Toplantı odası dekorasyonunun püf noktaları nelerdir?

İş hayatında en önemli kararlar genellikle toplantı odalarında alınıyor. Bazen saatlerce süren toplantılar sırasında stres ve gerginlik artabiliyor, yaratıcı düşünce baskılanabiliyor, sorunlara doğru noktalardan yaklaşmak mümkün olmayabiliyor. Ofisinizde toplantı odası dekorasyonunuzda iyileşme sağlarsanız hem kendiniz, hem de iş arkadaşlarınız için daha iyi bir çalışma ortamı yaratabilir, toplantılarınızın seyrini olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, toplantı odası dekorasyonunun püf noktalarını paylaşacağız. 

Toplantı odası dekorasyonu niçin önemlidir?

Günün büyük bir bölümünü ofisimizde geçiriyoruz, önemli konu veya sorunları ofis toplantıları sırasında değerlendiriyor, en önemli kararları genellikle toplantı odamızda alıyoruz. İş hayatımızda bu kadar önemli bir yer olan toplantı odamızda rahat ve keyifli çalışabilmemiz, iş performansı ve verimliliğimiz açısından büyük önem taşıyor. Toplantı odası olarak kullandığımız alanın mimari özellikleri, mobilyaların konumlanma şekli, aydınlatma sistemi özellikleri vb. konular, üzerimizde olumlu veya olumsuz etkiler yapabiliyor.

Toplantı odası dekorasyonu çalışanların performans ve verimliliğinin yanı sıra, şirket imajını da doğrudan etkilemekte. Ofisimize gelen ziyaretçileri iyi dekore edilmiş bir toplantı odasında ağırlarsak hem bizimle, hem de şirketimizle ilgili daha olumlu bir imaj yaratabiliriz. Toplantı odasında kullanılan renklerin seçimi, dekoratif objelerin birbirleriyle uyumu, tablo ve ayna gibi yardımcı ögelerin yerleştirilme şekli vb. konulara dikkat edersek şirket imajımızı güçlendirebiliriz.

Mobilya seçimine dikkat etmelisiniz.

Toplantı odası dekorasyonu için her şeyden önce mobilya seçimine dikkat etmelisiniz. Toplantı odanızda kullanacağınız mobilyalar ofisinizin genel tasarımıyla uyumlu olmalı. Ofis dekorasyonunda modern mobilyaları tercih ediyorsanız, toplantı odanızda da modern mobilyalar kullanmalı, konsept bakımından uyumsuz bir görüntü yaratmamalısınız. Aynı şekilde, toplantı odanızda kullanacağınız tüm ögeler birbirleriyle kombin oluşturmalı. Öne çıkarmak istediğiniz detaylar için tasarımda kontrast yaratabilirsiniz. Fakat bu kontrast hem toplantı odanız içinde, hem de ofisinizin genel tasarımında uyumsuz bir görüntü yaratmamalı.

Toplantı odasında kullanacağınız mobilyaların tekerlekli olması büyük bir avantajdır. Çünkü toplantı odaları, ofislerin en hareketli mekanlarından biridir ve özellikle koltuk ve sandalyeler gün içinde sıkça yer değiştirebilir. Toplantı odanızda tekerlekli ofis koltukları ve sandalyeleri tercih ederseniz katılımcıların hareket yeteneğinde herhangi bir kısıtlama yaratmazsınız. Ayrıca, koltuk ve sandalyelerinizin fazla ağır olmaması ve kolay taşınabilir olmasında yarar var. Toplantı masanızın büyüklüğü ve sandalye sayısını belirlerken, toplantı odanızın mimari yapısını ve çalışan sayısını dikkate almalısınız. Çalışan sayısı az bir şirkette büyük toplantı odaları ve masalarına gerek olmadığı gibi, bunları kullanmak şirket imajına zarar verebilir.

Toplantı odanızda mobilyalarla uyumlu ofis aksesuarları kullanabilirsiniz. Fakat aksesuarlarınız yaptığınız işle mutlaka uyumlu olmalı ve dekorasyonunuzla konsept bütünlüğü oluşturmalı. Örneğin, denizcilikle ilgili bir iş yapıyorsanız, gemi motifli konsol süsleri tercih edebilirsiniz. Ancak yaptığınız işin denizcilikle bir ilgisi yoksa, sırf hoşunuza gidiyor diye toplantı odanızda bu tür objeler bulundurmamalısınız. Unutmayın ki toplantı odanız size ait şahsi bir alan değildir. Şirket yöneticisi olsanız bile, toplantı odasında kullanacağınız aksesuarların şahsi tercihlerinizden çok yaptığınız işle ilgili olmasına dikkat etmelisiniz.

Renkleri ve ışığı doğru kullanmalısınız.

Ofis mobilyaları konusunda renk tercihleri eskiden siyah ve kahverengiyle sınırlıydı. Oysa günümüzde birbirinden güzel renklere ve tasarımlara sahip ofis mobilyaları üretilmekte. Renk tercihinde bulunurken, ofisinizin ve toplantı odanızın gün ışığından yararlanma şekline dikkat etmelisiniz. Ofisiniz ve toplantı odanız eğer yeterince ışık alıyorsa, renk seçiminiz için çok fazla alternatifiniz var demektir. Fakat, gün ışığından yeterince yararlanamıyorsanız, renk seçiminizde yalnızca açık renkleri değerlendirmeye almalısınız. Koyu renkler, ortamdaki ışığı emer ve hem çalışanların, hem de ziyaretçilerin enerjisini düşürür, yorgunluk hissini arttırır.

Aydınlatmada abartıya kaçmamalısınız.

Aydınlatma sistemleri, yapılan işin niteliğini doğrudan etkileme gücüne sahiptir. Beş duyu organımızdan biri olan gözlerimiz, nesneleri ve renkleri ancak belirli bir ışık düzeyi ve kontrast içinde algılamakta. Bu düzeylerin altına inildiğinde veya üstüne çıkıldığında görüş kalitemiz bozuluyor. Toplantı odası dekorasyonunda aydınlatma konusunda abartıya kaçarsanız, katılımcıların toplantıya yoğunlaşmaları ve verimli olmaları zorlaşır. Işık miktarının az olması ise ilgi ve dikkatin dağılmasına, toplantının konusu ve amacından uzaklaşmaya yol açabilir.

Toplantı odanızda belirli bir bölümü öne çıkartmak ve ortamla kontrast oluşturup görüş kalitesini arttırmak için özel ışıklandırma sistemi kullanmayı tercih edebilirsiniz. Fakat, özel ışıklandırma sisteminizi şekillendirirken, ortamdaki toplam ışık miktarını dikkate almalısınız. Abartılı özel ışık sistemleri, fotometrik açıdan hem sağlıksız, hem de çirkin görüntüler oluşturabilir. Üstelik, ışık yayan araçlar belli miktarda ısı da yaymakta. Toplantı odanızda kullanacağınız aydınlatma sistemi ortamın sıcaklığında aşırı bir artış yaratmamalı. Armatürler gözle doğrudan temas etmemeli, göz sağlığı açısından olumsuz bir durum yaratmamalı. Göze doğrudan gelen ışıklar, gözlerin kamaşmasına ve hatta kısa süreli görme sorunlarına yol açabilmekte.

Duvar dekorasyonu şirketinizi yansıtmalı.

Toplantı odasının duvar dekorasyonu, çalışanlar ve ziyaretçiler üzerinde oldukça önemli bir etki yaratır. Örneğin duvarda şirketinizin logosunun bulunması, duvar renklerinin şirketinizin kurumsal renklerini taşıması vb. uygulamalar, toplantı sırasında çalışanların grup bilincini arttırır, ziyaretçilerinizin şirketinizin kurumsallaşmaya önem verdiğini düşünmelerini sağlar. Toplantı odasına girer girmez mobilyalar kadar duvar dekorasyonu da ilk izlenimin oluşmasında etkili olur. Duvar dekorasyonunuz şirketinizi iyi bir şekilde yansıtırsa, odaya giren ziyaretçilerin şirketinizle ilgili daha olumlu düşünceler geliştirmelerini sağlayabilirsiniz.

Toplantı odanızın duvar rengi seçiminde şirketinizin kurumsal renklerinin yanı sıra renk uyumuna da dikkat etmelisiniz. Sıcak ve iç açıcı birkaç renkle toplantı odanızın duvar dekorasyonunda başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Eğer bol camlı ve aydınlık bir ofise sahipseniz, özgün ve dikkat çeken renkler tercih edebilirsiniz. Ofisiniz ve toplantı odanız yeterince ışık almıyorsa, bu tür bir renk kullanımını tercih etmemenizi tavsiye ederiz. Toplantı odanızda renkleri ve ışığı doğru kullanmak için tablo ve ayna gibi yardımcı ögelerden yararlanabilirsiniz. Fakat bunlarda da aşırıya kaçmamalısınız. Gereğinden fazla tablo kullanırsanız, duvar dekorasyonunda şirket imajınızı yansıtmakta zorluk çekerseniz. Aynaları fazla kullanmak ise toplantı odasını olduğundan daha kalabalık gösterir ve dikkat dağıtır.

Duvar kağıtları ve taş dekorlardan yararlanabilirsiniz.

Ofis duvar dekorasyonunda en sık tercih edilen ürünler arasında duvar kağıtları ve taş dekorlar öne çıkıyor. Ofisinizin dekorasyon stiline renk ve içerik bakımından uygun duvar kağıtları ve taş dekorlarla toplantı odanızda çok şık bir görüntü yaratabilirsiniz. Duvar kağıtları, diğer dekorasyon materyallerine oranla hem daha ekonomik, hem de daha pratiktir. Üstelik, değişen trendlere göre yeni bir tasarım uygulamak istediğinizde hızlı çözümler sunar. Taş dekorlar ise çok daha güçlü dekoratif ürünlerdir. Taş dekorları ofisinizde özellikle toplantı odasında tercih edebilirsiniz.

Sunum araçlarına yer ayırmalısınız.

Ofis toplantıları sırasında sunum yapmak büyük önem taşır. İyi hazırlanan ve başarıyla gerçekleştirilen sunumlar, bilgilerin yayılması ve davranış tarzı değişikliğinin sağlanmasında büyük bir rol üstlenir. Toplantı odanızın dekorasyonunda sunum araç ve gereçleri için yeterince yer ayırırsanız, daha verimli sunumlar yapılmasına zemin hazırlayabilirsiniz. Toplantı odanızda, odanızın büyüklüğüyle orantılı bir yazı tahtası mutlaka olmalı. Sunum sırasında geniş bir alana ihtiyaç duymuyorsanız, teleskopik ayaklı orta boy yazı tahtası işinizi görebilir. Daha geniş alanlar için duvara monte yazı tahtaları doğru bir seçim olabilir.

Bilişim teknolojilerini ihmal etmemelisiniz.

Teknoloji her geçen gün ilerliyor ve ofis toplantıları sırasında multimedya paylaşımları giderek daha fazla yer tutuyor. Veri paylaşımını hızlı ve kolay hale getiren multimedya paylaşımları, ofiste tasarruf önlemleri konusunda büyük katkı sağlıyor, kartuş ve toner ile fotokopi kağıdı masraflarını azaltıyor. Toplantı odanızı dekore ederken bilişim teknolojilerine yeterince yer verirseniz hem veri paylaşımı, hem de tasarruf konusunda güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Toplantı odanızda bulunduracağınız teknolojik ürünlerin USB, VGA ve HDMI girişlerini kullanarak sunum veya video konferanslar yapabilir, dosyalarınızı ve toplantı notlarınızı ilgili kişilere e-postayla gönderebilirsiniz.

Editörün Tavsiyesi: İnterpano İNT-623 Teleskopik Ayaklı Yazı Tahtası

Toplantı odası dekorasyonunun püf noktalarını paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, İnterpano İNT-623 teleskopik ayaklı yazı tahtası ürünümüzü kısaca tanıtmak istiyoruz. 70 x 100 cm ölçüsündeki bu ürünler 0.5 mm kalınlıkta lamine yüzeye ve alüminyum çerçeveye sahip. Yüksekliğinin ayarlanabilir olması, farklı boydaki kullanıcıların yazı, çizim ve görselleştirme ihtiyaçlarını karşılamasını sağlıyor. Ofix.com kullanıcılarının en çok sipariş verdiği yazı tahtası olan bu ürünleri ofisinizde toplantı odanızda bulundurabilir, toplantı sırasında sunum yaparken kolayca kullanabilirsiniz. Bu ürünleri sipariş vermek için burayı, kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir