Umut Bayhan: Ofix’in rengi artık yeşil!

Efendim, bir Ofix Blog klasiği haline gelen başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, bizden bir başarı hikayesiyle huzurlarınızdayız. Ofix‘te 2017 yılı Ocak ayında başlattığımız WWF Yeşil Ofis Programı‘nı tamamlayarak diplomamızı geçen hafta aldık. Bu programı başarıyla yöneten pazarlama direktörümüz Umut Bayhan ile Ofix‘in yeşil ofis olma süreci hakkında keyifli bir röportaj yaptık. Tüm Ofix.com ekibi olarak kendisine teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz…

Ofix.com Pazarlama Direktörü Umut Bayhan Röportajı

Merhaba Umut bey, öncelikle bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Okurlarımız için kısaca WWF Yeşil Ofis Programı’ndan bahsedebilir misiniz?

Merhabalar, WWF Yeşil Ofis Programı kısaca, ofislerde uygulanan bir tasarruf ve iyileştirme programı olarak tanımlanabilir. Bu programın temel amacı, insanlığın doğal kaynaklar üzerindeki baskısını azaltmak. Ekolojik Ayak İzi olarak tanımlanan bu baskı, yalnızca insanları değil, tüm doğayı tehdit ediyor. Bu program kapsamında, ofislerde enerji kullanımı ve tasarruf konusunda farkındalık yaratılıyor ve doğanın korunmasına katkı sağlanıyor.

Bu programa Ofix’in katılım süreci nasıl başladı ve hangi noktaya gelindi?

Ofix.com olarak faaliyete geçtiğimiz ilk günden beri, enerji tasarrufu ve doğayı korumak konusunda farkındalıklarımız yüksekti. Şirket içi eğitimlerle her kademede çalışanlara gerekli bilgileri veriyorduk. 2017 yılının Ocak ayında, WWF-Türkiye ekibiyle temasa geçtik ve bu süreci onların katkılarıyla devam ettirmek istedik. Programa katılan şirketlerin aldığı önlemler ve sağladığı değişimler, WWF-Türkiye ekibi tarafından objektif bir şekilde denetleniyor ve değerlendiriliyor. Bu sayede şirketler, kendi çevre yönetim sistemlerinde gelişim sağlıyor. Geçen hafta aldığımız diplomayla biz de WWF Yeşil Ofis Programı‘na katılımımızı tamamlamış olduk. Ofix‘in rengi artık yeşil!

“Ofiste küçük bir adım at, doğada büyük fark yarat!”

Peki Umut bey, sizce ofislerde enerji tasarrufunun doğayı korumaya ne gibi katkıları olabilir?

Bizim bir sloganımız var, bunu Ofix Blog okurlarıyla da paylaşmak istiyorum; “Ofiste küçük bir adım at, doğada büyük fark yarat!” diyoruz. Gerçekten de her büyük dönüşüm, küçük bir adımla başlıyor. Küreselleşmenin de etkisiyle dünya genelinde karbon emisyonunda hızlı bir artış var. Buna bağlı olarak gelişen iklim değişikliği ve sera etkisi, yalnızca insanları değil, tüm canlıları tehdit etmekte. Doğa üzerinde yarattığımız tehlikelerin en önemli nedenlerinden biri, enerji tüketim şeklimiz. Oysa, karbon emisyonunu düşürecek şekilde enerji tasarrufu sağlayıp yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiğimizde, doğayı korumak konusunda ciddi başarılar elde edebiliriz.

WWF Yeşil Ofis Programı kapsamında Ofix’te ne gibi değişimler yaşandı?

Öncelikle kağıt tüketimimizi sınırlandırdık ve kağıt tasarrufunda büyük bir aşama kat ettik. Kağıt tasarrufuna bağlı olarak, kartuş ve toner harcamalarımız epeyce düştü. Kullan-at bardak tüketimimizde de ciddi bir azalma sağladık. Ofis tuvaletlerinde rezervuar tank kapasitelerini düşürerek su tasarrufunda önemli bir başarı elde ettik. Ofisimizde gün ışığından en etkin şekilde yararlanmak için gerekli yerleşim planını gerçekleştirdik, enerji tüketimimizi azalttık. Ofis aydınlatmasında kullandığımız armatürleri değiştirerek elektrik tasarrufu yaptık.

Bunlara ek olarak, pencere ve balkon kapıları açıkken klimayı çalıştırmamaları gibi konularda tüm çalışanlarımızı bilinçlendirdik. Temiz içme suyuna erişim konusunda sağladığımız iyileştirmeler sonucunda, şirketimizde pet şişe kullanımı azaldı. Ofisimizde kullanmaya başladığımız atık dönüşüm kutuları sayesinde kağıt, plastik, cam ve tehlikeli madde atıklarının ayrılmasını ve geri dönüşüm sürecine katılmasını sağladık. Tüm bu başarılarda katkısı bulunan çalışma arkadaşlarıma bu vesileyle teşekkür etmek istiyorum.

“Yaşam bize bağlıysa, biz de doğaya bağlıyız!”

Peki Umut bey, WWF Yeşil Ofis Programı kapsamında 2018 yılında Ofix’in hedefleri nelerdir?

2018 yılı için de Ofix‘te enerji tasarrufu ve doğanın korunmasına devam edeceğiz. Bu amaçla, bu yıl için 3 hedef belirledik. Elektrik tüketimimizi minimum % 10 azaltacağız, su tüketimimizi minimum % 10 azaltacağız, Ofix kupam projesiyle kullan-at bardak tüketimimizi minimum % 25 azaltacağız. Bu hedeflere elbette, tüm Ofix ekibi olarak birlikte ulaşacağız. Ve inanıyorum ki, bu rakamların çok daha üzerine çıkacağız. Çünkü biliyoruz ki, yaşam bize bağlıysa, biz de doğaya bağlıyız!

Bu keyifli söyleşi için çok teşekkür ederiz Umut bey.

Ben teşekkür ederim. Sevgiyle…

 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir