Turpun faydalarını biliyor musunuz?

Bahar aylarının gelişiyle birlikte yaz için hazırlıklar başladı. Fazla kilolardan kurtulmak ve formumuzu korumak için yediklerimize dikkat ediyor, salata tüketimimizi arttırıyoruz. Hemen tüm salatalarda kullanılan, salataya lezzet katıp besin değerini yükselten turp, bu dönemde vücudumuzun artan vitamin ve mineral ihtiyacını en güzel şekilde karşılayan besinlerden biri. Aynı zamanda lif bakımından da zengin olan ve tokluk hissi veren turp, kilo vermek ve formunu korumak isteyenlerin rahatlıkla tüketebileceği bir sebze. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, turpun faydaları konusunu ele alacağız.

Kanı temizler, kalp sağlığını güçlendirir.

“Turp gibi olmak” deyimini duymayanımız pek yoktur. Turpun içinde o kadar çok vitamin ve mineral var ki, günde 1 adet turp tüketerek sağlığımızı korumamız, güçlü ve dinç bir görünüme kavuşmamız mümkün. Bununla birlikte, turpun faydaları listemizin ilk sırasına kanı temizleme ve kalp sağlığını güçlendirme etkisini koyuyoruz. Nitekim turpa rengini veren flavonoid maddesi, iyi bir kan temizleyicidir ve kalp sağlığı için çok faydalıdır. İnsan vücudunda antioksidan işlevi gören flavonoidler, kandaki oksijen miktarını arttırıyor, sağlıklı damar oluşumunu destekliyor ve hücresel hasarları önlüyor. Flavonoidler kabuk kısmında bulunduğu için, turpun en faydalı kısmı kabuğudur.

Turpu çok iyi bir şekilde yıkayıp yarım saat kadar sirkeli su içinde beklettikten sonra arıtarak kabuklarıyla birlikte tüketirseniz, faydalarından daha etkin bir şekilde yararlanabilirsiniz. Flavonoidin yanı sıra potasyum bakımından da zengin bir sebze olan turp, bu özel bileşimi sayesinde kalp kaslarının düzgün çalışmasını sağlıyor ve yüksek tansiyona karşı doğal bir koruma sağlıyor. Ayrıca bileşimindeki fitosterol sayesinde kötü kolesterolle mücadeleye ve trigliserid düzeyinin düşmesine yardımcı oluyor. Kötü kolesterolü düşürmek için etken madde olarak kullanılan fitosterol, 100 gram turpta 9-10 mg düzeyindedir.

Kansere karşı korur.

Vücudumuzun kanserle mücadelesinde antioksidanların rolü büyük. Enerjisi yüksek, hızlı bölünüp çoğalabilen ve kansere yol açan serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlayan antioksidanlar kansere karşı doğal bir koruma sağlıyor. Turpun faydaları listemizin ikinci sırasında, kansere karşı koruyucu etkisi var. Bileşimindeki flavonoid nedeniyle iyi bir antioksidan olan turp, aynı zamanda C vitamini, folik asit ve antosiyaninler açısından da zengin bir sebze. Bu maddelerin bir arada bulunması, turpun antioksidan gücünü arttırıyor ve kansere karşı koruyucu etkisini yükseltiyor.

Turpun en çok kalın bağırsak kanserini önlemede etkili olduğunu gösteren çeşitli çalışmalar mevcut. Çünkü turp, güçlü antioksidan etkisinin yanı sıra yüksek miktarda lif içeriyor ve bileşimindeki glukosinolatlar sayesinde bağırsak sağlığı için faydalı birçok etkide bulunuyor. Özellikle de genetik yatkınlık nedeniyle kanser riski taşıyan kişilerin düzenli olarak turp tüketmesi bu riski önemli ölçüde azaltmakta. Kanser hücrelerinin üremesini önleyen turp, sağlıklı hücre oluşumunu ise destekliyor ve antikor üretimine katkı sağlayarak vücudun doğal bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ülkemizde daha çok salatanın içinde kullanılan turp, bal ile birlikte tüketildiğinde çok daha güçlü bir doğal antibiyotik haline gelmekte.

Sindirime yardımcı olur, kabızlığı önler.

Turpun lif bakımından zengin bir sebze olduğunu yukarıda belirtmiştik. Bu özelliği sayesinde turp, sindirime yardımcı oluyor ve kabızlığı önlüyor. Mevsim geçişlerinde vücudumuzun artan karbonhidrat isteği nedeniyle bazı sindirim sorunları ortaya çıkabilmekte. Bu sorunları çözmek için turptan etkin bir şekilde yararlanmak mümkün. Turpun faydaları listemizde üçüncü sıraya koyduğumuz sindirime yardımcı olma etkisi, içerisindeki lifler sayesinde bağırsak hareketlerini düzenlemesinden kaynaklanmakta. Özellikle de kırmızı turp, sülfürlü bileşikler açısından zengin olduğu için midenin yanı sıra karaciğer ve safra açısından da oldukça faydalı. Sık sık sindirim sorunu yaşayan ve kabızlık şikayeti olan hastalar, günlük düzenli turp tüketimiyle bu sorunlarına çözüm sağlayabilirler.

Daha etkin sonuçlar almak için turpu salata içinde değil de sade olarak tüketmeyi deneyebilirsiniz. Lif ve sülfürlü bileşiklerin yanı sıra A, B6, C ve D vitaminleri ile kalsiyum, demir, magnezyum ve kobalamin bakımından da zengin bir sebze olan turp, bu bileşimi sayesinde sindirim sorunlarının çözümünü kolaylaştırmakta. Bununla birlikte, turpu salata içinde tüketecekseniz beyaz lahana, karnabahar ve brokoli gibi sebzelerin yanında fazla tüketmemelisiniz. Aksi durumda, bağırsaklarda artan kükürt miktarından dolayı bazı hazım sorunları yaşayabilirsiniz. Ayrıca, gastriti olanların turpu pişirerek tüketmesinde yarar var.

Toksin atımını destekler, idrar söktürür.

Turpun faydaları listemizin dördüncü sırasında, toksin atımını destekleme ve idrar söktürme özelliği var. Bu özellik daha çok siyah turpta mevcut. Nitekim siyah turp, güçlü bir detoksifikatördür ve toksin atımına büyük katkı sağlar. Böbrekleri temizleyerek idrara çıkmayı kolaylaştırır, böbrek iltihaplarını azaltır, vücuttaki bilirubin düzeyini sabitler. Özellikle de sarılık vakıalarında siyah turp, tedavi süreçlerine büyük katkı sağlamakta. Fakat elbette, sarılık ve diğer hastalıkların tedavisinde yalnızca turp tüketmenin yeterli olmadığını belirtelim. Turpun faydaları konusunda daha etkin sonuçlar almak istiyorsanız, turp tüketiminizi mutlaka hekiminizin gözetiminde sürdürmelisiniz.

Kilo vermeyi kolaylaştırır.

Turpun faydaları listemizin beşinci sırasında, kilo vermeyi kolaylaştırma etkisi var. Lif bakımından zengin bir sebze olan turp hem çok düşük bir kaloriye sahip, hem de uzun süre tokluk hissi veriyor. Başka deyişle, bağırsaklardan geçişi yavaş olduğu için vücudun açlık hissetmesini geciktiriyor. Ve tabii, sert bir besin olduğu için çiğneme duygusunu tatmin ediyor. Bununla birlikte, kırmızı turpa oranla siyah turpun kalori miktarı daha yüksektir. 100 gram kırmızı turpun kalori miktarı ortalama 25-30 kaloriyken, siyah turpta bu miktar 40-50 kaloriye kadar çıkabilmekte. Günlük kalori ihtiyacınız yüksekse, siyah turpu tercih edebilirsiniz. Fakat hem kırmızı turp, hem de siyah turp iyi bir iştah kesicidir ve glisemik indeksi düşük olduğu için kan şekerinizi yükseltmez.

Cildin canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Turpun faydaları listemizin altıncı sırasında, cildin canlı ve parlak görünmesini sağlama etkisi var. Turpun içindeki vitamin ve mineraller cilt hücrelerinin metabolik faaliyetlerine destek olduğu için cildin canlı ve parlak görünmesini sağlamakta. Turp ayrıca, cilde elastikiyet kazandırıyor, cilt üzerinden serbest radikalleri uzaklaştırarak cilt kanserine karşı doğal bir koruma sağlıyor, ölü hücrelerin temizlenmesine yardımcı oluyor. Günlük turp tüketiminizi arttırarak cilt kuruluğu, sivilce ve kızarıklık gibi şikayetleriniz için olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir