Temizlik Ürünlerinde Tasarruf Yöntemleri

Temizlik sarf malzemesi giderleri evlerde ve ofislerde en önemli gider kalemlerinden birini oluşturmakta. Koronavirüs salgını nedeniyle temizlik ve hijyen ihtiyaçları artarken temizlik sarf malzemesi giderlerinde de ciddi artışlar meydana geldi. Sağlığımızı korumak için temizlik ve hijyenin önemi şüphesiz ki büyük. Fakat bilinçsiz ve gereksiz yere kullanılan temizlik ürünleri nedeniyle evlerde ve ofislerde artan maliyeti de düşünmek gerekir. Temizlik ürünleri doğru ve etkin şekilde kullanıldığında hem sağlık, hem de bütçe açısından olumlu sonuçlar elde etmek mümkündür. Temizlik ürünlerinde tasarruf yöntemleri sayesinde bu ürünleri doğru ve etkin şekilde kullanırken hem sağlığımızı koruyabilir, hem de temizlik sarf malzemesi giderlerimizde tasarruf elde edebiliriz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, temizlik ürünlerinde tasarruf yöntemleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Temizlik ürünlerini iyi tanımalısınız.

Piyasada farklı ihtiyaçları karşılamak üzere onlarca markanın yüzlerce çeşit temizlik ürününü bulmak mümkün. Temizlenecek yüzeyin türüne göre bu ürünler arasında önemli birtakım farklılıklar mevcuttur. Söz gelişi çamaşır suları, yağ ve kireç sökücüler, bulaşık deterjanları, ahşap temizleyiciler ve diğer pek çok ürün, yüzeyin türüne göre temizlik işlerini gerçekleştirmek için gerekli niteliklere sahiptir. Temizlik ürünlerini tanıdıkça, hangi temizlik işini hangi ürünle yapmanız gerektiğini anlar, yanlış ürün seçiminden uzak durabilirsiniz. Aksi takdirde, yaptığınız işlerin üzerinden tekrar geçmek durumunda kalabilirsiniz. Ki bu size emek, zaman ve para kaybettirir. Örneğin inox davlumbaz kullanıyorsanız, temizlik için inox temizleyicilerden başka bir ürün kullanmamalısınız. Temizlik ürünlerinde tasarruf yöntemleri içinde temizlik ürünlerini tanıdıkça gereksiz emek, zaman ve para kaybı yaşamazsınız. 

Doğru ürünleri doğru yerde kullanmalısınız.

Temizlik ürünlerini iyi tanımanın doğal bir sonucu, doğru ürünleri doğru yerde kullanmaktır. Özellikle ofis temizliği söz konusu olduğunda, doğru ürün seçimi tasarruf konusunda çok daha önemli sonuçlar doğurur. Evde yüzey temizliği yaparken ürün seçimi konusunda daha geniş bir yelpazeden bahsedilebilir. Ancak ofis temizliği söz konusu olduğunda durulama gerektirmeyen veya az durulamayla etkin sonuç veren ürünleri seçmek gerekir. Söz gelişi, evde banyo ve tuvalet temizliğinde Arap sabunu iyi bir seçim olabilir. Ancak, ofiste tuvalet temizliği yaparken Arap sabunu iyi bir seçim olmayabilir. Çünkü Arap sabununu durulamak çok zordur. Bunun yerine çamaşır suyu daha iyi bir seçim olabilir. Temizlik ürünlerinde tasarruf yöntemleri içinde ofiste yüzey temizliği yaparken ise genel amaçlı temizlik spreyleri iyi bir seçim olabilir. Durulama gerektirmeyen bu ürünler, sıradan bulaşık deterjanlarına oranla daha etkilidir ve bütçenizde tasarruf imkanı sunar. 

Fiyata değil, kaliteye önem vermelisiniz.

Temizlik ürünleri arasında fiyat ve kalite bakımından önemli farklar mevcuttur. Marka seçiminde kendisini belli eden bu farklılıklar, temizlik sarf malzemesi giderlerinin artmasına yol açabilir. Aslında her üründe olduğu gibi temizlik ürünlerinin seçiminde de fiyata değil, kaliteye önem vermelisiniz. Ucuz olduğu için tercih ettiğiniz kalitesiz bir ürün, temizlik işlerinden istediğiniz sonucu alamamanıza neden olabilir. Bu durumda yaptığınız temizlik işlerini tekrarlamak ve daha fazla ürün kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Size hem para, hem de emek ve zaman kaybettirecek bu durumu önlemek için, temizlik ürünü seçiminde kaliteyi esas alabilirsiniz. Kaliteli temizlik ürünleriyle temizlik ve hijyen konusunda başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Temizlik ürünlerinde tasarruf yöntemleri içinde kalite standartlarınızı yüksek tutmanızda yarar var. Eğer ofis temizliği için temizlik sarf malzemesi ihtiyacınız varsa, toplu alımlar sayesinde fiyat farkından oluşan maliyeti azaltabilirsiniz. 

Temizlik için doğru zamanları seçmelisiniz.

Temizlik ürünlerinde tasarruf yöntemleri içinde önemli konulardan bir diğeri de temizlik için doğru zaman seçimidir. Evde veya ofiste temizlik yaparken insan trafiğinin düşük olduğu bir zaman dilimini seçmelisiniz. Aksi takdirde, yaptığınız işlerin üzerinden geçmek durumunda kalırsınız. Emek ve maliyet kaybına yol açan bu durum, özellikle kalabalık ofislerde temizlik işlerinde ciddi bir maliyet artışına yol açmakta. Ofisinizi sabah erken saatlerde veya akşam yoğunluğun azaldığı saatlerde temizlerseniz, daha az ürün kullanır, işlerinizi daha kolay tamamlarsınız. Fakat yoğunluğun yüksek olduğu zaman dilimlerinde temizlik işlerine kalkışırsanız, daha fazla ürün kullandığınız halde güzel sonuçlar elde edemezsiniz. Tuvalet ve yemekhane gibi sık kirlenen ortamlarda ise temizliğe başlamadan önce ortamdaki yoğunluğu düşürebilirsiniz. Bunun için uyarı levhaları kullanabilirsiniz. 

Periyodik temizlik işlerinizi ihmal etmemelisiniz.

Evlerde ve ofislerde günlük, haftalık ve aylık olmak üzere farklı periyotlarla gerçekleştirilmesi gereken temizlik işleri vardır. Bu işlerin hepsi önemlidir ve hiçbiri ihmal edilmemelidir. Günlük temizlik işlerinizi düzenli yaparsanız, haftalık işleriniz kolaylaşır. Haftalık işlerinizin kolaylaşması da ayda bir yapacağınız işleri kolaylaştırır. Evinizi veya ofisinizi günlük olarak temizlemek size temizlik ürünlerinde ek bir maliyet yaratmaz. Aksine, günlük işlerinizi ihmal etmeniz durumunda diğer işleriniz için daha fazla maliyet oluşur. Periyodik temizlik işleri sayesinde evinize veya ofisinize pırıl pırıl bir görünüm kazandırabilirsiniz. Temizlik ürünlerinde tasarruf yöntemleri içinde periyodik temizlik işlerinizi zamanında yaparsanız ortamda kirlerin birikmesini önler, daha sağlıklı yaşam ve çalışma alanları yaratabilirsiniz. Kalabalık bir ofiste çalışıyorsanız günlük temizlik işlerinin ihmali durumunda enfeksiyonların yayılmasını önlemekte zorluk çekebilirsiniz. 

Gereğinden fazla ürün kullanmamalısınız.

Temizlik ürünlerinde israfa yol açan konuların başında, gereğinden fazla ürün kullanmak geliyor. Bu konuda özellikle koronavirüs salgını sonucu oluşan yeni riskler etkin bir rol üstleniyor. Temizlik ürünlerinizi doğru seçer, doğru ürünleri doğru yerlerde kullanırsanız aslında fazla ürün kullanmanıza gerek kalmaz. Söz gelişi, çamaşır suyuyla temizliğini sağladığınız yüzeylerde hijyeni garantilemek adına üzerinden bir kez de dezenfektanla geçmenize gerek yok. Ya da daha yüksek bir hijyen kalitesi elde etmek adına gereğinden fazla çamaşır suyu kullanmanıza da gerek yok. Çamaşır suyu gibi etkisi yüksek ürünleri kararında kullanmak için ürünlerin kullanım kılavuzunda belirtilen talimatları değerlendirebilirsiniz. Bu sayede, az miktarda ürünle bile yüzeylerde etkin bir koruma sağlayabilirsiniz. Temizlik ürünlerinde tasarruf yöntemleri içinde ürünleri kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde kullanmak başarılı sonuçlar verecektir. 

Temizlik ekipmanlarınızı temiz tutmalısınız.

Temizlik işleri sırasında en fazla ihmal edilen konulardan biri, temizlik ekipmanlarını temizlemektir. Hangi ekipmanları kullanırsanız kullanın, temizlik işleriniz bittikten sonra ekipmanlarınızın da temizliğini sağlamalısınız. Ekipmanların kirli bırakılması, kullanım ömürlerini azaltır. Aynı zamanda da temizlik işleri sırasında daha fazla temizlik ürünü harcanmasına neden olur. Temizlik ürünlerinde tasarruf yöntemleri içinde temizlik ekipmanlarınızı temiz tutarak daha az ürün kullanımı sağlayabilirsiniz. Ofislerde kullanılan temizlik setleri ve kovalar büyük hacimli olduğu için bunları temizlemek biraz zor gelebilir. Ancak bu temizliği sağlamazsanız daha fazla temizlik ürünü harcamanız gerekebilir. Eğer kaliteli ve etkin temizlik ürünleri kullanırsanız, bu gibi işleri zorlanmadan ve daha ekonomik şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Ofis dostu temizlik ürünleri Ofix.com’da!

Online ofis marketiniz Ofix.com, ofislerde en sık kullanılan temizlik ürünlerine uygun fiyat avantajıyla sahip olma fırsatı sağlıyor. Sitemiz üzerinden onlarca markanın yüzlerce temizlik ürününe kolayca erişim sağlayabilir, hızlı teslimat hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Ofix.com üzerinden yapacağınız temizlik ürünü alışverişleri, evde veya ofiste temizlik işleri için ayırdığınız bütçenizden tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. Sitemizde ayrıca, kurumsal müşterilerimiz için özel birtakım avantajlar sağlıyoruz. Ofix.com‘da satışı devam eden tüm temizlik ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse burayı tıklayabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir