Ofis Dostu Termal Etiket ve Rulolar

Termal etiket ve rulolar alışverişlerimizin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Isıya maruz kaldığında renk değiştiren özel formüllü kimyasal bir malzemeyle kaplı olan termal etiket ve rulolar sayesinde alışverişlerimizi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştiriyoruz. POS cihazlarının yaygınlaşmasıyla birlikte termal rulolara duyulan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Ağırlıklı olarak perakende sektöründe kullanılan termal rulolar, POS cihazlarının yanı sıra ATM’lerde ve elektrik, su, doğal gaz faturalarında da karşımıza çıkıyor. POS rulosu veya yazar kasa rulosu olarak da bilinen termal rulolar, yaptığımız alışverişlerin dökümünü sunuyor, alışverişlerde kayıt dışılığı önlüyor. Termal etiketler ise en çok terazi etiketi olarak kullanılıyor. 

Peki, termal etiket ve rulo alırken nelere dikkat etmek gerekir? Ofisler en çok hangi termal etiket ve ruloları sipariş veriyor? Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, önce termal etiket ve rulolar hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Daha sonra, Ofix’in verilerine göre ofislerin son 1 yıl içinde en çok sipariş verdiği termal etiket ve ruloları kısaca tanıtacağız. Termal etiket ve rulolar hakkında yeterince bilgi sahibi değilseniz, alışverişlerinizi kolaylaştırmak için derlediğimiz bu bilgilerden yararlanabilirsiniz. Termal etiket ve rulolar için siparişlerinizi ise online ofis marketiniz Ofix üzerinden verebilirsiniz. Yazar kasa rulo fiyatları konusunda da yine ihtiyaç duyduğunuz bilgilere Ofix üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Termal etiket ve rulo nedir?

Termal etiket ve rulo, ısıya maruz kaldığında renk değişimine uğrayan ince bir kağıt çeşididir. Diğer kağıt türlerinden farklı olarak bu ürünler, kullanım sırasında kartuş gerektirmez. Yazıların mürekkep yerine ısı kullanılarak oluşması, kullanım sırasında maliyet avantajı sağlar. Termal rulolar en çok yazar kasa ve POS cihazlarında kullanıldığı için yazar kasa ve POS rulosu olarak da anılır. Son derece kullanışlı olan bu kağıt çeşidini yazar kasa ve POS cihazlarının yanı sıra ATM’lerde ve elektrik, su, doğal gaz faturalarında da görürüz. Termal etiketlerle birlikte termal rulolar, mürekkebe ihtiyaç duymaksızın çıktı verdiği gibi uzun ömürlü oluşlarıyla da sıkça tercih edilir. Parlak koruyucu yüzeyleri sayesinde normal kağıtlara oranla daha dayanıklı hale gelen bu ürünler, yazıların daha uzun süre saklanmasını sağlar.

Termal etiket ve rulolar günümüzde her marka yazıcı, yazar kasa, hesap makinesi, POS cihazı, medikal istasyonlar, benzin istasyonları vb. araç ve ortamlarda kullanım için standart birtakım özelliklere sahiptir. Nitekim termal rulolar 12, 16, 25, 30, 40 ve 60 metre uzunluğunda olabilir. Genişlik bakımından ise en çok 56 ve 80 mm termal rulo çeşitleri tercih edilir. Bunlar içinde 56 mm POS cihazları için, 80 mm ise yazar kasalar için standart genişliktir. Termal etiketlerde ise 40 x 80 mm, 80 x 60 mm, 100 x 100 mm gibi farklı alternatifler mevcuttur. Genişlik konusunda tercih yaparken cihazınızın türüne, uzunluk konusunda tercih yaparken ise müşteri yoğunluğunuza dikkat etmelisiniz. Eğer müşteri yoğunluğu fazla olan bir iş için kullanacaksanız daha uzun termal rulolar sizin için iyi bir seçim olabilir. 

Termal etiket ve rulolar niçin önemlidir?

Termal etiket ve rulolar alışveriş sırasında pek çok bakımdan kolaylık sağlar. Bu ürünlerin üzerinde oluşan yazıların uzun ömürlü olması, oluşturulan kayıtların uzun süre saklanmasını mümkün kılar. Eğer sürekli stok kontrolü ve iade işlemlerinin yapıldığı bir işte çalışıyorsanız, termal etiket ve rulolar sayesinde ürün giriş çıkışlarını takip etmede pratik ve ekonomik bir çözüm geliştirebilirsiniz. Başta gıda ve giyim olmak üzere perakende satış noktalarının hemen hepsinde ürünlerin takibi termal etiket ve rulolar sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Perakendenin yanı sıra günümüzde pek çok otobüs firması, gazete bayisi, hatta havaalanı firmaları da ürün ve hizmetlerini termal etiket ve rulolar sayesinde takip etmekte.

Termal etiket ve rulolarda kullanılan kimyasal malzemeler, herhangi bir mürekkep veya kartuşa gerek kalmaksızın yazı ihtiyaçlarını karşılamakta. Bu özellikleri sayesinde kullanıcıya ekonomik avantaj sunan termal etiket ve rulolar aynı zamanda da yazıları dış etkenlere karşı koruyor. Eğer iyi bir termal etiket veya rulo kullanırsanız, müşterinize vereceğiniz çıktılarda yazılar ışık, yağ ve suya karşı etkin şekilde korunur. Nitekim, termal etiket ve rulolarda kullanılan kağıdın kalitesi müşteri memnuniyeti açısından büyük önem taşır. Termal rulolarla hazırlanan fatura veya fişlerin bazen uzun süre saklanması gerekebilir. Üzerindeki yazıların kısa sürede silindiği termal rulolar beklentileri karşılamayacağı gibi, şirketlerin de itibarlarına zarar verir. 

Termal etiket ve rulo alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Piyasada farklı ebat ve kalite düzeyine sahip pek çok termal etiket ve rulo bulabilirsiniz. Termal etiket ve rulo alırken her şeyden önce cihazınızın türüne dikkat etmelisiniz. Termal rulolar içinde 56 mm POS cihazları için, 80 mm ise yazar kasalar için standart genişliktir. Uzunlukları ise 12 ile 60 metre arasında değişebilir. Müşteri yoğunluğunuza göre kısa veya uzun termal rulo çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Müşteri yoğunluğunuz eğer fazlaysa, 40 metre ve üzeri ürünler sizin için iyi bir seçim olabilir. Çünkü bu sayede termal rulonuzu gün içinde sıkça değiştirmeye ihtiyaç duymazsınız. Müşteri yoğunluğu düşük bir iş yapıyorsanız, 12 ile 40 metre arasındaki termal rulolar işinizi görür.

Termal etiketler için de yine cihazınızın etiket genişliğine dikkat etmelisiniz. Etiket üzerine basmak istediğiniz yazılar birkaç satırla sınırlıysa 20 veya 40 mm genişlikteki termal teraziler işinizi görür. Basmak istediğiniz yazılarda satır sayısı fazlaysa 40 mm’nin üzerinde genişliğe sahip termal yazıcılar daha doğru bir seçim olabilir. Terazi rulosu veya terazi etiketi için kullanılan kağıdın türü de ayrıca önemlidir. Her ne kadar yazar kasa rulolarına oranla terazi rulo ve etiketlerinde kullanılan kağıdın niteliği önemsiz gibi görünse de bu doğru değildir. Çünkü termal etiket yazıcı içinde kalitesiz kağıt kullanırsanız, bastığınız etiketlerin okunması zorlaşır. Ki bu da müşteriye kötü bir alışveriş deneyimi sunmak anlamına gelir. 

Termal etiket ve rulolarda kullanılan kağıtlar ısıya karşı yüksek bir duyarlılığa sahip olmalı. Nitekim termal etiket ve rulolarda baskı rengi olarak genellikle siyah renk tercih edilse de kırmızı veya mavi gibi farklı renklerde de çıktı almak gerekebilir. Bu konuda özellikle faturaların basıldığı termal rulolar daha gelişmiş özelliklere sahiptir. Sıradan termal etiket ve rulolar siyah dışında farklı renklerde çıktı almak için uygun özellikte olmayabilir. Seçtiğiniz ürünün renkli çıktı için uygun özelliklere sahip olup olmadığından emin olmalısınız. Kalitesiz termal etiket ve rulolar ayrıca, termal terazi ve POS cihazlarının zarar görmesine yol açar ve şirketlere ek maliyet yaratır. Bu gibi sorunlar yaşamamak için güvendiğiniz markaları tercih edebilirsiniz.

Ofix’te termal etiket ve rulo satışları ne durumda?

Ofis sarf malzemeleri tedariği pazarının güçlü oyuncularından biri olan Ofix’te müşterilerimizin sarf malzemesi ihtiyaçlarını karşılarken onlara kaliteli ve ekonomik ürünler sunmaya büyük önem veriyoruz. Hem sitemizde satışını yaptığımız ürünlerde, hem de kendi ürünlerimizde kalite ve fiyat avantajını esas alıyoruz. Ofix üzerinden verilen termal rulo siparişlerini incelediğimizde, bu konuda ne kadar doğru adımlar attığımızı görüyoruz. Nitekim, 2018 yılının Aralık ayında termal rulo kategorisinde private label grubumuza kazandırdığımız kaliteli ve ekonomik Ofix termal ruloları, 2019 ve 2020 yıllarında gerçekleştirdiğimiz satışlar içinde önemli bir hacme ulaştı. 2019’a göre 2020’de termal rulo satışlarımız %22.3 oranında artarken, bu kategoride en çok sattığımız ürün haline gelen Ofix termal rulo 56 mm x 16 m 10 adet ürünümüzün satışı %62 oranında arttı. 

Tamamen yerli üretim olan Ofix termal rulolarında, piyasadaki en kaliteli rulo kağıtlarını kullandık. Özel parlak koruyucu yüzeyi sayesinde normal termal rulolardan daha dayanıklı hale getirdiğimiz bu rulolarda yazıların ışık ve suya karşı direnci oldukça yüksek düzeyde. Satış verilerine baktığımızda, Ofix termal ruloların müşterilerimiz tarafından beğenildiğini ve daha fazla tercih edildiğini görmenin memnuniyeti içindeyiz. POS cihazları için 56 mm x 16 m, yazar kasalar için 80 mm x 30 m ebatlarında hazırladığımız Ofix termal ruloları, müşterilerimizin beklentilerini en güzel şekilde karşıladı. Aynı zamanda da termal rulo satışlarımızın artmasını sağladı. 2019’da cari başına 10 adet termal rulo alımı söz konusuyken, 2020’de bu rakam 13.3’e yükseldi. Termal rulolar en çok Şişli, Ataşehir, Kadıköy, Sarıyer ve Çankaya’dan sipariş verildi.

Ofis dostu termal etiket ve rulolar Ofix.com’da!

Termal etiket ve rulolar hakkında kısaca bu konuları ele aldıktan sonra yazımızın bu kısmında, Ofix’in verilerine göre ofislerin son 1 yıl içinde en çok sipariş verdiği termal etiket ve ruloları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için OfixPlus üyesi olabilirsiniz.

Ofix Termal Rulo 56 mm x 16 m 10 Adet

Listemizin ilk sırasında, kendi ürünümüz olan Ofix termal rulo 56 mm x 16 m 10 adet var. Tüm POS cihazlarıyla uyumlu olan bu ürünlerde piyasadaki en kaliteli rulo kağıtlarını kullandık. Özel parlak koruyucu yüzeyi sayesinde normal termal rulolardan daha dayanıklı hale getirdiğimiz bu rulolarda yazıların ışık ve suya karşı direnci oldukça yüksek düzeyde.  

Pos Rulo Termal Rulo 56 mm x 16 m 10 Adet

Listemizin ikinci sırasında, Pos Rulo termal rulo 56 mm x 16 m 10 adet var. 50 g/m² termal kağıttan üretilen bu ürünlerin menşei Almanya. Hansol kağıt kullanılarak üretilen bu ürünler de yine tüm POS cihazları için uygun özellikte. Çok geniş bir kullanım alanına sahip olan Hansol kağıt çeşitlerini baskı alanlarının dışında gönderi paketleme, sanat mecraları, pastahaneler vb. alanlarda da görebilirsiniz.

Tanex Termal Rulo Etiketi 40 x 80 mm 1.000 Adet – Beyaz

Listemizin üçüncü sırasında, Tanex termal rulo etiketi 40 x 80 mm 1.000 adet – beyaz var. Yerli üretim olan bu ürünlerde etiketler dikdörtgen şeklinde ve yuvarlak köşeli. Paket içi adedi 1000 olan bu etiketleri etiket basma makinesi veya etiket yazıcılarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kendinden yapışkanlı bu ürünler 40 x 80 mm genişliğiyle özellikle terazi etiketi olarak kullanıma uygun.  

Ofix’te satışı devam eden diğer termal etiket ve ruloları inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir