Oyunda düdük ve kum saatinin sorumluluğu karşı takımdan bir oyuncuya aittir. Bu sorumluluğa sahip oyuncu, oyun kurallarının eksiksiz şekilde uygulanmasını sağlamada kilit bir rol üstlenir. Bu oyuncunun kim olacağına oyunun başında karar verilir. Oyunun kaç tur ve ne kadar süre devam edeceğine de yine başında karar verilir. Oyunda doğru bilinen her kelime, takıma 1 puan kazandırır. Pas geçilen kelimeler ve yasaklı kelimelerin kullanılması durumunda ise karşı takıma 1 puan eklenir. Oyunda kelimelerin anlatılması sırasında yapılan kural ihlalleri de yine düdüğün çalmasına ve karşı takımın hanesine 1 puan eklenmesine yol açar. Oyunu daha keyifli ve heyecanlı hale getiren de aslında, kelime anlatımıyla ilgili olarak uyulması gereken kurallardır. 

Tabuda soru kelimelerinin herhangi bir bölümünün ipucu olarak kullanılması kural ihlali olarak değerlendirilir. Söz gelişi, soru kelimesi eğer hanımeli ise ipucu olarak hanım veya el kelimelerinin kullanılması karşı tarafa 1 puan kazandırır. Soru kelimesinden herhangi bir şekilde türetilen ipuçları da kural ihlali olarak değerlendirilir. Söz gelişi, soru kelimesinde bakmak kelimesi varsa, bakış veya bakışmak kelimelerini ipucu olarak kullanamazsınız. Tabu oyununun standart kuralları içinde işaret dili yasaktır. Söz gelişi, tokalaşmak kelimesini anlatmak için elinizi uzatarak anlatımda bulunmanız karşı tarafa 1 puan kazandırır. Ancak kuklalı tabuda bu tür ipuçları mor oyuncak ile verilebilir. Patlama veya motor sesi gibi ses efektleri kullanmak, şarkı mırıldanmak, şarkı sözlerinden veya kafiyelerden yararlanmak da yasaktır. Şarkı veya film adları da yine yasak kapsamındadır. Soru kelimesini kısaltma kullanarak veya yabancı dillerdeki karşılıklarıyla da anlatamazsınız. Soru kelimesi ile bağlantılı marka ve ürün isimleri de yine yasak kapsamındadır. Söz gelişi, deodorant kelimesini anlatmak için bir deodorant markası söyleyemezsiniz. 

Tabu oyunu nasıl sona erer?

Tabu oyununun kaç tur ve ne kadar süre oynanacağına oyunun başında karar verilir. Oyunda aslında kazanma duygusundan çok eğlence ön plandadır. Evde ailecek oynayabileceğiniz, yılbaşı gibi özel günleri daha keyifli hale getirebileceğiniz bu oyunu istediğiniz tur sayısı ve süre içinde oynayabilirsiniz. Oyunun bitişi için belirlediğiniz kriter sağlandığında, kazananın belirlenmesi için puan defterine bakılır. Puan defterinde takımların doğru bildiği tüm soru kelimeleri 1 puan olarak işlenirken, pas geçtikleri kelimeler ve kullandıkları tabu kelimeleri ile yaptıkları kural ihlalleri diğer takıma 1 puan kazandırmıştır. Toplanan puanlar sonucunda hangi takım yüksek bir skora ulaşmışsa, tabuyu kazanmış olur. Skorun eşit olması durumunda oyun berabere bitirilebileceği gibi, oyunun birkaç tur veya belli bir süre daha oynanmasına da karar verilebilir. Tabuyu dilerseniz herhangi bir tur veya süre belirlemeden, sırf eğlence amaçlı da oynayabilirsiniz. Tabu oyunları masa başında veya telefonda saatlerce oynanabilir. Eğer turnuva düzenleyecekseniz, bunun için oyunların bitiş şartlarını baştan belirlemeniz gerekir. 

Tabu oyununun püf noktaları nelerdir?

Tabu oyununun en önemli püf noktası süreyi iyi kullanmaktır. Soru kelimesini anlatmak için kartı elinize aldığınızda süreniz başlar. Yasak kelimeleri kullanmadan bu kelimeyi nasıl anlatacağınızı düşünmek için bu ilk aşamada çok vakit kaybetmemelisiniz. Kelimeleri nasıl anlatacağınızı düşünmek için kullanacağınız süre, takım arkadaşlarınızın tahmin yapmak için daha az süreye sahip olmasına yol açar. Anlatım konusunda eğer etkin bir strateji izler ve onların neyi nasıl tahmin edebileceklerini dikkate alırsanız, oyun sırasında süreyi daha iyi kullanabilirsiniz. Bu nedenle tabunun en önemli püf noktası süreyi iyi kullanmak ve bunun için etkin bir strateji izlemektir. Takımınızda bu konuda deneyimli bir oyuncu varsa, tabuda daha yüksek skorlara ulaşmanız mümkün olur. Eğer anlatım becerilerinize güvenmiyorsanız, diğer oyuncuları iyi gözlemleyip kendi anlatım becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Kendinizi hazır hissetmeden kelimeyi anlatmaya kalkışmanız durumunda bu size ve takımınıza zaman ve puan kaybettirir. 

Tabuda süre kullanımı çok önemli olduğu için, anlatmakta zorluk çekeceğiniz kelimeler için pas seçeneğini devreye alabilirsiniz. Fakat bu seçeneği çok fazla kullanmamaya da dikkat etmelisiniz. Çünkü oyun içinde kullanacağınız her pas, karşı tarafa 1 puan kazandırır. Pas seçeneğini kullandıktan sonra, yeni bir kart almak için oyalanmamalı, anlatımınıza bir an önce başlamalısınız. Süre bitiminde sıra diğer takıma geçeceği için kalan süreniz içinde olabildiğince fazla sayıda soru kelimesini anlatmaya çalışmalısınız. Süre kullanımı konusunda anlatıcının yanı sıra takımın diğer oyuncularının da duyarlı olması gerekir. Anlatıcı eğer bu konuda istenilen performansı gösteremiyorsa, takımdaki diğer oyuncular pas seçeneğini kullanma konusunda herhangi bir tereddüt içinde olmamalı. Tabuda başarılı olabilmek için iyi bir anlatıcı olmak şart. Anlatıcının çok fazla vakit kaybettiğini fark eden bir oyucu pas diyerek sürenin daha verimli şekilde kullanılmasını sağlayabilir. Anlatıcı eğer çok fazla kural ihlali yapmaya başlamışsa, takıma puan kaybettirmemek için anlatıcılıktan çekilebilir. 

Tabu oyununun faydaları nelerdir?

Evde veya ofiste sevdiklerinizle birlikte keyifli bir kutu oyunu oynamak isterseniz tabuyu rahatlıkla deneyebilirsiniz. Tabu oyunu birlikte geçirdiğiniz zamanı daha keyifli hale getirirken, iletişim becerilerinizi geliştirmede farklı bir deneyim fırsatı sunuyor. Belli bir süre içinde yasak kelimeleri kullanmadan doğru kelimenin bulunması için göstereceğiniz çaba, günlük hayatta veya iş hayatında belirli kelimeleri kullanmadan iletişim kurma konusunda çok faydalı bir deneyim olabilir. İletişim sırasında kimi kelimeler karşı taraf üzerinde ciddi ölçüde olumsuz etkiler yapabilir. Söz gelişi para kelimesi, birçok kişi için itici gelebilir. Bunun yerine ödeme kelimesini kullanmak daha olumlu bir algının oluşmasını sağlar. Şikayet yerine talep, yollamak yerine iletmek, istemek yerine rica etmek, karşı taraf üzerinde daha güzel çağrışımlarda bulunur. Tabunun en önemli faydasını, iletişim sırasında doğru kelime seçimi konusunda görebilirsiniz. Bunun yanı sıra kelime dağarcığınızı geliştirmek, vücut dilinizi gereksiz ve aşırı kullanmaktan vazgeçmek, gözlem yeteneğinizi geliştirmek gibi konularda da tabunun faydalarından yararlanabilirsiniz. 

Tabu XL ve XXL oyunlarında klasik tabunun yanı sıra 3 farklı oynanma şekli mevcut. Bunlardan tabu 15 kelime oyunu, az kelime kullanarak çok şey anlatma becerisinin gelişmesine katkı sağlayabilir. İletişime dayalı bir iş yapıyorsanız, kurduğunuz iletişimin kalitesini arttırmak için bu oyun güzel bir deneyim sağlayabilir. Tabu çizgi oyunu ise çizim becerilerini geliştirmek için güzel bir fırsat olabilir. Tabu çizim kartları özellikle çocuklarda motor gelişim açısından çok faydalı olabilir. Çocuklar için tabu oyunu anlatım becerilerinin yanı sıra el becerileri ve görsel algı gelişimine yardımcı olabilir. Çizgili tabuda yazı ve rakamların kullanılmaması, çizim becerilerinin gelişmesi için önemli bir motivasyon unsurudur. Kuklalı tabuyu da yine ofiste veya evde aileniz ve sevdiklerinizle birlikte keyifli vakit geçirmek için değerlendirebilirsiniz. Tabu kutu oyunu fiyatları piyasa ortalamasına göre makul düzeyde olup hemen tüm gelir gruplarının karşılayabileceği aralıkta seyretmekte. Bu oyunları dilediğiniz zaman dilediğiniz kişilerle oynayarak birlikte geçirdiğiniz zamanı daha kaliteli hale getirebilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir