Tombala nasıl oynanır?

Yılbaşı akşamlarının olmazsa olmazlarından biri olan tombala oyunu ülkemizde en sevilen şans oyunlarından biridir. Kalabalık aile ortamında keyifle oynanan tombalanın kolay bir oyun olması bu oyuna yönelik ilgiyi arttırıyor. Aile buluşmaları sırasında hem çocukların, hem de yetişkinlerin kolayca oynadığı tombala oyunu yılbaşı akşamlarının dışında da eğlenme veya çekiliş amaçlı sıkça oynanmakta. Ailelerin keyifli vakit geçirmesini sağlayan tombala oyunu, ev dışı ortamlarda da insanların boş zamanlarına renk katabiliyor. Oynamasının kolay, kurallarının basit oluşu nedeniyle tombala oyunu hemen her yaştan oyuncunun ilgisini çekiyor. Hangi yaş veya kesimden olursa olsun ömründe en az bir kez tombala oynamamış bir kişiye rastlamak zordur. Tombalada herhangi bir stratejiye gerek olmaması, oyunun büyük ölçüde şansa ve dikkate bağlı olması oyuna yönelik ilgiyi arttırıyor. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, tombala oyunu hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Tombala nedir, tombala nasıl oynanır, tombala kuralları nelerdir diye merak ediyorsanız, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Tombala nedir?

Tombala kısaca, bir torba içinde bulunan numaralı taşlar ve oyun kartlarıyla oynanan bir şans oyunu olarak tanımlanabilir. Torbada bulunan taşlar teker teker çekildikçe oyuncular, kartları üzerinde ilgili sayıyı kapatırlar. Torbanın içinde 90 adet taş vardır, üzerlerindeki sayılar 1’den başlayıp 90’da sona erer. Oyun kartları üzerinde ise üç sıra vardır. Bir sıra üzerindeki tüm sayıları kapatan oyuncu birinci çinkoyu yapmış olur. İkinci sıradaki tüm sayıların kapatılmasıyla ikinci çinko yapılmış olur. Üçüncü sıradaki tüm sayıların kapatılmasıyla birlikte oyuncu tombala der ve oyunu kazanır. Oyun kartı üzerindeki tüm sayıların kapatılması sonucunda söylenen tombala sözcüğü oyuna adını verir. Bu sözcük dilimize İtalyanca “tombolo” sözcüğünden geçmiştir. Dünya genelinde en fazla oynanan şans oyunlarından biri olan tombalayı anlatmak için farklı dillerde farklı sözcükler kullanılır. Bunlar içinde en yaygın olanı “bingo” ismidir. Batılı ülkelerde genellikle bingo ismiyle oynanan bu oyun tıpkı ülkemizdeki gibi hemen her yaş ve kesimden kullanıcının keyifli vakit geçirmesini sağlar. 

Ülkemizde tombala oyunu en çok yılbaşı gecelerinde oynanmakta. Tüm ailenin bir araya geldiği bu özel gecede torbadan çıkan sayılar oyuncular üzerinde tatlı bir heyecan yaratıyor. Tombalanın bir şans oyunu olması, aslında tüm oyuncuların eşit şartlar altında bu oyuna katılmasını sağlıyor. Şansı yaver giden oyuncu, oyun torbasından çıkan sayılarla birlikte birinci çinkoya ulaşıyor. Ardından ikinci çinko ve tombala geldiğinde oyunu kazanmış oluyor. “Tombala nasıl oynanır?” sorusu özellikle yılbaşı akşamlarında veya hemen öncesinde internet kullanıcılarının en fazla yaptığı aramalardan biri haline gelmekte. Tombala nasıl yapılır diye merak eden kullanıcılar, arama motorlarına yazdıkları sorularla bu konudaki meraklarını gideriyorlar. Tombalanın kuralları ile ilgili yapılan internet aramaları da bu dönemde ciddi oranda artıyor. Tombala nasıl bir oyun diye merak edenler, oyunun kurallarının aslında çok basit olduğunu gördüklerinde şaşırabiliyorlar. Temel birkaç kuraldan oluşan bu oyun her yaştan kullanıcının kolaylıkla oynayabileceği şans oyunları arasında popülerliğini her geçen gün arttırıyor. 

Tombala oyunu nasıl ortaya çıktı?

Tombala nasıl oynanır diye merak edenler, tombala oyununun tarihçesini de merak edebiliyor. Tombala oyununun tarihçesi 16. yüzyıla kadar uzanmakta. Bu oyunun ilk defa 1530’larda İtalya’da oynandığı değerlendiriliyor. İtalyan tüccarların kendi aralarında keyifli vakit geçirmek için oynadıkları bu oyun, zaman içinde paralı tombala şekline girdi ve farklı coğrafyalara yayıldı. 17. yüzyıldan itibaren bu oyun, başta Fransa ve Almanya olmak üzere tüm Avrupa’ya yayılmaya başladı. Bu oyunun günümüzdeki şeklini alması ise 20. yüzyılda gerçekleşti. Matematik profesörü Carl Leffler bu oyunun çocuklara sayıları öğretmek için çok faydalı olabileceğini gördü. Oyun üzerinde çalışırken oynanma şeklini ve sayıların takip edilmesini kolaylaştırdı. Carl Leffler‘ın bunu yapmaktaki esas amacı, çocuklara sayıları öğretmekti. 20. yüzyılın ilk yarısında tombalanın okullarda çocuklara sayıları öğretmek için sıkça oynanan bir oyun haline geldiğini görüyoruz. Tombalanın bu oynanma şekli, matematik tombala oyunu olarak günümüzde de devam etmekte. Çocuklara sayıların yanı sıra basit matematik işlemlerini öğretmek için de tombaladan yararlanılabiliyor. 

Tombalanın paralı tombala şeklinde oynanışı günümüzde de devam etse de parasız oynanma şeklinin daha yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Yılbaşı tombala eğlenceleri daha çok parasız olarak oynanmakta. Ülkemizde yılbaşı akşamlarıyla özdeşleştirilen bu oyun, kimi zaman Ramazan akşamlarında da ailecek eğlence amaçlı oynanabiliyor. İftar veya sahurdan sonra ailenin birlikte keyifli vakit geçirmesini sağlayan bu oyun özellikle çocuklar tarafından daha fazla ilgi görüyor. Ülkemizde tombalanın yılbaşı öncesinde işyerlerinde çekilişli tombala şeklinde oynanmasının da yaygın olduğunu söyleyebiliriz. İşyerlerinde yapılan yılbaşı eğlencelerine renk katan çekilişli tombala oyunları, şanslı kişinin güzel bir ödül kazanmasını sağlıyor. Eşit şartlar altında ve hiçbir stratejiye gerek duymaksızın yarışan oyuncular, ödülü kazanmak için sayıları merakla takip ediyor. Tombalayı ileri yaş grubundaki kullanıcılar da keyifle oynamakta. Özellikle huzurevi sakinleri, birlikte tombala oynayarak keyifli vakit geçirebiliyor. Online tombala oyunu ise daha çok gençler tarafından oynanıyor. Çocuklara İngilizce öğretmek içinse İngilizce tombala oyunu kullanılabiliyor. 

Tombala oyunu kaç kişiyle oynanır?

Tombalayla ilgili en merak edilen sorulardan biri de “Tombala kaç kişi ile oynanır?” sorusudur. Tombala oyunu en az 2 kişiyle oynanabilir. Bu oyunun oynanması için herhangi bir üst sınır bulunmamakta. Kalabalık bir aile ortamında veya işyerlerinde yapılan yılbaşı etkinliklerinde tombalayı istediğiniz sayıda oyuncunun katılımıyla oynayabilirsiniz. Aile ortamında oynanan tombalada oyuncu sayısı 4 ve üzerinde olduğunda oyunun daha keyifli hale geldiği düşünülmekte. Tombalanın en önemli özelliklerinden biri, fazla kişiyle oynandığında daha keyifli hale gelmesidir. Oyuncu sayısı arttıkça oyun içinde sayıları takip etmek, çinkoları gerçekleştirmek ve tombalaya ulaşmak daha eğlenceli hale geliyor. Gerçi ofiste veya evde tombala çekilişi yapılacaksa oyuncu sayısı arttıkça şans azalıyor. Ancak heyecan düzeyi ciddi ölçüde artıyor. Ofiste kalabalık bir ekiple oynanması durumunda ahşap veya diğer tombala setleri yerine dijital tombala seçenekleri daha fazla tercih edilmekte. Tombalayı aile ortamının dışında kalabalık bir ekiple oynayacaksanız online tombala oyna seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. 

Tombala oyunu ekipmanları nelerdir?

Tombala oyunu ekipmanları koyu renkli bir torba, üzerinde 1’den 90’a kadar sayıların yazılı olduğu oyun taşları ve oyun kartlarından oluşur. Oyun kartlarında 3 sıra halinde sayılar yazılıdır. Torbadan taşlar çekildikçe üzerlerindeki sayılar yüksek sesle söylenir. Çıkan sayıya göre kartlardaki sayıların üzerini kapatmak için kağıt parçaları veya oyun pulları kullanılabilir. Tombalanın ekipmanlarını herhangi bir kırtasiye dükkanından veya online satış kanalları üzerinden kolayca temin edebilirsiniz. Tombala oyunu fiyatı piyasa ortalamasına göre makul düzeyde olup genel alım gücüne uygun bir aralıktadır. Piyasada farklı markaların tombala ekipmanlarını farklı fiyat aralıklarında bulabilirsiniz. Dilerseniz, evde kağıt ve kalem kullanarak bu ekipmanları kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Tombalada ekipman konusunda ahşap ve plastik materyaller daha fazla tercih edilir. Ahşap tombala seti fiyatları diğerlerine oranla daha yüksek olabilir. Tombalayı eğer oyun setiyle oynamak istiyorsanız, ekipmanları oyuna hazır hale getirmek son derece kolaydır. Kartları dağıtıp taşları torbanın içine attığınıza oyuna başlamak için hazırsınız demektir. 

Tombala oyunu nasıl başlar?

Tombalaya başlamak için çok fazla hazırlık yapmanıza gerek yok. Oyunun başlangıcında tüm taşlar oyun torbasının içine konur. Tombala seti kullanacaksanız oyunun tüm bileşenleri oyun kutusu içinde mevcuttur. Taşların iyice karıştırılması oyunun olmazsa olmazlarından biridir. Oyunun başlangıcında taşların karıştırılmasıyla ilgili olarak oyuncularda hiçbir şüphe kalmamalıdır. Eğer paralı tombala oynanacak veya tombala çekilişi yapılacaksa taşların karıştırılma şekliyle ilgili en küçük bir şüphe bile oyunu şaibeli hale getirebilir. Bu gibi durumlarda tombala online seçenekleri pek çok kullanıcıya daha güvenli gelebilir. Canlı tombala oynatan siteler meraklıları tarafından sıkça ziyaret edilir. Oyunu çevrenizdekilerle birlikte oynayacaksanız taşları kimin çekeceğinin oyunun başında belirlenmesi gerekir. Bu kişi isterse oyuna dahil olabilir veya oyunun dışında kalmayı tercih edebilir. Her iki durumda da taş çekecek kişinin güvenilir bir kişi olması gerekir. Aksi durumda oyunda hile yapıldığı iddia edilebilir. Oyun taşları torbanın içine yerleştirilip oyun kartları dağıtıldığında tombalaya başlamak için gerekenler yerine getirilmiş olur. 

Tombalanın en yaygın oynanma şeklinde her oyuncuya bir oyun kartı verilir. Fakat bazı oynanma şekillerinde bir oyuncu birden fazla kart kullanabilir. Tombalanın paralı oynanma şekillerinde bir oyuncunun birden fazla kart satın alması sık rastlanan bir durumdur. Oyuncunun en fazla kaç adet kart satın alabileceğine ilişkin herhangi bir sınır da yoktur. Fakat bununla birlikte, oyuncunun kullandığı kart sayısı arttıkça sayıları takip etmesi zorlaşır. Bu nedenle oyuncu aslında takip edebileceği adedin üzerinde oyun kartı kullanmamalıdır. Yılbaşı akşamlarında oynanan tombalada her oyuncunun bir oyun kartı kullanması daha sık rastlanan bir durumdur. Bu sayede oyuncular eşit şartlarda şanslarını yarıştırmış olur. İşyerlerinde yılbaşı eğlencelerinde düzenlenen çekilişli tombalada da yine her oyuncuya bir oyun kartı verilmesi tercih edilir. Çocuklara matematiği sevdirmek için oynanan matematik tombala oyununda ise birden fazla kart kullanımı tercih edilebilir. Çocukların sayıları bulmaları için gerekli kolaylıklar da öğretmenleri veya ebeveynleri tarafından gösterilir. 

Tombala oyunu nasıl ilerler?

Tombala ekipmanları oyun için hazırlandıktan sonra torbadan sayıların çekilmesine başlanır. Taşları çekecek kişi torbayı iyice karıştırdıktan sonra rastgele bir taş çeker. Bu sayıyı eline alıp yüksek sesle diğer oyunculara bildirir. Böylelikle her oyuncu kartlarını kontrol eder. Çekilen sayının oyun kartında olduğunu gören oyuncu, sayının üzerini kağıt veya oyun pulu ile kapatır. Çekilen sayı kart üzerinde yer almıyorsa bu durumda oyuncunun yapacağı bir şey yoktur. Bir sonraki taş çekimini bekler. Tombalada ilerleme, torbadan sayıların çekilmesiyle sağlanır. Sayıları çeken kişi yüksek sesle bu sayıları bildirir ve her oyuncu, kendi kartı üzerinde bu sayının olup olmadığını kontrol eder. Elindeki kartta yer alan üç sıradan biri üzerindeki tüm sayıları kapatmayı başaran oyuncu, tombalada çinko yapmış olur. Çinko yapan oyuncunun bu durumu yüksek sesle diğer oyunculara bildirmesi oyunun heyecanını arttırır. Oyun ilerledikçe çinko yapmak daha heyecanlı hale gelir. Kalabalık bir ekiple oynanan tombala çinko ile heyecan dozunu arttırır. 

Tombala oyununda çinko nedir?

Tombalayla ilgili en çok sorulan sorulardan biri de “Tombalada çinko nedir?” sorusudur. Tombalaya yeni başlayanlar çinkonun nasıl yapıldığını merak eder. Tombalada çinko nasıl olur diye merak eden kullanıcılar, bu sorunun cevabını arama motorlarından öğrenmek ister. Çinko tombala oyununun en önemli aşamalarından biridir. Oyunda çinko yapmayı ilk kim başarırsa oyunu kazanma konusunda avantaj elde eder. Tombalada çinko, oyun kartlarındaki bir sayı dizisindeki tüm sayıların kapanmasıyla sağlanır. Birinci çinkoyu yapan oyuncu, diğer oyuncular üzerinde psikolojik bir üstünlük kazanır. Tombalada iki çinko vardır, üçüncü sırayı kapatmayı başaran oyuncu tombala der. Oyuna ismini veren tombala sözcüğü, oyun kartlarındaki tüm sayıların kapandığı anlamına gelir. İlk iki çinkoyu yapan oyuncu, tombalaya ulaşma konusunda daha şanslıdır. Henüz birinci çinkoyu bile tamamlayamayan oyuncu ise şansının yaver gitmediğine inanır ve hatta çıkan taşları takip etmede bile güçlük çekebilir. Birinci çinkonun ardından gelen ikinci çinkoyu yapan oyuncu, tombalaya ulaşma konusunda daha yüksek bir motivasyona sahiptir. 

Tombala nasıl yapılır?

Tombalanın yapılabilmesi için öncelikle iki çinkonun tamamlanmış olması gerekir. Oyun kartında yer alan sayı dizileri içinde iki sıra tamamlandıktan sonra üçüncü sıradaki sayıların kapatılmasıyla tombala yapılır. Tombalanın yapılabilmesi için bir oyuncunun oyun kartı üzerindeki tüm sayıları kapatmış olması gerekir. Kalabalık bir ekiple oynandığında bazı durumlarda birinci ve ikinci çinkolar farklı oyuncular tarafından aynı anda yapılabilir. İstisnai bir durum olarak bazen iki oyuncu aynı anda tombalaya ulaşabilir. Böyle bir durumda her iki oyuncu da tombalaya ulaşmış kabul edilir. Tombalaya ulaşan oyuncu, kartındaki sayıları sesli şekilde söyleyerek oyun içinde kontrolün gerçekleşmesini sağlar. Torbadan çıkmadığı halde herhangi bir sayının kapatılmış olması tombalanın geçersiz olmasına neden olur. Tombala oyun kuralları sayıların kontrolü konusuna çok önem verir. Bu bağlamda paralı tombala kuralları da bu konuda net hükümler içerir. Tombala para kazanma aracı olmamakla birlikte paralı tombalanın da sıkça oynandığı söylenebilir. Tombalanın bu oynama şeklini kumar olarak değerlendirenler parasız tombalayı tercih eder. 

Tombala oyununun kuralları nelerdir?

Tombalada koyu renkli oyun torbası kullanmak ve oyun taşlarını iyice karıştırmak en önemli kuraldır. Aksi durumda oyuna hile karıştırıldığı iddia edilebilir. Taşların sıralı gelmesi torbanın iyi karıştırılmadığına işaret edebilir. Böyle bir durumla karışlaşmamak için torbanın çok iyi karıştırılması gerekir. Tombalada çekilen her taş, oyuncuları çinko yapmaya bir adım daha yaklaştırır. Tombala oyun kuralları içinde çinkoların tamamlanması en önemli kuraldır. Birinci çinko yapılmadan ikincisi yapılamaz. İki çinko tamamlanmadan tombalanın yapılması mümkün değildir. Oyunculardan biri çinko yaptığında, herhangi bir yanlışı önlemek için karttaki sayıların kontrol edilmesi gerekir. Kart üzerinde kapatılan sayıların kontrolü tombalanın kuralları çerçevesinde yapılır. Kapatılan sayının torbadan çekilen sayılarla karşılaştırılması oyunun güvenirliliğini arttırır. Paralı tombalada oyunun güvenirliliği çok daha önemlidir. Tombalayı eğer ödüllü oynayacaksanız, ödül konusunda da önceden anlaşmış olmak gerekir. Bazı oyun seçeneklerinde her çinko için bir ödül konabilir. Bazı oyunlarda ise ödül tombalanın ardından verilebilir. Bu seçenekler hakkında oyunun başında uzlaşmak gerekir. 

Tombala oyununun püf noktaları nelerdir?

Tombala oyununu kazanmak için herhangi bir strateji geliştirmenize gerek yok. Şans oyunları içinde en popüler oyunlardan biri olan bu oyun torbadan çıkan sayılarla ilerlediği için sayıları çok iyi takip etmeniz oyunu kazanmanız için en önemli unsurdur. Şans sizden yanaysa, torbadan çıkan sayılar sizi önce birinci çinkoya, ardından ikinci çinkoya ve tombalaya götürür. Fakat bununla birlikte, tombalada hile yapmak oldukça kolaydır. Hatta bunun için özel olarak tasarlanmış hileli torbalar bile mevcuttur. Oyunda hile yapmak isteyen kullanıcı, kartındaki sayıları gösteren taşları torbanın özel bir bölmesine yerleştirmiş olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için oyunun başında torbayı kontrol edebilirsiniz. Torbanın özel bir bölümü olmamalı ve tüm taşlar görebileceğiniz şekilde torbaya atılarak iyice karıştırılmalı. Bu sayede oyunu daha güvenilir şekilde oynayabilirsiniz. Oyunun özellikle paralı veya ödüllü oynanma seçeneklerinde torbanın önceden kontrol edilmesi güvenilirlik açısından son derece isabetlidir. Ve tabii, taşları seçecek kişinin güvenilir bir kişi olmasına da dikkat etmelisiniz. 

Tombala oyununun faydaları nelerdir?

Tombalanın en önemli faydası şüphesiz ki boş zamanları daha keyifli hale getirmesidir. Ülkemizde yılbaşı akşamlarıyla özdeşleştirilen bu oyun, aile içinde her yaştan oyuncunun katılımıyla oynanabilecek keyifli bir oyun olarak değerlendirilmekte. Yılbaşı akşamlarında olduğu gibi yılın herhangi bir zaman diliminde de evde ailecek keyifli vakit geçirmek için tombalayı tercih edebilirsiniz. Evde çocuklarınızla birlikte eğlenceli aktiviteler yapmak istediğinizde tombalayı ilk sırada değerlendirebilirsiniz. Hatta çocuklarınız için eğitici tombala setleri alabilir, farklı konularda kendilerini geliştirmelerini sağlayabilirsiniz. Bu konuda özellikle matematik ve İngilizce tombala çeşitleri, çocukların bu alanlarda kendilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Çocuklar için tombala hem eğlenceli, hem de eğitici bir oyun anlamına gelir. Birlikte geçirdiğiniz süreyi daha kaliteli hale getirecek tombalayla çocuğunuzun dikkat gelişimine de katkı sağlayabilirsiniz. İster resimli tombala olsun, ister alfabe tombala oyunu, isterse ücretsiz tombala oyunları, bu seçeneklerin her biri çocuğunuz için çok faydalı olabilir. Çocuğunuzun sayısal ve görsel hafızasını güçlendirmek için tombalayı rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir