Taşınırken Ev Toplama Teknikleri

Ev taşınmasıyla ilgili yapılan araştırmalara göre ülkemizde evlerde ortalama 5 yılda 1 kez taşınma gerçekleşmekte. Ev taşınması sırasında uygulanacak pratik ev toplama yöntemleri taşınma sırasında oluşan iş yükünüzü azaltabilir, zamanı verimli şekilde kullanmanızı sağlayabilir. İster evden eve nakliyat firmalarıyla anlaşmış olun, isterseniz taşınma işlerinizi kendiniz gerçekleştirin, kolay eşya taşıma yöntemleri sayesinde taşınma işlerinizi daha hızlı ve kolay şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, taşınırken ev toplama teknikleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Ev taşıma tüyoları arıyorsanız, bu yazımızda çok şey bulabilirsiniz. 

İyi bir planlama yapmalısınız.

Ev taşımak çoğu zaman basit bir iş gibi görünse de aslında planlı ve dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken bir süreçtir. Taşınmaya başlamadan önce iyi bir planlama yaparsanız, ev taşıma işleriniz hızlı ve kolay bir şekilde sonuçlanır. Planlama yapmaksızın ev taşımaya başlarsanız, verdiğiniz birçok emek boşa gidebilir. Yaptığınız işlerin üzerinden tekrar geçmeniz, aradığınız eşyayı bulmak için tüm kolileri açmanız ve tekrar bantlamanız gerekebilir. İyi bir planlama yapar ve eşyalarınızı doğru şekilde kolilerseniz, bu size zamanı verimli kullanma imkanı sunar. Ev taşırken hazırlayacağınız kolilerin seçiminden hangi eşyaları ne zaman kolilemeniz gerektiğine kadar tüm adımları önce iyice planlamalısınız. Ev taşıma tüyoları içinde ilk sıraya planlamayı koyuyoruz.

Koli seçimine dikkat etmelisiniz.

Ev taşıma tüyoları içinde ikinci sıraya koli seçimini koyuyoruz. Ev taşıma kararı verdikten sonra taşınma planınızı hazırladıysanız, koli seçimine başlayabilirsiniz. Ev taşınması sırasında taşınacak eşyaların niteliği ve ebatlarına uygun koliler seçerseniz, koli hazırlama süreciniz daha kolay gerçekleşecektir. Koli seçimi yaparken, ihtiyacınızdan daha küçük bir koliyi tercih etmemeniz gerektiği gibi, ihtiyacınızın üzerinde bir koliyi de tercih etmemelisiniz. Kullanacağınız kolide çok boş kalan kısımları doldurmak için gereksiz emek ve zaman harcamamalısınız. Ayrıca, kolinizin tek oluklu olması, daha güvenilir olduğu anlamına gelmez. Çift oluklu olduğu halde iyi hazırlanmış ve içindeki eşyaların koruma altına alındığı koliler, tek oluklu kolilerden daha güvenli olabilir.

Ev taşınması sırasında farklı nitelik ve ebatta pek çok eşya taşınabiliyor. Taşınırken ev toplama teknikleri içinde taşıyacağınız eşyalar fazla ağır ve geniş hacimli değilse, hazırlama ve taşıma işlemlerini kolaylaştırmak için orta boy koli tercih edebilirsiniz. Nitekim, ev taşırken gerekli olmadıkça büyük koli kullanmaktan kaçınmalı, kolinizde gereksiz ağırlık oluşturmamalısınız. Evden eve nakliyat için koli seçimi yaparken, kitap ve benzeri eşyalar için küçük boy koliler iyi bir seçim olabilir. Bu eşyalarınız için orta veya büyük boy koli seçmeniz durumunda taşıma işleri zorlaşabilir. Mutfak eşyası veya cam ve seramik eşyalar içinse orta boy kolileri tercih edebilirsiniz. Büyük boy koliler ise giysi ve benzeri eşyaları taşımak için daha uygundur.

Koliniz dayanıklı ve sağlam olmalı.

Evden eve nakliyat için kolinizin ebatlarına karar verdikten sonra, kolinizin dayanıklı ve sağlam olduğundan emin olmalısınız. Market kolilerinin büyük bir bölümü ikinci kullanım için elverişli olmayabilir. Taşınmak için eğer market kolisi kullanıyorsanız, kolinizin alt kısmını hatta gerekiyorsa yan kısımlarını sağlamlaştırmalısınız. Bu işler için gerekli niteliklere sahip koli bantlarından yararlanabilirsiniz. Nitekim koli bantları, paketleme ve ambalajlama işlerinde kapatmanın yanı sıra sağlamlaştırma konusunda da büyük kolaylık sağlar. Bir yüzünde özel bir selüloz bulunan koli bantlarını kullanarak kolinizi daha dayanıklı ve sağlam hale getirebilirsiniz. Kullanıldıkları alanlarda basınca dayanıklı yüzeyler oluşturan koli bantları, kolilediğiniz eşyaları bu sayede dış etkenlerden daha iyi koruyabilir.

Kolinizi etiketlemeyi ihmal etmemelisiniz.

Evden eve nakliyat sırasında en fazla ihmal edilen konulardan biri koliyi etiketlemektir. Kolinin içinde ne olduğunu unutmanızı engelleyen etiketleme işlemini ihmal ederseniz, koliyi açıp sonra tekrar kapatmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca, kolinizde eğer kırılabilecek eşyalar varsa üzerine ve yanlarına etiket yapıştırmayı ihmal ederseniz taşıma sırasında içindeki malzemelerin zarar görmesini engelleyemeyebilirsiniz. Ve tabii, kolinize yapıştıracağınız etiketin yalın ve basit bir dille yazılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Taşınırken ev toplama teknikleri içinde kolinizdeki eşyaların kime ait olduğunu ve hangi odaya gideceğini etiketin üstüne yazarsanız, yeni eve eşya yerleştirirken karışıklık yaşanmasını önleyebilirsiniz.

Gereksiz eşyalardan kurtulmak için taşınma bir fırsattır.

Taşınırken ev toplama teknikleri içinde gereksiz eşyalardan kurtulmayı ihmal etmemelisiniz. Evlerde çeşitli nedenlerden dolayı zaman içinde birçok gereksiz eşya birikebiliyor. Bunları yeni evinize götürmek yerine ihtiyaç sahibi birine verebilirsiniz. Bu sayede taşınma yükünüz hafifler. Ve yeni evinizde daha iyi değerlendirebileceğiniz yeni alanlar kazanabilirsiniz. Gereksiz eşyalar, evden eve nakliyat sırasında emek ve zaman kaybı yaratır. Bu eşyaları paketleyip taşımak yerine satışını da yapabilirsiniz. Bu sayede paketleme ve taşıma yükünden kurtulabilirsiniz. Yeni taşınacağınız ev şimdiki evinizden daha küçükse, gereksiz eşyalardan kurtulmak pratik ev toplama yöntemleri içinde size büyük avantaj sağlayabilir.

Mutfak eşyaları nasıl paketlenir?

Taşınırken ev toplama teknikleri içinde mutfak eşyaları paketleme en fazla dikkat gerektiren konuların başında geliyor. Nitekim, mutfak eşyaları için koli hazırlarken yapılan hatalar eşyaların zarar görmesine ve bu da maddi kayıpların ortaya çıkmasına yol açabiliyor. Özellikle cam ve seramik gibi eşyaların kolilenmesi sırasında gereken özen gösterilmediğinde oluşan maddi zararlar büyüyebiliyor. Öyle ki, mutfak takımları içinde bir ya da birkaç parçanın zarar görmesi, bazen tüm takımın değerini veya önemini yitirmesine yol açabiliyor. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için, kolay eşya taşıma yöntemleri içinde bazı konulara dikkat etmeniz şart. Bunlar içinde en önemlilerinden biri, kırılabilir eşyaları gazete kağıdı veya balonlu naylona sararak dik şekilde yerleştirmektir.

Taşınırken ev toplama teknikleri içinde mutfak eşyalarını doğru şekilde kolilemek için her birini gazete kağıdına ayrı ayrı sarmalısınız. Balonlu naylon kullanırken de yine sarma işlemini tüm mutfak eşyaları için ayrı ayrı yapmalısınız. Evden eve nakliyat için mutfak eşyalarını yan yana dizip üzerine ve yanlarına gazete kağıdı sıkıştırmak doğru bir yöntem değildir. Taşınmak için evden eve nakliyat firmaları ile anlaşmışsanız, buna kalkışmaları halinde onları mutlaka uyarmalısınız. Kolay eşya taşıma yöntemleri adına tabakların arasına gazete kağıdı koyarak hepsini üst üste dizmek de doğru değildir. Tabakların kırılmasını önlemekten uzak olan bu yöntem, koli açıldığında elde kesik ve yaralanma gibi istenmeyen durumların oluşmasına yol açabilmekte. Bardakların ise iç kısımlarını değil, daha çok dış kısımlarını güvenli hale getirmelisiniz.

Yiyecekler nasıl paketlenir?

Mutfak eşyalarını paketledikten sonra yiyeceklerin paketlenmesine geçebilirsiniz. Bu aşamada en çok dikkat etmeniz gereken nokta, yiyeceklerin bozulma ihtimalidir. Eğer yakın bir mesafeye taşınıyorsanız ve yiyeceklerin bozulma ihtimali yoksa, uygun büyüklükte poşet kullanarak yiyeceklerinizi kolileyebilirsiniz. Fakat bozulma ihtimali varsa, örneğin dondurulmuş gıdalar kullanıyorsanız, bunları taşımak için nakliye şirketinizin varsa derin dondurucusunu kullanabilirsiniz. Araçta eğer derin dondurucu yoksa, bu tür gıdaları yanınızda taşımak yerine kendiniz tüketebilir veya komşularınıza ikram edebilirsiniz. Dondurulmuş bir gıdanın çözündükten sonra tekrar dondurulması, üzerinde çeşitli mikroorganizmaların üremesine yol açmakta. Diğer gıdalarınızı paketlerken, koli içinde herhangi bir sızma veya akma oluşmaması için plastik mutfak eşyaları kullanabilirsiniz.

Giysi ve ev tekstil ürünleri nasıl paketlenir?

Giysi ve ev tekstil ürünleri kırılma endişesi taşımadan rahatça paketleyebileceğiniz eşyalardır. Bu eşyaları paketlemek için büyük koli veya hurç kullanabilirsiniz. Taşınırken ev toplama teknikleri içinde eğer büyük koli kullanmayı tercih ediyorsanız, eşyalarınızın kirlenmesini önlemek için büyük boy çöp poşeti kullanabilirsiniz. Eşyalarınızı bu şekilde kolilerseniz, koli içinde kirlenmelerini veya olası bir kaza sonucu ıslanmalarını engellemiş olursunuz. Giysilerinizi koliye yerleştirmeden önce içerideki havayı boşaltırsanız daha fazla yer kazanabilirsiniz. Giysilerinizin koli içinde kırışmasını istemiyorsanız askılı kolileri değerlendirebilirsiniz. Kolileme işlemi sırasında yazlık ve kışlık giysilerinizi ayrı ayrı kolilerseniz, yeni evde giysilerinizi daha kolay yerleştirebilirsiniz.

Taşınırken ev toplama teknikleri içinde giysilerinizi paketledikten sonra yorgan, yastık ve diğer ev tekstil ürünlerini paketleyebilirsiniz. Bu işler için uygun büyüklükte hurç kullanmak daha faydalı olabilir. Bununla birlikte, kullandığınız hurçların fazla ağır olmamasına dikkat etmelisiniz. Hurç ağırlaştığında taşınması zor olabilmekte. Üstelik, ne kadar dayanıklı ve sağlam olursa olsun, gereğinden fazla doldurulan hurçlarda taşınma sırasında yırtılma oluşabiliyor. Ev taşıma tüyoları içinde hurçunuzun kirlenmesini önlemek için streç film kullanabilirsiniz. Bu sayede hurçunuzu ve içindeki eşyalarınızı kirlenmekten ve ıslanmaktan koruyabilirsiniz. Hurça sığmayan battaniyelerinizi ise bazı eşyaların paketlenmesinde güvenliği arttırmak için değerlendirebilirsiniz. Örneğin televizyonunuzu taşımadan önce battaniyeye sarmanız olası riskleri azaltır.

Elektronik eşyalar nasıl paketlenir?

Ev taşıma tüyoları içinde elektronik eşyaların paketlenmesine ilişkin tüyolar, taşınma sırasında oluşabilen maddi kayıpları önlemede büyük önem taşır. Elektronik eşyaları paketlemek için bu eşyaların varsa kendi kutularını kullanabilirsiniz. Eğer orijinal kutuyu atmışsanız, bu eşyaları uygun bir ambalaj kağıdı veya battaniyeye sardıktan sonra koliye yerleştirmelisiniz. Kolinin içinde hiç boşluk kalmamalı. Taşıma sırasında koli içinde eşyalar hareket etmemeli. Eşyanızı ambalaj kağıdı ile sardıktan sonra koli içinde boş kısım kalıyorsa, bu kısımlara gazete kağıdı doldurabilirsiniz. Pratik ev toplama yöntemleri içinde bu kısımlar için kitap kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü kitaplar, kolinin hareketine bağlı olarak yerinden kayabilir. Bu gibi durumlarda hem kitaplar, hem de elektronik eşyalarınız zarar görebilir.

Mobilyalar nasıl paketlenir?

Taşınırken ev toplama teknikleri içinde mobilyalarınızı paketlemek için balonlu naylon kullanabilirsiniz. Piyasada kolayca bulabileceğiniz balonlu naylonlar, mobilya paketleme işlerinde büyük kolaylık sağlamakta. Aynı zamanda da mobilyanızı çizilme ve aşınmalara karşı korumakta. Mobilyalarınızın ebatına göre 50 ile 150 metre arasında balonlu naylon kullanabilirsiniz. Koltuk takımı, yemek ve çalışma masası, koltuk ve sandalye gibi eşyalarınızı balonlu naylonla paketlerseniz taşınma sırasında zarar görmelerini önleyebilirsiniz. Bazı eşyalar için dilerseniz battaniye de kullanabilirsiniz. Fakat taşınmadan sonra battaniyenin temizliği zor olabilir. Ev taşıma tüyoları içinde balonlu naylon kullanırsanız temizlik zahmetinden kurtulabilirsiniz.

Editörün Tavsiyesi: Ve-Ge Koli Bandı Aslan Hotmelt 45 mm x 100 m – Şeffaf

Taşınırken ev toplama teknikleri hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, Ve-Ge koli bandı Aslan hotmelt 45 mm x 100 m – şeffaf ürünümüzü kısaca tanıtmak istiyoruz. Online ofis marketiniz Ofix.com‘da Ve-Ge markasının en çok satan ürünlerinden biri olan bu ürünler, basınca ve gerilmeye karşı oldukça dayanıklı. PP materyalden üretilen bu ürünler, yapıştırılan yüzeyleri kolaylıkla kapatıyor ve yüzeylerde yalıtım sağlıyor. Kolay eşya taşıma yöntemlerini uygularken koli hazırlama ve kapatma işlerinizi bu ürünlerle kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Kolilerinizi sağlamlaştırmak için de bu ürünleri kullanabilirsiniz. Ve-Ge koli bandı Aslan hotmelt 45 mm x 100 m – şeffaf ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Ofis veya Ev ortamında taşınma süreçleri çok sıkıntılıdır çok dikkatli ve düzenli olmamız gerekmektedir. Kolilerin üzerine rakam yada yazı ile sınıflandırmak gerekiyor taşıma esnasında hangi odanın ürünü olduğunu basit bir şekilde odalara katılması gerekmektedir. Bu size çok fazla vakit kazandırmış olur.

  2. Adana evden eve nakliyat

    Ev taşıma konusunda güzel bilgiler yazılmış teşekkür ederiz.

  3. Beylikdüzü evden eve nakliye

    Verilen bilgilerin önemi kadar nakliye firması seçmekte önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir