Ofis Dekorasyonunda Teraryum Fanuslar

Efendim, bugün günlerden 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü. Başta tiyatrocular olmak üzere tüm okurlarımızın bu anlamlı gününü tüm Ofix.com ekibi olarak kutluyoruz. Günün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ofisimizin dekorasyonu, motivasyon ve iş verimliliğimizi doğrudan etkiliyor. Ofis dekorasyonu için zaman zaman farklı konseptler öne çıksa da sadelik ve şıklık değişmeyen iki değer. Dekorasyonda kullanılan cam objeler içinde teraryum fanuslar, sadelik ve şıklığın yanı sıra ofisimizde yarattığı yeni bir ekosistemle bize adeta farklı bir dünya sunuyor. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofis dekorasyonunda teraryum fanuslar konusunu ele alacağız.

Teraryum fanuslar nasıl ortaya çıktı?

Önce biraz teraryum fanuslardan bahsedelim efendim. Teraryum sözcüğü, Latince toprak anlamına gelen terra sözcüğü ile akvaryum anlamına gelen aquarium sözcüklerinin birleşmesiyle oluşturulan bir sözcük. Toprak akvaryum anlamına gelen teraryum, ilk olarak 19. yüzyılda İngiliz botanikçi Nathaniel Ward tarafından geliştirildi. Londra’da yetiştirmekte zorlandığı bitkiler için kullandığı teraryum fanuslar, kısa bir süre içinde dekoratif bir obje haline geldi. Ve başlangıçta teraryumların üzerleri kapalı olsa da zaman içinde pencere veya açıklıklar eklendi.

Teraryum fanuslarda, özel birtakım ekosistemlerin benzerleri yaratılıyor ve dış koşullarda yaşaması mümkün olmayan bitkiler yetiştiriliyor. Daha çok botanik bitkiler için kullanılan bu fanuslar, günümüzde farklı tür bitkiler için de kullanılmakta. Ofis dekorasyonunun yanı sıra ev dekorasyonunda da bu objelerin sıkça tercih edildiğini söyleyebiliriz. Üstelik, yapımının kolay olması nedeniyle kendi teraryum fanusunuzu kendiniz yapmayı bile isteyebilirsiniz. Özellikle de çocuklarla yapılan bu gibi etkinlikler, doğa sevgisi ve çevre bilinci gibi konularda kalıcı izler bırakıyor.

Teraryum fanuslar, çocukların ekosistemle ilgili konuları daha kolay bir şekilde öğrenmesine yardımcı oluyor. Her ekosistemde karşılaşılan yağmur ve buharlaşma gibi döngülerin küçük birer örneği, teraryum fanuslar içinde de sağlanmakta. Bu yönüyle teraryumlar, çocukların anlamakta zorluk çekebileceği büyük döngülerin basit birer örneğini sunuyor. Üstelik bu döngüler, yalnızca çocuklar için değil, kaplumbağa gibi küçük canlılar için de kendilerini doğa ortamında hissetmelerini sağlaması bakımından oldukça önemli.

Teraryum fanuslar ile ofis masanıza canlılık katabilirsiniz.

Başta da belirttiğimiz gibi, günün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ofisimizin dekorasyonu, motivasyon ve iş verimliliğimizi doğrudan etkiliyor. Ofis masamızı ne şekilde kullandığımız, günlük performansımızla doğrudan ilgili. Masamızın üzerinde gereksiz hiçbir ofis malzemesi bulundurmamamız gerektiği gibi, bize kendimizi iyi hissettirecek ve enerjimizi yükseltecek objelerden de etkin bir şekilde yararlanmalıyız. Ofis masamızı doğru bir şekilde planlayıp verimli bir şekilde kullandığımızda, performansımız bundan olumlu yönde etkilenecektir.

Ofis mobilyaları konusunda tercihimiz ne olursa olsun, ofis masa düzeni ve dekorasyon konusunda temel önceliklerimizi belirlememiz çok önemli. Ofis masamızın bize kolaylık ve rahatlık sunması gerektiği gibi, kendimizi değerli hissettirmesini de sağlamalıyız. Ayrıca, dikkatimizi dağıtıp işimize yoğunlaşmamızı engelleyecek objeleri masamızın üzerinde bulundurmamalıyız. Bu yönüyle cam objeler, dekorasyon konusunda hep ilk tercihlerimiz arasında yer alabilir. Nitekim bu objeler, hem ortama çok hoş bir ışıltı katar, hem de dikkatinizi yoğunlaştırmanıza yardımcı olur.

Ofis masanızdaki teraryum fanuslar, insanın içinin açılmasına ve adeta kendini doğanın içinde hissetmesine katkı sağlıyor. Ofis ortamında bu objelerin içinde yetiştirebileceğiniz çeşitli sera bitkileri, ancak resimlerde görebileceğiniz muhteşem görüntüleri ofiste her an gözünüzün önüne getirecektir. Teraryum fanusları hazır bir şekilde satın alabileceğiniz gibi, kendi zevk ve yaratıcılığınızı kullanarak kendiniz de yapabilirsiniz. Hatta dilerseniz, kendi yaptığınız bir teraryumu ofis hediyesi olarak arkadaşlarınıza da hediye edebilirsiniz.

Teraryum fanuslar nasıl hazırlanır?

Kendi teraryum fanusunuzu yapmak istiyorsanız cam fanus, teraryum bitkisi, çakıl taşları, ufalanmış kaya parçaları, saksı toprağı, bataklık yosunu, bir miktar aktif kömür ve dekoratif bazı objelere ihtiyaç duyacaksınız. Fanus olarak herhangi bir fanus veya dekoratif kavanozları kullanabilirsiniz. Ancak, teraryum yapımı için özel olarak tasarlanmış fanuslar kullanırsanız, çok daha hızlı ve güzel sonuçlar alabilirsiniz. Teraryum bitkisi olarak, fazla büyümeyen ve aynı ortam şartlarında yetişebilen bitkiler seçebilirsiniz. Bu bağlamda, kaktüsleri ilk sırada değerlendirebilirsiniz. Ayrıca, eğrelti otları da teraryum bitkisi için son derece uygun. Aktif kömür içinse orkide malzemeleri satan yerlere başvurabilirsiniz.

Teraryumunuzun ilk katına, 2.5-3 cm kalınlığını geçmeyecek şekilde çakıl taşları ve ufalanmış kaya parçaları yerleştirmelisiniz. Bu katmanın üzerine, aktif kömür parçalarından ikinci bir katman oluşturmalısınız. Kömür katmanı, teraryumunuzun kullanacağı suyun temiz kalmasını ve bakteri oluşumunun engellenmesini sağlayacaktır. Üçüncü katmanda, ince bir yosun tabakası oluşturmalısınız. Bu tabaka, toprağın kurumasını engelleyecektir. Yosun tabakasının üzerine, yine 2.5-3 cm kalınlığında saksı toprağı eklemelisiniz. Ardından, teraryum bitkilerinizi toprakta küçük delikler açarak dikebilir ve üzerine bir miktar su dökebilirsiniz. Son aşamada ise diğer dekoratif objelerle süsleme yapabilirsiniz.

Teraryumun yapımı kadar bakımı da oldukça kolay bir iş. Bakım konusunda, en çok güneş ışığına dikkat etmelisiniz. Teraryumunuz doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalı. Aksi durumda oluşacak yüksek sıcaklık, bitkinizin zarar görmesine yol açar. Ayrıca, teraryumunuzun fazla suya ihtiyaç duymayacağını da ekleyelim. Fanus içinde yaratacağınız ekosistem, dışarıdan su eklemeye gerek olmaksızın teraryumunuzdaki doğal yaşamın haftalarca sürmesini sağlar. Kenarlarda oluşan hafif sislik veya nemlik, yarattığınız ekosistemin düzgün bir şekilde çalıştığının kanıtı olacaktır. Bakım konusunda, budamaya da dikkat etmelisiniz. Teraryum bitkinizin fanusun boyutunu aşmaması için zaman zaman budanması gerek.

Boo Ofis Mobilyalarında Fırsat!

Ofis dekorasyonunda teraryum fanuslar konusunu ele aldığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da geçen hafta başlayan Boo Ofis Mobilyalarında Fırsat! kampanyamızı da hatırlatmak istiyoruz. Kampanyamız kapsamında Boo ofis mobilyalarında % 20’ye varan indirim fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Sitemizde devam etmekte olan tüm kampanyaları buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir