Tiryaki Dökme Çay Nedir?

Küçükten büyüğe herkesin severek içtiği çay, ülkemizin milli içecekleri arasında yer alır. Çay tüketimine paralel olarak da çok sayıda çay markası var diyebiliriz. Elbette tiryaki dökme çay deyince aklımıza ilk gelen marka her zaman Çaykur oluyor.

Çaykur Tiryaki dökme çay, ülkemizin en çok çay yetiştirilen bölgesi Rize’nin taze çay yapraklarından harmanlanarak tüketiciye sunuluyor. Modern Çaykur fabrikalarında üretilir. 1.sınıf bir çaydır. Nitekim ülke genelinde oldukça geniş bir kitlenin beğenisini kazanmıştır. Çay tiryakileri, aradıkları çay lezzetini ve kokusunu Çaykur’da bulabilirler.

Tiryaki Çay Nasıl Demlenir?

 • Çaykur tiryaki dökme çay demlemek için öncellikle çaydanlığın üst bölmesine kaynamış suyu ilave edin. Ardında dilediğiniz kadar çay ekleyin. Çayın oranını kişi sayısına göre dilediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.
 • Çaydanlığın alt kısmına su ilave edilir. Kısık ateşte 15 dakika kadar demlemeye bırakılır.
 • Eğer çat taneleri suyun altına inmişlerse çayınız demlenmiş demektir. Servis edip keyifle içerebilirsiniz.

Tiryaki Dökme Çay Nedir

En İyi Çay Çeşitleri Hangileri?

Ülkemizde en çok tüketilen ve sevilen çay markalarının başında Çaykur gelir. Rize’de yetiştirilen ve modern tesislerde işlenen çaylar kullanıcı ile buluşmaktadır. Kalitesi, lezzeti ve aroması ile tüketici memnuniyeti kazanmıştır. Bununla birlikte Lipton ve Doğuş markalarının dökme çayları da geniş bir tüketici kitlesi tarafından tercih edilmektedir. Bu kapsamda en iyi dökme çaylar arasında en sevilen markalar ve çay çeşitleri şu şekildedir:

 • Çaykur Tiryaki Dökme Çay
 • Lipton Earl Grey
 • Lipton Yellow Label Dökme Çay
 • Doğuş Geleneksel Rize Çayı
 • Lipton Extra Dem
 • Çaykur Filiz Dökme Çay
 • Doğuş Karadeniz Tiryaki Siyah Dökme Çay
 • Doğuş Siyah Filiz Dökme Çay

Çay Demini Kaç Dakikada Alır?

Çay Demini Kaç Dakikada Alır?

Çay demleme yöntemine göre değişse de dökme çayların ideal demlenme süresi 15 ile 20 dakika arasındadır. Tanelere bakarak çayın demlendiğini anlayabilirsiniz. Eğer çay taneleri suyun altına inmişse bu çayın demlendiği anlamına gelir. Ancak hala suyun üstündelerse çayınız henüz demlenmemiş demektir. Hızlı çay demlemek istediğiniz zamanlarda bir kaşık yardımıyla çayınızı karıştırabilirsiniz. Bu çayın daha hızlı demlenmesine yardımcı olur. Dem süresini 20 dakikanın üzerinde tutmadan servis ediniz. Aksi halde çay bayatlamaya ve acılaşmaya başlar.

Musluk Suyu ile Çay Demlenir Mi?

İlk olarak belirtmeliyiz ki musluk suyu ile çay demleyebilirsiniz. Ancak bunu tavsiye etmiyoruz. Çünkü musluk suyu içindeki klor çayın bulanık olmasına neden olur. Ayrıca kokusunu ve tadını da olumsuz anlamda etkiler. Çayınızın lezzeti düşmesin istiyorsanız, içme suyu kullanmalısınız. Tiryaki dökme çayınız bu sayede istediğiniz lezzette demlenir.

Demliğe Ne Kadar Su Konulmalı?

Çay tiryakisiyseniz demleme sırasında su ve çay oranını doğru ayarlamalısınız. Tüm yapraklar suda rahatça hareket edecek şekilde bir denge sağlamalısınız. Bunun için 100 ml suya 4-5 gram yani 1 yemek kaşığı kadar çay koymanız yeterlidir. Demli ya da açık çay tercihinize göre bu oranı değiştirebilirsiniz.

Soğuk Su ile Çay Nasıl Demlenir?

Tiryaki dökme çay demlerken soğuk su kullanabilirsiniz. Keza ülkemizde çok sayıda kişi, çayını soğuk su ile demlemeyi tercih ediyor. Bunun için önce çayı sonra soğuk suyu demliğe ilave edin. Çay tanelerini karıştırmayın. Sonrasında demliği ocağı koyun ve bir iki taşım kaynatın. 20 dakika demlenmesini bekledikten sonra servis edebilirsiniz.

Yumuşak İçimli Çay Nasıl Demlenir?

Yumuşak İçimli Çay Nasıl Demlenir?

Yumuşak içimli bir çay elde etmek için demleme işleminde aceleci olmamalısınız. Çayınızı dilediğiniz oranda sıcak su ile demledikten sonra demliğin altına su ilave edin. Ardından kısık ateşte kaynayana kadar üst tarafta yer alan çayınız yavaş yavaş demlenecektir. Bu sayede çayınızı yakıp acıtmadan hafif içimli şekilde demleyebilirsiniz. Ayrıca daha hafif bir çay istiyorsanız çay oranını düşürebilirsiniz.

Çay Demlenmeden Önce Yıkanır Mı?

İyi bir çay demlemenin püf noktaları” arasında çayı yıkamak gelir. Kimilerine göre çayı yıkamak lezzetini azaltır. Ancak daha hijyenik olması açısından çayı demlemeden soğuk su ile yıkamanızda herhangi bir sorun yoktur. Ayrıca bu sayede kir ve tozlarından arındırabilirsiniz. Böylece daha berrak bir çay demleyebilirsiniz.

Çay Demlerken Şeker Atılır Mı?

Tiryaki dökme çay tutkunları çoğu zaman çaylarını şekersiz içerler. Ancak eğer çayınızı şekerli içmeyi tercih ediyorsanız demleme sırasında bir küp şeker atarak daha lezzetli bir çay elde edebilirsiniz. Bununla birlikte karanfil ve tarçın gibi aroma vericiler kullanarak aromatik bir siyah çay elde edebilirsiniz.

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir