Tombala nasıl oynanır?

Yılbaşı akşamlarının olmazsa olmazlarından biri olan tombala oyunu ülkemizde en sevilen şans oyunlarından biridir. Kalabalık aile ortamında keyifle oynanan tombalanın kolay bir oyun olması bu oyuna yönelik ilgiyi arttırıyor. Aile buluşmaları sırasında hem çocukların, hem de yetişkinlerin kolayca oynadığı tombala oyunu yılbaşı akşamlarının dışında da eğlenme veya çekiliş amaçlı sıkça oynanmakta. Ailelerin keyifli vakit geçirmesini sağlayan tombala oyunu, ev dışı ortamlarda da insanların boş zamanlarına renk katabiliyor. Oynamasının kolay, kurallarının basit oluşu nedeniyle bu oyun hemen her yaştan oyuncunun ilgisini çekiyor. Hangi yaş veya kesimden olursa olsun ömründe en az bir kez tombalayı oynamamış bir kişiye rastlamak zordur. Tombalada herhangi bir stratejiye gerek olmaması, oyunun büyük ölçüde şansa ve dikkate bağlı olması oyuna yönelik ilgiyi arttırıyor. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, tombala oyunu hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Eğer tombala nedir ve nasıl oynanır, tombalanın kuralları nelerdir diye merak ediyorsanız, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Tombala nedir?

Tombalayı kısaca, bir torba içinde bulunan numaralı taşlar ve oyun kartlarıyla oynanan bir şans oyunu olarak tanımlayabiliriz. Torbada bulunan taşlar teker teker çekildikçe oyuncular, kartları üzerinde ilgili sayıyı kapatırlar. Torbanın içinde 90 adet taş vardır, üzerlerindeki sayılar 1’den başlayıp 90’da sona erer. Oyun kartları üzerinde ise üç sıra vardır. Bir sıra üzerindeki tüm sayıları kapatan oyuncu birinci çinkoyu yapmış olur. İkinci sıradaki tüm sayılar kapatılınca ikinci çinko gerçekleşir. Üçüncü sıradaki tüm sayıların kapatılmasıyla birlikte oyuncu tombala der ve böylelikle oyunu kazanır. Oyun kartı üzerindeki tüm sayıların kapatılması sonucunda söylenen tombala sözcüğü oyuna adını verir. Nitekim bu sözcük dilimize İtalyanca tombolo sözcüğünden geçmiştir. Dünya genelinde en fazla oynanan şans oyunlarından biri olan tombalayı anlatmak için farklı dillerde farklı sözcükler kullanılır. Bunlar içinde en yaygın olanı bingo ismidir. Batılı ülkelerde genellikle bingo ismiyle oynanan bu oyun tıpkı ülkemizdeki gibi hemen her yaş ve kesimden kullanıcının keyifli vakit geçirmesini sağlar. 

Ülkemizde bu oyun en çok yılbaşı gecelerinde oynanmakta. Tüm ailenin bir araya geldiği bu özel gecede torbadan çıkan sayılar oyuncular üzerinde tatlı bir heyecan yaratıyor. Tombalanın bir şans oyunu olması, aslında tüm oyuncuların eşit şartlar altında oyuna katılmasını sağlıyor. Şansı yaver giden oyuncu, torbadan çıkan sayılarla birlikte birinci çinkoya ulaşıyor. Ardından ikinci çinko ve tombala geldiğinde oyunu kazanıyor. “Tombala nasıl oynanır?” sorusu özellikle yılbaşı akşamlarında veya hemen öncesinde internet kullanıcılarının en fazla yaptığı aramalardan biridir. Başka bir deyişle tombala nasıl yapılır diye merak eden kullanıcılar, arama motorlarına yazdıkları sorularla bu konudaki meraklarını gideriyorlar. Aynı şekilde tombalanın kuralları ile ilgili yapılan internet aramaları da bu dönemde ciddi oranda artıyor. Diğer taraftan tombala nasıl bir oyun diye merak edenler, oyunun kurallarının aslında çok basit olduğunu gördüklerinde şaşırabiliyorlar. Temel birkaç kuraldan oluşan bu oyun her yaştan kullanıcının kolaylıkla oynayabileceği şans oyunları arasında popülerliğini her geçen gün arttırıyor. 

Tombala oyunu nasıl ortaya çıktı?

Tombala nasıl oynanır diye merak edenler, tombalanın tarihçesini de merak edebiliyor. Kaynaklara baktığımızda tombalanın tarihçesi 16. yüzyıla kadar uzanmakta. Bu oyunun ilk defa 1530’larda İtalya’da oynandığı değerlendiriliyor. İtalyan tüccarların kendi aralarında keyifli vakit geçirmek için oynadıkları bu oyun, zaman içinde paralı tombalayı ortaya çıkarttı ve daha fazla ilgi çekti. 17. yüzyıldan itibaren bu oyun, başta Fransa ve Almanya olmak üzere tüm Avrupa’ya yayılmaya başladı. Oyunun günümüzdeki şeklini alması ise 20. yüzyılda gerçekleşti. Matematik profesörü Carl Leffler tombalanın özellikle çocuklara sayıları öğretmek için çok faydalı olabileceğini gördü. Oyun üzerinde çalışırken oynanma şeklini ve sayıların takip edilmesini kolaylaştırdı. Nitekim Carl Leffler‘ın bunu yapmaktaki esas amacı, çocuklara sayıları öğretmekti. Böylelikle 20. yüzyılın ilk yarısında tombalanın okullarda çocuklara sayıları öğretmek için sıkça oynanan bir oyun haline geldiğini görüyoruz. Tombalanın bu oynanma şekli, matematik tombala oyunu olarak günümüzde de devam ediyor. Çocuklara sayıların yanı sıra basit matematik işlemlerini öğretmek için de tombaladan yararlanılabiliyor. 

Tombalanın paralı tombala şeklinde oynanışı günümüzde de devam etse de özellikle parasız oynanma şeklinin daha yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Aynı şekilde yılbaşı tombalaları daha çok parasız olarak oynanmakta. Ülkemizde yılbaşı akşamlarıyla özdeşleşen bu oyun, kimi zaman Ramazan akşamlarında da ailece oynanıyor. İftar veya sahurdan sonra ailenin birlikte keyifli vakit geçirmesini sağlayan bu oyun özellikle çocuklar tarafından daha fazla ilgi görüyor. Diğer taraftan ülkemizde tombalanın yılbaşı öncesinde işyerlerinde çekilişli tombala şeklinde oynanmasının da yaygın olduğunu söyleyebiliriz. İşyerlerinde yapılan yılbaşı eğlencelerine renk katan çekilişli tombalalar, şanslı kişinin güzel bir ödül kazanmasını sağlıyor. Eşit şartlar altında ve hiçbir stratejiye gerek duymaksızın yarışan oyuncular, ödülü kazanmak için sayıları merakla takip ediyor. Buna ek olarak tombalayı ileri yaş grubundaki kullanıcılar da keyifle oynamakta. Özellikle huzurevi sakinleri, birlikte tombala oynayarak keyifli vakit geçirebiliyor. Online tombala oyunu ise daha çok gençler tarafından oynanıyor. Çocuklara İngilizce öğretmek içinse İngilizce tombalalar kullanılabiliyor. 

Tombala oyunu kaç kişiyle oynanır?

Tombalayla ilgili en merak edilen sorulardan biri de “Tombala kaç kişi ile oynanır?” sorusudur. Bu oyun en az 2 kişiyle oynanabilir. Nitekim bu oyunun oynanması için herhangi bir üst sınır bulunmamakta. Başka bir deyişle, kalabalık bir aile ortamında veya işyerlerinde yapılan yılbaşı etkinliklerinde tombalayı istediğiniz sayıda oyuncunun katılımıyla oynayabilirsiniz. Aile ortamında oynanan tombalada oyuncu sayısı 4 ve üzerinde olduğunda oyun daha keyifli hale gelir. Çünkü tombalanın en önemli özelliklerinden biri, fazla kişiyle oynandığında daha keyifli hale gelmesidir. Oyuncu sayısı arttıkça oyun içinde sayıları takip etmek, çinkoları gerçekleştirmek ve tombalaya ulaşmak daha eğlenceli hale gelir. Gerçi ofiste veya evde tombala çekilişi yapılacaksa oyuncu sayısı arttıkça şans azalır. Ancak bununla birlikte heyecan düzeyi ciddi ölçüde artar. Diğer taraftan, ofiste kalabalık bir ekiple oynanacaksa ahşap veya diğer tombala setleri yerine dijital tombalalar daha uygundur. Bu sayede oyun kolaylaşır. Tombalayı aile ortamının dışında kalabalık bir ekiple oynayacaksanız online tombala oyna seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. 

Tombala oyunu ekipmanları nelerdir?

Tombalanın ekipmanları koyu renkli bir torba, üzerinde 1’den 90’a kadar sayıların yazılı olduğu oyun taşları ve oyun kartlarından oluşur. Oyun kartlarında 3 sıra halinde sayılar yazılıdır. Torbadan taşlar çekildikçe üzerlerindeki sayılar yüksek sesle söylenir. Çıkan sayıya göre kartınızdaki sayıların üzerini kapatmak için kağıt parçaları veya oyun pulları kullanabilirsiniz. Tombalanın ekipmanlarını herhangi bir kırtasiye dükkanından veya online satış kanalları üzerinden kolayca temin edebilirsiniz. Diğer taraftan tombalanın fiyatı piyasa ortalamasına göre makul düzeyde olup genel alım gücüne uygun bir aralıktadır. Bununla birlikte piyasada farklı markaların tombala ekipmanlarını farklı fiyat aralıklarında bulabilirsiniz. Dilerseniz, evde kağıt ve kalem kullanarak bu ekipmanları kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Tombalada ekipman konusunda ahşap ve plastik materyaller daha ön plandadır. Fakat ahşap tombala seti fiyatları diğerlerine oranla yüksek olabilir. Tombalayı oyun setiyle oynamak istiyorsanız, ekipmanları oyuna hazır hale getirmek son derece kolaydır. Kartları dağıtıp taşları torbanın içine attığınıza oyuna başlamak için hazırsınız demektir. 

Evde tombala nasıl yapılır?

Tombalayı oynamak için daha çok hazır setler tercih edilir. Çünkü kaliteli tombala setlerinde ekipmanlar uzun süreli kullanım için gerekli niteliklere sahiptir. Fakat tombalayı sadece yılbaşı akşamı oynayacaksanız, set olarak almadan da evde tombalayı hazırlayabilirsiniz. Bu bağlamda evde tombala oyunu nasıl yapılır diye merak ediyor olabilirsiniz. Evde tombalayı hazırlamak için bezden yapılmış bir torba, yeterli miktarda kağıt ve kalem kullanabilirsiniz. Küçük ve eşit büyüklükte hazırladığınız kağıtların üzerine 1’den 90’a kadar sayıları yazabilirsiniz. Oyun kartlarını da yine eşit büyüklükte hazırlayabilir, üzerlerine 3 sıra halinde toplam 15 sayı yazabilirsiniz. Ancak sayıları peş peşe yazmak yerine arada bir veya iki birimlik boşluklar bırakarak yazarsanız takibi daha kolay olur. Bu şekilde 24 veya 30 adet oyun kartı hazırlayabilir, oyuncuların kartlar arasından seçim yapmasını sağlayabilirsiniz. Tombala oyun kuralları, oyunun tüm oynanma şekilleri için geçerlidir. Oyuncular çıkan sayıları takip etmek için kağıt parçaları kullanabilir. Bununla birlikte tek seferlik oynanacaksa oyun kartları üzerinde işaretleme yapılabilir. 

Evde tombalayı hazırlamak için kullanılabilecek yöntemlerden biri de arama motorlarına tombala resimleri yazıp çıkan görselleri incelemektir. Evde tombalayı hazırlarken oyun kartlarına hazır şekilde ulaşmak için arama motorlarını kullanabilirsiniz. Arama motorlarına yazacağınız hazır tombala kartı indir ifadesi, bu kartlara kolayca ulaşmanızı sağlar. İnternet üzerinden tombalayla ilgili paylaşım yapan pek çok sitede bu kartların görselleri mevcuttur. Kartların çıktısını aldığınızda, marka tombala seti alma veya oyun kartı hazırlama zahmetinden kurtulabilirsiniz. Diğer taraftan, çocuk tombala oyunları da çocukların çeşitli becerilerini geliştirmek için kullanılabilir. Bu bağlamda en çok 1. sınıf ilk okuma sözcüklerini içeren tombalalar tercih edilir. Bunları da yine piyasada set olarak bulabileceğiniz gibi, evde kendi imkanlarınızla da yapabilirsiniz. Çocuk tombalaları için arama motorları üzerinden yapacağınız aramalar bu konuda faydalı olabilir. Resimli tombala oyunları için de benzer durum geçerlidir. Bu oyunları birlikte hazırlayarak çocuğunuzla keyifli zaman geçirebilirsiniz. Yeni nesil tombala oyunlarında başka alternatifler de mevcuttur. 

Tombala oyunu nasıl başlar?

Tombalaya başlamak için çok fazla hazırlık yapmanıza gerek yok. Oyunun başlangıcında tüm taşlar oyun torbasının içine konur. Tombala seti kullanacaksanız oyunun tüm bileşenleri oyun kutusu içinde mevcuttur. Taşların iyice karıştırılması oyunun olmazsa olmazlarından biridir. Dolayısıyla oyunun başlangıcında taşların karıştırılmasıyla ilgili olarak oyuncularda hiçbir şüphe kalmamalıdır. Eğer paralı tombala oynanacak veya tombala çekilişi yapılacaksa taşların karıştırılma şekliyle ilgili en küçük bir şüphe bile oyunu şaibeli hale getirebilir. Bu gibi durumlarda tombala online seçenekleri pek çok kullanıcıya daha güvenli gelebilir. Nitekim canlı tombala oynatan siteler meraklıları tarafından sıkça ziyaret edilir. Oyunu çevrenizdekilerle birlikte oynayacaksanız taşları kimin çekeceğinin oyunun başında belirlenmesi gerekir. Bu kişi isterse oyuna dahil olabilir veya oyunun dışında kalmayı tercih edebilir. Fakat her iki durumda da taş çekecek kişinin güvenilir bir kişi olması gerekir. Aksi durumda oyunda hile yapıldığı iddia edilebilir. Oyun taşları torbanın içine yerleştirilip oyun kartları dağıtıldığında tombalaya başlamak için gerekenler böylelikle yerine getirilmiş olur. 

Tombalanın en yaygın oynanma şeklinde her oyuncuya bir oyun kartı verilir. Fakat bazı oynanma şekillerinde bir oyuncu birden fazla kart kullanabilir. Tombalanın paralı oynanma şekillerinde bir oyuncunun birden fazla kart satın alması sık rastlanan bir durumdur. Oyuncunun en fazla kaç adet kart satın alabileceğine ilişkin herhangi bir sınır da yoktur. Fakat bununla birlikte, oyuncunun kullandığı kart sayısı arttıkça sayıları takip etmesi zorlaşır. Bu nedenle oyuncu aslında takip edebileceği adedin üzerinde oyun kartı kullanmamalıdır. Yılbaşı akşamlarında oynanan tombalada her oyuncunun bir oyun kartı kullanması daha sık rastlanan bir durumdur. Bu sayede oyuncular eşit şartlarda şanslarını yarıştırmış olur. Aynı şekilde işyerlerinde yılbaşı eğlencelerinde düzenlenen çekilişli tombalada da yine her oyuncuya bir oyun kartı verilmesi tercih edilir. Çocuklara matematiği sevdirmek için oynanan matematik tombala oyununda ise birden fazla kart kullanımı tercih edilebilir. Çocukların sayıları bulmaları için gerekli kolaylıklar da öğretmenleri veya ebeveynleri tarafından gösterilir. 

Tombala oyunu nasıl ilerler?

Tombala ekipmanları oyun için hazırlandıktan sonra torbadan sayıların çekilmesine başlanır. Taşları çekecek kişi torbayı iyice karıştırdıktan sonra rastgele bir taş çeker. Bu sayıyı eline alıp yüksek sesle diğer oyunculara bildirir. Böylelikle her oyuncu kartlarını kontrol eder. Çekilen sayının oyun kartında olduğunu gören oyuncu, sayının üzerini kağıt veya oyun pulu ile kapatır. Ancak çekilen sayı kart üzerinde yer almıyorsa bu durumda oyuncunun yapacağı bir şey yoktur. Bir sonraki taş çekimini bekler. Tombalada ilerleme, torbadan sayıların çekilmesiyle sağlanır. Sayıları çeken kişi yüksek sesle bu sayıları bildirir. Bu sayede her oyuncu, kendi kartı üzerinde bu sayının olup olmadığını kontrol eder. Elindeki kartta yer alan üç sıradan biri üzerindeki tüm sayıları kapatmayı başaran oyuncu, tombalada çinko yapmış olur. Çinko yapan oyuncunun bu durumu yüksek sesle diğer oyunculara bildirmesi oyunun heyecanını arttırır. Oyun ilerledikçe çinko yapmak daha heyecanlı hale gelir. Kalabalık bir ekiple oynanan tombala çinko ile heyecan dozunu arttırır. 

Tombala oyununda çinko nedir?

Tombalayla ilgili en çok sorulan sorulardan biri de “Tombalada çinko nedir?” sorusudur. Tombalaya yeni başlayanlar çinkonun nasıl yapıldığını merak eder. Tombalada çinko nasıl olur diye merak eden kullanıcılar, bu sorunun cevabını arama motorlarından öğrenmek ister. Başka bir deyişle çinko tombalanın en önemli aşamalarından biridir. Oyunda çinko yapmayı ilk kim başarırsa oyunu kazanma konusunda avantaj elde eder. Tombalada çinko, oyun kartlarındaki bir sayı dizisindeki tüm sayıların kapanmasıyla sağlanır. Birinci çinkoyu yapan oyuncu, diğer oyuncular üzerinde psikolojik bir üstünlük kazanır. Tombalada iki çinko vardır, üçüncü sırayı kapatmayı başaran oyuncu tombala der. Oyuna ismini veren tombala sözcüğü, oyun kartlarındaki tüm sayıların kapandığı anlamına gelir. İlk iki çinkoyu yapan oyuncu, tombalaya ulaşma konusunda daha şanslıdır. Henüz birinci çinkoyu bile tamamlayamayan oyuncu ise şanssız olduğunu düşünür. Hatta çıkan taşları takip etmede bile güçlük çeker. Birinci çinkonun ardından gelen ikinci çinkoyu yapan oyuncu, tombalaya ulaşma konusunda daha yüksek bir motivasyona sahiptir. 

Tombala nasıl yapılır?

Tombalayı yapmak için öncelikle iki çinkoyu yapmanız gerekir. Bunun için ilk olarak oyun kartında yer alan sayı dizilerinde iki sırayı tamamlamalı, sonra üçüncü sıradaki sayıları kapatmalısınız. Bu sayede tombalayı yapmış olursunuz. Başka bir deyişle tombalanın yapılabilmesi için bir oyuncunun kart üzerindeki tüm sayıları kapatmış olması gerekir. Fakat bazen iki oyuncunun çinkosu çakışır. Aynı şekilde istisnai bir durum olarak bazen iki oyuncunun aynı anda tombalaya ulaşması mümkündür. Böyle bir durumda her iki oyuncu da tombalayı kazanır. Tombalaya ulaşan oyuncu, kartındaki sayıları sesli şekilde söyleyerek oyun içinde kontrolün gerçekleşmesini sağlar. Torbadan çıkmadığı halde herhangi bir sayıyı kapatmak tombalanın geçersiz olmasına neden olur. Bu nedenle tombala oyun kuralları sayıların kontrolü konusuna çok önem verir. Bu bağlamda paralı tombala kuralları da bu konuda net hükümler içerir. Tombala para kazanma aracı olmamakla birlikte paralı tombalanın da sıkça oynandığı söylenebilir. Tombalanın bu oynama şeklini kumar olarak değerlendirenler parasız tombalayı tercih eder. 

Tombala oyununun kuralları nelerdir?

Tombalada koyu renkli oyun torbası kullanmak ve oyun taşlarını iyice karıştırmak en önemli kuraldır. Aksi takdirde oyuna güven ciddi derecede azalır. Nitekim taşların sıralı gelmesi torbanın iyi karıştırılmadığına işaret eder. Böyle bir durumla karşılaşmamak için torbayı iyi karıştırmalısınız. Çünkü tombalada çekilen her taş, oyuncuları çinkoya bir adım yaklaştırır. Tombala oyun kuralları içinde çinkoların tamamlanması en önemli kuraldır. Başka bir deyişle birinci çinko yapılmadan ikincisi yapılamaz. Aynı şekilde iki çinko tamamlanmadan tombalanın yapılması mümkün değildir. Oyunculardan biri çinko yaptığında, herhangi bir yanlışı önlemek için karttaki sayıların kontrol edilmesi gerekir. Nitekim kart üzerinde kapatılan sayıların kontrolü tombalanın kuralları çerçevesinde yapılır. Kapatılan sayının torbadan çekilen sayılarla karşılaştırılması oyunun güvenirliliğini arttırır. Diğer taraftan paralı tombalada oyunun güvenirliliği çok daha önemlidir. Tombalayı eğer ödüllü oynayacaksanız, ödül konusunda da önceden anlaşmış olmak gerekir. Bazı oyun seçeneklerinde her çinko bir ödül kazandırır. Bazı oyunlarda ise ödül tombalanın ardından gelir. Bu seçenekler hakkında oyunun başında uzlaşmak gerekir. 

Tombala kuralları gereği torbada bulunan taşların sayısı 90 adettir. “Tombala kaç taşla oynanır?” sorusuna cevap olarak 90 adet taşla oynanır diyebiliriz. Nitekim her taşın üzerinde bir sayı vardır. Taşlardaki sayılar 1’den başlar, 90’da sona erer. “Tombala kaç kişiyle oynanır?” sorusuna kesin bir sınır çizilemez. Tombalayı istediğiniz kadar oyuncuyla oynayabilirsiniz. Özellikle profesyonel tombala seti ürünlerinde oyunun fazla kişiyle oynanması için 24 veya 30 adet oyun kartı vardır. Tombala kuralları gereği torbadaki taşların teker teker çekilmesi gerekir. Çekilen taşlarla birlikte oyuncular, kartları üzeride ilgili sayıyı kapatır. Bununla birlikte tombalada 6 ve 9 sayıları bazen karıştırılabilir. Bu karışıklığı önlemek için sayıların altında özel bir çizgi vardır. Bu çizgilere bakarsanız yanlış okuma oluşmaz. Tombala nasıl oynanır diye merak edenler, oyunda çinkoların nasıl yapıldığını öğrenmek ister. Tombala kaç kişi ile oynanırsa oynansın, oyun kartındaki bir sıra üzerindeki tüm sayıları kapatan oyuncu çinko yapmış olur. İkinci çinkonun ardından üçüncü sırayı da kapatan oyuncu, tombalayı kazanır. 

Tombala oyununun püf noktaları nelerdir?

Tombalada başarılı olmak için herhangi bir stratejiye ihtiyacınız yoktur. Şans oyunları içinde en popüler oyunlardan biri olan bu oyun torbadan çıkan sayılarla ilerlediği için sayıları çok iyi takip etmeniz oyunu kazanmanız için en önemli unsurdur. Şans sizden yanaysa, torbadan çıkan sayılar sizi önce birinci çinkoya, ardından ikinci çinkoya ve tombalaya götürür. Fakat bununla birlikte, tombalada hile yapmak oldukça kolaydır. Hatta bunun için özel birtakım hileli torbalar vardır. Oyunda hile yapmak isteyen kullanıcı, kartındaki sayıları gösteren taşları torbanın özel bir bölmesine yerleştirir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için oyunun başında özellikle torbayı kontrol edebilirsiniz. Başka bir deyişle torbanın özel bir bölümü olmamalı. Tüm taşlar görebileceğiniz şekilde torbaya atılarak iyice karıştırılmalı. Bu sayede oyunu daha güvenilir şekilde oynayabilirsiniz. Oyunun özellikle paralı veya ödüllü oynanma seçeneklerinde torbanın önceden kontrol edilmesi güvenilirlik açısından son derece isabetlidir. Ve tabii, taşları seçecek kişinin güvenilir bir kişi olmasına da dikkat etmelisiniz. 

Tombala oyununun faydaları nelerdir?

Tombalanın en önemli faydası şüphesiz ki boş zamanları daha keyifli hale getirmesidir. Ülkemizde yılbaşı akşamlarıyla özdeşleştirilen bu oyun, aile içinde her yaştan oyuncunun katılımıyla oynanabilecek keyifli bir oyun olarak değerlendirilmekte. Yılbaşı akşamlarında olduğu gibi buna ek olarak yılın herhangi bir zaman diliminde de evde ailece keyifli vakit geçirmek için bu oyunu oynayabilirsiniz. Evde çocuklarınızla birlikte eğlenceli aktiviteler yapmak istediğinizde tombalayı ilk sırada değerlendirebilirsiniz. Hatta çocuğunuz için eğitici tombala setleri alabilirsiniz. Farklı konularda kendisini geliştirmesini sağlayabilirsiniz. Bu bağlamda özellikle matematik ve İngilizce tombalalar, çocukların bu alanlarda kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Çocuklar için tombala hem eğlenceli, hem de eğitici bir oyundur. Birlikte geçirdiğiniz süreyi daha kaliteli hale getirecek tombalayla çocuğunuzun dikkat gelişimine de katkı sağlayabilirsiniz. Resimli tombala, alfabe tombala ve diğer ücretsiz tombala oyunlarına çocukların ilgisi yüksektir. Çocuğunuzun sayısal ve görsel hafızasını güçlendirmek için tombalayı rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

7’den 70’e herkesin çok sevdiği tombalayla yılbaşı akşamınıza renk katabilirsiniz. Yılbaşı gecesi ailece bu oyunu oynayarak yeni yıla girmek eski bir geleneğimizdir. Nitekim oyunun kolay, kurallarının basit olması, aile içinde genç yaşlı tüm bireyleri aynı oyun etrafında birleştirir. Çocukların ve büyüklerin birlikte keyifli vakit geçirmelerini sağlayan tombala oynama geleneği, kuşaklar arası iletişime güzel bir nitelik kazandırır. Tombalayı yılbaşı akşamlarının dışında da kalabalık ortamlarda eğlence amaçlı oynayabilirsiniz. Ayrıca, akıllı telefonların yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte canlı tombala oynama seçenekleri de giderek yaygınlaşmakta. Tombalayı oynamak için mutlaka tombala seti almanız gerekmez. Başka bir deyişle çevrimiçi kanallarda da tombalayı oynayabilirsiniz. Hem bu sayede oyundaki bekleme süresini azaltabilirsiniz. Sanal tombalaya ilginin tüm yaş ve meslek grupları arasında yüksek olduğunu söyleyebiliriz. İnternetten tombala oynamayı özellikle boş zamanlarınızı renklendirmek için tercih edebilirsiniz. Canlı tombala oyunu için güvenilir kanalları tercih edebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir