Termal yazıcı nedir ve nasıl kullanılır?

Barkod veya etiket basımında kullanılan en önemli araçlardan biri şüphesiz ki termal yazıcıdır. Diğer yazıcı çeşitlerine oranla termal yazıcılar farklı birtakım özelliklere sahiptir. Onları farklı kılan özellikleri, barkod veya etiket basımını hızlı, kolay ve ekonomik hale getirmelerini sağlar. Termal barkod yazıcı olarak da bilinen termal yazıcıları marketlerde veya perakende satış noktalarında sıkça görürüz. Kasada ödeme yaptıktan sonra banka veya kredi kartımızın slipi termal yazıcıda basılır. Bu ürünler endüstriyel alanlarda da önemli kolaylıklar sunar. Örneğin lojistik firmaları, gönderilerin doğru adreslere ulaşması için termal yazıcıdan yararlanır. Direkt termal ve termal transfer şeklinde başlıca iki çeşidi olan termal yazıcılar, kullanım kolaylığının yanı sıra önemli bir maliyet avantajına da sahiptir. Toner veya mürekkep kullanmadıkları için baskı maliyetlerini düşürürler. Aynı zamanda da daha az kağıt kullanırlar. Kullandıkları kağıdın geri dönüşüme kazandırılması da daha kolaydır. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, termal yazıcı nedir ve nasıl kullanılır konusunu ele alacağız. 

Termal yazıcı nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse termal yazıcı, direkt termal veya termal transfer yöntemiyle baskı yapan özel bir yazıcı çeşididir. Fiş yazıcısı olarak da bilinen bu yazıcı çeşidine hayatımızın birçok alanında rastlarız. Örneğin kredi kartı sliplerinin basımı termal yazıcı çeşitleri ile gerçekleşir. Bagaj etiketi almak istediğimizde termal yazıcılar gerekli baskıyı kolayca yapar. Kısa süreli kullanımda olacak barkodları basmak için termal yazıcılardan yararlanırız. Bu çerçevede termal yazıcılar, diğer yazıcı çeşitlerine göre önemli birtakım farklılıklara sahiptir. Lazer veya mürekkep püskürtmeli yazıcılardan dilediğimiz çıktıları alabiliriz. Oysa termal yazıcıların çok daha sınırlı bir kullanımı vardır. Bununla birlikte, bu ürünler özel birtakım baskı ihtiyaçlarını daha pratik ve ekonomik şekilde karşılar. Örneğin kredi kartı slipi almak için lazer yazıcı kullanmak tercih edilmez. Çünkü bu tür kullanım şekillerinde maliyet artar, işlem süresi uzar. Oysa termal yazıcı kullanarak bu gibi ihtiyaçlarımızı kolayca ve en ekonomik şekilde karşılarız. 

Aslına bakarsanız, hayatımızın birçok alanında baskı ihtiyaçlarımızı karşılamak için yazıcı çeşitlerinden yararlanıyoruz. İhtiyaçlarımızı en etkin şekilde karşılayan yazıcılar, sarf malzemesi tüketimimizi azaltıyor. Yazıcı çeşitlerini yanlış kullanmak baskı maliyetlerimizi arttırır. Termal yazıcılarla henüz tanışmamış kullanıcılar, internette arama motorları üzerinden “Termal yazıcı nedir?” sorusuna cevap almak ister. Kısaca tüm yazıcı çeşitleri, türlerine göre dört gruba ayrılır. Bunlar mürekkep püskürtmeli yazıcılar, lazer yazıcılar, nokta vuruşlu yazıcılar ve termal yazıcılardır. Termal yazıcı nedir diye merak eden kullanıcılar, termal yazıcıların diğer yazıcı çeşitlerinden farklarını da öğrenmek ister. Diğer yazıcılardan farklı olarak bu ürünler, direkt termal veya termal transfer yöntemleriyle baskı yapan özel bir yazıcı çeşididir. Bu ürünleri örneğin A4 çıktı almak için veya fotokopi çekmek için kullanamayız. Fakat etiket veya barkod basmak için rahatlıkla kullanabiliriz. Doğru şekilde kullanıldığı sürece termal yazıcılar kredi kartı slibi, barkod veya etiket basmayı kolaylaştırır. Aynı zamanda da baskı maliyetlerini azaltır. 

Direkt termal yazıcı nedir?

Doğrudan termal yazıcı olarak da bilinen bu ürünler, doğrudan termal baskı yöntemiyle çalışan termal yazıcı çeşididir. Bu ürünlerde, ısıya duyarlı termal rulolar kullanılır. Termal yazıcıdaki ısıtılmış baskı kafasının altından geçerken kağıtların yüzeyinde baskı oluşur. Bu işlem sırasında herhangi bir toner veya mürekkep kullanılmaz. Kağıt üzerinde gerçekleşen baskının esas nedeni, baskı kafasından geçen termal ruloda ısı yoluyla ortaya çıkan değişimdir. Termal rulo üzerine uygulanan özel kimyasal işlemler, baskının bu şekilde gerçekleşmesini sağlar. Böylelikle yazıcı herhangi bir şeride veya tonere gerek duymadan çıktıyı verir. Bu sayede düşük bir baskı maliyeti yaratır. Bu ürünlerin fiyatı da diğerlerine oranla daha uygundur. Endüstriyel alanlarda özellikle kısa süreli kullanımlar için en uygun termal yazıcı çeşidi direkt termal yazıcıdır. Fakat bu ürünlerin en önemli dezavantajı da gerçekleştirdiği baskının uzun süre dayanıklı olmamasıdır. Bu nedenle doğrudan termal yazıcılar kısa süreli baskı ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılır. 

Termal yazıcı çeşitleri içinde direkt termal yazıcılar en yaygın çeşittir. Bu ürünleri örneğin marketlerde, perakende satış noktalarında, hastanelerde vb. ortamlarda sıkça görürsünüz. Ayrıca lokanta ve otellerde, kafe ve kahvaltı salonlarında da termal printer olarak bu ürünler kullanılır. Bu tür ortamlarda adisyon yazıcı modelleri kısa süreli baskı ihtiyaçlarını karşılar. Termal baskı nedir diye merak edenler, bu ürünlerin çalışma mantığının basitliği karşısında şaşkınlık duyabilir. Gerçekten de termal etiket yazıcı çeşitlerinin kolay bir çalışma mantığı vardır. Bu ürünlerdeki özel baskı kafası, termal rulo üzerinde baskıyı kolayca oluşturur. Bununla birlikte, direkt termal barkod yazıcı çeşitleri fiziksel etkilere karşı dayanıksızdır. Baskı yüzeyi örneğin sıcaklık ve nemden kolayca etkilenir. Bu nedenle termal fiş yazıcı kullanan işletmeler bu tür etkileri sınırlandırıcı çözümleri devreye sokar. Tıpkı POS yazıcı çeşitlerinde olduğu gibi doğrudan termal yazıcılar da kompakt ürünlerdir. Bu sayede baskı bileşenlerini fiziksel etkilerden korumak kolaylaşır. 

Termal transfer yazıcı nedir?

Piyasada en yaygın termal yazıcı çeşitlerinden bir diğeri termal transfer yazıcıdır. Bu ürünlerde baskı kafasının yanı sıra ince bir şerit vardır. Baskı gerçekleşirken baskı kafası ve baskı şeridi birlikte çalışır. Böylelikle daha kaliteli ve uzun ömürlü çıktılar oluşur. Bu ürünlerde baskı işlemi kuşe etiketler üzerine gerçekleşir. Nitekim ribon kullanan kuşe etiketler, termal transfer yöntemiyle çıktı almak için daha uygundur. Oysa termal transfer yazıcılarda sıradan termal rulolar başarılı değildir. En iyi sonuçları kuşe etiketler verir. Termal transfer baskı tekniğinde yazıcı şeridi, etiket üzerine baskıyı yine ısı yoluyla gerçekleştirir. Ancak yazıcı şeridi kullanıldığı için yüzeyde daha güçlü bir baskı oluşur. Yazıcı şeridi kuşe kağıt üzerinde daha kalıcı iz bırakır. Ayrıca yayılım oluşmaz. Yazıcı şeridinin balmumu, reçine veya bu ikisinin karışımını içermesi mümkündür. Balmumu şeritler daha düşük ısıda baskı gerçekleştirir. Reçine şeritler ise daha yüksek ısıda baskıya dayanıklıdır. 

Termal transfer yazıcılar için üretimi gerçekleşen balmumu şeritlerin fiyatı daha uygundur. Ancak bunlar daha düşük bir dayanıklılık sunar. Reçine baskı şeritlerinde kullanılan bileşenler, baskı kalitesini arttırır. Fakat bunları kullanmak için daha yüksek ısı gerekir. Bu nedenle reçine şeritler baskı maliyetlerini arttırır. Balmumu ve reçine karışımı şeritlerde ise maliyet azalır. Termal transfer yönteminde baskı işlemi sırasında şeritteki mürekkep ısı yoluyla erir ve kağıda yapışır. Kağıda bu şekilde işleyen mürekkep, baskının fiziksel etkilere karşı daha dayanıklı hale gelmesini sağlar. Örneğin uzun süre saklanması gereken laboratuvar numuneleri için termal transfer yazıcılar çok daha uygundur. Bu numuneler soğuk hava koşullarında saklanacaksa üzerindeki baskının mutlaka termal transfer yöntemiyle gerçekleşmesi gerekir. Aksi durumda ne yazık ki baskı kısa sürede yok olur ve birçok sorun ortaya çıkar. Lojistik sektöründe kargo gönderimi sırasında kolilerin üzerine yapıştırılan etiketler de bu türdendir. Böylelikle barkod etiketlerinin dayanıklı olması sağlanır. 

Termal yazıcı nasıl kullanılır?

Hangi markanın hangi model termal yazıcısı olursa olsun, bu ürünleri kullanmadan önce ilk olarak kurulumunu doğru şekilde sağlamalısınız. Çünkü kurulum aşamasında yapacağınız herhangi bir hata, ürünü kullanmanızı engeller. Nitekim kurulum aşamasında öncelikle bağlantı girişlerini doğru yaptığınızdan emin olmalısınız. Kurulum sırasında ürünün kullanım kılavuzuna bakarsanız bu konuda en net bilgilere ulaşırsınız. Diğer taraftan termal yazıcıları kullanmak için özel birtakım bilgisayar programlarına ihtiyaç vardır. Dolayısıyla ürünü bilgisayarınıza bağlamanız yetmez. Uygun programın bilgisayarınızda yüklü olması gerekir. Programı bilgisayarınıza indirmemişseniz bilgisayarınız yazıcıyı tanımaz. Bilgisayarınızda etiket yazdırma programı yüklüyse ve termal yazıcıyı doğru şekilde bağlamışsanız, bilgisayarınız yazıcıyı otomatik olarak tanır. Ve diğer adımları devreye sokar. Dahası termal etiket yazdırma programları, etiketler için boyut ayarı yapmaya imkan tanır. Nitekim termal yazıcı kullanırken etiketlerin eni, boyu ve kenar boşluklarına dikkat etmek gerekir. Tek etiket için ölçü, etiketin yüksekliğidir. Etiket bilgilerini programa doğru girerseniz baskı şablonu doğru oluşur. 

Termal yazıcıyı kullanırken etiket şablonu üzerinde yapacağınız her değişiklik, basacağınız etiketleri doğrudan etkiler. Bu nedenle termal yazıcı nasıl kullanılır diye merak edenlerin etiket şablonuna özellikle dikkat etmesi gerekir. Kullandığınız termal yazıcıdaki etiket ölçülerini programa doğru girmezseniz çıktılar doğru şekilde oluşmaz. Bu bağlamda yan yana etiketlere barkod yazdırırken çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü bu durumda etiketlerin bir tanesinin değil, her ikisinin enini ve boyunu dikkate almak gerekir. Kenar boşluklarını da yine doğru hesaplamak ve şablona girmek gerekir. Şablon üzerinde değişiklik yaptıktan sonra alacağınız çıktının önizlemesini yaparsanız, sorunları önceden değerlendirme imkanınız olur. Piyasada örneğin 80 mm termal yazıcı veya 58 mm termal yazıcı gibi farklı ürün çeşitleri vardır. Bunların her biri için şablonları doğru ayarlamak gerekir. Dolayısıyla bilgisayarınızda iki farklı ürün yüklüyse, çıktı göndereceğiniz yazıcının şablonunun boyut ayarlarının doğru olduğundan emin olmalısınız. Aksi durumda ne yazık ki doğru şekilde etiket basamazsınız. 

Termal yazıcı fiyatları ne kadardır?

Piyasada farklı markaların farklı model termal yazıcıları arasında önemli birtakım fiyat farklılıkları mevcuttur. Halihazırda fiyatlara genel olarak baktığımızda en uygun termal yazıcı fiyatlarının yaklaşık 700 liradan başladığını söyleyebiliriz. Yazıcıların teknik özellikleri ve baskı kaliteleri arttıkça fiyatları da doğal olarak artar. Ayrıca ürünlerin yerli üretim olup olmadığı da fiyatları etkiler. Genel olarak baktığımızda ithal ürünlerin fiyatları daha yüksektir. Fakat aynı kaliteye sahip yerli ürünlerin fiyatı daha uygundur. Piyasada 2-3 bin liraya da termal yazıcı bulabilirsiniz, 15-20 bin liraya da bulabilirsiniz. Bu ürünler arasında tercihte bulunurken öncelikle ihtiyaçlarınızı netleştirmelisiniz. Ürünlerin fiyatı hiçbir zaman esas belirleyici olmamalı. Termal yazıcıların fiyatlarını daha uygun hale getirmek için dilerseniz online satış kanallarını kullanabilirsiniz. Genel olarak baktığımızda online satış kanallarında termal yazıcıların fiyatları piyasa ortalamasına göre yüzde 10 ile 20 arasında daha uygundur. Kurumsal müşterilere uygulanan indirimler de ekstra avantajlar sağlar. 

Termal yazıcı alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Piyasada farklı markaların değişik modelde birçok termal yazıcısını bulabilirsiniz. Bunlar arasında tercih yapmadan önce ilk olarak ihtiyaçlarınızı netleştirmelisiniz. Sizin için en uygun termal yazıcı, ihtiyaçlarınıza en uygun ürün olacaktır. Eğer kısa süreli kullanımlar için gerekiyorsa direkt termal printer daha uygundur. Örneğin hemen tüm marketlerde ve perakende satış noktalarında kredi kartı slibi basmak için doğrudan termal yazıcılar vardır. Daha uzun süreli baskı ihtiyaçlarınız için ise termal transfer masaüstü yazıcı daha iyi bir seçimdir. Nitekim lojistik alanında, makine veya laboratuvar numunelerinin etiket basımında bu ürünler ön plandadır. Ebat konusunda ise en çok 80 ve 58 mm termal yazıcılar ön plandadır. Termal yazıcıların önemli özelliklerinden biri de endüstriyel ortamlarda değişik ihtiyaçlara uygun çözümler sunmalarıdır. Bu bağlamda örneğin mobilizasyonu yüksek ortamlarda bluetooth termal yazıcılar daha iyi bir seçimdir. Mobil termal yazıcıların sunduğu olanaklar diğerlerine oranla daha fazladır. Daha sınırlı kullanımlar için ise mini termal yazıcılardan yararlanabilirsiniz. 

Ofiste yoksa Ofix’te var!

Termal yazıcılar hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı küçük bir hatırlatmayla tamamlamak istiyoruz. Online ofis marketiniz Ofix.com, ofislerin en çok sipariş verdiği termal yazıcılara uygun fiyat avantajıyla sahip olma fırsatı sunuyor. Termal yazıcılar için alışveriş yapmadan önce sitemizi ziyaret ederseniz siz de bu fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Sitemizde satışı devam eden tüm termal yazıcıları buradan inceleyebilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için ise burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir