Türkiye’nin En İyi 10 Kaplıcası

Jeotermal kuşak üzerinde yer alan ülkemiz, termal sular bakımından oldukça şanslı. Avrupa’nın en iyi kaplıcalarına sahip ülkemizde birbirinden güzel pek çok kaplıca ve termal tesis var. Kış aylarının gelişiyle birlikte kaplıcalara yönelik ilgi artmakta. Ofix Blog‘da bu ayki gezi rehberi köşemizde, Türkiye’nin en iyi 10 kaplıcası hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Afyonkarahisar Sandıklı Kaplıcaları

Ülkemizin en önemli termal turizm merkezlerinden biri olan Afyonkarahisar ilimizde, ünü dünyaya yayılan birçok kaplıca bulunmakta. Bunlar içinde Sandıklı Kaplıcaları, her yıl yerli ve yabancı yüz binlerce misafiri ağırlamakta. Türkiye’nin en iyi 10 kaplıcası listemizde ilk sıraya koyduğumuz Sandıklı Kaplıcaları, Afyonkarahisar-Antalya karayolunun 65. kilometresinde yer almakta. Bölgede tarih boyunca birçok medeniyete şifa dağıtan yüksek kükürt oranına sahip kaplıca suları, cilt ve romatizma hastalıklarına iyi gelmekte. Sıcaklığı 42 ile 53 derece arasında değişen bu sular böbrek taşı, kireçlenme, solunum yolu hastalıkları ve kadın hastalıklarına da iyi gelmekte. Türkiye’nin en iyi 10 kaplıcası içinde suları kadar çamurlarıyla da meşhur olan bu kaplıcalarda çamur banyosu yaparak çeşitli ortopedik hastalıklarınıza şifa bulabilirsiniz.

Ankara Kızılcahamam Kaplıcaları

Ankara’ya 1 saat uzaklıkta bulunan Kızılcahamam Kaplıcaları, ülkemizin dünyaca ünlü kaplıcalarından bir diğeri. Romatizmal hastalıklar, dolaşım bozuklukları ve safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelen Kızılcahamam’daki kaplıca suları, içilebilen doğal maden suları ile yerli ve yabancı ziyaretçilerin büyük beğenisini toplamakta. Mide ve bağırsaklarda rahatlama sağlayan bu sular, sindirim sistemini hızlandırıcı etkiye sahip. Türkiye’nin en iyi 10 kaplıcası listemizde ikinci sıraya koyduğumuz Kızılcahamam Kaplıcaları’nın bulunduğu alan milli park olarak düzenlenmiş durumda. Bölgedeki kaplıcalarda keyifli vakit geçirirken, Kızılcahamam’ın temiz havasını doya doya soluyabilirsiniz.

Balıkesir Gönen Kaplıcaları

Balıkesir ilimizin kaplıcalarıyla ünlü Gönen ilçesi, 78 dereceyi bulan termal sularıyla diğer kaplıcalardan farklı bir özelliğe sahip. Türkiye’nin en iyi 10 kaplıcası listemizde üçüncü sıraya koyduğumuz Gönen Kaplıcaları, dünyaca ünlü hipertermal ve hipotonik maden suları ile adeta şifa dağıtmakta. Karaciğerden böbreğe, romatizmadan kadın hastalıklarına kadar pek çok sağlık sorununa iyi gelen bu sular, sodyum sülfat ve sodyum bikarbonat açısından oldukça zengin. Balıkesir merkeze 1.5 saat uzaklıkta bulunan Gönen’de çok sayıda otel ve konaklama tesisi bulabilirsiniz.

Yalova Termal Kaplıcaları

Yalova şehir merkezine 12 km uzaklıkta bulunan Yalova Termal Kaplıcaları, Roma döneminden beri şifa dağıtmakta. Türkiye’nin en iyi 10 kaplıcası listemizde dördüncü sıraya koyduğumuz bu kaplıcalar, yılın hemen tüm zamanları başta İstanbul, İzmit ve Bursa olmak üzere birçok ilden çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Toplam 3 bin 600 dönüm ormanlık araziye sahip bölgeye günübirlik ziyaretler yapılabileceği gibi, bölgede konaklamak da mümkün. Toplam yatak kapasitesi, talebi karşılayabilecek düzeyde. Türkiye’nin en iyi 10 kaplıcası içinde Yalova’da 62 dereceyi bulan termal sularla romatizmal hastalıklarınıza şifa bulabilir, metabolizmanızı güçlendirebilirsiniz. Bölgede ayrıca, çok sayıda tarihi hamam, yüzme havuzu ve sauna mevcut.

Bursa Oylat Kaplıcaları

Bursa’nın İnegöl ilçesinde yer alan Oylat Kaplıcaları, termal sularıyla olduğu kadar muhteşem doğa manzarasıyla da dikkat çekmekte. Türkiye’nin en iyi 10 kaplıcası listemizde beşinci sıraya koyduğumuz Oylat Kaplıcaları, İstanbul’a yakınlığı nedeniyle en fazla ziyaretçiyi İstanbul’dan alıyor. Bölgede termal suların yanı sıra doğal kaynak suları da ziyaretçiler tarafından büyük beğeni topluyor. Kaplıcalarda yüzdükten sonra bölgenin etrafını kuşatan ormanlık arazide unutamayacağınız doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Ağrı Diyadin Kaplıcaları

Ağrı ilimizin Diyadin ilçesinde bulunan Diyadin Kaplıcaları, Doğu Anadolu bölgemizin en önemli şifa merkezlerinden biri. Ağrı’nın soğuk ve karlı havasına karşın Diyadin Kaplıcaları’nda hem bedensel, hem de psikolojik açıdan büyük bir rahatlama yaşayabilirsiniz. Türkiye’nin en iyi 10 kaplıcası listemizin altıncı sırasına koyduğumuz Diyadin Kaplıcaları’nda mineral oranı yüksek maden suları, özellikle de nevrit gibi sinir iltihaplarına iyi gelmekte. Yılın tüm zamanlarında ziyaret edebileceğiniz Diyadin’de çok sayıda konaklama tesisi mevcut. Ağrı şehir merkezine 60 km mesafede bulunan bu bölgede ayrıca, İshak Paşa Sarayı başta olmak üzere çok sayıda tarihi mekan mevcut. Türkiye’nin en iyi 10 kaplıcası içinde termal turizmin yanı sıra kültür turizmi için de Diyadin’i ve kaplıcaları mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Uşak Hamamboğazı Kaplıcaları

Uşak ilimizin Banaz ilçesine 7 km uzaklıkta bulunan Hamamboğazı Kaplıcaları, Ege bölgemizin en önemli termal turizm merkezlerinden biri. Türkiye’nin en iyi 10 kaplıcası listemizde yedinci sıraya koyduğumuz Hamamboğazı Kaplıcaları’nda 3 farklı tür su bulunmakta. Yerli halkın verdiği isimle gazoz suları, kükürt ve demir bakımından oldukça zengin. Sarı kız denilen sular daha ılıkken, kara kız adı verilen suların sıcaklığı daha yüksek düzeyde. Türkiye’nin en iyi 10 kaplıcası içinde etrafı çam ormanlarıyla kaplı bu bölgede birbirinden güzel trekking turları yapabilir, unutamayacağınız bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Bolu Karacasu Kaplıcaları

Bolu ilinde bulunan Karacasu Kaplıcaları, Batı Karadeniz bölgemizin en önemli termal turizm merkezlerinden biri. Türkiye’nin en iyi 10 kaplıcası listemizde sekizinci sıraya koyduğumuz Karacasu Kaplıcaları’nda Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet vermekte olan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi mevcut. Romatizmal hastalıklara iyi gelen kaplıcanın suları cilt lekelerinin giderilmesine de büyük fayda sağlıyor. Bölgede yer alan çok sayıda otel ve konaklama tesisi, Karadeniz gezileri içinde bölgeyi ziyaret eden misafirlerini en iyi şekilde ağırlamakta.

Denizli Karahayıt Kaplıcaları

Denizli ilimizin Pamukkale ilçesine 5 km mesafede yer alan Karahayıt Kaplıcaları, demir oranı yüksek termal sulara sahip. Türkiye’nin en iyi 10 kaplıcası listemizde dokuzuncu sıraya koyduğumuz Karahayıt Kaplıcaları’nda yüksek demir oranı nedeniyle kırmızı bir renk alan travertenler arasında güzel bir kaplıca keyfi yaşayabilirsiniz. Bölgedeki sular romatizmal hastalıkların yanı sıra kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon ve sinir hastalıklarına iyi geliyor.

İstanbul Tuzla Kaplıcaları

İstanbul’un Tuzla ilçesinde yer alan Tuzla Kaplıcaları, oldukça geniş bir alana yayılmış durumda. Türkiye’nin en iyi 10 kaplıcası listemizde onuncu sıraya yerleştirdiğimiz bu kaplıcaların sularında sodyum oranı yüksek düzeyde. İstanbul’da yaşayanlar için ulaşım kolaylığı sunan bu kaplıcaların etrafında uygun fiyata birçok konaklama tesis mevcut. Şehir dışından ve çevre illerden gelen ziyaretçilerine ekonomik konaklama fırsatları sunan bu kaplıcaların suları nefes darlığı ve astıma iyi geliyor.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Görsel Kaynaklar:

https://www.neoldu.com
http://tatildenizkeyfi.com
https://www.tatilvitrini.com
http://www.turkiyedegez.com
https://gezilmesigerekenyerler.com 

İlgili yazılar

  1. Emre BİLGİLİ

    İlk on arasında gösterdiğiniz Uşak ta otel bile yok .Buna rağmen size tavsiyem Nevşehir Kozaklı yı da listeye almanız. Gidip kaldık 5-10 tane 5 yıldızlı termal otel var Nasıl listeye giremedi hayret v doğrusu…

  2. Gazlıgõl kaplícaları unutulmuş.Türkiye de en çok tesisi olan bir yer.İçmecesini ve de Kızılay maden suyunuda unutmamak gerekir.Túrkiyenin her yöresinden misafir barındıran bu yöredir.Õmer ve Gecek Kaplícalarınıda unutmamak gerekir.

  3. Mehmet Şahin

    Bana göre Türkiye’nin BİR numaralı kaplıca suyu Ankara Haymana Kaplıcaları ve Haymanadaki kaplıcaların içinde de Doktor’un Otelidir. Zira en temiz, nezih, profesyonel uzmanlarla hizmet sunan, hijyenik ve alternatif tıb yöntemlerinin tümünü (akupunktur, sülük, hacamat, masaj, fizyoterapi.. v.b) sağlayan bu tesisi görenler mutlaka abone olup her yıl veya her altı ayda bir mutlaka geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir