Taşıma kolisinin kalitesi nasıl anlaşılır?

Hayatımızın birçok kesitinde taşıma kolilerine ihtiyaç duyuyoruz. Özellikle taşınma sırasında koliler çeşitli bakımlardan pratik çözümler sunuyor. İşyerlerinde ve evlerde eşya taşımayı güvenilir hale getiren taşıma kolileri, ürün gönderimlerinin de en önemli bileşenlerinden biridir. Hangi sektörde ne tür bir satış yaparsanız yapın, ürünlerinizi güvenilir şekilde göndermek için taşıma kolileri kullanmanız gerekir. Piyasada farklı kullanım amaçlarına uygun şekilde üretimi gerçekleşen koli çeşitleri mevcut. Koli çeşitleri arasındaki en önemli farklardan biri ebat farkıdır. Nitekim kullanacağınız kolinin ebadı ihtiyaçlarınıza uygun olmalı. Ancak bunun kadar önemli bir diğer fark da kalite farkıdır. İhtiyaçlarınızın altında kalite standartlarına sahip taşıma kolilerinin ürün gönderimi veya eşya taşıma işlerinizde hayal kırıklığı yaratması mümkün. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, taşıma kolisinin kalitesi hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Taşıma kolilerindeki kalite özellikleri hakkında ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Böylelikle ihtiyaçlarınıza en uygun kalitedeki taşıma kolilerini bilinçli şekilde sipariş verebilirsiniz. 

Taşıma kolisinin kalitesi niçin önemlidir?

Taşımacılık alanında dikkat edilmesi gereken konulardan biri şüphesiz ki koli kalitesidir. Nitekim taşıma kolisi alırken ihtiyaçlarınıza uygun kalite standartlarına mutlaka dikkat etmelisiniz. Aksi durumda gönderileriniz adresine güvenli şekilde ulaşmaz. Bir yerden bir yere herhangi bir ürün veya eşya taşırken koli hazırlamak aslında basit bir iştir. Şu şartla ki, uygun kalitede koli seçmek ve paketlemeyi de doğru şekilde yapmak gerekir. Taşımacılık alanında ortaya çıkan kayıpların büyük bir bölümü, kalitesiz koli kullanımıyla ilgilidir. Seçtiğiniz koli taşıdığınız ürüne karşı etkin bir koruma sağlamıyorsa kalite standartları yetersiz demektir. Bununla birlikte, gerçekte çok az kullanıcı koli almadan önce kalite standartlarına dikkat eder. Bu nedenle çeşitli kayıplarla karşılaşma ihtimalleri artar. Söz konusu olan eğer hassas eşyalarsa, uygun kalite standartlarına sahip olmayan taşıma kolileri maddi kayıpları arttırır. Eşyaların manevi değeri de yüksekse kullanıcının uğrayacağı kayıplar artacaktır. Üretici ve satıcı firmalar da ürün göndermeden önce kullanacakları kolilerin kalite standartlarından emin olmalıdır. 

Evlerde ve işyerlerinde eşya taşımak için çoğu zaman market kolileri kullanılmakta. Taşınma işleri genellikle son güne bırakıldığı için marketten bulunan tüm koliler bir şekilde kullanılabiliyor. Koliler daha çok ebat farkına göre sınıflandırılıyor. Hassas eşyalar için ise mukavva kalınlığı fazla olan koliler ön plana çıkıyor. Gerçekte çok az kullanıcı, taşıma kolisinin kalitesi hakkında bir bilgi veya fikir sahibidir. Eline aldığı kolinin kalitesini düşük bulması durumunda çevresini koli bandı ile sağlamlaştırmaya çalışmak bu bağlamda en yaygın davranıştır. Oysa bazı durumlarda bu tür sağlamlaştırma işleri yetersiz kalır. Hatta çevresini balonlu naylon veya streç filmle sarmak bile bazen fayda sağlamaz. Söz konusu eğer müşteriye ürün gönderimiyse bu yöntemler zaten hiç uygun değildir. Ürün gönderimi yapmadan önce üretici veya satıcı firmanın taşıma kolisinin kalite standartları hakkında bilgi sahibi olması çok önemlidir. Diğer taraftan, ihtiyaçların üzerindeki kalite standartlarına sahip taşıma kolileri de işletme giderleri üzerinde gereksiz bir yük oluşturur. 

Taşıma kolisinin kalitesini belirleyen unsurlar nelerdir?

Söz konusu kalite olunca kaliteyi belirleyen birçok unsurdan bahsetmek mümkün. Bu unsurlar içinde bazıları taşıma kolisinin kalitesini doğrudan etkilemekte. Diğer birtakım unsurlar ise dolaylı yoldan etki gösterir. Ürün gönderimi yapan tüm firmalar, “Koli kalitesi nasıl anlaşılır?” sorusunun cevabını öğrenmek ister. Çünkü koli kalitesi, taşıma işlerinin güvenli şekilde sonuçlanması için kritik bir öneme sahiptir. Taşıma kolisinin kalitesi her şeyden önce üretimde kullanılan mukavvanın yapısıyla ilgilidir. Nitekim taşıma kolisinde tek veya çift oluklu mukavva kullanılabilir. Buna bağlı olarak koli kalitesi ciddi ölçüde değişir. Genel olarak baktığımızda çift oluklu mukavvalar daha yüksek kalite standartlarına sahiptir. Bunlardan üretimi gerçekleşen taşıma kolisi çeşitleri ağır eşya taşımacılığı için daha uygundur. Ev taşıma kolisi için bazı durumlarda tek oluklu mukavva da yeterli olur. Diğer taraftan, oluklarda kullanılan kağıdın türü ve gramajı da kalitesini doğrudan etkiler. Ayrıca kolinin presleme ve birleştirme süreci de taşıma kolisinin kalitesi hakkında önemli sonuçlar doğurur. 

Mukavva Yapısı

Taşıma kolisinin kalitesi içinde ilk ve en önemli nokta mukavva yapısıdır. Nitekim koli yapımında kullanılan mukavvanın oluk yapısı kalitesini doğrudan etkiler. Oluklu mukavvada tek veya çift oluk vardır. Çift oluklu mukavvalar tek oluklu mukavvalara oranla daha yüksek bir kalite standardına sahiptir. Bu bağlamda olukların büyüklüğü de önemlidir. Çünkü oluk büyüklüğü değiştikçe taşıma kolisinin kalitesi değişir. Birim alana düşen oluk miktarı bu bağlamda önemli bir ölçüdür. Kolinin taşıma kapasitesi de olukların yoğunluğuna göre değişir. Ayrıca taşıma kolisinin kalitesi bakımından oluk mesafesi de yine önemli bir unsurdur. Çünkü kolide kullanılan mukavvanın direnci oluk mesafesine göre değişir. Koliye koyacağınız ürünün ağırlığına uygun bir taşıma kolisi seçerken bu noktalara dikkat etmeniz lazım. Taşınmak için koli arıyorsanız her bulduğunuz market kolisini kullanma kolaycılığına kaçmamalısınız. Çünkü taşıma kolisinin kalitesi yetersizse eşyalarınız taşıma işlerinden ciddi derecede zarar görebilir. Ev taşıma kolisi bağlamında tek oluklu mukavvalar hassas eşyalar için yetersiz kalır. 

Tek oluklu kolilerde temelde üç farklı kalite standardı vardır. Bunlar mikro, ince ve iri şeklinde ifade edilir. Nitekim tek oluklu mukavvalarda mikro kalite E dalga ile sabitlenmiştir. Oluklu mukavvalarda dalga tipleri 6 farklı grupta incelenir. Bu gruplar A, B, C, D, E ve F harfleriyle ifade edilir. Kolinin boyutu ne olursa olsun oluklu mukavvanın dalga şekli bu harflerle gösterilir. Taşıma kolisinin kalitesi bağlamında tek oluklu kolilerde ince kalite B dalgaya karşılık gelir. İri kalite C dalgayı ifade eder. Diğer taraftan, çift oluklu kolilerde mikro dopel ve dopel koli şeklinde iki farklı kalite standardı vardır. Bunlardan mikro dopel kalite standardı, tek oluklu mukavvalardaki E ve B dalga kalitesinin birleşmesiyle oluşur. Yani mikro dopel kalite standardı EB dalgaya karşılık gelir. Dopel kolide ise tek oluklu mukavvalardaki B ve C dalga kalitesinin birleşimi vardır. Dolayısıyla BC dalgası dopel kolinin kalite standardını ifade eder. 

Kağıdın Türü ve Gramajı

Taşıma kolisinin kalitesini etkileyen unsurlardan bir diğeri de kağıdın türü ve gramajıdır. Taşıma kolisi çeşitlerinde oluklar için saman kağıdı yaygın bir tercihtir. Ancak yüksek kalitede oluklu mukavvalarda büyük ölçüde selüloz ve bakır lifler mevcuttur. Özellikle beyaz eşya taşımasında bu tür taşıma kolileri yaygındır. Taşınırken ev toplama teknikleri içinde bu tür eşyaları kaliteli kolilerle taşımak gerektiğinin farkında olmalısınız. Dolayısıyla taşınma kolisi seti almadan önce bu noktaya mutlaka dikkat edin. Ürün gönderiminde kullanılan kaliteli kolilerin ön yüzünde liner kağıt vardır. Fakat iç kısımlarında genellikle fluting veya kraft kağıt bulunur. Tüm kağıt türleri içinde kraft kağıt en dayanıklı kağıt çeşitlerinden biridir. Taşıma kolisinin kalitesi bağlamında kraft malzemeden üretilen taşıma kolileri daha dayanıklıdır. Dayanıklı eşya taşıma kolisi arıyorsanız kraft kalite sizin için daha uygundur. Üstelik kraft koliler fiziksel etkilerin yanı sıra neme karşı da daha dayanıklıdır. Özellikle soğuk hava depoları için kraft koliler iyi bir seçimdir. 

Diğer taraftan, kağıt türünün yanı sıra kağıt gramajı da taşıma kolisinin kalitesi konusunda belirleyici bir unsurdur. Gramaj konusundaki ayrımlar bir metrekarelik kağıdın ağırlığını ifade eder. Saman kağıtlarda gramaj konusunda aralık geniştir. Nitekim saman kağıtların gramajı 100 ile 200 gram arasında değişir. Fluting kağıt olarak da bilinen bu ürünler taşıma kolisi kağıt çeşitleri içinde en yaygın olanlarından biridir. Taşıma kolisi en ucuz çeşitleri genellikle bu ürünlerdir. Bir diğer kağıt çeşidi testliner kağıttır. Bunların gramajları 100 ile 125 gram arasında değişir. Beyaz taşıma kolisi çeşitlerinde beyaz kağıt vardır. Bunların gramajı 125 ile 140 gram arasındadır. Kraftliner kağıtlarda ise gramaj 150 ile 200 gram arasındadır. Bunların bir alt çeşidi olan modkraftline kağıtlarda gramaj 125 gram dolayındadır. Ülkemizde kraft taşıma kolilerinde daha çok modkraftline kağıt ön plandadır. Çünkü bu ürünler maliyet bakımından daha avantajlıdır. Kraft taşıma kolisi denildiğinde de akla genellikle modfraftline kağıt gelir. 

Presleme ve Birleştirme Süreci

Taşıma kolisinin kalitesinde etkili olan unsurlardan biri de kolinin presleme ve birleştirme sürecidir. Kağıt üretimi sırasında gerçekleşen bu işlemler kolinin türünü ve işlevini doğrudan etkiler. Bu bağlamda örneğin kitap taşıma kolisi ile elbise taşıma kolisi arasında presleme ve birleştirme süreci bakımından çeşitli farklar vardır. Koli imalatı sırasında seyreltik bir kağıt hamuru kullanılırsa odun liflerinin direnci azalır. Daha dirençli bir koli çeşidine sahip olmak için hamurdaki suyu buharlaştırmak gerekir. Çok daha dayanıklı taşıma kolisi çeşitleri için ilave vakumlama işlemleri söz konusudur. Dolayısıyla seyreltik hamur üzerine gerçekleşen presleme örneğin ayakkabı kutuları için uygundur. Fakat örneğin TV taşıma kolisi vakumlama yöntemiyle üretilir. Presleme işlemi bir taraftan fazla nemi giderir. Bir taraftan da birleştirme sürecinde direnci arttırır. Kolinin dayanıklılığını arttırmak için birleştirme sürecinde ilave reçine veya nişasta kullanılır. Taşıma kolisinin kalitesi böylelikle artar. Fakat geri dönüştürülen kolilerde lifler kısalır. 

Taşıma kolilerinin kalite standartları nasıl anlaşılır?

Ne tür bir taşıma kolisi ihtiyacınız olursa olsun, kalite standartlarını anlamak için ürün açıklamaları kısmındaki kısaltmalara bakabilirsiniz. Bu kısaltmalar, taşıma kolisinin kalitesi hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Tek oluklu koliler söz konusu olduğunda örneğin BSB kısaltması beyaz/saman/beyaz anlamına gelir. Bu üründe iç ve dış yüzeyde beyaz kağıt, oluk kısmında ise saman kağıdı vardır. BSK kalite standardı beyaz/saman/kraft demektir. BSS standardı beyaz/saman/saman anlamına gelir. Piyasada ayrıca BST, KSK, KST gibi farklı kalitede taşıma kolisi çeşitleri bulabilirsiniz. Bunlar içinde T harfi testliner kağıdı ifade eder. Çift oluklu kolilerde ise KSSSK veya TSSST gibi kısaltmalarla karşılaşabilirsiniz. Bu kısaltmaların her biri, kağıdın türünü anlamanızı sağlar. Bir taşıma kolisinin hangi yüzeyinde kraft, saman veya testliner kağıt kullanıldığı kalitesini doğrudan etkiler. Oluk kısmı kraf kağıt olan taşıma kolileri daha sağlamdır. İç ve dış yüzeyi kraft olduğu halde oluk kısmı saman kağıt olan kolilerde kalite daha düşüktür. 

Kaliteli taşıma kolisi nereden alınır?

Taşıma kolisi almak için perakende satış noktalarını veya online satış kanallarını kullanabilirsiniz. Genel olarak baktığımızda online satış kanalları perakende satışa göre daha ekonomiktir. Bu nedenle kaliteli taşıma kolisi en ucuz online kanallardan temin edilir. Bu bağlamda online ofis marketiniz Ofix, ofislerin en önemli gider kalemlerinden biri olan taşıma kolilerine uygun fiyat avantajıyla sahip olma fırsatı sunuyor. Sitemizde satışı devam eden tüm taşıma kolilerini gönderi ve taşıma kolileri kategorimizde inceleyebilirsiniz. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için de OfixPlus üyesi olabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir