Ofis Dostu Tuvalet Kağıtları

Tuvalet kağıtları, kişisel temizlik ve hijyenimizi sağlamak için en sık kullandığımız ürünlerden biridir. Piyasada farklı markaların farklı fiyat ve kalitede pek çok ürününü bulmak mümkün. Tuvalet kağıtlarında kullanılan selülozun niteliği ve miktarı, ürünlerin fiyat farkı ve kalitesini doğrudan etkiliyor. Tuvalet kağıtlarının emiş gücü ve kat sayıları da birbirinden farklı olmakta. İhtiyaçlarınıza en uygun tuvalet kağıtları ile kişisel temizlik ve hijyeninizi daha iyi koruyabilirsiniz. Tuvalet kağıtları hakkında bilgi sahibi oldukça, alışverişlerinizde gereksiz emek, zaman ve para kaybı yaşamazsınız. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, tuvalet kağıdı alışverişlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacak ve ofislerin en sık sipariş verdiği tuvalet kağıtlarını kısaca tanıtacağız.

Tuvalet kağıtları hayatımıza nasıl girdi?

Önce biraz tuvalet kağıtları hakkında genel bilgiler verelim. Tuvalet kağıdının doğuşu, 6. yüzyıla kadar uzanıyor. Kağıdı bulan Çinliler, kağıdın tuvalet sonrası temizlik amacıyla da kullanılabileceğini ilk keşfeden toplum oldu. 14. yüzyıla gelindiğinde Çin’de tuvalet kağıdı üretimi, 700 bin yaprak düzeyine ulaştı. Dünyanın geri kalan kısmında ise tuvalet temizliğinde genellikle su veya bazı özel bitkilerin yapraklarının kullanılmasına devam edildi. 19. yüzyılda tuvalet kağıtları Batı coğrafyasında kullanılmaya başlandı. İlk nemlendirilmiş tuvalet kağıdının patenti, Joseph Gayetty tarafından alındı. Tuvalet kağıtlarının rulo halinde satışa sunulması ise 1880’lerde başladı. İlk parçalanmayan tuvalet kağıdı, 1935 yılında Northern Peçete Şirketi tarafından üretildi. İlk 2 katlı yumuşak tuvalet kağıdı üretimi de yine aynı şirket tarafından 1942 yılında gerçekleştirildi.

Türkiye’de ilk tuvalet kağıdı üretimi, 1969 yılında Karamürsel’de Eczacıbaşı tarafından kurulan İpek Kağıt tesislerinde gerçekleştirildi. II. Dünya Savaşı döneminde Avrupa’da hızla yaygınlaşan temizlik kağıdı kullanımı, bu dönemde Türkiye’de henüz bilinmiyordu. Dr. Nejat Eczacıbaşı‘nın bu girişimiyle Türk halkı tuvalet kağıtları ile tanıştı. Markaya Selpak isminin konulması ise fabrika çalışanlarının önerisiyle gerçekleşti. Ham madde olarak kullanılan selülozun “sel” eki ile temizliği çağrıştıran “pak” sözcüğünün birleştirilmesiyle Selpak markası doğmuş oldu. 2000’li yıllara kadar tuvalet kağıtları pazarında Selpak hakim konumunu sürdürdü. 2000’li yıllardan itibaren sektöre giriş yapan çok sayıda tuvalet kağıdı üreticisi, fiyat ve kalite konusunda sektörde önemli değişimlerin ortaya çıkmasını sağladı. Bu rekabet günümüzde de artarak devam ediyor. 

Diğer taraftan, tuvalet kağıtlarından kişisel temizlik ve hijyenin yanı sıra farklı amaçlarla da yararlanıldığını söyleyebiliriz. Örneğin, tuvalet kağıdı rulosundan pek çok dekoratif ve eğlenceli obje yapılabilmekte. Tuvalet kağıdı rulosundan kumbara gibi nesneler yapmak minikler için hem keyifli, hem de eğitici bir etkinlik. Tuvalet kağıdı rulolarıyla yapılan etkinlikler özellikle okul öncesi yaş grubunun eğitiminde oldukça faydalı olabiliyor. İşyerlerinin tuvalet kağıdı alışverişlerinde ise daha çok 32’li tuvalet kağıdı ve 24’lü tuvalet kağıdı çeşitlerinin tercih edildiğini söyleyebiliriz. İşyerlerinde tuvalet kağıdı rulolarının geri dönüşüme kazandırılması konusunda farkındalıklar her geçen gün artıyor. 

Tuvalet kağıdı alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Başta da belirttiğimiz gibi, piyasada pek çok markanın farklı fiyat ve kalitede pek çok ürününü bulmak mümkün. Tuvalet kağıtlarında farklı kalite ve miktarda selüloz kullanıldığı için tuvalet kağıtları arasında fiyat ve kalite farkı oluşmakta. Aynı şekilde, tuvalet kağıtları arasında emiş gücü ve suda çözünme gibi konularda da önemli farklılıklar mevcuttur. Tuvalet kağıdı alırken her şeyden önce, ürünlerin suda kolay çözünebilir olmasına dikkat etmelisiniz. Tuvalet kağıdı kullanımından sonra çoğu zaman dikkatsizlik veya bilinçsizlik nedeniyle bu ürünler klozete atılabilmekte. Eğer suda kolay çözünmeyen ürünler kullanırsanız, klozetin tıkanmasına yol açabilirsiniz. Bu arada, tuvalet kağıdının kat sayısı ile suda çözünmesi arasında doğrudan bir ilişki olmadığını belirtelim. Kaliteli selülozdan üretilen tuvalet kağıtlarında kat sayısı fazla olsa bile çözünme kolaydır. Fakat, kalitesiz selülozdan üretilen tuvalet kağıtları daha az kata sahip olsa bile suda kolay çözünmez. 

Tuvalet kağıtları, cildimize doğrudan temas eden ürünlerden biridir. Tek kullanımlık olsa dahi, cildimize doğrudan temas eden ürünleri seçerken son derece dikkatli olmalıyız. Özellikle de cilt hassasiyetiniz varsa, tuvalet kağıdını almadan önce bileşimini mutlaka okumalısınız. Nitekim, yapay beyazlatıcı kullanılan ürünler cilt üzerinde kızarma veya yanma hissi meydana getirebilir. Daha ileriki aşamalarda ise basur gibi hastalıklara sebebiyet verebilir. Tuvalet kağıtları genellikle standart boyutlarda üretilir ve farklı markaların ürünleri arasında önemli bir boyut farkı yoktur. Ancak, askılıklarda kullanılacak ürünler ile dispenserlerde kullanılacak ürünler arasında önemli farklar mevcuttur. Dolayısıyla, tuvalet kağıdı almadan önce hangi türü tercih ettiğinizi netleştirmeniz gerekir. Tuvalet kağıdı dispenseri için tuvalet kağıdı arıyorsanız, dispenserinizin ölçülerine uygun bir ürünü tercih etmelisiniz. 

Tuvalet kağıdı kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Tuvalet kağıtları, yanlış kullanım nedeniyle bazı enfeksiyon risklerini beraberinde getirebilmekte. Tuvalet kağıdı markaları bu konuda her ne kadar önlem alsa da kullanım hataları enfeksiyonların yayılmasına yol açabilir. Tuvalet kağıdı kullanırken kağıt üzerindeki mikroplara elin temasını önlemeye dikkat etmeli, tuvaletin ardından ellerinizi iyice temizlemelisiniz. Tuvalet kağıdı tutacağı ile temastan kaçınmalı, tuvalet kağıdı dispenserlerini tercih etmelisiniz. Tuvalet kağıdını kullandıktan sonra klozete değil, çöp kutusuna atmalısınız. Tuvalet kağıdı fiyatları içinde ucuz ürünlere karşı temkinli olmalı, kalitesiz ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız. En ucuz tuvalet kağıdı çeşitleri, bileşiminde kullanılan kalitesiz selüloz nedeniyle cilde zarar verebilir. En uygun tuvalet kağıdı çeşitleri, cildinize zarar vermeyen ürünlerdir. Parfümlü tuvalet kağıdı çeşitleri de yine cilt hassasiyetiniz varsa iyi bir seçim olmayabilir. 

Tuvalet kağıdı kullanımında en sık karşılaşılan yanlışlardan biri de klozet kapağının üzerine tuvalet kağıdı sermektir. Oysa tuvalet kağıtları bu şekilde kullanıldığında, klozet kapağında tutunma şansı bulamayan mikroplar için korunaklı bir alan yaratılmış olunur. 3 katlı tuvalet kağıdı çeşitleri de yine bu konuda bir avantaj sağlamaz. Böyle yapmak yerine, bu tür yerler için özel olarak geliştirilmiş klozet kapağı örtüleri kullanabilir, çalıştığınız işyerinde bu ürünler kullanılmıyorsa işvereninizin bu konudaki farkındalığını arttırabilirsiniz. Ayrıca, tuvalete ilk girdiğinizde mutlaka sifonu çekmeli, yüzeylerle pek fazla temas kurmamalı, çıktıktan sonra ellerinizi mutlaka çok iyi temizlemelisiniz. İşyerinizde tuvalet kağıdı tutucu kullanılmaktaysa, bu ürünlerin yerine tuvalet kağıdı dispenseri kullanımı konusunda işvereninizle görüşebilirsiniz. 

Ofis dostu tuvalet kağıtları Ofix.com’da!

Online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre tuvalet kağıtları, ofislerin en sık sipariş verdiği temizlik sarf malzemeleri arasında. 2000’li yıllardan itibaren çok sayıda tuvalet kağıdı markası, temizlik kağıtları sektöründe ciddi bir rekabet halinde. Peki, ofisler en çok hangi tuvalet kağıtlarını sipariş veriyor dersiniz? Ofix.com‘un son 1 yıllık verilerine göre ilk beşte yer alan marka ve ürünler şu şekilde.

Selpak Professional Essential Tuvalet Kağıdı Çift Katlı 180 Yaprak 22.32 m – 24 Adet

Listemizin ilk sırasında, Selpak Professional Essential tuvalet kağıdı çift katlı 180 yaprak 22.32 m – 24 adet var. Ev dışı ortamlarda temizlik ve hijyen ihtiyaçlarına güçlü ve ekonomik çözümler sunan Selpak Professional ürünleri, yüksek bir emiş gücüne sahip. Bu nedenle, endüstriyel alanlarda en fazla tercih edilen ürünlerden biri durumunda. Tuvalet kağıdı üreticileri arasında Selpak markası ve İpek Kağıt‘ın farklı bir yeri var. Türk halkını tuvalet kağıtları ile tanıştıran Selpak markası, halihazırda ülkemizin en büyük tuvalet kağıdı üreticisi konumunda. Yumuşak dokusu ve yüksek emiş gücü sayesinde tüketicilerden tam not alan bu ürünleri ofisinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Selpak Professional Essential tuvalet kağıdı çift katlı 180 yaprak 22.32 m – 24 adet ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Mavi Beyaz Pro Expert Tuvalet Kağıdı Çift Katlı 180 Yaprak 20.7 m – 24 Adet

Listemizin ikinci sırasında, Mavi Beyaz Pro Expert tuvalet kağıdı çift katlı 180 yaprak 20.7 m – 24 adet var. Otel, hastane, restoran, hava limanı gibi alanlarda en fazla tercih edilen markalardan biri olan Mavi Beyaz markası, geniş ürün yelpazesiyle bu gibi alanlarda temizlik ve hijyen ihtiyaçlarına kaliteli ve ekonomik çözümler sunuyor. Toptan tuvalet kağıdı siparişleri için en fazla tercih edilen markalardan biri olan Mavi Beyaz markası, tuvalet kağıtları alanında sunduğu kaliteli ve ekonomik çözümlerle kullanıcılarını memnun ediyor. Bu ürünler için özel olarak tasarlanan dispenserler de yine, temizlik ve hijyen konusunda standartları yükseltiyor. Mavi Beyaz Pro Expert tuvalet kağıdı çift katlı 180 yaprak 20.7 m – 24 adet ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Focus Optimum Tuvalet Kağıdı Çift Katlı 150 Yaprak 18 m – 16 Adet

Listemizin üçüncü sırasında, Focus Optimum tuvalet kağıdı çift katlı 150 yaprak 18 m – 16 adet var. Hayat Kimya‘nın bir markası olan Focus ürünleri, endüstriyel alanlar için özel olarak tasarlanmış ürünler arasında. Tuvalet kağıtları pazarında Hayat Kimya, İpek Kağıt‘tan sonra en önemli oyunculardan biri konumunda. Ev dışı kullanım alanlarında sıkça görebileceğimiz Focus ürünleri yurt dışı pazarlarda da önemli bir pay sahibi. Focus tuvalet kağıdı çeşitlerini işyerlerinin dışında AVM’lerde, hastanelerde, lokanta ve restoranlarda sıkça görebilirsiniz. Tümüyle selülozdan üretilen ve “tuvalet tıkamaz” belgesine sahip bu ürünlerin paket içi miktarı 16 adet. 96 x 120 mm ölçüsünde 2 katlı bu ürünlerin rulo uzunluğu ise 18 metre. Focus Optimum tuvalet kağıdı çift katlı 150 yaprak 18 m – 16 adet ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Rulopak R-2628 Mini Jumbo Tuvalet Kağıdı Çift Katlı 400 Yaprak 80 m – 12 Adet

Listemizin dördüncü sırasında, Rulopak R-2628 Mini Jumbo tuvalet kağıdı çift katlı 400 yaprak 80 m – 12 adet var. 2003 yılında Türkiye’nin ilk hijyenik klozet kapağı sistemini üreten Rulopak, son 4 yıldır kağıt grubunda üretim gerçekleştirmekte. Ve yerli pazarda olduğu gibi, yurt dışı pazarlarda da ürünleri büyük ilgi görmekte. Rulopak tuvalet kağıdı çeşitleri kalite ve fiyat avantajıyla öne çıkarken Rulopak markasını daha geniş kullanıcı kitleleriyle buluşturuyor. Rulopak markasının başarı hikayesini, genel koordinatör Burakcan Karaman ile yaptığımız blog röportajı içinde bulabilirsiniz. Paket içi miktarı 12 adet olan bu ürünler, 100 x 220 mm ölçüsünde, 2 katlı ve 80 metre uzunluğunda. Rulopak R-2628 Mini Jumbo tuvalet kağıdı çift katlı 400 yaprak 80 m – 12 adet ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Familia Plus Tuvalet Kağıdı Üç Katlı 171 Yaprak 21.2 m – 32 Adet

Listemizin beşinci sırasında, Familia Plus tuvalet kağıdı üç katlı 171 yaprak 21.2 m – 32 adet var. Yine bir Hayat Kimya markası olan Familia‘nın ürünleri ilk olarak 2006 yılında raflarda yerini aldı. Familia tuvalet kağıdı çeşitleri yüzde 100 saf ve kaliteli selüloz harmanlarından elde edilmekte. Hayat Kimya‘nın Kocaeli ve Mersin’de bulunan yüksek kapasiteli ve son teknolojiyle donatılmış tesislerinde el değmeden üretilen ve paketlenen bu ürünler, tuvalet kağıtları konusunda iyi bir seçim olabilir. Hayat Kimya‘nın küresel bir markası olma yolunda ilerleyen Familia markası yurt dışında da pek çok kullanıcıya ulaşmakta. Paket içi miktarı 32 adet olan bu ürünler 96 x 124 mm ölçüsünde. Rulo başına düşen yaprak adeti ise 171. Familia Plus tuvalet kağıdı üç katlı 171 yaprak 21.2 m – 32 adet ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Ofix.com‘da satışını yaptığımız diğer tuvalet kağıtlarını buradan inceleyebilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir