Ülker: Türk bisküvi ve çikolatasının başarı hikayesi…

1944 yılında piyasaya sunduğu ilk ürünü pötibör bisküvilerle tüketicilerin büyük beğenisini kazanan Ülker markası, zaman içinde ürün çeşitliliğini genişleterek ülkemizin en sevilen markalarından biri olmayı başardı. Bisküvi alanında elde ettiği deneyimleri çikolata alanında kazandığı deneyimlerle birleştiren Ülker, yerli bisküvi ve çikolata pazarının oluşmasını sağladı, sektöre birçok yeniliği kazandırdı. 75 yıllık marka geçmişi içinde Ülker, birbirinden lezzetli ürünleriyle ülkemizde 7’den 70’e herkesin gönlünde yer edinmeyi başardı. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Ülker markasının başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız.

Ülker Markasının Doğuşu

Ülker markasının doğuşu, 1944 yılında Eminönü Nohutçu Han’da bir imalathanede Sabri Ülker ve ağabeyi Asım Ülker ile üç çalışma arkadaşının birlikte ürettikleri ilk pötibör bisküviler ile gerçekleşti. 1920 yılında Kırım’da dünyaya gelen Sabri Ülker, ailesiyle birlikte 1929 yılında İstanbul’a göç etmişti. Yüksek öğrenimini Sultanahmet İktisadi ve Ticari İlimler Mekteb-i Âlisi‘nde tamamladıktan sonra, o yılların gözde yiyeceklerinden biri olan bisküvi işine girmeye karar verdi. Sabri Ülker‘e en büyük destek, çocukluk döneminde Besler Fabrikası’nda birlikte çıraklık yaptığı ağabeyi Asım Ülker‘den geldi. Ailenin 1930’lu yıllarda şekerleme dükkanı işletmiş olması da iki kardeşin bu alana yönelmelerinde etkin oldu. 

1944 yılında Sabri ve Asım Ülker ile üç arkadaşları, dönemin en önemli ticaret merkezi Eminönü’nde Nohutçu Han’da 100 metrekarelik bir alanda bisküvi üretimine başladı. II. Dünya Savaşı nedeniyle hemen her alanda hissedilen yoksunluk, gıda ve bisküvi pazarında da hissedilmekteydi. Üretim için modern makine ve ekipmanlara ulaşmak mümkün olmadığı için bisküvi üretimini geleneksel yöntemlerle gerçekleştirmekteydiler. İmalathanede bakır kazan ve kepçe, bisküvi kalıpları ve fırından başka hiçbir şey yoktu. Üstelik, burada daha önce bisküvi üretimi denenmiş, fakat başarılı olunamamıştı. Sabri ve Asım Ülker‘in de benzer bir durumla karşılaşacağı düşünülmekteydi.

Ne var ki, bisküvi üretiminde başarılı olacaklarına yürekten inandılar ve vazgeçmeyi bir an bile düşünmediler. Emeklerinin karşılığını kısa sürede almaya da başladılar. Oldukça zor koşullar altında üretimi gerçekleştirilen pötibör bisküvileri, birkaç ay içinde Eminönü ve çevresinde büyük beğeni topladı. 1945 yılının sonlarına doğru günlük bisküvi üretim miktarı 200 kilogram düzeyine ulaştı. Bu süre içinde imalathaneye modern makine ve ekipman getirmek için gerekli kaynağı buldular. 4 yıl boyunca bisküvi üretiminin yapıldığı bu imalathanenin makus kaderini değiştiren Ülker Kardeşler, 1948 yılında Topkapı Takkeci semtindeki Sağmacılar Köyü’nde bisküvi fabrikası kurdular ve üretim kapasitelerini arttırdılar.

Ülker Markasının Yükselişi

1960’lı yılların ortalarına kadar Ülker, Sağmacılar Fabrikası’nda üretim faaliyetlerini sürdürdü. Ürünlere artan talebi karşılamak zorlaşınca, ikinci fabrikasını 1965 yılında Topkapı Davutpaşa’da hizmete açtı. Modern makinelerle donatılan bu fabrika, Ülker‘in piyasa gücünü arttırmasına büyük katkı sağladı. Bu dönemde radyo ve gazetelere verilen reklamlar ise marka tanınırlığının artmasını sağladı. Reklamlar için kullanılan “Ülkersiz çay saati düşünülemez” sloganı, ürünleri Türk halkının geleneksel çay keyfi ile birleştirmişti. 1970 yılında televizyon reklamları için geliştirilen “Akşama babacığım unutma Ülker getir” sloganı ise hedef kitle olarak çocuklara yönelikti. Daha sonra Çokonat reklamı için hazırlanan ve MFÖ tarafından seslendirilen “Nat-nat-nat Çokonat” reklam jingle’ı da Ülker‘in büyük bir reklam başarısına imza atmasını sağladı. Bu reklamlar sayesinde Ülker‘in büyümesi devam ederken, yerli bisküvi pazarının da gelişmesi sağlandı.

1970’li yıllarda Ülker‘in ürün çeşitliliği hızlı bir şekilde arttı. İlk olarak pötibör bisküviler için kullanılan Ülker marka ismi artık çokomilk, çokomel, çokonat, çubuk kraker gibi ürünleri de kapsamaktaydı. Bu dönemde şirket, modern çikolata fabrikası için yatırım kararı aldı. İlk çikolatalar, 1974 yılında Davutpaşa Fabrikası’nın yanında hizmete başlayan çikolata fabrikasında üretildi. Bu çikolataların en önemli özelliği, uygun fiyat politikası sayesinde geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmesiydi. Bu politika sayesinde şirket, çikolatanın pahalı bir ürün olduğu algısını değiştirdi ve yerli çikolata üretimini teşvik etti.

1970’lerin ikinci yarısından itibaren bisküvilerden çok çikolata çeşitleriyle genişleyen ürün yelpazesiyle Ülker, yerli çikolata pazarında önemli bir güce ulaştı. Bu rekabette daha da öne geçmek için şirket bünyesinde bir Ar-Ge merkezi kuruldu. Bu merkez sayesinde şirket, çikolata grubunda dünyadaki gelişmeleri yakından takip etti. Ve ithal çikolata ile rekabette başka hangi yöntemlerin uygulanabileceğini araştırdı. 1974 yılında ihracata başlayan şirket, Ortadoğu’ya yaptığı 200 bin dolarlık bisküvi satışıyla ülkemizi yurt dışı pazarlarda da temsil etmeye başladı.

1980’lerden Günümüze Ülker

1980’lerde Ülker, 7’den 70’e herkesin tanıdığı ve sevdiği bir marka haline gelmişti. Çokokrem, Dido, 9 Kat Tat, Çokoprens, Halley, Hobby, Albeni ve Metro alt markalarında artan ürün çeşitliliği, Ülker‘in bisküvi ve çikolata pazarında kazandığı deneyimleri tüketicinin beğenisine sundu. Ankara Esenboğa’da kurulan un fabrikası, ürünlerinin temel ham maddesi olan unun kalitesini garanti altına almasını sağladı. 1991 yılında lansmanı yapılan Biskrem, yerli bisküvi ve çikolata pazarında bir ilki gerçekleştirerek dolgulu bisküvi konseptini hayata geçirdi. Bisküvi ve çikolata lezzetini bir araya getiren bu ürünlerin gördüğü büyük ilgi, Biskrem‘i adeta ayrı bir marka haline getirdi.

1992 yılında Ülker, Besler Gıda bünyesinde yağ fabrikası kurdu ve yağ üretimine başladı. 2 yıl sonra Ülker ailesine katılan Bizim markalı margarinler, şirketin yağ pazarında büyümesini sağladı. 1995 yılında lansmanı yapılan ve hedef kitlesi gençler olan Dankek, hazır kek pazarında Ülker‘in gücüne güç kattı. 1999 yılında yağ pazarında bir başka ilke imza atan şirket, Türkiye’nin tereyağ lezzetindeki ilk bitkisel margarini Teremyağ‘ı tüketiciyle buluşturdu. 2000’li yıllarda Ülker‘in ürün çeşitliliği şekerleme kategorisinde hızlı bir şekilde arttı ve yeni alt markalar piyasaya sunuldu. Kahve pazarına Cafe Crown markasıyla giriş yapan Ülker‘in golden çikolata çeşitleri için “Şimdi tam zamanı” sloganı kullanıldı. 2015 yılı itibariyle Ülker‘in alt markalarının sayısı 300’ü aştı. Türkiye dahil 14 ülkede üretim faaliyetlerini sürdüren şirketin günümüzde 77 fabrikası mevcut.

Ofis dostu Ülker ürünleri Ofix.com’da!

Ülker markasının başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Ülker ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Ülker Albeni Atıştırmalık Bisküvi

Listemizin ilk sırasında, Ülker Albeni atıştırmalık bisküvi var. Paket ağırlığı 72 gram, koli içi miktarı 24 adet olan bu ürünler, ofiste kan şekeriniz düştüğünde kolay ve etkin sonuçlar verebilir. Çay ve kahve molalarınızın keyfine keyif katacak bu ürünler, sütlü çikolata kaplı karamel ve bisküviden oluşmakta. Isı, koku, nem ve güneş ışığından uzak şekilde muhafaza edildiğinde 1 yıllık raf ömrüne sahip bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Ülker Altınbaşak Light Kepekli Bisküvi

Listemizin ikinci sırasında, Ülker Altınbaşak Light kepekli bisküvi var. Paket ağırlığı 46 gram, koli içi miktarı 24 adet olan bu ürünler, diyet yapan veya kilosuna dikkat edenler için en uygun seçeneklerden biri. Özel lifli yapısı sayesinde hazmı kolaylaştıran bu ürünler, doğanın enerjisini ve buğday tarlalarının sağlığını sofranıza getiriyor. Sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Ülker Biskrem Bisküvi

Listemizin üçüncü sırasında, Ülker Biskrem bisküvi var. Paket ağırlığı 100 gram, koli içi miktarı 18 adet olan bu ürünler, yukarıda da belirttiğimiz gibi, Türkiye’nin ilk dolgulu bisküvileri. Kakaolu kreması ve lezzetli bisküvisi sayesinde uzun yıllardır ülkemizde en beğenilen atıştırmalıklardan biri olmayı başaran bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Ülker ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir