Tonerde renk kalitesini etkileyen faktörler nelerdir?

Toneriniz bittiğinde 3 seçeneğiniz var demektir. Ya orijinal toner alabilirsiniz, ya tonerinizi doldurtabilirsiniz, ya da muadil toner kullanabilirsiniz. Orijinal tonerlerde renk kalitesi konusunda pek sorun yaşamazsınız. Fakat doldurma tonerler ve muadil tonerler söz konusu olduğunda renk kalitesi beklentilerinizi karşılayamayabilir. Tonerde renk kalitesi konusunda herhangi bir kayıp yaşamamak için, renk kalitesini etkileyen faktörler hakkında bilgi sahibi olmanızda yarar var. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, tonerde renk kalitesi konusunu ele alacağız. 

Toner tedarikçileri içinde güvenilir firmaları tercih etmelisiniz.

Hemen tüm yazıcı firmaları, orijinal toner kullanılmasını tavsiye eder. Çünkü orijinal tonerler, renkli çıktı veya fotokopi alırken sorunsuz bir şekilde beklentilerinizi karşılar. Orijinal toner kullanırsanız, cihazınızı daha verimli bir şekilde ve uzun süre kullanabilirsiniz. Orijinal toner kullanmak istiyorsanız, yazıcınızın firmasının anlaşmalı olduğu satış noktalarından orijinal toner temin edebilirsiniz. Bununla birlikte orijinal toner kullanmak, yüksek fiyat ve temin güçlüğü nedeniyle her zaman tercih edilemeyebilmekte. Bu durumda, tonerinizi doldurma veya muadil toner kullanma seçenekleri gündeme gelecektir.

Tonerinizi doldurmak istiyorsanız, boş tonerinizi dolum noktasına götürmeniz gerekir. Tonerinizi doldurtmak için tamamen bitmesini beklemenize gerek yok. Eğer çipli toner kullanıyorsanız, baskı kapasitesi dolmak üzereyken cihazınız Toner Az uyarısı verecektir. Bu uyarıyı aldığınızda, tonerinizde baskı ve renk kalitesi düşmeye başlar. Bazı durumlarda ise toner tozu yeterli olduğu halde çip kontörü bitmiş olabilir. Bu gibi durumlarda, tonerinizi doldurmak için iyi bir toner dolum merkezi seçmelisiniz. Toner dolum merkezinde yetkili kişi, toner kapağını açmak ve çip takmak konularında ihtiyaç duyduğunuz çözümleri sunacaktır.

İyi bir toner dolum merkezine başvurmamanız durumunda, yalnızca baskı ve renk kalitesi konusunda değil, aynı zamanda yazıcınızın ömrü konusunda da bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Toner doldurma işlemi sırasında yapılan hatalar, çıktıların lekeli, çizgili veya soluk görünmesine yol açmakta. Doldurma tonerler konusunda beklentilerinizi karşılamakta güçlük çekiyorsanız, cihazınızı riske atmamak için muadil toner kullanmayı tercih edebilirsiniz. Fakat muadil tonerler konusunda da yine, güvenilir firmaları tercih etmelisiniz. Muadil toner alacağınız firma, olası bir sorunla karşılaşmanız durumunda şikayetlerinize hızlı ve etkin çözümler sunabilmeli.

Toneriniz yazıcınızla uyumlu olmalı.

Orijinal toner değil de muadil toner kullanmak istiyorsanız, tonerinizin yazıcınızla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Muadil tonerler, yazıcının orijinal üreticisiyle ilgisi olmayan farklı firmaların ürettiği tonerlerdir. Muadil toneriniz eğer yazıcınızla uyumlu değilse istediğiniz renk kalitesini vermeyecektir. Dahası, muadil tonerler arasında da renk kalitesi bakımından bazı farklılıklar olduğunu unutmamalı, toner alırken güvenilir markaları ve firmaları tercih etmelisiniz. Muadil tonerler büyük ölçüde yurt dışından ithal edilmekte. Üretim süreçlerinden kaynaklanan bazı hatalardan dolayı bir parti ürünün bir kısmı veya tümü arızalı çıkabilir, renk kalitesi bozuk olabilir. Bu gibi durumlarda toner değişimi konusunda sorun yaşamamak için güvenilir marka ve firmalardan alışveriş yapmalısınız.

Drum ünitesini mutlaka temizlemelisiniz

Tonerin içinde toz mürekkep vardır. Toner mürekkebinde eskiden ana bileşen olarak karbon kullanılmaktaydı. Fakat günümüzde polimer maddesinin yanı sıra 30’dan fazla kimyasal alaşım kullanılmakta. Toner tozları farklı renk ve boyutlarda üretilmekte. Renk konusunda başta siyah olmak üzere mavi, macenta ve sarı renkleri tercih ediliyor. Boyutları ise 8 ile 10 mikrometre arasında değişmekte. Toner kullanıldıkça, drum ünitesinde mürekkep nozullarını birikir ve kanalları tıkar. İster orijinal, ister doldurma, isterseniz muadil toner kullanın, tonerinizi kullanmaya başlamadan önce drum ünitesini mutlaka temizlemelisiniz. Drum üniteniz yeterince temiz değilse, kullandığınız tonerde renk kalitesi beklentilerinizi karşılayamayacaktır.

Toneri doğru yerleştirdiğinizden emin olmalısınız.

Toner değiştirmek için yeterli deneyime sahip değilseniz, bu iş sırasında bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Tonerde renk kalitesi konusunda herhangi bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız, toneri ambalajından çıkardıktan sonra mutlaka biraz sallamalısınız. Tonerde iyi bir renk kalitesi yakalamak istiyorsanız, toner tozunun toner içinde iyice dağılmasını sağlamalısınız. Bunun için tonerinizi birkaç kez döndürmeniz ve yavaşça sallamanız yeterli olacaktır. Bu işlemi yaparken, etrafta ısı yayan bir cihaz olmamasına dikkat etmelisiniz. Düşük bir ihtimal bile olsa, ısıyla temas eden toner kartuşlarının patlama ve yaralanmaya yol açması mümkündür.

Baskı ayarlarına dikkat etmelisiniz.

Tonerde renk kalitesi yalnızca toner markası, toner tozu ve drum temizliğine bağlı değildir, aynı zamanda baskı ayarlarıyla da yakından ilgilidir. Alacağınız çıktının normal bir renk kalitesine sahip olmasını istiyorsanız, yazıcınızın Gelişmiş Özellikler kısmında Normal veya 600 dpi kısmını işaretlemelisiniz. Bu seçenek, ofiste çıktı almak için en sık tercih edilen seçenektir. Çıktınızın yüksek baskı kalitesine sahip olmasını istiyorsanız, Yüksek veya 2400 dpi kısmını işaretlemelisiniz. Bu durumda toneriniz, çok daha yüksek bir renk kalitesiyle çıktınızı verecektir.

Ofis dostu tonerler Ofix.com’da!

Tonerde renk kalitesi konusunu ele aldığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği tonerler içinde ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. OfixPlus kurumsal müşteri platformumuzda kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Printpen CB435A Siyah Muadil Toner

Listemizin ilk sırasında, Printpen CB435A siyah muadil toner var. Siyah renkli ve yaklaşık 2000 sayfa baskı kapasitesine sahip bu ürünlerin paket boyutu 344 x 120 x 165 mm, paket ağırlığı ise 0.83 kg. Ürün sayfasına buradan ulaşabilir, hangi yazıcılarla uyumlu olduğunu görebilirsiniz.

Printpen HP 83A CF283A Siyah Muadil Toner

Listemizin ikinci sırasında, Printpen HP 83A CF283A siyah muadil toner var. Siyah renkli ve yaklaşık 1500 sayfa baskı kapasitesine sahip bu ürünlerin paket boyutu 375 x 113 x 125 mm, paket ağırlığı ise 0.83 kg. Ürün sayfasına buradan ulaşabilir, hangi yazıcılarla uyumlu olduğunu görebilirsiniz.

Printpen HP CE278A Canon CRG-728 Siyah Muadil Toner

Listemizin üçüncü sırasında, Printpen HP CE278A Canon CRG-728 siyah muadil toner var. Siyah renkli ve yaklaşık 2100 sayfa baskı kapasitesine sahip bu ürünlerin paket boyutu 375 x 113 x 125 mm, paket ağırlığı ise 0.79 kg. Ürün sayfasına buradan ulaşabilir, hangi yazıcılarla uyumlu olduğunu görebilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer tonerleri buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir