Türkiye’nin En Güzel Sahilleri

Merhaba sevgili beyaz yakalılar, bir Ofixboy gününde daha birlikteyiz. Nasılsınız, keyifler nasıl? Sizi bilmem ama, bende keyifler süper! Neden derseniz, 1 Haziran’da başlayan kademeli normalleşme sayesinde bu yıl güzel bir tatil yapmayı planlıyorum. Ben de sizler gibi geçen yıl tatile gidememiştim. Bu yıl şöyle kendimi güzel bir sahile atıp iyice dinlenmek istiyorum. Nereye gitsem diye internetten bakınınca, aklıma Türkiye’nin en güzel sahilleri ile ilgili bir blog yazmak geldi. Cennet yurdumun her köşesi ayrı bir güzel, her sahilde ayrı bir güzellik var. Henüz nereye gideceğime karar vermedim. Belki birkaçını birlikte ziyaret edeceğim bir paket tura katılabilirim. Bu haftaki blogumda, gönlümü çelen en güzel sahilleri sizlerle paylaşmak istiyorum. 

Seferihisar – İzmir

Bilenler bilir, İzmir her yönüyle mükemmel bir tatil kenti. Çeşme, Urla, Karaburun, Foça, Aliağa, Çiğli gibi birbirinden güzel sahillere ev sahipliği yapıyor. Ama bence Seferihisar’ın farklı bir güzelliği var. Çünkü, her şeyden önce sakin ve sessiz bir tatil beldesi. Henüz çok fazla keşfedilmemiş olduğu için ziyaretçi akınına pek fazla uğramıyor. Seferihisar’da Akarca sahiline bayıldım. İlçe merkezinden 4.5 km uzaklıkta. Denizi şahane, plajı güzel. Denizin etrafında küçük tesisler var. Yer bulabilirseniz bu tesislerde konaklayabilirsiniz. Türkiye’nin en güzel sahilleri içinde Seferihisar’da Akarca’nın yanı sıra Akkum, Ekmeksiz ve Altınköy plajlarını da değerlendirebilirsiniz. Seferihisar’da sessiz ve sakin bir tatil geçirmek isterseniz bu plajları da ziyaret edebilirsiniz. Ege’nin tüm güzelliğini yansıtan bu plajlarda deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarabilir, koronavirüs belasının getirdiği sorunları unutabilirsiniz. 

Adrasan – Antalya

Adrasan sahili, Antalya’nın Kemer ilçesinde Ulupınar köyü sınırlarında. Adrasan’ın en önemli özelliği nedir, biliyor musunuz arkadaşlar? Çevresindeki köylerin yaklaşık yüzde 80’i sit alanı. Başka deyişle, çevrede beton yığınlarına izin verilmiyor. Bence Antalya’nın en güzide köşelerinden biri Adrasan. Doğal güzelliğinin yanı sıra sessiz ve sakinliğiyle de öne çıkıyor. Adrasan’da “Eller havaya!” türünden aksiyonlara rastlayamazsınız. Ancak bu bölge de yakın dönemde yıldızı parlayan bir bölge haline geldi. Türkiye’nin en güzel sahilleri içinde Adrasan’da geçen yıla kadar sezon oldukça yoğun geçiyordu. Bölgenin en özel tatil imkanlarından biri olan bungalovlarda önümüzdeki günlerde yer bulmak zor olabilir. Henüz sezonun başında olduğumuza göre, Adrasan’da daha kolay bungalov bulabilirsiniz. Eğer tatilinizi Antalya’da geçirmek istiyor, fakat bilmemkaç yıldızlı otellerde konaklamak istemiyorsanız, Adrasan’da bungalov kiralayarak çok güzel bir tatil geçirebilirsiniz. 

Kaleköy – Çanakkale

Türkiye’nin en güzel sahilleri listemin üçüncü sırasında Kaleköy var arkadaşlar. Burası eski bir Rum köyü, nüfusun büyük bir bölümü göçmenlerden oluşuyor. Aslında, sizler de ofis hayatından buraya geleceğiniz için bir nevi göçmen sayılırsınız. Kalabalık mekanlardan, otel animasyonlarından hoşlanmıyorsanız Kaleköy’de sessiz ve huzur dolu bir tatil geçirebilirsiniz. Kaleköy’de otel ve pansiyon elbette var. Fakat sakinlik derecesini şöyle belirteyim; sadece iki tane kafe var! Artık Wi-Fi cep telefonunuzdan, sükunet Kaleköy’den! Hatta, “Pılımı pırtımı toplayacağım, bir sahil kasabasına yerleşeceğim,” diyenlerdenseniz Kaleköy tam size göre bir yer. Trafikmiş, gürültüymüş, çevre kirliliğiymiş, bunların hiçbiri Kaleköy’de yok. 

Çıralı – Antalya

Cennet yurdumuzun deniz, kum ve güneşiyle ünlü sahillerinden biri de Çıralı. Kemer ilçesinde yer alan Çıralı’nın en önemli özelliği, tarihinin Yunan mitolojisine kadar uzanması. Çıralı’nın güneyinde kalan Olympos bölgesinin mitolojideki önemi büyük. Çıralı aynı zamanda da caretta caretta kaplumbağalarının en önemli yumurtlama alanlarından biri konumunda. Bu özelliği nedeniyle her yıl yerli ve yabancı çok sayıda misafiri bölgeye çekiyor. Caretta caretta kaplumbağalarının deniz yolculuğunu izlemek isteyen misafirler Çıralı’da unutamayacakları anlara tanıklık ediyor. Antalya’ya 70 km uzaklıkta olan Çıralı’nın iki tarafı da kayalıklarla çevrili. Bu nedenle havası serin ve ılık. Antalya’nın kavurucu sıcaklarından bunalıp şöyle biraz serinlemek isterseniz, Çıralı’ya günübirlik ziyaretler düzenleyebilirsiniz. 

Akyaka – Muğla 

Muğla denildiğinde akla genellikle ilk olarak Bodrum ve Marmaris gelir. Bu ilçelerin yanı sıra Fethiye, Datça, Dalaman da Muğla’nın en önemli turizm merkezleri arasında yer almakta. Fakat ne var ki bu ilçeler, tatil sezonunda aşırı derecede yoğun oluyor. Özellikle Bodrum ve Marmaris’te konaklamak istiyorsanız haftalar öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekir. Oysa Akyaka böyle değil. Doğayla iç içe, huzur dolu, keyifli bir tatil yapmak istiyorsanız Muğla ve çevresinde bence en ideal yerlerden biri Akyaka. Denizi bir tür akvaryum gibi. Hele bir de tekne turlarına katılma imkanı yakalarsanız, daha önce hiç deneyimlemediğiniz bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Türkiye’nin en güzel sahilleri içinde Akyaka, 2010 yılında “yavaş şehir” unvanını aldı. Metropollerin koşuşturmacasına burada rastlayamazsınız. 

Kelebekler Vadisi – Muğla

Türkiye’nin en güzel sahilleri listemin altıncı sırasında Kelebekler Vadisi var. Bölgenin ismi, içinde barındırdığı 80’den fazla kelebek türünden geliyor. Akdeniz’in endemik bitkileriyle ünlü Babadağ’ın eteklerinde yer alan bu bölge, 1995 yılında birinci derecede doğal sit alanı ilan edildi. Kelebekler Vadisi’nde bulunan endemik türler nedeniyle bu bölge, dünya mirası olarak korunması önerilen bölgelerden biri. Doğal güzellikleri açısından bence Bodrum ve Marmaris’ten çok daha şahane bir yer. Salgın öncesine kadar Kelebekler Vadisi, ülkemizde kamp turizminin kalbinin attığı merkezlerden biriydi. Her yıl yerli ve yabancı çok sayıda kampçıyı misafir ediyordu. Bu sezon yabancı kampçılar gelecek mi, bunu bekleyip göreceğiz. Tatilde kamp keyfi yaşamak isterseniz Kelebekler Vadisi’nde muhteşem bir tatil geçirebilirsiniz. Bodrum ve Marmaris’in dıptıs diskolarından gına geldi, diyorsanız buyrunuz Kelebekler Vadisi’ne… 

Cunda Adası – Balıkesir 

Türkiye’nin en güzel sahilleri içinde Cunda Adası, doğa ile tarihi birleştirmekte. Tarih boyunca Cunda Adası ve çevresindeki 22 ada, pek çok önemli olaya tanıklık etmiş. Adanın ismi olan Cunda sözcüğünün, Piri Reis‘in Kitab-ı Bahriye‘sinde geçen Yunda Adaları isminden geldiği düşünülüyor. Cumhuriyet döneminde adanın ismi değiştirilmiş. Yunan işgaline ilk karşı koyan birliğin komutanı Yarbay Ali Çetinkaya‘nın anısına, adanın ismi Alibey Adası olmuş. Ancak bu ismin yerine daha çok Cunda Adası kullanılıyor. Adanın yakınlığı sebebiyle İstanbul’dan ziyaretçisi çok fazla oluyor. Sahilde gün batımını izlemek muhteşem bir deneyim olabilir. Cunda Adası’na Ayvalık’tan kalkan teknelerle veya karayolu bağlantısıyla ulaşabilirsiniz. 

Haftaya görüşmek üzere.

Ofixboy… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir