Thomas Edison: Dünyayı aydınlatan mucit…

Amerikalı mucit Thomas Edison, 84 yıllık hayatı boyunca binin üzerinde buluşa imza attı. Bunlar içinde en önemlisi şüphesiz ki elektrik ampulüydü. Bu icatla yeni bir endüstrinin doğmasını sağlayan Thomas Edison, ampul ve lamba soketlerinin yanı sıra gramofon, film gösterme makinesi, elektrik sigortası, yalıtım malzemeleri, elektrik santralleri ve trafolar gibi yüzlerce icatla yalnızca 20. yüzyılın değil, aynı zamanda tüm zamanların en önemli mucitlerinden biri olmayı başardı. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Thomas Edison‘un hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini ve ampulün icat serüvenini okurlarımızla paylaşacağız.

Kısaca Thomas Edison

Thomas Edison, 11 Şubat 1847 tarihinde ABD’nin Ohio eyaletine bağlı Milan şehrinde dünyaya geldi. Samuel Jr ve Nancy Elliott çiftinin yedinci ve son çocuğu olan Thomas 7 yaşına geldiğinde, ailesiyle birlikte Michigan eyaletine bağlı Port Huron’a yerleşti ve ilköğretimine burada başladı. Ne var ki, 3 ay sonra “zeka geriliği ve algılama güçlüğü” gerekçesiyle okuldan uzaklaştırıldı. Küçük Thomas‘ın eğitimini, Kanada’da öğretmenlik yapmış olan annesi üstlendi. Özel öğretmenler tarafından yetiştirilen küçük Thomas 10 yaşına geldiğinde, fizik ve kimya alanlarına büyük ilgi duymaya ve evlerinin kilerinde deneyler yapmaya başladı.

Küçük Thomas için deney yapmak artık bir tutku haline gelmişti. İlgisini en çok Volta pili çekiyor, Volta kaplarından elektrik akımı elde etmeye çalışıyordu. İletkenler üzerine yaptığı çalışmaları kimyasal deneylerle birleştiriyordu. Bu çalışmalar sırasında kendi başına bir telgraf aygıtı yapmayı başardı ve Mors alfabesini öğrendi. 12 yaşına geldiğinde, ailesine destek olmak için Port Huron ile Detroit arasında çalışan bir trende gazete ve meyve suyu satmaya başladı. Neredeyse tüm zamanını geçirdiği laboratuvarından ayrı kalmak onu çok üzünce laboratuvarının bir kısmını trene taşıdı. Ne var ki, trende yaptığı deneylerden biri yangına sebep olunca işinden oldu. Thomas Edison hayatı boyunca bu olayın etkisinde kaldı ve deney yaparken güvenlik önlemleri almaya büyük özen gösterdi. 

Trende çalıştığı dönemde, bir istasyon şefinden telgrafçılığı öğrenmişti. 16 yaşına geldiğinde, telgrafçılığa başladı ve 5 yıl boyunca telgraf operatörlüğü yaptı. 1868 yılında Boston’a yerleşti ve Western Union Telegraph Company‘de gece operatörü olarak işe başladı. Boston’da bulduğu daha geniş imkanlar, elektrik akımı üzerine yaptığı çalışmaları geliştirmesini sağladı. Özellikle de Faraday‘ın çalışmalarını yakından takip ediyor, onun deneylerini tekrarlayarak ulaştığı sonuçları sistematik hale getiriyordu. Deneylerine daha geniş zaman ayırabilmek için işten ayrıldı ve ilk icadı olan oy kayıt makinesinin patentini aldı. Ne var ki, bu ilginç buluş kimsenin dikkatini çekmedi ve Thomas Edison, büyük borç içinde Boston’dan ayrılarak New York’a yerleşti. 

Thomas Edison’un İcat Tutkusu ve Endüstriyel Çalışmaları

1869 yılında Thomas Edison, New York Borsası’nda telgraf operatörü olarak işe başladı. Düzenli bir gelire sahip olan Edison için bu iş, deneylerinde kullanacağı araç ve gereçleri temin etme fırsatı yaratmıştı. Bu dönemde Western Union Telegraph Company, üzerinde çalıştıkları telgraflı kayıt aygıtı telemi geliştirmek için Thomas Edison‘a teklifte bulundu. Teklife olumlu karşılık veren Thomas Edison, bir arkadaşıyla birlikte Edison Universal Stock Printer şirketini kurdu. Telemi geliştirmek için yaptığı çalışmalar sırasında pek çok buluşa imza attı ve patentlerini aldı. Endüstriyel alanlarda birçok dönüşümü beraberinde getiren bu buluşlar, Thomas Edison‘un önemli bir servete sahip olmasını sağladı. Şirket artık telem aygıtı üretmeye başlamış ve üstelik, tek hat üzerinde iki sinyal birden gönderebilen çift kanallı telgraf geliştirmeyi başarmıştı.

Bu gelişmelerin ardından Thomas Edison, New Jersey’e yerleşti ve Menlo Park’ta daha büyük bir araştırma laboratuvarı kurdu. O dönemin şartlarına göre oldukça geniş imkanlara sahip olan bu laboratuvarda galvanometre, elektrometre, elektrik üreteçleri, fotoğraf aygıtları gibi çok önemli araçlar vardı. Üstelik, laboratuvarında 20 kadar işçi çalıştırıyor ve ekibini bir taraftan da eğitiyordu. 1875 yılına kadar kaldığı New Jersey’de Western Union Telegraph Company‘den sağladığı destekle Thomas Edison ve ekibi, aynı anda 40’tan fazla proje üzerinde çalışabilir duruma geldi. Thomas Edison artık, yılda ortalama 400 patent almaktaydı. Böylelikle Thomas Edison çalışmaları 20. yüzyılda pek çok alanda elde edilecek teknolojik ilerlemelerin altyapısını oluşturmaktaydı. 

Thomas Edison 1876 yılında, Alexander Graham Bell tarafından geliştirilen “konuşan telgraf” yani telefon üzerinde çalışmaya başladı. Çocukluk döneminde geçirdiği kızıl hastalığı ya da diğer ismiyle scarlet hastalığı nedeniyle işitme güçlüğü yaşıyor, ileride telgrafın yerine geçeceğini düşündüğü telefonun geliştirilmesine büyük önem veriyordu. Bell‘in icadına karbon iletken ekleyerek telefonda iletilen ses kalitesini yükselten Thomas Edison yaptığı çalışmalar içinde artık ses teknolojisi üzerinde yoğunlaşmaya başladı. Sesi iletmeyi sağlayan teknolojinin aynı zamanda da ses kaydetmede kullanılabileceğini gördü ve gramofonu icat etti. 1877 yılında piyasaya sunduğu ilk gramofonlar, Thomas Edison ve şirketine büyük bir ticari başarı sağladı. Edison 1877 yılında maddi açıdan daha iyi bir konuma yükseldi. 

Thomas Edison ve Ampulün İcadı

Thomas Edison 1878 yılında, William Wallace‘ın geliştirdiği 500 mum gücündeki ark lambasından çok etkilendi. Fakat Wallace‘ın lambası oksijenle yanıyordu ve üstelik enerji sarfiyatı yüksekti. Bu lambayı güvenilir ve kullanışlı bulmayan Thomas Edison, daha ucuz bir yöntemle elektrik lambası geliştirmek üzere çalışmalarına başladı. Geliştirmek istediği ampul, havası boşaltılmış bir ortamda ışık yayan ve düşük akımla çalışan bir ampuldü. Bu konu üzerinde çalışmalarını sürdürmek için gerekli kaynağı bulmak üzere Thomas EdisonJP Morgan ve Vanderbilt ailesi gibi iş dünyasının önemli isimleriyle görüştü. Bu görüşmeler ampulün icadı için gerekli maddi desteği sağladı. Bu destek sayesinde Edison Electric Light Company kuruldu. Böylelikle, ampulün bulunuşu için gerekli zemin oluşmuş oldu. Aynı zamanda da Edison icatları için kaynak sağlandı. 

Son 50 yıldır bilim insanları, geceleri aydınlatma ihtiyaçlarını karşılamak için gaz lambasının yerini alacak ucuz ve güvenli yeni bir ışık kaynağı aramaktaydı. Fakat 1879 yılına kadar bu çalışmalardan istenilen sonuç alınamamıştı. 1879 Thomas Edison için büyük bir dönüm noktası oldu. Aylar boyunca gece gündüz çalışarak 3 bine yakın maddenin flaman olarak kullanılıp kullanılamayacağını inceledi. Sonunda, karbon flamandan istediği sonucu almayı başardı. Edison ampul buluşu için gerçekten de çok çalışmış, sonuç almak için çok büyük fedakarlıklar yapmıştı. Elde ettiği sonuç ise yalnızca kendisi için değil, tüm insanlık için yeni bir dönem başlattı. Bu nedenle Edison 1879 yılını hayatı boyunca bir milat saydı. Thomas Edison ampulü kaç yılında buldu veya ampul ne zaman icat edildi, diye merak ediyorsanız bu soruların cevabı 1879’dur. Karbon filamanlı elektrik ampulünün halka tanıtımı ise 21 Ekim 1879 tarihinde gerçekleşti.

Edison Laboratuvarı ve Thomas Edison’un İcatları

Ampulü icat eden Thomas Edison 1880 yılında ampul satışlarından önemli ticari başarılar elde etti. Edison‘un ampul icadı o kadar büyük bir ilgi gördü ki, 1882 yılında New York sokakları bu lambalarla aydınlatılmaya başlandı. Evlerde gaz lambalarının yerini alan elektrik ampullerinin tanesinin 2.5 dolara satılması, Thomas Edison ve şirketine büyük bir ticari başarı kazandırdı. Ampulün icadı kısaca dünya tarihinde yeni bir sayfa açmış ve Thomas Edison ismini ölümsüzleştirmişti. Nitekim Edison ampul icadı ile aydınlatma ihtiyaçlarına kolay ve ekonomik bir çözüm yaratmıştı. Ampulün bulunuş hikayesi aynı zamanda da sabır, kararlılık ve mücadele azmi konusunda mükemmel bir örnekti. 1887 yılında Thomas Edison, New Jersey’deki West Orange’a taşındı ve önceki laboratuvarına oranla 10 kat büyük Edison Laboratuvarı‘nı açtı. Bu dönemde bulduğu doğru akım, sonraki süreçte elektronik endüstrisinin hızla gelişmesini sağlayacaktı.

1890’lı yılların başlarında Thomas Edison, laboratuvarın çevresinde büyük fabrikalar kurdu. Bu fabrikalarda elektrik ampulünün yanı sıra gramofondan teksir makinesine, film kamerasından film oynatma makinesine kadar pek çok araç üretilmekteydi. Üstelik, fabrikalar yalnızca elektrik endüstrisi için değil, aynı zamanda inşaattan çimentoya kadar pek çok alanda üretim yapmaktaydı. 1900’lerin başlarında yeni bir akümülatör üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı. I. Dünya Savaşı döneminde ise Deniz Kuvvetleri Danışma Kurulu‘na başkanlık yaptı ve denizaltıların torpil düzeneklerinin geliştirilmesinde önemli bir rol üstlendi. 1920 yılında ABD Kongresi‘ni ikna ederek Deniz Araştırma Laboratuvarı‘nın kurulmasını sağladı. Hayatı boyunca iki kez evlenen Thomas Edison, 6 çocuk sahibi oldu. 18 Ekim 1931 tarihinde hayata veda ettiğinde arkasında, birbirinden önemli gözlem ve araştırma notlarıyla dolu 3 binin üzerinde not defteri bıraktı.

Ofis dostu ampuller Ofix.com’da!

Thomas Edison‘un hayatı ve icatları hakkında önemli noktalara kısaca temas ettiğimiz ve ampulün icat serüvenini paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği ampuller içinde ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Philips Essential Led Ampul 9 W 705 Lümen Beyaz Işık E27

Listemizin ilk sırasında, Philips Essential Led ampul 9 W 705 lümen beyaz ışık E27 var. A+ enerji sınıfında, beyaz renkli, 10 bin saat kullanım ömrüne sahip, normal duya uygun bu ürünleri ofiste veya ofis dışı ortamlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Enerji tasarruflu ampuller konusunda en sık tercih edilen bu ürünlerle elektrik masraflarınızı azaltabilir, doğanın korunmasına katkı sağlayabilirsiniz. Ürün sayfasına ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Philips Enerji Tasarruflu Ampul 23 W CDL 1540 Lümen Beyaz Işık E27

Listemizin ikinci sırasında, Philips enerji tasarruflu ampul 23 W CDL 1540 lümen beyaz ışık E27 var. Kullanım ömrü 6 bin saati bulan bu ürünler 23 Watt’lık enerjiyle 103 Watt’lık ışık vermekte ve yüzde 80 oranında enerji tasarrufu sağlamakta. Genişliği 61, yüksekliği 118 mm olan bu ürünleri normal duylarda kullanabilirsiniz. Sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Philips Enerji Tasarruflu Ampul 12 W CDL 705 Lümen Beyaz Işık E14

Listemizin üçüncü sırasında, Philips enerji tasarruflu ampul 12 W CDL 705 lümen beyaz ışık E14 var. Bu ürünlerin de kullanım ömrü 6 bin saati bulmakta. 12 Watt’lık enerjiyle verdiği ışık miktarı ise 58 Watt’la eş değer. E14 armatür duylarda kullanabileceğiniz bu ürünlerin genişliği 47, yüksekliği 104 mm. Siparişlerinizi buradan verebilirsiniz. 

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer aydınlatma ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

Related Posts

  1. Mükemmel bir beyin şimdiye kadar yapılan icatların başında gelmektedir ve teknoloji o kadar ilerlediki şu andaki sistemlerin hepsi led sistemlerine dönmeye başlamıştır. Yazı için teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir