Tatil harcamalarından tasarruf nasıl yapılır?

Merhaba sevgili okurlarım! Tasarruf konulu blog dizimde bu hafta, tatil harcamalarından tasarruf yöntemleri konusunu ele alacağım. Fakat öncesinde hepinizin mübarek Ramazan Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlamak istiyorum. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayı göz açıp kapayıncaya kadar geçti ve bayrama kavuşuyoruz. Bayram demek günümüzde artık tatil anlamına geliyor. Ev ev dolaşıp akrabaları, komşuları ziyaret ettiğimiz bayramlar artık mazide kaldı. Ne var ki tatil masrafları da epeyce arttı. Ucuz tatil yapmak artık eskisi kadar kolay değil. Eğer şöyle ailecek güzel bir tatil yapmak istiyorsanız iyi bir bütçeye sahip olmalısınız. Bununla birlikte tatil harcamalarından tasarruf yöntemleri ile bütçenizden tasarruf yapabilirsiniz. En uygun tatil fırsatları bu konuda bazı katkılar sağlar. Ucuz tatil yöntemleri eskisi kadar olmasa da yine de daha ekonomik bir tatil geçirmenize yardımcı olur. Tasarruf konulu blog dizimin bu haftaki konusu olan tatil harcamalarından tasarruf yöntemleri işte huzurlarınızda… 

Erken rezervasyon şart.

Bırakın ucuz tatili, artık herhangi bir tatil seçeneği için de erkenden rezervasyon yaptırmak gerekiyor sevgili arkadaşlar. Pandemi nedeniyle son iki yıldır evde çok vakit geçirdik, pek sosyalleşemedik. Bu yıl savaş nedeniyle ülkemize yabancı turist gelir mi, bilmiyorum. Ama iç turizmde çok hareketli bir sezon geçireceğimizi düşünüyorum. Bununla birlikte otel ve konaklama fiyatları çok arttı. Ucuz otel veya ucuz tatil yerleri bulmak artık kolay değil. Tatil harcamalarından tasarruf yöntemleri içinde ilk olarak erken rezervasyondan bahsetmek istiyorum. Bu konuda birçok otel ve tur şirketi güzel fırsatlar sunuyor. Kaldı ki erken rezervasyon yaptırmazsanız sadece yüksek fiyatlarla karşılaşmazsınız. Belki kalacak yer bile bulamazsınız. Çünkü erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmak isteyen yüz binlerce tatilci var. Bu konuda ne kadar hızlı planlama yaparsanız o kadar iyi. Öyle ki, elde edeceğiniz avantaj yüzde 50 ve üzerine bile çıkabilir. Bu nedenle tatil planları yapmayı lütfen son günlere bırakmayın. 

Uzaklara gitmeye gerek yok.

Şair ne güzel söylemiş: “Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?” Gerçekten de sevgili arkadaşlar, ülkemizin her köşesi ayrı bir güzelliğe sahip. Maddi durumunuz ne olursa olsun, ülkemizi şöyle bir uçtan bir uca gezmeden yurt dışı tatil seçeneklerine pek itibar etmeyin derim. Burada konu sadece maddi durum da değil. Ülkemizin gerçekten de her köşesinde doğal ve tarihsel bakımdan farklı güzellikler mevcut. Bunları keşfetmeden başka coğrafyalara pek heves etmeyin derim. Üstelik dışarıda yapacağınız tatilin belki yarı, belki üçte bir fiyatına ülkemizde tatil yapabilirsiniz. İster deniz, kum, güneş olsun, isterse kültür turları bakımından iç turizmde imkanlar çok geniş. Ayrıca iklim özellikleri de daha uygun. Ancak elbette sezona da dikkat etmek lazım. Örneğin Şanlıurfa veya Gaziantep’e Ağustos’ta giderseniz sıcaklara dayanamayabilirsiniz. Bu bölgeler için Nisan ve Mayıs ayları daha uygun bir zaman dilimi. Tatil harcamalarından tasarruf yöntemleri içinde ülkemizdeki turizm destinasyonlarını değerlendirmek ciddi avantajlar sağlar. 

Tatil bütçesi oluşturun.

“Ayağını yorganına göre uzat” sözünü duymayanımız herhalde yoktur. Peki bu sözün gereğini tam olarak kaçımız yapıyor acaba sevgili arkadaşlar? Elbette eğlenmek hepimizin hakkı. Yılın en sıcak zaman dilimlerinde şöyle deniz, kum ve güneş üçlüsüyle keyifli bir tatil yapmayı kim istemez ki! Fakat gel gör ki, hesabımızı da bilmemiz gerekir. Aksi durumda 3 günlük bir tatilin bile maliyeti epeyce artar. En uygun tatil seçenekleri bile gereksiz harcamalar sonucu epeyce masraflı hale gelir. Dolayısıyla uygun tatil yerleri bulunca iş bitmiyor. Tatil harcamalarından tasarruf yöntemleri içinde bütçeye de dikkat etmek lazım. Bu gibi durumlarda kredi kartlarına da fazla bulaşmamak lazım. Nedense insanların büyük bir bölümü kredi kartı ile alışverişi bedava yaptıklarını zannetme eğiliminde. Tatil harcamalarından tasarruf yöntemleri içinde tatile çıkmadan önce mutlaka bütçenizi belirleyin. Ve çok çok zorunlu olmadıkça bütçenizi aşmayın. En uygun tatil yerleri bile gereksiz harcamalar yüzünden lüks otellerin maliyetlerine yaklaşabilir. 

Bedava miller ulaşım masraflarınızı azaltır.

İşleriniz gereği sık sık seyahat ediyorsanız bedava miller konusunda mutlaka bilginiz vardır. Eğer yoksa çok önemli birtakım fırsatları kaçırıyorsunuz demektir sevgili arkadaşlar. Günümüzde birçok hava yolu ve otobüs şirketi ucuza seyahat etmek için müşterilerine çeşitli imkanlar sunuyor. Yıl içinde topladığınız bedava milleri tatile giderken kullanabilirsiniz. Uygun fiyatlı tatil yerleri bazen ulaşım nedeniyle daha masraflı oluyor. Dolayısıyla ucuz tatil otelleri bulunca iş bitmiyor. Tatil harcamalarından tasarruf yöntemleri içinde ulaşım maliyetlerine de dikkat etmek lazım. Ulaşım şirketlerinin sunduğu bedava bilet fırsatları tatil harcamaları konusunda önemli bir bütçe avantajı sağlar. Böyle bir fırsat yakaladığınızda uygun fiyata tatil daha da uygun hale gelir. Tasarruf konulu blog dizimde önceki haftalarda da belirttiğim üzere, tasarruf yöntemleri bir bütündür. Hangi konuda olursa olsun tasarruf yaparken tüm fırsatları değerlendirmek gerekir. Aksi takdirde bir konuda yakalayacağınız herhangi bir avantaj başka bir konuda yok olup gider. 

Alternatif konaklama seçenekleri mevcut.

Otel ve pansiyon fiyatları bütçeniz için uygun değilse alternatif konaklama seçeneklerinden yararlanabilirsiniz sevgili arkadaşlar. Eğer kalabalık bir aileniz varsa mesela ev kiralamak tatil harcamalarından tasarruf yöntemleri içinde faydalı olabilir. Fakat ev kiraları yüksek geliyorsa bütçenize uygun bir apart otel bulabilirsiniz. Maceracı bir kişiliğiniz varsa karavan da kiralayabilirsiniz. Günümüzde bu hizmeti veren birçok kişi veya kuruma internet üzerinden ulaşmak mümkün. Ucuz tatil fırsatları içinde karavan kiralamak hem ulaşım, hem de konaklama masraflarından tasarruf sağlar. Üstelik yemeklerinizi de kendinizin pişirmesine imkan yaratır. En ucuz tatil yerleri her şey dahil seçenekleriyle çok masraflı hale gelebiliyor. Uygun fiyatlı tatil yerleri ise yemek masrafları konusunda bazen hayal kırıklığı yaratabiliyor. Tatil harcamalarından tasarruf yöntemleri içinde bu konuları da iyi araştırmak lazım. Alın elinize bir kağıt ve kalem. Önünüzdeki seçeneklerin artılarını ve eksilerini yazın. Ulaşacağınız sonuç tatil harcamalarından tasarruf yöntemleri konusunda en başarılı sonuç olacaktır. 

Bavulunuzu iyi hazırlayın.

Tatil rezervasyonunuzu aylar öncesinden yaptınız ve bütçenizi hazırladınız diyelim. Beklediğiniz gün geldi ve yola çıkacaksınız. Bakın arkadaşlar, demedi demeyin, tatil bavulu hazırlamak aslında göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Bavulunuzda gereksiz hiçbir eşya bulundurmamalısınız. Ancak lazım olabilecek şeyleri almayı da ihmal etmemelisiniz. Gideceğiniz yerler turistik mekanlar olduğu için ürünlerin fiyatları normalin üzerinde olacaktır. Basit bir peçete, ıslak mendil, kutu mendil bile gereksiz masraf yaratabilir. Tatil harcamalarından tasarruf yöntemleri içinde ihtiyaç listenizi iyi hazırlarsanız gittiğiniz yerlerde fazla şeye ihtiyaç duymazsınız. Bu konuda bazı deneyimler yaşanarak öğreniliyor. Eğer iyi bir tatil geçmişiniz varsa aslında bavulunuza neler koyacağınızı az çok biliyorsunuz demektir. Yine de yola çıkmadan önce son bir kez bavulunuzu kontrol etmenizde yarar var. Aldığınızı zannettiğiniz eşyaları bavulunuza koymayı unutmuş olabilirsiniz. En ucuz tatil yerlerinde bile peçete, ıslak mendil gibi ürünlerin fiyatları piyasa ortalamasının üzerinde olabiliyor. Ucuz pansiyon seçenekleri için de aynı durum geçerli. 

Aracınıza gereksiz eşya koymayın.

Otobüs ve uçak biletlerine gelen son zamlardan sonra tatile çıkarken özel araç kullanmak daha ekonomik bir seçenek haline geldi. Fakat aracınıza koyacağınız her yükün yakıt sarfiyatını arttıracağını unutmamalısınız. Tasarruf konulu blog dizimde geçen hafta araçlarda yakıt tasarrufu yöntemleri konusunu ele almıştım. Linkte daha geniş açıklamasını bulabileceğiniz bu mevzuya burada tekrar girmeyeyim. Tatil harcamalarından tasarruf yöntemleri içinde iyi bir bavul hazırlamak elbette etkilidir. Fakat tatile aracınızla çıkacaksanız taşıyacağınız yük miktarına da dikkat etmelisiniz. Bu konuda iyi bir planlama şart. Ve önceki deneyimlerden ders çıkarmak lazım. Mesela önceki tatillerinizde mangal yapmak düşüncesiyle aracınıza mangal koymuş olabilirsiniz. Oysa gittiğiniz yerde mangal yapmayı aklınızdan bile geçirmemişseniz demek ki mangalı boşuna taşımışsınız. Bu gibi durumlar sonraki deneyimler için yol göstericidir. Unutmayın ki aracınızda ne kadar az yük olursa yakıt tasarrufu o kadar fazla olur. Tatil harcamalarından tasarruf yöntemleri içinde yakıt tasarrufuna da dikkat edelim. 

Hediye konusunda abartıya kaçmayın.

Toplum olarak öteden beri sahip olduğumuz en güzel alışkanlıklarımızdan biri hediyeleşmektir sevgili arkadaşlar. Çocuklara bayram hediyesi vermek, yılbaşı ve doğum günü etkinliklerinde arkadaşlarımızla hediyeleşmek güzeldir. Ancak ne var ki tatil hediyeleri konusunda maliyetlere de dikkat etmek lazım. Fahiş fiyat uygulamalarına karşı zabıtalar artık çok daha duyarlı. Benim yaşımda olanlar gayet iyi hatırlar ki eskiden her yaz hediyelik eşyalar için turistlerden istenen fahiş fiyatlar haber konusu olurdu. Ülkemizde turizm sektörü geliştikçe fahiş fiyatlara karşı duyarlılıklar arttı. Ancak yine de bazı ürünlerin fiyatları epeyce yüksek olabiliyor. Örneğin, bakır bir kahve cezvesini normal şartlar altında 50 lira ile 100 lira arasında bulabilirsiniz. Fakat gittiğiniz yerde 250 lira olduğunu görüyorsanız lütfen dikkat. Hele bir de 500 lira gibi rakamlara çıkıyorsa yanına bile yaklaşmayın derim. Tatil harcamalarından tasarruf yöntemleri konusunda hediye seçimlerine de dikkat etmelisiniz. Unutmayın ki hediyenin büyüğü küçüğü olmaz. Basit bir magnet veya biblo bile sevdiklerinizi mutlu etmeye yeter. 

Sezon sonu indirimleri için bir gözünüz tur şirketlerinde olsun.

Ülkemizde turizm sektörü geliştikçe tatil fırsatları konusunda yeni durumlar oluşuyor. Tatil fırsatları denildiğinde birçok kişinin aklına elbette erken rezervasyon gelir. Bu konuyu yukarıda ben de ele aldım. Ancak sevgili arkadaşlar, tatil fırsatları bağlamında sezon sonu indirimlerini de dikkate almak lazım. Yoğun bir çalışma temponuz varsa Mayıs-Ağustos aralığında tatile çıkamamış olabilirsiniz. Veya yaz sıcaklarından pek hoşlanmıyor da olabilirsiniz. Günümüzde Eylül-Ekim döneminde de birçok otel ve tur şirketi sezon sonu indirim fırsatları sunuyor. Hatta Kasım ayında bile böyle bir fırsat yakalayabilirsiniz. Tatil harcamalarından tasarruf yöntemleri konusunda bu fırsatları da değerlendirebilirsiniz. İnternet üzerinden hizmet veren pek çok tatil sitesi sezon sonu fırsatları konusunda çeşitli avantajlar sağlıyor. Uygun tatil seçenekleri hakkında hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız. En uygun tatil otelleri artık Kasım ayında bile tatilcilere hizmet verebiliyor. Uygun fiyatlı oteller hakkında internet üzerinden basit bir arama yapmak yeterli olabilir. 

Cümleten iyi bayramlar…

Tatil harcamalarından tasarruf yöntemleri ile bu haftanın da sonuna geldik sevgili arkadaşlar. Tasarruf konulu blog dizim önümüzdeki haftalarda devam edecek. Ofix.com ekibi olarak hepinizin bayramını en içten dileklerimizle şimdiden kutluyoruz. Tatile gidecek okurlarımıza da iyi tatiller diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir