Türkiye’nin En İyi 10 Kayak Merkezi

Kış ayları belki birçoğumuz için battaniyenin altında sıcak içecek tüketerek geçirilmesi gereken bir zaman dilimini ifade ediyor olabilir. Fakat her mevsimin kendine göre güzel tarafları var. Kış aylarının en güzel tarafından biri kayak yapmak. Kayak merkezleri bakımından oldukça şanslı olan ülkemizde birbirinden güzel pek çok kayak merkezi var. Bu merkezlerde kış aylarının ve karın tüm keyfini yaşayabilirsiniz. Ofix Blog‘da bu ayki gezi rehberi köşemizde, Türkiye’nin en iyi 10 kayak merkezi hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Bursa Uludağ Kayak Merkezi

Kayak merkezi denildiğinde akla gelen ilk merkezlerden biri şüphesiz ki Bursa Uludağ’dır. Bursa’ya 36 km uzaklıkta bulunan Uludağ’da yüksek kar kalitesi, 2 km’yi bulan pist uzunluğu, 20’nin üzerinde otel ve nitelikli konaklama tesisleri ile afterski etkinlikleri, Uludağ’ı yerli ve yabancı turistlerin en gözde kayak merkezlerinden biri haline getiriyor. Uludağ’da düzenlenen festivaller de bölgede kış aylarının vazgeçilmezleri arasında. Yılın diğer zamanlarında da Uludağ, Bursa’ya gelen turistlerin mutlaka ziyaret ettiği mekanlardan biri.

Türkiye’nin en iyi 10 kayak merkezi içinde ilk sırada değerlendirilebilecek Uludağ’da 20 adet kayak pisti var ve tüm pistler kış dönemi boyunca oldukça yoğun. Eğer tenha bir merkezde kayak yapmak istiyorsanız, Uludağ’ın kış aylarında çok yoğun olduğunu özellikle belirtelim. Fakat yoğunluğu, hatta zor pistleri seviyorsanız, özellikle de Kuşaklı Pisti’ni mutlaka denemelisiniz. Uludağ’ın kalbi ise Beceren Pisti ve çevresinde atıyor. Kayak için amatörlerin de profesyonellerin de beğenisini toplayan bu pistte Uludağ’da kayak keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi

Yakın dönemde birçok uluslararası organizasyona ev sahipliği yapan Palandöken, toplam 22 adet kayak pistiyle Uludağ’dan sonra Türkiye’nin en iyi 10 kayak merkezi içinde ikinci sırada değerlendirilebilir. Şehir merkezine yalnızca 10 dakika uzaklıkta bulunan Palandöken kayak merkezi, 2011 yılında düzenlenen Dünya Üniversiteler Kış Oyunları ve 2017 yılında düzenlenen Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali‘nde ülkemizi başarıyla temsil etti. Yüksekliği 3.185 metreyi bulan Palandöken, 12 km’lik pist uzunluğuyla ülkemizin en uzun kayak pistine ev sahipliği yapmakta. Bölgenin 6 ay boyunca karla kaplı olması, kış turizmi ve kayak sporu için Palandöken’in en büyük avantajı.

Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi

Ülkemizde kış turizmi ve kayak sporu denildiğinde akla ilk gelen merkezlerden bir diğeri de Bolu Kartalkaya. Şehir merkezine 40 km’lik uzaklıkta bulunan Kartalkaya, yüksekliği 1.850 ile 2.200 metre arasında değişen Köroğlu Dağları üzerinde yer almakta. Kartalkaya’nın kalbi, Köroğlu Milli Parkı ve etrafında atıyor. Bölgede zorluk derecelerine göre 25 pist bulunmakta. Pistlerin toplam uzunluğu ise 40 km civarında. Kar kalitesi yüksek düzeyde olduğu için profesyonel kayakçıların tercihleri arasında Kartalkaya üst sıralarda yer alıyor. Türkiye’nin en iyi 10 kayak merkezi listemizin üçüncü sırasına koyduğumuz Kartalkaya’da kayak yaparken etraftaki çam ağaçlarını izlemeye doyamayabilirsiniz.

Kayseri Erciyes Kayak Merkezi

Türkiye’nin en iyi 10 kayak merkezi listemizin dördüncü sırasına Kayseri Erciyes’i koyuyoruz. Sönmüş bir volkanik dağ olan Erciyes, 4 bin metreyi bulan yüksekliğiyle Orta Anadolu’nun en yüksek noktalarından biri. Kayseri şehir merkezine 25 km uzaklıkta bulunan Erciyes’te toplam pist sayısı 33 adet. Yerli ziyaretçilerin yanı sıra yabancı ziyaretçilerin de kış turizmi ve kayak için ilk tercihleri arasında yer alan Erciyes’te uluslararası birçok yarışma ve festival düzenlenmekte. Kış dönemini kar altında geçiren bölgede Mart ayının sonuna kadar kayak yapabilirsiniz.

Kars Sarıkamış Kayak Merkezi

Türkiye’nin en iyi 10 kayak merkezi listemizin beşinci sırasına koyduğumuz Sarıkamış, kalabalıktan uzak bir kış tatili ve kayak keyfi geçirmek isteyenler için en doğru adreslerden biri. Kars’a 55 km uzaklıkta bulunan Sarıkamış’a 4 km uzaklıkta bulunan kayak tesislerinde 5 farklı pist var. Pistlerin toplam uzunluğu 12 km. Yüksekliği 2.800 metre civarında olan Sarıkamış’ta, benzerini ancak Alplerde görebileceğiniz kristal kar yapısı tatil keyfinize ayrı bir güzellik katacaktır. Bölgedeki oteller ve konaklama merkezleri lüksten ve gösterişten uzak olup mütevazi bir tatil geçirmek isteyenler için son derece uygun özellikte. Pistlerin etrafını saran sarıçam ağaçlarının arasından geçerken yılın tüm yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.

Gümüşhane Zigana Kayak Merkezi

Gümüşhane’ye 40 km uzaklıkta bulunan Zigana, diğer kayak merkezlerine oranla küçük bir kayak merkezi. Fakat Karadeniz‘in tüm doğal güzelliklerini içinde barındırması bakımından oldukça önemli bir merkez. Zigana’da Kasım ayında başlayan kar yağışları, Mart-Nisan dönemine kadar devam ediyor. Bölgede 2.000-2.500 metre aralığında hizmet veren kayak merkezinde pist uzunluğu 1 km’nin altında. Türkiye’nin en iyi 10 kayak merkezi listemizde altıncı sıraya yerleştirdiğimiz Zigana’da çok güzel bir hafta sonu tatili geçirebilir, Karadeniz’in eşsiz manzarasında birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kastamonu Ilgaz Kayak Merkezi

Kastamonu-Çankırı sınırında yer alan Ilgaz bölgesine ister Kastamonu’dan, isterseniz Çankırı üzerinden ulaşabilirsiniz. Yüksekliği 2.500 metreyi bulan Ilgaz’da kış turizmi ve kayak sporunun kalbi Ilgaz Milli Parkı içinde atıyor. Etrafı çam ve köknar ağaçlarıyla kaplı Ilgaz’da kar kalitesinin diğer merkezlere oranla daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik bölgede oluşan yoğun sis, kayakçıların daha düşük hızla kaymalarını gerektirmekte. Bununla birlikte, kayağa yeni başlayanlar için Ilgaz en doğru adreslerden biri. Türkiye’nin en iyi 10 kayak merkezi listemizde yedinci sıraya koyduğumuz Ilgaz’da ortalama 2 km uzunluğunda 3 kayak pisti bulunmakta. Bölgedeki otel ve konaklama tesislerinin fiyatları oldukça uygun düzeyde.

Kocaeli Kartepe Kayak Merkezi

Kayak sporuna yeni başlayanlar için en gözde kayak merkezlerinden biri de Kocaeli Kartepe. Özellikle de İstanbul’dan günübirlik ziyaretlerle çok sayıda misafir ağırlayan Kartepe, diğer kayak merkezlerine göre oldukça genç sayılabilir. Kartepe’de toplam 12 kayak pisti ve 1 otel bulunmakta. Kayağın yanı sıra çeşitli outdoor etkinlikler için de elverişli bir ortam sunan Kartepe, pistlerinde eğim miktarı az olduğu için amatör kayakçılar tarafından daha fazla tercih edilmekte. Türkiye’nin en iyi 10 kayak merkezi listemizde sekizinci sıraya koyduğumuz Kartepe’de keyifli bir hafta sonu tatili geçirebilirsiniz.

Isparta Davraz Kayak Merkezi

Türkiye’nin en iyi 10 kayak merkezi listemizde dokuzuncu sırada Isparta Davraz var. 2.600 metre yüksekliğe sahip Davraz, Akdeniz Bölgesi’ndeki en önemli kayak merkezlerinden biri. Şehir merkezine 25 km uzaklıkta bulunan Davraz, özellikle de Antalya ve çevresinden çok sayıda kayak severi misafir etmekte. Davraz’da toplam pist sayısı 12 adet. Pistlerin uzunluğu ise 8-10 km arasında değişiyor. Kayak sporuna yeni başlayanlar için düz pistleri bulunan Davraz’da giriş ücretleri oldukça makul düzeyde. Davraz’da kayak yaparken Eğirdir Gölü’nün muhteşem manzarasının keyfini çıkartabilirsiniz.

Antalya Saklıkent Kayak Merkezi

Ülkemizin en önemli yaz turizmi merkezlerinden biri olan Antalya, Saklıkent kayak merkeziyle kış turizmine de ev sahipliği yapmakta. Şehir merkezine 50 km uzaklıkta bulunan Saklıkent kayak merkezi, Beydağları üzerinde yer alıyor. 2.550 metre yükseklikte bulunan tesislerde 4 adet kayak pisti var. Pistlerde sert virajlar olduğu gibi, dik yokuşlar da var. Türkiye’nin en iyi 10 kayak merkezi listemizin onuncu sırasında yer alan Saklıkent’te kayak yapabilmek için sıkı giyinmenizi tavsiye ederiz. Antalya merkezde hemen her mevsim tişörtle gezmeniz mümkünken, Saklıkent’te çok farklı bir iklim bulabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Görsel Kaynaklar:

http://gezilecekyerler.com
http://www.hurriyet.com.tr
https://www.birhayalinpesinde.com 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir