Türkiye’nin En İyi 10 Kış Tatili Rotası

Kış ayları her ne kadar tatil için iyi bir zaman dilimi gibi görünmese de kış tatilinin ayrı bir keyfi var. Belki birçoğumuz için tatilin anlamı deniz, kum ve güneş olsa da kış tatilleri bu gibi kalıpları kırmak için en uygun fırsat. Kış tatili konusunda ülkemiz birçok alternatife sahip. Özellikle de kayak severler için kış tatillerinin keyfi bir başka. Ofix Blog‘da bu ayki gezi rehberi köşemizde, Türkiye’nin en iyi 10 kış tatili rotası için bazı önerilerde bulunacağız.

Bursa Uludağ

Ülkemizde kış tatili ve özellikle de kayak denildiğinde akla gelen ilk merkezlerden biri şüphesiz ki Bursa Uludağ’dır. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerimize yakınlığı ve yüksek kar kalitesi nedeniyle Uludağ, Türkiye’nin en iyi 10 kış tatili rotası içinde ilk sırada değerlendirilebilir. Uludağ’da 2 km’yi bulan ve hemen tüm kış sporları için elverişli pistler, kış tatilcilerinin bölgeye akın etmesini sağlamakta. Her yıl yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçiyi misafir eden Uludağ’da düzenlenen festivaller de bölgede kış turizmini canlandırıyor. Bununla birlikte, Uludağ’daki kayak pistlerinin tüm kış boyunca yoğun olduğunu belirtelim. Eğer tenha bir merkezde kayak yapmak istiyorsanız, Uludağ’da böyle bir ortam bulmanız zor.

Erzurum Palandöken

Kış tatilinizi kayak yaparak geçirmek istiyorsanız ve Uludağ size uzak geliyorsa, Uludağ’ın en önemli alternatifi olan Erzurum Palandöken’i değerlendirebilirsiniz. Türkiye’nin en iyi 10 kış tatili rotası listemizde ikinci sıraya koyduğumuz Palandöken, yakın dönemde birçok uluslararası organizasyona ev sahipliği yaptı. Toplam 22 adet kayak pisti bulunan Palandöken’de pist uzunluğu 12 km’yi buluyor. Bölgenin 6 ay boyunca karla kaplı olması, kış turizmi ve kayak sporu için Palandöken’in en büyük avantajı.

Bolu Kartalkaya

Kış tatilinizi kayak yaparak geçirmek istiyorsanız, Bolu Kartalkaya da iyi bir alternatif olabilir. Türkiye’nin en iyi 10 kış tatili rotası listemizde üçüncü sıraya koyduğumuz Kartalkaya, yüksekliği 1.850 ile 2.200 metre arasında değişen Köroğlu Dağları üzerinde yer almakta. Kartalkaya’nın kalbi, Köroğlu Milli Parkı ve etrafında atıyor. Bölgede zorluk derecelerine göre 25 adet kayak pisti bulunmakta. Pistlerin toplam uzunluğu 40 km civarında. Kar kalitesi yüksek düzeyde olduğu için profesyonel kayakçıların tercihleri arasında üst sıralarda yer alan Kartalkaya’da kayak yaparken etraftaki çam ağaçlarını izlemeye doyamayabilirsiniz.

Nevşehir Kapadokya

Dünyaca ünlü turizm merkezimiz Kapadokya, yılın tüm zamanlarında yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçiyi misafir ediyor. Fakat bahar ve kış aylarında bölgede yoğunluk artmakta. Bunun en önemli nedeni, bu dönemlerde bölgede manzara keyfinin bir başka olması. Türkiye’nin en iyi 10 kış tatili rotası listemizde dördüncü sıraya koyduğumuz Kapadokya’da peribacalarının üzerinde balon turları yapabilir, vadilerde trekking turlarına katılabilir, birbirinden güzel kaya otellerinde veya pansiyonlarında konaklayabilirsiniz.

Rize Ayder Yaylası

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 19 km mesafede bulunan Ayder Yaylası, Karadeniz’de asfalt yollarla gidilen yaylalar içinde en güzellerinden biri. Kış tatili için muhteşem doğa manzaralarına sahip ve tenha bir yer arıyorsanız, Ayder Yaylası iyi bir seçim olabilir. Türkiye’nin en iyi 10 kış tatili rotası listemizde beşinci sıraya koyduğumuz Ayder Yaylası, tarihi kaynaklara göre 13. yüzyıldan beri kullanılmakta. Bölgede bahar ve yaz dönemlerinde oluşan yoğunluk, kış döneminde oldukça azalmakta. Kafa dinlemek için çok güzel bir fırsat sunan Ayder Yaylası’nın etrafı ladin ve kayın ormanlarıyla çevrili. Bölgede her mevsim olduğu gibi kış döneminde de birbirinden güzel doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

Ankara Kızılcahamam Kaplıcaları

Kış tatili denildiğinde akla ilk gelen alternatiflerden biri de şüphesiz ki kaplıcalar. Bu konuda da ülkemiz, birbirinden güzel ve şifalı pek çok alternatife sahip. Türkiye’nin en iyi 10 kış tatili rotası listemizde altıncı sıraya koyduğumuz Kızılcahamam Kaplıcaları, ülkemizin dünyaca ünlü kaplıcalarından biri. Romatizmal hastalıklardan dolaşım bozukluklarına, safra kesesi rahatsızlıklarından kadın hastalıklarına kadar pek çok hastalığa iyi gelen Kızılcahamam termal suları, içilebilen doğal maden suları ile yerli ve yabancı ziyaretçilerin büyük beğenisini toplamakta. Kaplıcaların bulunduğu alan milli park olarak düzenlenmiş durumda. Kış tatili için Kızılcahamam’da unutamayacağınız bir kaplıca keyfi yaşarken, çevrede çok güzel doğa turları yapabilirsiniz.

Balıkesir Gönen Kaplıcaları

Kış tatili için kaplıcalar konusunda bir diğer alternatif, Balıkesir ilimizin kaplıcalarıyla ünlü Gönen ilçesindeki kaplıcalar olabilir. Türkiye’nin en iyi 10 kış tatili rotası listemizde yedinci sıraya koyduğumuz Gönen Kaplıcaları, dünyaca ünlü hipertermal ve hipotonik maden sularıyla adeta şifa dağıtmakta. Karaciğerden böbreğe, romatizmadan kadın hastalıklarına kadar pek çok sağlık sorununa iyi gelen bu sular, sodyum sülfat ve sodyum bikarbonat açısından oldukça zengin. Çok sıcak olduğu için banyo havuzlarında soğutularak kullanılan bu sular, aynı zamanda da içilebilmekte.

Bolu Karacasu Kaplıcaları

Kaplıcalar konusunda bir diğer alternatifimiz, Bolu ilimizde bulunan Karacasu Kaplıcaları. Türkiye’nin en iyi 10 kış tatili rotası listemizde sekizinci sıraya koyduğumuz bu kaplıcalar, Batı Karadeniz’in en önemli termal turizm merkezlerinden biri. Özellikle romatizmal hastalıklara iyi gelen kaplıcanın suları cilt lekelerinin giderilmesine de büyük fayda sağlıyor. Bölgede yer alan çok sayıda otel ve konaklama tesisi, Karadeniz gezileri içinde bölgeyi ziyaret eden misafirlerini en iyi şekilde ağırlamakta.

Trabzon Uzungöl

Trabzon’un Çaykara ilçesi sınırları içinde yer alan Uzungöl, ülkemizde yılın tüm zamanları ziyaret edilebilen turistik bölgelerden biri. Bahar ve yaz döneminde bölgede oluşan yoğunluk kış döneminde azaldığı için, Uzungöl’de kalabalıklardan uzak keyifli bir kış tatili geçirebilirsiniz. Türkiye’nin en iyi 10 kış tatili rotası listemizde dokuzuncu sıraya koyduğumuz Uzungöl’de çok güzel trekking parkurları bulabilir, göl manzarası ve doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Yöresel yiyeceklerin yanı sıra lezzetli alabalıklar yiyebilir, kış tatilinizi kızılağaç, kestane, ceviz ve karaağaçların arasında geçirebilirsiniz.

Karabük Safranbolu

Kış tatili konusunda tercihinizi kültür turlarından yana kullanmak isterseniz, Karabük ilimizin dünyaca ünlü turistik ilçesi Safranbolu iyi bir seçim olabilir. Türkiye’nin en iyi 10 kış tatili rotası listemizde onuncu sıraya koyduğumuz Safranbolu ilçemiz, en çok geleneksel Osmanlı mimarisini yansıtan evleriyle tanınmakta. 1975 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından kentsel sit alanı ilan edilen Safranbolu’da yoğun geçen yaz döneminin ardından, konaklamak için çok sayıda otel veya butik otel bulabilirsiniz. Safranbolu’da özellikle de Hıdırlık Tepesi, Yörük Köyü, Tokatlı Kanyonu, Kent Tarihi Müzesi ve Yemeniciler Çarşısı Arastası, tatil rotanız içinde mutlaka yer almalı.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Görsel Kaynaklar:

https://negordum.com
http://gezilecekyerler.com
http://www.hurriyet.com.tr
https://www.enuygun.com/bilgi
https://www.birhayalinpesinde.com 

İlgili yazılar

  1. GezgininKalemi

    Kış aylarında da gezilecek çok güzel yerler var, Kış tatili önerileri için teşekkürler.

  2. Adana oto kiralama

    Kış sezonunda en fazla talep gören bölgeler yazılmış. Doğru seçim doğru bilgiler için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir