Toner nasıl değiştirilir?

Teknolojik ürünleri kullanırken birtakım zorluklarla karşılaşabiliyoruz. Ofis çalışanlarının yapmaktan pek hoşlanmadığı işlerden biri olan toner değiştirme sırasında yaşanan zorluklar çoğu zaman bilgi eksikliğinden kaynaklanmakta. Yazıcınızın marka ve modeli ne olursa olsun, toner değiştirmenin temel mantığını ve püf noktalarını bilirseniz tonerinizi hızlı ve kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, toner nasıl değiştirilir konusunu ele alacağız.

Tonerin bittiği nasıl anlaşılır?

Tonerin bittiğini anlamanın birkaç farklı yolu var. Toneriniz eğer çipli ise baskı kapasitesi dolmak üzereyken cihazınız Toner Az uyarısı verecektir. Bu uyarıyla karşılaştığınızda ilk olarak, toner tozunun azaldığını düşünebilirsiniz. Cihazınız bu uyarıyı verdiğinde, alacağınız çıktıların baskı kalitesi düşecektir. Toneriniz eğer istediğiniz baskı kalitesini vermiyorsa, tonerinizin bitmesini beklemeden değişimini sağlayabilirsiniz. Bazı durumlarda ise tonerinizin tozu bitmediği halde çip kontörü bitmiş olabilir. Bu gibi durumlarda gerekli değişimi sağlamadan istediğiniz baskı kalitesine ulaşamazsınız.

Bununla birlikte, cihazınızın vereceği Toner Az uyarısını mutlaka kontrol etmelisiniz. Nitekim, tonerinizin çipi ve tozu dolu olduğu halde eğer gün içinde fazla miktarda çıktı almışsanız, atık haznesinin dolması nedeniyle de cihazınız bu uyarıyı verebilir. Çipi ve tozu dolu olduğu halde aldığınız çıktıların üzerinde siyah lekeler oluşuyorsa, atık haznesini temizleyerek bu uyarının sonlanmasını sağlayabilirsiniz. Atık haznesi temizlendikten sonra toneriniz atık tozu bu hazneye atacağı için çıktınızın üzerinde siyah lekeler oluşmayacaktır.

Cihazınızdaki toner miktarını kontrol etmek için kontrol panelinizi kullanabilirsiniz. Cihazınızın marka ve modeline bağlı olarak kontrol paneli üzerinde mürekkep damlası, kartuş simgesi veya mürekkep seviyeleri menüsünü kullanabilirsiniz. Kontrol paneli içinde Sarf Malzemesi Seviyeleri veya Supply Levels kısmından bu kontrolü sağlayabilirsiniz. Kontrol sırasında, hangi renk tonerden ne kadar kaldığını görebilir, hangi rengi değiştirmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Renkli çıktı için cihazınızda gerekli renk azalmış veya bitmişse, cihazınız baskı işlemini durdurup uyarı verecektir. 

Toner kapağı nasıl açılır?

Toneri değiştirmek için cihazınızı açtıktan sonra ilk olarak çıkış tepsisini çıkarmalısınız. Cihazınız eğer açık durumda değilse kapağı açamazsınız. Cihazınız açıkken çıkış tepsisini çıkardıktan sonra tonere ulaşmak için kapağı açmalısınız. Bunu yapabilmeniz için, cihazınızın kontrol panelinde ön kapak açma düğmesine basmalısınız. Ön kapak açıldıktan sonra toner kolunu, yani drum ünitesinin yeşil kolunu tutarak toneri yukarı doğru çekebilirsiniz. Toner kilidini açmak için cihazınıza doğru hafifçe bastırmanız yeterli.

Toner nasıl dağıtılır?

Toner değiştirme işlemi sırasında en sık yapılan hatalardan biri, yeni toneri ambalajından çıkardıktan sonra hemen yerine yerleştirmektir. Oysa, yeni toneri tamamen dağıtmak için birkaç kez döndürmelisiniz. Aksi durumda çıktınızın baskı ve renk kalitesi istediğiniz şekilde olmayabilir. Ve tabii, bu işlemi tüm tonerler için tekrar etmeniz gerektiğini özellikle hatırlatalım. Bu işlemi yaparken, etrafta ısı yayan bir cihaz olmamasına dikkat etmelisiniz. Düşük bir ihtimal bile olsa, ısıyla temas eden kartuşların patlama ve yaralanmaya yol açması mümkündür.

Toner kartuşu nasıl takılır?

Yeni toner kartuşunu cihazınıza yerleştirmeden önce, drum ünitesini mutlaka temizlemelisiniz. Temizlik sırasında cihazınızda biriken mürekkep nozullarını ve kanallardaki tozları gidermelisiniz. Bu sayede hem tonerinizi daha verimli bir şekilde kullanabilir, hem de aldığınız çıktıların baskı ve renk kalitesini yükseltebilirsiniz. Temizlik sırasında amonyak veya alkol içeren temizlik malzemelerini kesinlikle kullanmamalısınız. Cihazınız çalışır durumda olduğu için bu maddeler elektrik çarpmasına ve hatta yangına yol açabilir.

Yeni kartuşunuzun ambalajını kullanım anına kadar açmamalısınız. Ambalajı açık şekilde ve üstelik gün ışığına maruz kalan bir ortamda saklanan toner kartuşlarının ömrü kısalabildiği gibi, baskı ve renk kalitesi de düşebilmekte. Cihazınızın drum ünitesini temizledikten sonra, birkaç kez sallayarak dağıttığınız tonerin ambalajını açmalı ve bandını çıkarmalısınız. Bu işlemler sırasında bıçak veya makas gibi kesici alet kullanmaktan kaçınmalısınız. Aksi durumda tambur üzerinde çizik oluşabilir. Bandı çıkardıktan sonra toneri solumaktan kaçınmalı ve vakit kaybetmeden drum ünitesine yerleştirmelisiniz.

Tonerinizin yanlışlıkla dökülmesi ihtimaline karşı önlem için, yüzeye bir gazete kağıdı serebilirsiniz. Elinize toner temas etmişse, vakit geçirmeden ellerinizi soğuk suyla yıkamalısınız. Eğer giysilerinize bulaşmışsa, temizlik için kesinlikle sıcak su kullanmamalısınız. Çünkü sıcak su, tonerinizin giysilerinize işlemesine yol açacaktır. Toner değiştirmek için yaptığınız işlemler sırasında tonerin alt kısmındaki görüntü drumına da kesinlikle dokunmamalısınız.

Toner kartuşu drum ünitesine yerleştiğinde oturma sesini duyabilirsiniz. Bu sırada doğru rengi drum ünitesindeki doğru yere yerleştirdiğinizden emin olmalısınız. Toner kartuşu yerine yerleştikten sonra kapağı kapatabilir, çıkış tepsisini takabilirsiniz. Bu işlemlerin ardından cihazınızın kontrol panelinde Hazır bildirimi görünecektir. Bu bildirimi görmeden cihazınızı kapatmamalı veya ön kapağını açmamalısınız. Eski kartuşunuzu geri dönüşüme kazandırmak istiyorsanız, toner kalıntılarının havayla temasını önlemek için temiz bir poşet kullanabilirsiniz.

Ofis dostu tonerler Ofix.com’da!

Toner nasıl değiştirilir konusunu ele aldığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği tonerler içinde ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Printpen CB435A Siyah Muadil Toner

Listemizin ilk sırasında, Printpen CB435A siyah muadil toner var. Siyah renkli ve yaklaşık 2000 sayfa baskı kapasitesine sahip bu ürünlerin paket boyutu 344 x 120 x 165 mm, paket ağırlığı ise 0.83 kg. Ürün sayfasına buradan ulaşabilir, hangi yazıcılarla uyumlu olduğunu görebilirsiniz.

Printpen HP 83A CF283A Siyah Muadil Toner

Listemizin ikinci sırasında, Printpen HP 83A CF283A siyah muadil toner var. Siyah renkli ve yaklaşık 1500 sayfa baskı kapasitesine sahip bu ürünlerin paket boyutu 375 x 113 x 125 mm, paket ağırlığı ise 0.83 kg. Ürün sayfasına buradan ulaşabilir, hangi yazıcılarla uyumlu olduğunu görebilirsiniz.

Printpen HP CE278A Canon CRG-728 Siyah Muadil Toner

Listemizin üçüncü sırasında, Printpen HP CE278A Canon CRG-728 siyah muadil toner var. Siyah renkli ve yaklaşık 2100 sayfa baskı kapasitesine sahip bu ürünlerin paket boyutu 375 x 113 x 125 mm, paket ağırlığı ise 0.79 kg. Ürün sayfasına buradan ulaşabilir, hangi yazıcılarla uyumlu olduğunu görebilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer tonerleri buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir