Toner alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte birçok işimizi online olarak yapsak da zaman zaman çıktı almamız gerekebiliyor. İhtiyaç duyduğumuz niteliklere uygun bir yazıcı alırsak ve doğru kartuş veya tonerler kullanırsak, çıktı almak kolay ve ekonomik hale gelir. Peki, toner alırken nelere dikkat etmek gerekir? Ofix sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, toner alışverişlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacağız.

Toner nedir?

Önce biraz tonerlerden bahsedelim efendim. Kısaca ifade etmek gerekirse tonerler, yazıcı ve fotokopi makinelerinde kullanılan toz durumdaki mürekkebi muhafaza eden araçlardır. Tonerlerde eskiden ana bileşen olarak karbon kullanılmaktaydı, fakat günümüzde polimer maddesi de eklenmeye başlandı. Böylece toner fiyatlarında düşüş sağlandı.

Tonerlerde karbon ve polimerin dışında 30’dan farklı kimyasal alaşım kullanılmakta. Örneğin, çıktının parlaklığını sağlamak için kullanılan balmumu ve kağıda yapışmasını kolaylaştırmak için kullanılan reçine, bunlardan yalnızca ikisi. Bu gibi alaşımlar sayesinde tonerin içindeki toz mürekkep, yazıcı veya fotokopi makinesinin içindeki tamburun elektrostatik yükle yüklenmesinin ardından 200 dereceye kadar ısıtılarak kağıda yapışmakta.

Toner tozları farklı renk ve boyutlarda üretilmekte. Renk konusunda başta siyah olmak üzere mavi, macenta ve sarı renkleri tercih ediliyor. Boyutları ise 8 ile 10 mikrometre arasında değişmekte. Bu tozlar, havada yaklaşık 6 saat boyunca asılı kalabilmekte. Sürekli solunmaları halinde 15-20 yıl sonra bile bazı solunum yolu hastalıklarına yol açabilmekte. Aynı şekilde, gözle temas eden toner tozları da son derece riskli. Tozlar eğer gözünüze temas etmişse 10-15 dakika boyunca yıkayarak bu tozlardan kurtulmalısınız.

Orijinal mi, dolum mu, muadil toner mi?

Toneriniz bittiğinde 3 seçeneğiniz var demektir. Ya orijinal toner alabilirsiniz, ya tonerinizi doldurtabilirsiniz, ya da muadil toner kullanabilirsiniz. Bu seçenekler içinde ilki, yüksek fiyat nedeniyle pek tercih edilmemekte. Fakat bu seçeneği tercih ediyorsanız, yazıcınızın firmasının anlaşmalı olduğu satış noktalarından orijinal toner temin edebilirsiniz. Bununla birlikte, orijinal toner bulmak her zaman için mümkün olmamakta. Çünkü teknoloji ve yazılım firmaları, toner üretip satışını yapma konusuna pek sıcak bakmıyor.

Tonerinize dolum yaptırmak da bir seçenektir. Dolum noktalarına boş tonerinizi götürdüğünüzde, tonerinize dolum işlemi yaptırtabilirsiniz. Ne var ki dolum tonerler, baskı kalitesini düşürdüğü gibi yazıcınızın ömrünü de kısaltıyor. Çıktılarınızın silik veya şeritli görünmesine yol açan bu tonerler, kağıtların yazıcıya sıkışması gibi bazı sorunlara da yol açabilmekte.

Muadil tonerler ise piyasada pek çok satış noktasında ve online marketlerde kolayca bulabileceğiniz ürünler arasında. Bu ürünler kalite bakımından orijinal tonerler ile eş değer özelliklere sahip oldukları halde fiyat bakımından çok daha uygundur. Ve bu üç seçenek içinde en fazla tercih edileni de budur.

Marka seçiminize dikkat etmelisiniz.

Toner konusunda tercihiniz muadil tonerden yanaysa, marka seçiminize dikkat etmelisiniz. Teknolojik ürünlerde olduğu gibi tonerler konusunda da markanın önemi büyük. Güvenilir markaların ürünlerini tercih ederseniz, hayal kırıklığına uğrama riskiniz azalacaktır. Hangi muadil tonerlerin yazıcınızla uyumlu olduğunu online ofis marketiniz Ofix üzerinden öğrenebilirsiniz. Kullanıcılarımız için sitemizin üst menüsünde özel olarak hazırladığımız Kartuş / Toner Ara butonu aracılığıyla ihtiyacınız olan toneri kolayca bulabilirsiniz.

Diğer taraftan, şu konuya da dikkatinizi çekmek isteriz. Muadil tonerlerin büyük bir kısmı Çin’den ithal edilmekte. Üretim süreçlerinden kaynaklanan hatalardan dolayı bazen bir parti ürünün bir kısmı veya tümü arızalı çıkabilmekte. Ki bu arızadan satıcı veya dağıtıcı firmanın bile haberi olmayabilir. Bu gibi durumlarda maddi kayıplara uğramamak için alışverişlerinizi güvenilir noktalardan yapmanızda yarar var. Ürün değişimi veya para iadesi seçeneği sunmayan satış noktalarından alışveriş yapmamalısınız. Sitemizde tüm değişim ve iade süreçleri yasal mevzuatlara uygun bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Kullanıcı yorumlarına kulak vermelisiniz.

Online alışverişin güzel taraflarından biri de kullanıcıların deneyim ve yorumlarını paylaşmalarına fırsat tanıyıp ürünlerin ne gibi artı ve eksilerinin olduğunu duyurma fırsatı sunmasıdır. İnternet üzerinden toner alırken seçtiğiniz ürünlerle ilgili olarak kullanıcıların ne gibi yorumlar yaptığına bir göz atmanızda yarar var. Bu gibi paylaşımlar, benzer sorunlar yaşamanızı önleyecektir.

Aynı şekilde, alışveriş yapacağınız site hakkında müşteri memnuniyet düzeyi de önemli. Kullanıcı yorumları arasında sitenin ürün gönderimi ve diğer alışveriş süreçleri hakkında özensiz davrandığına dair bir şeylere rastlarsanız, farklı sitelere yönelmenizde yarar var. Kendi deneyimleriniz ve kullanıcı yorumlarıyla güveninizi kazanan sitelerden yapacağınız alışverişler, ihtiyaçlarınızı daha kolay ve etkin şekilde karşılamanızı sağlayacaktır.

Fiyata değil, kaliteye bakmalısınız.

Muadil tonerler konusunda piyasada farklı markaların farklı ürünlerini bulmak mümkün. Bu ürünler arasındaki fiyat farkı, baskı kalitesi ve kapasitesiyle doğrudan ilişkili. Aynı fiyata alabileceğiniz iki muadil tonerden biri diğerinden 2 kat fazla baskı kapasitesine sahipse, baskı kalitesi düşük demektir. Düşük kaliteli baskılar, yapılan işe duyulan motivasyon ve ilgiyi azaltır. Baskı kalitesi düşük bir toner almak yerine, ofisinizde gereksiz çıktı kullanımını önleyebilir, yazışmalarınızın büyük bir kısmını online olarak yapabilirsiniz. Baskı kalitesi yüksek tonerlerle alacağınız çıktıları arşivinizde uzun süreler saklayabilirsiniz.

Ofis dostu tonerler Ofix’te!

Toner alışverişlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix’in verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği tonerler içinde ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için OfixPlus üyesi olabilirsiniz.

Printpen CB435A Siyah Muadil Toner

Listemizin ilk sırasında, Printpen CB435A siyah muadil toner var. Siyah renkli ve yaklaşık 2000 sayfa baskı kapasitesine sahip bu ürünlerin paket boyutu 344 x 120 x 165 mm, paket ağırlığı ise 0.83 kg. 

Printpen HP 83A CF283A Siyah Muadil Toner

Listemizin ikinci sırasında, Printpen HP 83A CF283A siyah muadil toner var. Siyah renkli ve yaklaşık 1500 sayfa baskı kapasitesine sahip bu ürünlerin paket boyutu 375 x 113 x 125 mm, paket ağırlığı ise 0.83 kg. 

Printpen HP CE278A Canon CRG-728 Siyah Muadil Toner

Listemizin üçüncü sırasında, Printpen HP CE278A Canon CRG-728 siyah muadil toner var. Siyah renkli ve yaklaşık 2100 sayfa baskı kapasitesine sahip bu ürünlerin paket boyutu 375 x 113 x 125 mm, paket ağırlığı ise 0.79 kg. 

Ofix’te satışı devam eden diğer tonerleri kartuş ve toner kategorisinde inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir