Ofis Dostu Tuvalet Kağıtları

Tuvalet kağıtları, kişisel hijyenimizi sağlamak için en sık kullandığımız ürünlerden biridir. Piyasada farklı markaların değişik fiyat ve kalitede pek çok ürününü bulmak mümkün. Ürünlerde kullanılan selülozun niteliği, fiyat farkı ve ürün kalitesini doğrudan etkiliyor. Bu ürünlerin emiş gücü ve kat sayıları da birbirinden farklı olmakta. Tuvalet kağıtları hakkında doğru bilgi sahibi olursak, alışverişlerimizde gereksiz emek, zaman ve para kaybına uğramayız. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, tuvalet kağıdı alışverişleri için faydalı bilgiler paylaşacağız ve ofislerin en sık sipariş verdiği tuvalet kağıtlarını tanıtacağız.

Tuvalet kağıtları hayatımıza nasıl girdi?

Önce biraz, tuvalet kağıtları hakkında genel bilgiler verelim efendim. Tuvalet kağıdının doğuşu, 6. yüzyıla kadar uzanıyor. Kağıdı bulan Çinliler, kağıdın tuvalet sonrası temizlik amacıyla da kullanılabileceğini ilk keşfeden toplum oldu. 14. yüzyıla gelindiğinde Çin’de tuvalet kağıdı üretimi, 700 bin yaprak düzeyine ulaştı. Dünyanın geri kalan kısmında ise tuvalet temizliğinde genellikle su veya bazı özel bitkilerin yapraklarının kullanılmasına devam edildi.

19. yüzyıla gelindiğinde, Batı coğrafyasında tuvalet kağıdı kullanımının başladığını görmekteyiz. İlk nemlendirilmiş tuvalet kağıdının patenti, Joseph Gayetty tarafından alındı. Tuvalet kağıtlarının rulo halinde satışa sunulması ise 1880’lerde başladı. İlk parçalanmayan tuvalet kağıdı, 1935 yılında Northern Peçete Şirketi tarafından üretildi, ilk 2 katlı yumuşak tuvalet kağıdı üretimi de yine aynı şirket tarafından 1942 yılında gerçekleştirildi.

Türkiye’de ilk tuvalet kağıdı üretimi ise 1969 yılında Karamürsel’de Eczacıbaşı tarafından kurulan İpek Kağıt tesislerinde gerçekleştirildi. II. Dünya Savaşı döneminde Avrupa’da hızla yaygınlaşan temizlik kağıdı kullanımı, bu dönemde Türkiye’de henüz bilinmiyordu. Dr. Nejat Eczacıbaşı‘nın bu girişimiyle Türk halkı tuvalet kağıtlarıyla tanıştı. Markaya Selpak isminin konulması ise fabrika çalışanlarının önerisiyle gerçekleşti. Ham madde olarak kullanılan selülozun “sel” eki ile temizliği çağrıştıran “pak” sözcüğünün birleştirilmesiyle Selpak markası doğmuş oldu.

2000’li yıllara kadar tuvalet kağıdı piyasasında Selpak‘ın hakim bir konumda olduğunu söyleyebiliriz. Fakat, 2000’li yıllardan itibaren sektöre giriş yapan çok sayıda tuvalet kağıdı üreticisi, fiyat ve kalite konusunda sektörde önemli değişimlerin ortaya çıkmasını sağladı. Bu rekabet günümüzde de devam ediyor.

Diğer taraftan, tuvalet kağıtlarından kişisel hijyenin yanı sıra farklı amaçlarla da yararlanıldığını söyleyebiliriz. Örneğin, tuvalet kağıdı rulosundan pek çok dekoratif ve eğlenceli obje yapılabilmekte. Tuvalet kağıdı rulosundan kumbara gibi nesneler yapmak, minikler için hem keyifli, hem de eğitici bir etkinlik. Nitekim, tuvalet kağıdı ile etkinlik, özellikle de okul öncesi yaş grubunun eğitiminde yer verilen konular arasında.

Tuvalet kağıdı alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Başta da belirttiğimiz gibi, piyasada pek çok markanın değişik fiyat ve kalitede tuvalet kağıdını bulabiliriz. Bu ürünlerde farklı kalitede selüloz kullanıldığı için, emiş gücü ve suda çözünme gibi konularda önemli farklılıklar oluşmakta. Tuvalet kağıdı alırken, öncelikle suda kolay çözünen ürünler ilk tercihiniz olmalı. Tuvalet kağıdı kullanımından sonra çoğu zaman dikkatsizlik veya bilinçsizlik nedeniyle bu ürünleri klozete atabilmekteyiz. Eğer suda kolay çözünmeyen ürünler kullanırsanız, tuvaletin tıkanmasına yol açabilirsiniz.

Bu arada, tuvalet kağıdının kat sayısı ile suda çözünmesi arasında doğrudan bir ilişki olmadığını belirtelim. Kaliteli selülozdan üretilen tuvalet kağıtlarında kat sayısı fazla olsa bile çözünme kolaydır. Fakat, kalitesiz selülozdan üretilen tuvalet kağıtlarının daha az kata sahip olması bile çözünmesini kolaylaştıran bir durum değildir.

Tuvalet kağıdı, cildimizle doğrudan temas eden ürünlerden biridir. Tek kullanımlık olsa dahi, cildimizle doğrudan temas eden ürünleri seçerken son derece dikkatli olmamız gerekir. Özellikle de cilt hassasiyetiniz varsa, tuvalet kağıdını almadan önce bileşimini mutlaka okumalısınız. Nitekim, yapay beyazlatıcı kullanılan ürünler cilt üzerinde kızarma veya yanma hissi meydana getirebilmekte. Daha ileriki aşamalarda, basur gibi hastalıklara bile sebebiyet verebilir. Bu tür bir ürünü bir kez kullanmışsanız, farklı bir ürüne yönelebilirsiniz.

Tuvalet kağıtları genellikle standart boyutlarda üretilmekte ve farklı markaların ürünleri arasında önemli bir boyut farkı oluşmamakta. Ancak, askılıklarda kullanılacak ürünler ile dispenserlerde kullanılacak ürünler arasında önemli farklar mevcuttur. Dolayısıyla, tuvalet kağıdı almadan önce hangi türü tercih ettiğinizi netleştirmeniz gerekir.

Tuvalet kağıdı kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Tuvalet kağıtları, yanlış kullanım nedeniyle bazı enfeksiyon risklerini beraberinde getirebilmekte. Bu nedenle, kağıt üzerindeki mikroplara elin temasını önlemeye dikkat etmeli, tuvaletin ardından ellerinizi antibakteriyel temizleyicilerle yıkamalısınız. Ayrıca, tuvalet kağıtlarını kullandıktan sonra klozete değil, çöp kutusuna atmalısınız. Aksi durumda, klozetlerde tıkanmaya yol açabilirsiniz. Üstelik, suda zor çözünen ürünler kullanıyorsanız bunları klozete attığınızda sifonu çok daha fazla çekmek zorunda kalabilirsiniz.

Tuvalet kağıdı kullanımında en sık karşılaşılan yanlışlardan biri de klozet kapağının üzerine tuvalet kağıdı sermek. Oysa, tuvalet kağıtları bu şekilde kullanıldığında, klozet kapağında tutunma şansı bulamayan mikroplar için korunaklı bir alan yaratılmış olmakta. Böyle yapmak yerine, bu tür yerler için özel olarak geliştirilmiş klozet kapağı örtüleri kullanabilir, çalıştığınız ortamda bu ürünler kullanılmıyorsa işvereninizin bu konudaki farkındalığını geliştirebilirsiniz. Ayrıca, tuvalete ilk girdiğinize mutlaka sifonu çekmeli, yüzeylerle pek fazla temas kurmamalı, çıktıktan sonra da ellerinizi mutlaka çok iyi temizlemelisiniz.

Tuvalet kağıtlarını genellikle askılar ya da tuvalet kağıdı tutucuları ile kullanmaktayız. Piyasada farklı malzemeden üretilmiş çok sayıda askı veya tutucu bulmak mümkün. Fakat, toplu alanlarda hijyeni sağlamak oldukça zor olduğu için bu gibi ürünler yerine dispenserleri tercih edebilirsiniz. Nitekim bu ürünler, tuvalet kağıdı kullanımınızı daha sağlıklı gerçekleştirmenize büyük katkı sağlamakta.

Ofis dostu tuvalet kağıtları Ofix.com’da!

Online ofis marketiniz Ofix.com verilerine göre tuvalet kağıtları, ofislerin en sık sipariş verdiği ürünler arasında. 2000’li yıllardan itibaren çok sayıda tuvalet kağıdı markası, temizlik kağıtları sektöründe ciddi bir rekabet halinde. Peki, ofisler en çok hangi tuvalet kağıtlarını sipariş veriyor dersiniz? Elimizdeki verilere göre ilk beşte yer alan marka ve ürünler şu şekilde.

Soypak Ekstra Tuvalet Kağıtları

Listemizin ilk sırasında, Soypak Ekstra tuvalet kağıdı var. Ofislerin en sık sipariş verdiği tuvalet kağıtları listesinde başta yer alan bu ürünlerin paket içi miktarı 24 adet. 100 x 120 mm ölçüsünde 2 katlı bu ürünlerin yaprak sayısı ise 160. Ev dışı ortamlarda temizlik ve hijyen ihtiyaçlarına güçlü ve ekonomik çözümler sunan Soypak ürünleri, yüksek bir emiş gücüne sahip. Bu nedenle, endüstriyel alanlarda da rahatlıkla kullanılmakta. Yumuşak dokusu sayesinde tüketicilerden tam not alan bu ürünleri ofisinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Marathon Extra Tuvalet Kağıtları

Listemizin ikinci sırasında, Marathon Ekstra tuvalet kağıdı var. Eczacıbaşı Kağıt Grubu‘nun bir markası olan Marathon, sektörde 40 yılı aşkın bir deneyim sahibi. Paket içi miktarı 24 adet olan bu ürünler, 96 x 124 mm ölçüsünde ve 2 katlı 180 yapraktan oluşmakta. Yumuşak dokusu sayesinde bu ürünler, cilt üzerinde tahriş yaratmıyor ve hijyenik temizlik sağlıyor. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Focus Optimum Tuvalet Kağıtları

Listemizin üçüncü sırasında, Focus Optimum tuvalet kağıdı var. Hayat Kimya‘nın bir markası olan Focus ürünleri, endüstriyel alanlar için özel olarak tasarlanmış ürünler arasında. Ev dışı kullanım alanlarında sıkça görebileceğimiz Focus ürünleri, yurt dışı pazarlarda da önemli bir pay sahibi. Tümüyle selülozdan üretilen ve “tuvalet tıkamaz” belgesine sahip bu ürünlerin paket içi miktarı 16 adet. 96 x 120 mm ölçüsünde 2 katlı bu ürünlerin rulo uzunluğu ise 18 metre. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Rulopak Mini Jumbo Tuvalet Kağıtları

Listemizin dördüncü sırasında, Rulopak Mini Jumbo tuvalet kağıdı var. 2003 yılında Türkiye’nin ilk hijyenik klozet kapağı sistemini üreten Rulopak, son iki yıldır kağıt grubunda üretim gerçekleştirmekte. Ve yerli pazarda olduğu gibi, yurt dışı pazarlarda da ürünleri büyük ilgi görmekte. Rulopak markasının başarı hikayesini, genel koordinatör Burakcan Karaman ile geçtiğimiz günlerde yaptığımız blog röportajı içinde bulabilirsiniz. Paket içi miktarı 12 adet olan bu ürünler, 100 x 125 mm ölçüsünde, 2 katlı ve 110 metre uzunluğunda. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Familia Tuvalet Kağıtları

Listemizin beşinci sırasında ise Familia tuvalet kağıdı var. Yine bir Hayat Kimya markası olan Familia‘nın ürünleri, ilk olarak 2006 yılında raflarda yerini aldı. Paket içi miktarı 32 adet olan bu ürünler 96 x 124 mm ölçüsünde, rulo başına düşen yaprak adeti ise 171. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışını yaptığımız tüm tuvalet kağıtlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir