Tiryakileri için Dökme Çay Demleme Tüyoları

Çayın Türk tarihinde ilk görünüşü Osmanlı döneminde 19.yy’ın sonlarına dayanmaktadır. Deneme üretimleri başarıyla sonuçlanınca 1937’de Hulusi Karadeniz Rize’de ilk mahsulleri almak üzere kollarını sıvamıştır. Sonuç olarak günümüzde siyah çay, Türk kültürü ile özdeşleşmiş ve toplumsal bir değer halini almıştır. Öyle ki dökme çay demleme tüyoları kulaktan kulağa dolaşır hale gelmiştir.

Ülkemizin her bölgesinin kendisine has lezzetleri ve sofraları var. Durum böyle olunca çay demleme dediğimiz zaman da birçok farklı demleme şekli ve yöntemi ortaya çıkmış durumda. Söz konusu dökme çay demleme tüyoları ise ülkece hassasiyetimizin altını çizmeden edemeyiz. Bu durumu doğal karşılamak gerekir. Çünkü Dünya genelinde, ülkemiz yıllık kişi başı çay tüketiminde 3,5 kg ile ilk sırada yer alıyor. Doğal olarak bu birinciliğin hakkını da veriyoruz.

İyi bir çay demlemek için belli başlı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Seçtiğiniz çaydan demliğe, demleme süresinden kullandığınız suya kadar her faktör çayınızın lezzetini etkiler. O halde gelin birlikte bu içeriğimizde dökme çay nedir, tavşan kanı çay nasıl demlenir, çay demlerken nelere dikkat etmek gerekir bakalım.

Tiryakileri için Dökme Çay Demleme Tüyoları

Dökme Çay Nedir?

Dökme çay, demlik ya da bardak için özel olarak paketlenmeyip taneler halinde satışa sunulur. Özel bir ambalajlama işleminden geçirilmez. Tanelerin büyüklüğü, rengi ve kokusu çayın kalitesini gösteren faktörlerdir. Çay bitkisinden elde edilen ve çeşitli işlemler sonucunda siyah çaya dönüşen dökme çay ülkemizde en çok tüketilen çay çeşitlerinin başında gelir.

Çay Demlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Dökme çay demleme tüyoları vermeden önce altını çizmemiz gereken ilk önemli nokta, damak tadına uygun farklı demleme çeşitleri olduğudur. Bu noktada en iyi demleme şekli sizin için en uygun olandır. Elbette kullandığınız çay, çay takımı, su, demleme süresi gibi faktörler çayın lezzetini doğrudan etkiler. Gelin bu konu başlıklarına detaylı bir şekilde bakalım.

Çay Seçimi

Lezzetli, tadı ve kokusuyla mest eden bir çay demlemek istiyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken konu şüphesiz çay seçimidir. Siyah çayın dünya genelinde en çok tüketildiği ülke olduğumuzu düşünürsek çay markalarının geniş bir yelpazede olduğunu söyleyebiliriz. Bu kapsamda öncelikle damak tadınızı en uygun ve elbette kaliteli üretimden geçmiş çay markalarını tercih etmelisiniz. Şöyle Karadeniz esintilerini bardağınıza taşımak ve eşsiz bir çay keyfi yapmak istiyorsanız, size birkaç çay markası önerisinde bulunabiliriz:

 • Çaykur Tiryaki 1000 gr. Dökme Çay
 • Çaykur Tomurcuk Dökme Çay 200 gr.
 • Lipton Yellow Label Dökme Çay 1000 gr.
 • Lipton Extra Dem 1000 gr.
 • Çaykur Rize Turist Dökme Çay 1000 gr.
 • Çaykur Filiz Lüks Dökme Çay 1000 gr.
 • Doğuş Geleneksel Rize Dökme Çay 5000 gr.
 • Lipton Earl Grey Dökme Çay Bergamotlu 1000 gr.

Tiryakileri için Dökme Çay Demleme Tüyoları

Çaydanlık Seçimi

Çaydanlık seçimi, dökme çay demleme tüyoları arasında önemli bir yere sahiptir. Günümüzde paslanmaz çelik, porselen ve cam malzemeden üretilen çeşitli çay takımlarına kolayca ulaşabilirsiniz. Kullandığınız çay takımları çayınızın lezzeti ve kokusu üzerinde etki gösterir. Demleme sırasında çayınızın lezzetini, aromasını ve kokusunu korumak istiyorsanız size tavsiyemiz porselen ya da cam çaydanlık kullanmanız olacaktır.

Çay Saklama Yöntemi

Dökme çay, çoğunlukla 1 kiloluk paketler halinde satışa sunulur. Kullanım yoğunluğuna bağlı olarak belli bir süre bu çaylar tüketilir. Dolayısıyla kullanım süresi zarfında çayı saklama yönteminiz de çayın lezzetini etkileyen bir konudur. Mümkünse cam bir kavanozda muhafaza etmenizi tavsiye ederiz. Sıcaktan ve nemli ortamlardan uzakta saklamalısınız. Çayın tazeliği demleme sonrası berraklığı etkiler. Bu yüzden kullanım ihtiyacınıza uygun paket dökme çayları tercih etmelisiniz.

Tiryakileri için Dökme Çay Demleme

Demleme Yöntemi

Çay demleme tüyoları arasında çayın lezzetini en çok etkileyen faktör demleme yöntemidir. Türk kültüründen çay, her ne kadar alışılmış bir lezzet olsa da farklı yörelerde siyah çay demleme şekilleri değişkenlik göstermektedir. Bu noktada aşağıda maddeler halinde verdiğimiz tüyoları uygulayarak kendi damak tadınız en uygun çayı demleyebilirsiniz.

 • Demliği önceden ısıtabilirsiniz. Bu çayın daha kolay tat ve koku vermesine yardımcı olur.
 • Demlediğiniz çayın temiz olması çayın lezzetini etkiler. O yüzden çayı demleye almadan önce soğuk su ile yıkayarak tuzundan arındırmalısınız.
 • Çay demlerken kullanabileceğiniz tekniklerden biri demlikteki çayı kaynatmaktır. Çayı demliğe attıktan sonra uygun ölçüde sıcak su ilave etmeli daha sonra demliği ocağa koymalısınız. Kaynama aşamasına gelmeden bir süre beklettikten sonra kenara alıp birkaç dakika dinlendirmelisiniz.
 • Demleme için soğuk su da kullanabilirsiniz. Bu da farklı bir demleme çeşidi olup Kafkas usulü çay demleme olarak adlandırılır. Öncelikle çayı demliğe koyup soğuk su ilave edin. Karıştırmayın. Çaydanlık altını ateşe koyup suyu 20 dakika kadar kaynatın. Bu sürede üstte bulunan çay ısınacak ve dem alacaktır. 5-10 dakika dinlendirdikten sonra tavşan kanı çayınızı keyifle içebilirsiniz.

Demleme Suyu

Çayınızı demlerken mümkün mertebe musluk suyu kullanmamaya özen gösterin. Musluk suyu içerisindeki klor çayınızın bulanık olmasına neden olur. Bu yüzden dinlenmiş ve hazır sular kullanarak daha lezzetli çaylar elde edebilirsiniz.

Demlenme Süresi

Çayın demlenme süresi 15-20 dakika arasında değişkenlik gösterir. Demlenme süresini uzatırsanız çayınız bayatlar. Nitekim acılaşmaya başlar. Demlenme süresinde üstte bulunan çaylar dibe çöker bu sayede daha yoğun bir renk ve tat elde edilir. Kısıtlı zamanlarda hızlı bir şekilde çay demlemek istiyorsanız demlenme süresini kısaltmak için demlikteki çayı karıştırıp yüzeydeki çayları dibe doğru itebilirsiniz. Bu demlenme süresini kısaltır.

Tiryakileri için Çay Demleme Tüyoları

Lezzet Arttırıcılar

Aromatik lezzetler sevenler çaylarına doğal aroma vericiler ekleyerek daha keskin bir lezzet elde edebilirler. Bunun için karanfil tarçın gibi aroma vericileri kullanabilirsiniz. Çayın demlenme aşamasında demliğe atarak kokusunu ve tadını bırakmasını sağlayabilirsiniz.

Siz de dökme çay demleme tüyolarına dikkat ederek eşsiz lezzetlerde enfes bir çay deneyimi yaşayabilirsiniz. Kaliteli çaylar ve damak tadınıza hitap eden demleme yöntemleri sayesinde çay keyfinizi eşsiz kılın. Evde, ofiste günün her saati keyifle içeceğiniz çayları satış sitemiz Ofix üzerinden kolayca temin edebilirsiniz.

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir