Teknik çizim kalemi alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Teknik çizim kalemleri bir objenin boyutunu, biçimini ve diğer ölçülerini gösteren çizimlerde kullanılmak için özel olarak üretilen kalemlerdir. Teknik çizimler, ürünlerin nasıl imal edileceğini anlatır ve imalat aşamaları içinde gözetilmesi gereken kural ve standartları belirtir. Çizimlerin başarılı olması, ürünlerin istenilen niteliklere sahip olması için çok önemli. Peki, teknik çizim kalemi alırken nelere dikkat etmek gerekir? Bu yazıda bu konuyu ele alacağız.

Çizim türünüze ve yüzeye uygun kalem seçmelisiniz.

Efendim, kalemlerin üst kısımlarındaki harfler ve rakamlar, nitelikleri hakkında önemli bilgiler sunar. Kalemlerin hangi iş için uygun olduğunu bu harfler ve rakamlardan anlarız. Teknik çizim kalemi alırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta, nasıl bir yüzey üzerinde ne tür bir çizim yapmak istenildiğidir. Doğru özelliklere sahip bir kalem seçildiğinde, çizimlerde olduğu kadar farklı ölçek kullanımlarında da başarılı sonuçlar elde edilir.

Kalem türleri, sertlik ve yumuşaklık durumlarına göre B (Black, yani koyu ve yumuşak), H (Hard, yani açık renkli ve sert uçlu) ve F (Fine, yani ne açık, ne de koyu ve sert uçlu) şeklinde üç temel gruba ayrılır. F uçlu kalemler, sayı doğrusunun 0 noktası olarak düşünülebilir. H uçlu kalemler, sayı doğrusunun solunda yer alacak ve önündeki rakamlar büyüdükçe uç sertliği ve renk solukluğu artacaktır. B uçlu kalemler ise sayı doğrusunun sağında düşünülebilir. Bu kalemlerin önündeki rakamlar büyüdükçe uç koyuluğu ve yumuşaklığı da artar.

Mimari çizimler ve grafik çalışmaları için H grubu kalemler daha uygundur. Genel çizimler için daha çok 2H kalemleri tercih edilmekte. Eğer makine ve inşaat çizimleri yapacaksanız, 3H kalemlerini de tercih edebilirsiniz. Fakat, madeni levha ya da taş gibi yüzeylerde çizim, grafik veya diyagram çalışacaksanız, daha yüksek bir rakam değerine sahip kalemler kullanmalısınız. Başka deyişle, çizim yapacağınız yüzeye uygun sertlik derecesine sahip bir teknik çizim kalemi seçerseniz, çalışmanızda güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kaleminizin mine ve lata kalitesi çok önemli.

Teknik çizim kaleminizin mine kalitesinin yüksek olması, tüm bileşenlerinin iyi bir karışım oluşturmasını ifade eder. Mine kalitesi yüksek kalemlerle her dokunuşunuzda bu kalite hissini alırsınız. Lata kalitesi yüksek olan kalemler ise uzun lifli ve tek dokudan oluşan kalemlerdir. Bu kalemler daha kolay açılır ve çizimler sırasında kıvrak el hareketleri yapmanızı kolaylaştırır.

Kroki çizimi veya serbest elle resim çizimi yapacaksanız tercihleriniz F, HB veya B grubu kalemler olabilir. Mine ve lata kalitesi yüksek HB kalemleri, çizimlerde objeyi yerleştirmenize ve çok güzel eskizler yapmanıza büyük katkı sağlar. Daha sert kalınlıklara sahip kalemler kullanmanız gerekiyorsa, bunların uçlarını sivri tutmanız zor olacağı için, mutlaka mine ve lata kalitesi yüksek kalemler kullanmalısınız. Eğer versatil kalem tercih ediyorsanız, mekanizmasının sağlam ve kaliteli olmasına ve ergonomik tutuş özelliklerine sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

Teknik çizim kalemi için özel markaları seçmelisiniz.

Yüzlerce markanın binlerce çeşit ürününden oluşan kırtasiye dünyasında alışveriş yaparken bazen “markacı” olunması gereken özel durumlar vardır. Teknik çizim kalemi alışverişleri de bunun bir örneği. Nasıl bir teknik çizim kalemi alacağınıza karar verirken, kalemlerin markasını da göz önünde bulundurmalısınız. Ve kalitesiyle gönlünüzü cezbeden bir marka yakalamışsanız, ilk tercihleriniz bu markanın ürünleri arasından olabilir.

Kırtasiye ürünleri, farklı pek çok kimyasal maddeden üretilmekte ve vücutla doğrudan temas eden ürünler olduğu için sağlık açısından ciddi riskleri de beraberinde getirmekte. Kırtasiye ürünlerinin en sık temas şekillerinden biri olan cilt teması, saatler veya günler boyunca süren teknik çizimler sırasında önemli riskleri de beraberinde getiriyor. Üstelik, cilt temasının yanı sıra bu kimyasalların göze, ağza ve hatta sindirim sistemine dahi bulaşma riski var. Ürün tercihlerinizi güvenilir markalardan yana kullanırsanız, bu riskleri ortadan kaldırabilir ve çizimlerinize yoğunlaşabilirsiniz.

Fiyatı değil, kaliteyi göz önünde bulundurmalısınız.

Teknik çizim kalemleri, diğer kalemlere oranla fiyatları biraz yüksek kalemlerdir. Farklı markalar arasında da önemli fiyat farklılıkları görülebilir. Kalem fiyatlarını belirleyen çeşitli unsurlar var. Fakat, teknik çizim kalemi alırken fiyatları değil, kaliteyi göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin, fiyatı daha düşük diye vernik kalitesi uygun olmayan bir teknik çizim kalemi alırsanız, çizim sırasında bu ürünlerden istediğiniz verimi alamazsınız.

Bu konuda bir diğer önerimiz de kalem alışverişlerinizde interneti kullanmanız ve toplu sipariş verme yoluna gitmenizdir. Teknik çizimler, genellikle birden fazla kalemle yapılmakta ve toplu siparişlerde belirli birtakım indirim fırsatlarından yararlanmak mümkün olmakta. Eğer teknik çizime dayalı bir iş yapmaktaysanız, 7H grubundan 7B grubuna kadarki kalemleri topluca sipariş vermeniz zaman ve maliyet bakımından büyük kolaylık sunacaktır.

Teknik çizim kalemi siparişlerinizi Ofix.com’dan verebilirsiniz.

Online alışveriş sitemiz Ofix.com, teknik çizim kalemi ihtiyaçlarınızı uygun fiyat avantajlarıyla karşılamakta. Sitemizde satışını yaptığımız teknik çizim kalemleri arasında Faber-Castell ve Rotring markalı ürünler daha fazla ilgi görmekte. Bunlar arasında Faber-Castell TK 4600 2 mm versatil kalem, en fazla sipariş verilen ürünlerden biri. Özel metal klipsi ve ergonomik tutuş özelliğine sahip bu kalemleri çizimlerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Teknik çizim kalemi tercihleriniz arasında yine Faber-Castell‘e ait Ecco Pigment teknik çizim kalemlerini de değerlendirebilirsiniz. 8 farklı uç seçeneğine sahip bu ürünler, teknik çizimin yanı sıra yazım ve eskizler için de güzel bir seçim olabilir. Ergonomik tutuş özelliğine sahip bu ürünler, su geçirmez özel pigmentli mürekkebe sahip ve cetvel ya da şablonlarda kullanıma uygun.

Marka tercihiniz Rotring‘den yanaysa, Rotring 600 0.7 mm versatil kalemi önerebiliriz. Yüksek performanslar için özel olarak tasarlanmış bir gövdeye sahip bu ürünlerin tüm gövde yüzeyi metalik. Altıgen şeklindeki gövdesi, kalemin çizim masası üzerinden kaymasını önlüyor. Büyük hassasiyet gerektiren çizimleriniz için rahatlıkla kullanabileceğiniz bu kalemlerin gövdesindeki uç sertliği göstergesi, aradığınız kalemi kolayca bulmanızı sağlıyor.

Rotring markasına ait bir diğer ürün önerimiz ise Rotring Pro 0.5 mm versatil kalem. Som metal altıgen gövdeye ve tırnaklı tutma yerine sahip bu ürünler, teknik çizim ve eskiz çalışmalarınızda profesyonel bir yardımcı. Satin krom kaplama gövde seçeneğine de sahip bu ürünler, ergonomik tutuş özellikleri sayesinde performansınızı arttıracak ve çizim masalarınızda çok şık duracaktır.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. promosyon kalemler

    05 olanı çok ş-ile çok hafif dokunuşlara imza atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir